Toynak Sesini Duyunca Zebra Gelsin Aklına Tasavvuf Sohbetleri

8,0/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
7 beğeni  · 
690 gösterim
“Toynak Sesini Duyunca Zebra Gelsin Aklına başlığı zımni bir mesaj taşıyor: Artık toynak sesi duyar duymaz at düşünmeyi bırak.

Shems Friedlander’ın bu kitabı sufilerin mecazlarıyla sesleniyor; hikâye ve kıssalarla için içindekine ulaşıyor. Daimici psikolojiye ait bu rehber kitap, tam da modern zamanların gaflet uykusundan berrak ve manalı bir hayata uyanmak isteyenler için.” - Daniel Goleman’ın takdiminden.

70’li yıllarda tasavvuf yoluna giren, Amerikalı fotoğrafçı, film yapımcısı, ressam ve yazar Shems Friedlander, Toynak Sesini Duyunca Zebra Gelsin Aklına’da klasik tasavvufi sohbet üslubundan ve bu geleneğin vazgeçilmez bir unsuru olan derviş menkıbelerinden güç alarak modern hayatın rutini içinde sıkılmış, sıkışmış insana kadim hikmeti hatırlatıyor.

Friedlander, hayatın ebedî hakikatlerini açıklayarak hayalle gerçeği, kuru bilgiyle irfanı ayırt etmeyi; eşya ve olayları yeni bir gözle görmeyi, yeni bir bakışla düşünmeyi, her daim uyanık ve zinde kalmayı tavsiye ediyor. İncelikle işlediği kıssalarla gözden kaçırdığımız anları ve bu anların önemini sorgulatarak, bizi sabır, şükür, manevi eğitim, dünyanın geçiciliği gibi en temel meselelerimizle yüzleştiriyor.

Birçok üniversitede ders veren, hâlen Mısır’ın en saygın yükseköğrenim kurumlarından Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde görev yapan ve Kraliyet İslami Araştırmalar Enstitüsü (RISSC) tarafından Sanat ve Kültür alanında 2012’nin “En Etkili 500 Müslümanı” arasında gösterilen Friedlander, Türkçede yayımlanan bu ilk eserinde bizi manevi potensiyelimizi gerçekleştirmeye davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  978-605-5215-24-8
 • Orijinal Adı:
  When You Hear Hoofbeats Think of a Zebra
 • Çeviri:
  Ömer Çolakoğlu
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:
merve tan 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

İsmiyle ilgimi çeken bir kitap. Kitaba başlayana kadar neyle ilgili olabileceğini hiç düşünememiştim. Meğer toynak sesini duyunca otomatik düşünceler bize atı anımsatır; fakat toynak sesi bir zebraya da ait olabilir. Başlığın altındaki mesaj çok etkileyici gerçekten. Hakikaten insanoğlu otomatik düşünceleriyle yaşıyor. Bununla birlikte alternatif düşünceleri de göz önünde bulundurmamız gerektiğini vurguluyor.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursam; alt başlığı tasavvuf sohbetleri adı üzerinde kıssadan hisseler paylaşılmış. Keşke okurken not alarak okumuş olsaydım sizlerle paylaşırdım. İçerisinde çok güzel düşündürücü sözler var. Arada gaflete düşüp unuttuğumuz gerçekleri hatırlatıcı nitelikte. Bu sebeple her ne kadar bildiğimiz şeyler olsa da arada özümüzü hatırlamak için güzel bir kitap. Ve güzel yanı yazarın o hissi karşı tarafa aktarmadaki başarısı.

Kitabın ismiyle içeriğin ilişkisine gelecek olursam; onu ben henüz anlayamadım. Kitabın adı ayrı güzel, içeriği ayrı. Aralarında bir ilişki varsa da ben anlayamadım. Onu da okuyup anlayan biri olur, beni de aydınlatırsa sevinirim.