Türk Sinemasında On Kadın

·
Okunma
·
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Türk Sinemasında On Kadın
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Broy Yayınları
122 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Agah Özgüç, 1932 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Haydarpaşa lisesinden mezun olduktan sonra 1950 yılında Atilla İlhan etkisi ile birçok edebiyat dergisine şiir ve denemeler yazmıştır. 1961 yılında ise profesyonel gazeteciliğe geçmiş Artist, Sinema, Ses, Perde gibi magazin, sinema dergilerinde yazmıştır.

Türk sinema mitolojisine baktığımızda “çağına damgasını vuran on kadın” olarak Cahide Sonku, Sezer Sezin, Muhterem
Nur, Neriman Koksal, Leyla Sayar, Belgin Doruk, Fatma Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Müjde Ar’ı görürüz...
diyen Özgü adı geçen sanatçıların özelliklerini anlatıp sinematografilerini yazıyor.
“Damga adıyla çekeceğimiz film için, baş kadın artist olarak bir gece Londra Bar’da yaptığı varyeteyi beğenerek Mesrure Hanımla anlaştık. Adını Sezer Sezin olarak değiştirdik.”
“Müjde Ar, bir yol açtı. Aykırı ama gerçekçi kadın tipleri yerlerini aldılar sinemada. Böylece yeni bir dönem başladı. Bu aşamada Türkan Şoray’ı da etkileyen elbette ki Müjde Ar’dı.”
“Türk sinema mitolojisine baktığımızda, çağına damgasını vuran on kadın olarak; Cahide Sonku, Sezer Sezin, Muhterem Nur, Neriman Köksal, Leyla Sayar, Belgin Doruk, Fatma Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Müjde Ar’ı görürüz.”
“Esmer kadınların egemen olduğu bir dönemde sarışın bir kadından Türk sinemasına ‘yıldız’ olur muydu? Ama Cahide ile olmuştu işte... Sinemada kadın kişiliği ve erotizm olgusu bu gizemli sarışınla başladı.”
“Ajda Pekkan’ın birinci seçildiği artist yarışmasında ikinci dereceyi alan Hülya Koçyiğit, ilk filminde bir erotik bebek olarak doğdu.”
“Sezer Sezin’in asıl unutulmaz filmi ‘Vurun Kahpeye’, İstanbul Taksim Sineması’nda beş hafta oynayarak dönemin en büyük hasılat rekorunu kırdı. Özellikle de Aliye öğretmen rolünde izlediğimiz Sezer Sezin’in taşlarla sopalarla linç edilme sahnesi, bugün hala hatırlardadır.”
“Yıldızlaşmanın doğumu ‘kurban’ rolüyle başlar ve doruklara ulaşınca da, eğer oyuncu erkekse bir Frankeştayn, kadınsa bir Vampirella rolüyle sonuçlanır. Yani sinema tarihinin klasik ‘vamp efsanesi’ne göre yaratılan yaratanını daima yiyecektir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türk Sinemasında On Kadın
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Broy Yayınları

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • Öykümmm
  • Deniz
  • Yalnız adam
  • F.A
  • Şadan Çağlar
  • Fox Mulder

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%0
7
%50 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0