Türkçe Ezan ve Menderes Bir Devrin Yazılmayan Gerçekleri

8,3/10  (11 Oy) · 
36 okunma  · 
7 beğeni  · 
694 gösterim
Mustafa Armağan Türkçe Ezan ve Menderes'le sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Başında bulunduğu gönüllü bir grupla Türkçe ezanın okunduğu günleri ve ezanın Arapça okunmasının serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 gününü yaşayanları bulup konuşturan Armağan o büyük günün tek bir kare fotoğrafını çekmeyi deniyor. O tek kare fotoğrafta ağlayan, sevinen, coşan, yüzü gülen bir Türkiye var. Yakın tarihimizin nadir rastlanan güzel günlerinden birisinin öyküsüdür anlatılan.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan Van'daki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcük'ten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağıran'a, Bediüzzaman'ın talebesi Mehmet Kırkıncı'dan Çorum'un Alaca ilçesinden "46 Demokratı" Mustafa Kağızman'a, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldız'dan Hatay'da çocukların "Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha!" diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Duran'a kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Mustafa Armağan'ın kaleme aldığı geniş bir çerçeve yazısı ile basılı kaynaklarda yer alan hatıralara ve makalelere yer verilen kitabın sonuna eklenen ezanın serbest bırakıldığı günün havasını gösteren gazetelerin ilk sayfaları ise yakın tarihe ışık tutacak nitelikte.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786051142357
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
samet kara 
 20 Şub 09:35 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ezanın türkçeleştiği ve sonra yaşanılanları anlatmakta. 1932 yılında yasaklanan ezan, ancak türkçe okunacaktır ve bu kanuna karşı çıkanlar gerekli bedeli ödeyeceklerdir.

Hüzünle çevirdğim sayfalar. O günlere şahit olanların dilinden yansıyanlar, gerçekten içler acısı bir durum. Sadece ezanı türkçeleştirmeyle kalmayıp, Kur'an-ı Kerim de meal okunacaktır. Sonrasında doğan bir güneş Menderes ! Var gücüyle çalışıp, beklenen o günleri geri getirecektir.

(Kitabı yarım bıraktım, çünkü çok fazla aynı bilgilerin tekrarı vardı. Yeterli gördüğüm için yarım bıraktım, fakat başarılı bir çalışma oluşmuş.)