Türkçe Ezan ve Menderes Bir Devrin Yazılmayan Gerçekleri

8,2/10  (9 Oy) · 
34 okunma  · 
5 beğeni  · 
679 gösterim
Mustafa Armağan Türkçe Ezan ve Menderes'le sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Başında bulunduğu gönüllü bir grupla Türkçe ezanın okunduğu günleri ve ezanın Arapça okunmasının serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 gününü yaşayanları bulup konuşturan Armağan o büyük günün tek bir kare fotoğrafını çekmeyi deniyor. O tek kare fotoğrafta ağlayan, sevinen, coşan, yüzü gülen bir Türkiye var. Yakın tarihimizin nadir rastlanan güzel günlerinden birisinin öyküsüdür anlatılan.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan Van'daki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcük'ten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağıran'a, Bediüzzaman'ın talebesi Mehmet Kırkıncı'dan Çorum'un Alaca ilçesinden "46 Demokratı" Mustafa Kağızman'a, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldız'dan Hatay'da çocukların "Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha!" diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Duran'a kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Mustafa Armağan'ın kaleme aldığı geniş bir çerçeve yazısı ile basılı kaynaklarda yer alan hatıralara ve makalelere yer verilen kitabın sonuna eklenen ezanın serbest bırakıldığı günün havasını gösteren gazetelerin ilk sayfaları ise yakın tarihe ışık tutacak nitelikte.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786051142357
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap ve Kahve Delisi 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

1932 yılında Arapça ezan okumanın yasaklandığı ve Türkçe ezanın okunduğu yıllarda yaşayanların ağzından 18 yılın özeti ve Adnan Menderes in başbakan seçildikten sonra 17 Haziran 1950 de yasağı kaldırması anlatılmış. Bu kitap Türkiye'nin dört bir yanından o tarihleri hatırlayan kişilerin anlatımlarından derlenerek yazılmış. Sözlü tarih bir anlatımın yanı sıra arşivlerdende desteklenmiş anlatılanlar. O dönemi benim gibi merak edenler varsa okumasını tavsiye ederim.

Özge (kitabihayal) 
08 Nis 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bilinmeyen bir dönemin karanlığına ışık tutan bir eser olmuş.Etkileyici.

Türkçe Ezan ve Menderes benzeri kitaplar