Türkler Cumhuriyet Dönemi Öncesinde

8,3/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
937 gösterim
Yılmaz Öztuna, TÜRKLERde, destanlar, Türklerin ve Türkiyenin menşei, devlet idaresi, zaferler, denizcilik, Türk inkılabının menşei, kültür ve sanat hayatı ve cemiyet hayatı temel başlıkları altında, Türk tarihinden yapraklar sunuyor.

"İlk Türk İmparatorluğu, başındaki hanedanın adıyla, Kun veya Hun diye anılmaktadır. Başlangıçta Türk adı, Türkçe konuşan kavimlerden yalnız birinin ismiydi. Sonradan bütün Türkçe konuşanlara Türk denmiştir. Kelime, kuvvetli demektir ve ilk çağlarda Türük şeklinde söyleniyordu. Bu kelime, şimdiki bilgilerimize göre ilk defa M.Ö. 1328e doğru bir Çin vekaayî-nâmesinde geçmektedir."

"1085 yılında Avrupada artık Anadoluya Turkiya yani Türk ülkesi denmeye başlanmıştı. Anadolunun fethi için yüzyıllarca hazırlanan Türkler, 1077de Türkiye devletini kurduktan sonra da, yeni anayurtlarını savunmak, geliştirmek, ayakta tutmak ve büyük bir devlet haline getirmek için çalışmışlardır. Bugün itibariyle, Türkiye devleti kurulalı 900 yılı geçmiştir. Bu hadise, Türk milletinin tarih boyunca meydana getirdiği en büyük eserdir."
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9758486656
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi eser. Kitap, Hun imparatorluğundan itibaren Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar Türklerin askeri, siyasi, ekonomik, kültürel geçmişini detaylı bir şekilde anlatıyor. Aslan payını normal olarak Osmanlı dönemi alsa da özellikle Orta Asya'da kurulan devletlerle ilgili önemli bilgiler veriliyor. Kitapta ayrıca dikkat çeken bir nokta ise Barbaros Hayrettin, Oruç Reis dışındaki denizcilerin de hayatının anlatılması, ülkemize gelen büyükelçilerin yazdıkları ve Osmanlı'nın Hint denizlerindeki ve Fas tarafındaki Portekiz ile olan mücadelesi. Tarih sevenler için bulunmaz bir nimet.

Kitaptan 1 Alıntı

onur BARAN :) 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

ey türk milleti kendine dön su gibi akıttığın kanına dağlar gibi yığdığın kemiklerine layık ol

Türkler, Yılmaz Öztuna (Sayfa 18)Türkler, Yılmaz Öztuna (Sayfa 18)