Üç Perdelik CinayetAgatha Christie

·
Okunma
·
Beğeni
·
926
Gösterim
Adı:
Üç Perdelik Cinayet
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
176
ISBN:
9789752101890
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Three Act Tragedy also Murder in Three Acts
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
İki cinayet; eski bir aktör, onun çocukluk arkadaşı, tiyatroya meraklı yaşlı bir adam ve tabii ki bu cinayetlerin peşinde Hercule Poirot.
Arada bir Agatha Christie okumak iyi geliyor. Hele içerisinde Hercule Poirot varsa tadından yenilmez :)
Spoiler içerebilir
Yine bir Agatha Christie klasiği. Ama bu kez cinayeti işleyeni kitabın ilk sayfalarında çözdüm. Kitapta üç cinayet vardır birbirleriyle bağlantılı. İlk iki cinayet yine klasik olarak bir davette işlenir. Ama işin garip tarafı ölen kişiler kimseye zararları olmayan ve çevrelerinde sevilen kişilerdir. Cinayetin işlenmesi için hiçbir sebep bulunamaz. Ama gri hücrelerini çalıştıran dahi dedektifimiz bu işi de halleder ve suçluyu bulur.
Kitap akıcı ve heyecanlı gidiyor. Olaylar okuyucuyu sıkmadan ilerliyor. Hercule Poirot'nun ilk sayfalarda geri planda kalması pek hoşuma gitmese de sevdim kitabı. Tavsiye ederim.. keyifli okumalar
Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Bay Satterwhite ve Poirot meşhur aktör Sir Charles'ın evine bir çok insanla beraber davet edilir. Ancak davette Babbington adlı bir rahip garip bir şekilde ölür. Charles bunun bir cinayet olduğundan şüphelenir ama kimse inanmaz. Sonra başka bir yerde yakın arkadaşı doktor Bartholomew de ölür. Bu bir cinayettir ve artık Charles'a inanırlar. İki davete de giden biri işlemiştir cinayeti. Charles bir dedektif rolüne girer ve Satteewhite ve hoş bir kız olan Egg ile cinayetleri araştırmaya başlar. Bu arada hastanede bir kadın daha öldürülür. Ancak çok sürpriz bir isim olan katili yine sadece Hercule Poirot bulacaktır. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Benzer kitaplar

Kitabın sonunun böyle biteceğini hiç tahmin etmemiştim. (Her kitabinda olduğu gibi aslında
Kendisini pek beğenen, durmadan övünen biriyle karşılaştığım zaman onda aslında korkunç bir aşağılık duygusu olduğunu düşünürüm.
Agatha Christie
Sayfa 96 - altın kitaplar
"Korkmayın, Sir Charles. Kadınlar çoğunlukla erkeklere karşı zalim davranmazlar. Bir tek erkek bakımından hainleşebilirler, ama o başka. Kadınlar daima diğer kadınlara karşı amansızdırlar."
Agatha Christie
Sayfa 133 - altın kitaplar
"Hiç endişeniz olmasın, Sir Charles. Insanların kendilerini tanımadıklarını çoktan öğrendim. Özellikle insan demin sizin dediğiniz gibi 'amansız' olduğu zaman."
"Olaylar insanlara gelir. İnsanlar olaylara gelmez. Neden bazı kimselerin yaşantısı çok heyecanlı, bazılarının da sıkıcıdır? Çevreleri yüzünde mi? Hiç de değil. İnsan dünyanın bir ucuna gider, yine de başına bir şey gelmez. O bir yere erişemeden bir hafta önce katliam olur. Oradan ayrıldıktan bir gün sonrada şiddetli bir deprem. Binemeyip kaçırdığı gemi kazaya uğrar. Başka bir adam küçük bir kasabada oturur. Her gün şehre, işine gider. Ama başına türlü şeyler gelir. Şantajcılarla, güzel kızlarla, gangsterlerle karşılaşır... Senin Hercule Poirot gibi kimselere gelince, onların cinayet aramalarına gerek yoktur. Çünkü cinayet onları bulur."
"Ben yaşlıyım ama genç olmanın ne demek olduğunu unutmadım." Pairot'un sesi yumuşamıştı. "İşte sizin derdiniz bu, dostum. Gençlik. İnsan gençken kendini olduğundan kötü göstermeye çalışır. Benim yaşımda ise.. iyi yanlarını vitrinde teşhir etmeye çalışır." Yüzünü, neşeyle hafifçe buruşturdu.
"Benliğinin derinliklerinde her insan yapayalnızdır. Ben hep yalnızdım zaten."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Perdelik Cinayet
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
176
ISBN:
9789752101890
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Three Act Tragedy also Murder in Three Acts
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
İki cinayet; eski bir aktör, onun çocukluk arkadaşı, tiyatroya meraklı yaşlı bir adam ve tabii ki bu cinayetlerin peşinde Hercule Poirot.

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Beyza Aslan
  • Sherlock Holmes
  • Hatice ÇİÇEKÇİ
  • SihirliFlut
  • BÜŞRA ÇİL
  • Sevde Nur Unat
  • Koray Pala
  • Oznur Gezen
  • Cansu Şahin
  • okuryazar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%18.7
25-34 Yaş
%36
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.3
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.1 (6)
9
%17.1 (6)
8
%51.4 (18)
7
%11.4 (4)
6
%2.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0