Uyandığında

8,4/10  (13 Oy) · 
19 okunma  · 
9 beğeni  · 
855 gösterim
“Uyandığında, yakın bir gelecekte, din devleti haline gelmiş bir ABD’de geçiyor. Suç işleyenlerin ten renklerinin, vücutlarına verilen bir virüsle değişime uğratıldığı ve bu kişilerin toplum içinde birer utanç simgesi olarak yaşamak zorunda bırakıldıkları bir gelecek bu.
Romanın kahramanı Hannah Payne, evlilik dışı ilişki yaşayıp kürtaj yaptırdığı için on altı yıl boyunca bir “Kırmızı” olarak yaşamaya mahkûm edilir. Ailesi tarafından reddedilen Hannah’yı, dini eğitim merkezlerinden düzen karşıtı eylemcigrupların sığınaklarına uzanan macera dolu biryolculuk beklemektedir. Çıktığı bu yolculukta Hannah çocukluğundan beri kendisine dayatılmış bütün fikirlerle hesaplaşacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  978–975–08–2322–0
 • Çeviri:
  Özlem Yüksel
 • Yayınevi:
  Yky
 • Kitabın Türü:
Kübra 
02 Ağu 13:29 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

"Uyandığında, kırmızıydı. Kızarmış ya da güneşten yanmış değildi, dur işaretinin o iddialı kesif kırmızı rengini almıştı." cümleleriyle başlıyor kitap. İnsanların işledikleri suçlara göre renklendirme cezasına mahkum edildiği çarpık bir adalet sisteminde, teokratik olarak nitelendirebileceğimiz bir devlet düzeni ve bağnaz bir toplum egemenliğinde geçiyor. Kadınların hür iradelerinin kısıtlandığı bu gelecekte kahramanımız kürtaj olduğu için derisine kırmızı renk enjekte edilerek televizyonlarda dahi yayınlanan bir gözetleme odasına hapsediliyor ve bir ay sonra kırmızı teniyle görece özgürlüğüne uzanıyor. Toplum tarafından dışlanan renkliler için hayatın ne denli zor olduğunu acı yollarla deneyimleyip evinden çok uzaklara gitmek durumunda bırakılıyor. Çevresindeki baskı cezaların caydırıcı özelliğini umursamayıp suçlulara pişmanlık payı bırakmadan onlara hepten insanlık dışı tavırlar sergilerken esas prangaların bedensel veya psikolojik şiddette değil de ruha vurulduğunu keşfediyor Hannah.

Uyandığında; feminizm, kadın hakları, toplum ve aile baskısı, adalet ve yargı sistemi, hür irade ve özgürlük gibi konularda hassas noktalara değinen ve oldukça gerekli mesajlar içeren bir kitap olmasına rağmen ne yazık ki bende istediğim, beklediğim etkiyi uyandıramadı. Bu içerikte bir kitabın çok daha başarılı bir kalemden çıkmasını, duyguların daha gerçekçi yansıtılmasını, tutarlılık sağlanmasını çok isterdim ancak yazar belirli bir amaç belirlemiş okura her şeyi açık açık söylemeyi tercih edip ona ulaşacağı bir yol ya da hareket edeceği bir alan bırakmamış. Fikirlerini karakterler üzerinden konuşturduğu bir kitap yazmış ki tüm bunlar benim okumaktan en rahatsız olduğum anlatım biçimleridir. Okur tamamen pasif konumdadır ve yalnızca yazarı görür karşısında. Üslup ve anlatımdaki basitlik ise tüm bu hisleri daha da pekiştirdi.

F.İ. 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitaptaki ütopyayı fikir olarak çok orjinal buldum. Arka kapağı okuyunca çok etkilenmistim ve beklentim artmıştı. Ancak konunun işlenişini cok sevmedim. Böylesine derinlikli bir konu için tek bir noktaya odaklanılıp sığ bir anlatım olmuş. Yalnızca ana karaktere odaklanmak yerine "Cesur Yeni Dünya" da her sınıfın kapsamlı anlatılması gibi burda da tüm suçlu türleri ya da en azından diğer suçlular üzerinden de kırmızı suçun toplumdaki algısı daha da vurgulanabilirdi. Ben konuyu orjinal buldugum ve cok begendigim icin iyi işlenmemesi bana güzel konu harcanmış diye düşündürttü beklentim bu sebeple karşılanmadi ama yine de konusu ve iyi başlangıcı icin seviyorum bu kitabı.

Mert Demiröz 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ABD"nin din devletine dönüştüğü, her şeyin din ekseninde gerçekleştirildiği, suçluların işledikleri suçun ağırlığına göre renklendirme cezasına çarptırıldıkları bir ülkede yaşam mücadelesi veren bir kadının(kendi de mahkum) hikayesini konu alıyor. Distopik romanları sevenlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.

Yeliz AKYÜZ 
22 May 10:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba arkadaşımın tavsiyesi ile başladım. Ilk iki bölümde konular arası geçişlerde kopma hissi yaşasam da sonraki bölümlerde bu his ortadan kalktı. Kitaptaki aksiyona göre final kısmı biraz yavan kaldı diyebilirim ama yine de güzeldi. Peki kitapta neler var? Kitapta bireylere işledikleri suçlara göre uygulanan renklendirme işlemi ile bu işlem sonucunda yaşanılan sancılı süreç anlatılmaktadır. Sürecin gerçek hayatta olduğu gibi - ötekilestirilen, cinsel eşitsizliğe maruz kalan, tacize uğrayan, fuhuşa zorlanan, yaşam hakkına müdahale edilen- kadın için daha sancılı olduğunu görüyoruz. Ve kahramanımız Hannah'ın, ailesinin ve inancının öğretilerini sorgulamasını da buluyoruz. Incelememi kitaptan güzel bir alıntı ile bitirmek istiyorum. "Kalplerinin içindeki gerçek açığa çıkacak olsa acaba kaçı renkli olurdu?" Mutlu günler :-)

Emrah Günay 
 04 May 11:39 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bu kitabı 1.basımı tükendiği için uzun zamandır arıyordum. 2.basımı çıkınca hemen siparişimi verdim ve büyük merakla okumaya başladım. Başlangıç ile sürükleyici bir distopyanın içinde buldum kendimi ta ki son 50 sayfaya gelene kadar. Yazar finalini güzel bağlayabilseymiş efsane bir kitap olurmuş ancak bu haliyle bile kesinlikle tavsiye edilecek bir kitap

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 20:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İki sene önce bir yerlerde bu kitabın konusunu okumuş ve mutlaka kitabı almalıyım demiştim. Fakat şansa bakın ki kitabın baskısı tükenmişti ve nereye bakarsam bakayım bulamamıştım. Hatta YKY'ye bizzat sormuş ve tekrar basılma durumunun gündemde olmadığını öğrenmiştim. Ama konu beni nasıl etkilemişse siz düşünün artık, hayatımda ilk defa bir kitabın tekrar basılması için dua ettim. Ve sonunda beklediğim an geldi, geçen haftalarda uyarı listemden mesaj geldi kitabın tekrar satışta olduğuna dair. Tabii ki hemen aldım, hemen okudum ve hemen yorumluyorum. İyi ki dua etmişim, iyi ki tekrar basılmış. Ba-yıl-dım! Okuduğum en ilginç kitaplardan biriydi, film tadındaydı ve kesinlikle çok sevdim. Yıldızlı tavsiyemdir. =)

Kitaptan 12 Alıntı

Yeliz AKYÜZ 
21 May 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonunda yolu belirginleşince, insan özgürleşiyor, değil mi?

Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)

Merhamet
Dale, sevginin sonsuz çeşidi vardır, derdi, ama en saf olanı merhamettir çünkü bir tek o "benim için ne var" diye sormaz.

Uyandığında, Hillary Jordan (Sayfa 53 - YKY)Uyandığında, Hillary Jordan (Sayfa 53 - YKY)

Kendimize verdiğimiz ismin Tanrı için hiçbir önemi yoktur, hatta O'na verdiğimiz isimlerin bile. Bunu umursayan bizleriz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
M.Y. 
20 May 20:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Stanton "Çok sessizsin, Hannah" dedi. "Sen ne düşünüyorsun?"

"Düşünmem ben" deyiverdi. "Düşünmemek üzere yetiştirildim."

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
Yeliz AKYÜZ 
20 May 20:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kalplerinin içindeki gerçek açığa çıkacak olsa acaba kaçı renkli olurdu?

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
Yeliz AKYÜZ 
21 May 21:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cehennem benim bulunduğum yerin yanında Cennet gibi kalır. Hayal bile edemezsin.

Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)
M.Y. 
13 May 12:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sorgulama!
Bu sorular annesiyle babasını, özellikle de Hannah'yı saatlerce konuşmadan oturtup hadsizliği üzerinde düşünmeye zorlayan annesini kızdırıyordu. Hannah sonunda şunu anladı: İyi kızlar neden diye sormazlardı. Hatta en mahrem düşüncelerinde bile bunu merak etmezlerdi.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
M.Y. 
14 May 20:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu beklenmedik şefkatten dolayı Hannah'nın boğazına bir yumru oturdu ve onu biraz yüreklendirdi. Bu kadar zavallı duruma ne zaman düşmüştü, önüne atılan her iyilik kırıntısına minnet duyar hale ne zaman gelmişti?

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Tanrı'ya inanmak için düşünmeyi ve soru sormayı bırakmak zorunda değilsin, 8 milyar koyundan oluşan bir sürü isteseydi eğer; bırak özgür iradeyi, bize kavrama yeteneği veren başparmaklar bahşetmezdi.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Sevginin sonsuz çeşidi vardır ama en saf olanı merhamettir. Çünkü bir tek o " benim için ne var" diye sormaz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
2 /