Uyandığında

8,3/10  (10 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
774 gösterim
“Uyandığında, yakın bir gelecekte, din devleti haline gelmiş bir ABD’de geçiyor. Suç işleyenlerin ten renklerinin, vücutlarına verilen bir virüsle değişime uğratıldığı ve bu kişilerin toplum içinde birer utanç simgesi olarak yaşamak zorunda bırakıldıkları bir gelecek bu.
Romanın kahramanı Hannah Payne, evlilik dışı ilişki yaşayıp kürtaj yaptırdığı için on altı yıl boyunca bir “Kırmızı” olarak yaşamaya mahkûm edilir. Ailesi tarafından reddedilen Hannah’yı, dini eğitim merkezlerinden düzen karşıtı eylemcigrupların sığınaklarına uzanan macera dolu biryolculuk beklemektedir. Çıktığı bu yolculukta Hannah çocukluğundan beri kendisine dayatılmış bütün fikirlerle hesaplaşacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  978–975–08–2322–0
 • Çeviri:
  Özlem Yüksel
 • Yayınevi:
  Yky
 • Kitabın Türü:
F.İ. 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitaptaki ütopyayı fikir olarak çok orjinal buldum. Arka kapağı okuyunca çok etkilenmistim ve beklentim artmıştı. Ancak konunun işlenişini cok sevmedim. Böylesine derinlikli bir konu için tek bir noktaya odaklanılıp sığ bir anlatım olmuş. Yalnızca ana karaktere odaklanmak yerine "Cesur Yeni Dünya" da her sınıfın kapsamlı anlatılması gibi burda da tüm suçlu türleri ya da en azından diğer suçlular üzerinden de kırmızı suçun toplumdaki algısı daha da vurgulanabilirdi. Ben konuyu orjinal buldugum ve cok begendigim icin iyi işlenmemesi bana güzel konu harcanmış diye düşündürttü beklentim bu sebeple karşılanmadi ama yine de konusu ve iyi başlangıcı icin seviyorum bu kitabı.

Mert Demiröz 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ABD"nin din devletine dönüştüğü, her şeyin din ekseninde gerçekleştirildiği, suçluların işledikleri suçun ağırlığına göre renklendirme cezasına çarptırıldıkları bir ülkede yaşam mücadelesi veren bir kadının(kendi de mahkum) hikayesini konu alıyor. Distopik romanları sevenlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.

Yeliz AKYUZ 
22 May 10:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba arkadaşımın tavsiyesi ile başladım. Ilk iki bölümde konular arası geçişlerde kopma hissi yaşasam da sonraki bölümlerde bu his ortadan kalktı. Kitaptaki aksiyona göre final kısmı biraz yavan kaldı diyebilirim ama yine de güzeldi. Peki kitapta neler var? Kitapta bireylere işledikleri suçlara göre uygulanan renklendirme işlemi ile bu işlem sonucunda yaşanılan sancılı süreç anlatılmaktadır. Sürecin gerçek hayatta olduğu gibi - ötekilestirilen, cinsel eşitsizliğe maruz kalan, tacize uğrayan, fuhuşa zorlanan, yaşam hakkına müdahale edilen- kadın için daha sancılı olduğunu görüyoruz. Ve kahramanımız Hannah'ın, ailesinin ve inancının öğretilerini sorgulamasını da buluyoruz. Incelememi kitaptan güzel bir alıntı ile bitirmek istiyorum. "Kalplerinin içindeki gerçek açığa çıkacak olsa acaba kaçı renkli olurdu?" Mutlu günler :-)

Emrah Günay 
 04 May 11:39 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bu kitabı 1.basımı tükendiği için uzun zamandır arıyordum. 2.basımı çıkınca hemen siparişimi verdim ve büyük merakla okumaya başladım. Başlangıç ile sürükleyici bir distopyanın içinde buldum kendimi ta ki son 50 sayfaya gelene kadar. Yazar finalini güzel bağlayabilseymiş efsane bir kitap olurmuş ancak bu haliyle bile kesinlikle tavsiye edilecek bir kitap

Kitaptan 11 Alıntı

Yeliz AKYUZ 
21 May 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonunda yolu belirginleşince, insan özgürleşiyor, değil mi?

Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)

Kendimize verdiğimiz ismin Tanrı için hiçbir önemi yoktur, hatta O'na verdiğimiz isimlerin bile. Bunu umursayan bizleriz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
Yeliz AKYUZ 
20 May 20:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kalplerinin içindeki gerçek açığa çıkacak olsa acaba kaçı renkli olurdu?

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
M.Y. 
20 May 20:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Stanton "Çok sessizsin, Hannah" dedi. "Sen ne düşünüyorsun?"

"Düşünmem ben" deyiverdi. "Düşünmemek üzere yetiştirildim."

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
Yeliz AKYUZ 
21 May 21:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cehennem benim bulunduğum yerin yanında Cennet gibi kalır. Hayal bile edemezsin.

Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)Uyandığında, Hillary Jordan (Son bölüm : Başkalaşım)
M.Y. 
14 May 20:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu beklenmedik şefkatten dolayı Hannah'nın boğazına bir yumru oturdu ve onu biraz yüreklendirdi. Bu kadar zavallı duruma ne zaman düşmüştü, önüne atılan her iyilik kırıntısına minnet duyar hale ne zaman gelmişti?

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
M.Y. 
13 May 12:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sorgulama!
Bu sorular annesiyle babasını, özellikle de Hannah'yı saatlerce konuşmadan oturtup hadsizliği üzerinde düşünmeye zorlayan annesini kızdırıyordu. Hannah sonunda şunu anladı: İyi kızlar neden diye sormazlardı. Hatta en mahrem düşüncelerinde bile bunu merak etmezlerdi.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Tanrı'ya inanmak için düşünmeyi ve soru sormayı bırakmak zorunda değilsin, 8 milyar koyundan oluşan bir sürü isteseydi eğer; bırak özgür iradeyi, bize kavrama yeteneği veren başparmaklar bahşetmezdi.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Sevginin sonsuz çeşidi vardır ama en saf olanı merhamettir. Çünkü bir tek o " benim için ne var" diye sormaz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan
2 /