Vathek (Türkçe - İngilizce)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.067
Gösterim
Adı:
Vathek
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588564
Orijinal adı:
Vathek
Çeviri:
Pınar Güncan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Vathek
Vathek
Vathek
Vathek
18. yüzyılın son çeyreğinde, bir solu olan W. Beckford 1001 Gece Masalları ile Batı fantastik birikimini harmanlayarak bir korku masalı yazar. Otranto Şatosu ve Frankenstein ile birlikte gotik romanın temel yapısal öğelerini içeren kurucu metinler arasında yer alan bu küçük roman, ruhunu karanlık güçlere teslim eden Halife Vathek'in maceralarını anlatmaktadır.
''nemrut gibi bogulmaktan '' bahsediyor boğulan nemrut değil firavundu. 'gögün yedinci katında ki yüce muhammedin emrindeki cinler'' diyor. hz. peygamberimiz cinci değil onlara emirler yagdırarak insanları cezalandırmıyordu. gögün 7. katında cin filan yok. müneccim cinci büyücü deli bir halifede hiç olmadı. ömer bin abdulaziz de zalim deği adil bir adamdı müslümanlar yıldızlardan medette ummaz. peygamber sünneti sakalı da diline dolamış daha yetmemiş halifenin bir adamı dudaktan öptüne dair kendi iç dünyasındaki çirkinliğiyle süslemiş satırları “Halife’ıniz lanet Gavur’unu memnun etmek için bize bu oyunu oynadı!” gibi sumlimal mesajlarla bilinç altı oluşturmaktan da geri kalmamış ''çünkü kadınlar her yarışta kendi üstünlükleriyle gururlanırlar'' diyerek şeytanın uşağı kirli izabele de göz kırpmış bu aşşagılık ingiliz..
Kitap değil haraketler müsfettesi sunmuş.“Ah, Emir’il Müminin, Hazreti Peygamberimiz hiç şüphesiz bize sinirlenmiş olmalı. O’nun gönlünü almanız gerekiyor.”Hiç de hayra alamet olmayan bir gülümsemeyle Vathek, “Daha sonra alırız gönlünü. Benim yokluğum süresince dua etmek için yeterli zamanın olacak.'' şeklinde adice diyaloğlarla gavur oglu gavur gavurluğunu yapmış.Evet ananın seni doğurduğun güne lanet olsun! gebermenden yaklaşık 180 yıl sonra sanada gotik romanınada bela okuyorum..
ünlü arjantin kütüphanecesi jorge luis borges'nin babil kitaplığına aldığı ingiliz yazar william beckford'un eşsiz bir novellası. gerçekliğin ve olağanüstülüğün, halifelik ve aşağılığın, kör inançla tehlikeli inancın harmanlandığı harikulade bir gotik eserdir vathek. abbasi soyunun dokuzuncu halifesi olan vathek atalarının peşinden gitmeyip, bu dünyada sıkıntı çekmeyi istemez ve kendini zevk-i sefaya bırakır.
beckford'un islamın tüm teferruatını nasıl ince ince işlediğini okumak şaşkınlık verir. peygamberleri, tanrıyı, şeytanı ve cehennemi, günahı, zevki ve şehveti, ruhu ve ölümsüzlüğü, halifelerin tebaasını ve saraylarındaki soyluları, murşitleri ve muritlerini, haremi ve hizmetkarları ve bir sürü durumu çok isabetli betimler ve yorumlarla aktarması kendisine duyulacak saygıyı bir kat daha artırır.

vathek'te beckford, borges'nin de belirttiği gibi, dr. faustus, ilahi komedya ve moby dick eserlerinin bir karışımı gibidir. kendisine has üslubu bu sayılan tüm eserlerden sıyrılır. zaten işlediği konu diğerleriyle doğrudan ayrışır. yalnızca dante'nin ilahi komedya'sıyla bağdaşır. borges de zaten ilahi komedya'nın bir esintisi, yalıtımı olduğu iddiasında bulunur.

vathek sarayında otururken bir yabancı gelir ve kendisine tuhaf bir hediye verir. bu bir kılıçtır ve üzerindeki yazılar değişip durmaktadır. lakin yazıyı kimse okuyamaz ve nihayet bir adam bu yazıyı okuyabileceğini iddia edip yazıları okur. ilk okuduğu yazı vathek'i övercesinedir. bir gün sonrasında tercüman şaşırır kalır, yazı değişmiştir. vathek tercüme etmesini söyler. o da,
"vay haline bilinmesi tehlikeli olanları bilmek isteyene," gibisinden bir yazı okur. hediyeyi veren gizemli ve korkunç yaratık yer yarılmış yerin altına girmiştir sanki. hiçbir yerde izine rastlanmaz. vathek bu adamı bulmak için her şeyden vaz geçer. sağlığı bozulur, iktidarı sarsılır, kuvveti yiter. nihayet bu korkunç yaratık ortaya çıkar ve ona bir kadeh uzatır, içmesini buyurur. hemen kendine gelir vathek ve bir dediğini iki etmemeye başlar. nihayet araları fazla yakınlaşmadan dolayı açılır ve vathek bu kılıçları nerden ve kimden alındığı sorusunun cevabını ortadan tekrar kaybolan bu korkunç adamdan öğrenemez. yine tüm huzuru yiter ve bir kule inşa ettirir. aslında kulenin yapımı çok daha öncelere dayanır. göklerden bir cevap beklemeye başlar. yaratık -gavur dediği adam- ona bunların cevabını söyleyeceğini, hatta kendisine yeraltının tüm saraylarını da bahşedeceğini söyler, ancak bir şartı vardır, vezirlerinin çocukları da arada olduğu tam elli çocuğu kendisine kurban etmesini ister. bunun üzerine vathek pek kararsız kalmadan teklifi kabul eder. olay örgüsü gavurun daima baştan çıkarıcılığı ve aldatmacaları üzerinde devam eder. nihayet vathek, karşı konulamaz sonun içine düşer. annesi katharsis'e uymasının, peygamber hz. muhammed'in uyarılarına aldırmamasının acısını iblisin umarsız ve alçaltıcı bakışlarıyla idrak eder.

bu ibretlik, trajik öykü beckford'un insanı umutsuzluğun ve umudu bir daha elde edememek üzere yitirilmesinin okuyucuya sunduğu kasvetli bir dikteyle son bulur. son olarak diyeceklerimi, kitapta geçen bu güzide mesajla bitirmek en doğrusu:

"... tanrının insanın bilgisine koyduğu sınırların ötesine geçmek isteyen kör merakın cezası bu olacaktır; en saf varlıklara mahsus bilimlere sahip olmak isteyen hırs, ölçüsüz bir gururdan başka bir şey elde edemez, insanın kaderinin basit ve cahil olmak olduğunu göremez.
böylece, boş bir şatafat ve yasak bir güce erişmek için binlerce günah işleyen, ruhu kararan halife vathek kendisini pişmanlıklar, sonsuz ve sınırsız acılar içinde buldu..."

bir yıl sonra gelen düzenleme: aslında kafama takılan bir şey var. vathek, dünyalara sahip, evrenin tek efendisi olmak istiyordu. bunu yabana atmıyorum ama beckford da diyor ki, insanın kaderi sadece cahilliktir, bunun önüne geçemezsin! burada kafama takılan bir şey var beckford efendi! şimdi uzay araştırmaları "sınırların ötesine geçmek" demek miydi sana göre? tamam, muazzam bir dilin var. gerçekten sınırları zorlayan bir birikimle yazıyorsun. ama bu sınırlamak, bilimde "haddini bilmek" endişesi nedir? keşke bunun cevabını bizzat senden alabilseydim.

william beckford, vathek ya da bir arap masalı ya da caliph vathek'in tarihçesi
dost yayınevi'nden okunmuş olup, alıntı yapılan kısım da yine bu yayınevine aittir: (babil kitaplığı)
çevirmen ise: ismail yergüz
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.798 Oy)13.528 beğeni34.867 okunma3.465 alıntı147.617 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.440 Oy)19.210 beğeni43.817 okunma3.065 alıntı184.890 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.629 Oy)8.905 beğeni28.999 okunma860 alıntı141.046 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.079 Oy)6.426 beğeni16.988 okunma2.789 alıntı86.921 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.968 Oy)8.939 beğeni26.572 okunma2.711 alıntı116.103 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.375 Oy)9.339 beğeni25.947 okunma1.864 alıntı120.131 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.519 Oy)8.118 beğeni23.021 okunma856 alıntı90.896 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.632 Oy)9.134 beğeni25.578 okunma1.608 alıntı128.519 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.711 Oy)5.816 beğeni19.856 okunma848 alıntı102.349 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.465 Oy)3.960 beğeni13.097 okunma1.256 alıntı53.651 gösterim
Tam anlamıyla Fransız işi bir Arap masalı. Arap masallarındaki tüm abartılara (günde yüz çeşit yemek, 4000 deve, 300 sandık elmas, 2786 erkek, onun üç katı kadın köle vs.) tek tek yer verilmiş. Sonsuz gücün peşinde herşeyini ortaya koyan bir hükümdarın öyküsü. Çok sarmadı açıkçası. Edisyonun hatrına katlandım... http://www.umutcalisan.com/2014/03/vathek.html
İlla okumalısınız diyebileceğim bir kitap olmasa da, bazı arkadaşların verdiği 4 ve 2 gibi komik puanları da hak etmediğini söylemeliyim. Kitap eski doğu masallarını anımsatan bir öyküye sahip. Zenginlik ve güç uğruna insanların neler yapabileceğini büyülü bir dünya örneği içinde bize anlatmış yazar.
Abbasi soyunun dokuzuncu halifesi olan Vathek,
yıldızların sırrını çözmek için Babil kulesinin bir benzerini inşa ettirir.
Bu kulede Vathek, bilinmeyen bir ülkeden gelecek bir adam
aracılığıyla bir dizi mucizenin gerçekleşeceğini öğrenir.
Bu arada ise gizemli kılıçlarla hükümdarlığın başkentine
gelen bir yabancı da, şehre merak salar.
Kılıçların üzerindeki harflerin esrarını çözmek isteyen
Vathek, bu yabancının istek ve emirlerinin esiri olur.
Yabancı Vathek’e, inancını değiştirmesi karşılığında
Yeraltı Ateşi Sarayı’nın hazinelerini teklif eder.
Bu teklif karşısında her türlü emre uymaya hazır olan açgözlü halifenin
bilmediği bir şey vardır: Yeraltı Ateşi Sarayı korkunç bir Cehennem’dir.


"Beckford'ın Yeraltı Ateşi’nin Sarayı, korku edebiyatın
ilk korkunç cehennemidir. Hatıladığım kadarıyla da Vathek'ten
önce yazılmış hiçbir eserin 'tekinsiz' olduğu söylenemez."
- Jorge Luis Borges -
Gotik edebiyatin ilk ornegi olmasi bakimndan cok onemli bir bas yapit. Abbasi halifesi vathekin iktidarini olumsuzlestirmek icin iblisle yaptigi ahdi konu ediniyor. Masalimsi uslubuyle goz dolduran bir eser.
dinciyseniz dine düşkünseniz okumayın ama benim hoşuma gitti yabancı bir yazarın müslümanlıga bakış açısı çok ince nokta tespitleri var ben beğendim
Bilmemesi gereken şeyleri bilmeye çalışan ve gücünü aşandan fazlasını üstlenen kendini bilmez faniye yazıklar olsun
İnsanların karınca, dağların deniz kabuğu ve şehirlerin arı kovanı kadar olduğunu gördü
"Vay hali­ne, bilmemesi gerekeni bilmek isteyenin ve gücü­nü aşan bir işe girişen gözüpek kişinin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vathek
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588564
Orijinal adı:
Vathek
Çeviri:
Pınar Güncan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Vathek
Vathek
Vathek
Vathek
18. yüzyılın son çeyreğinde, bir solu olan W. Beckford 1001 Gece Masalları ile Batı fantastik birikimini harmanlayarak bir korku masalı yazar. Otranto Şatosu ve Frankenstein ile birlikte gotik romanın temel yapısal öğelerini içeren kurucu metinler arasında yer alan bu küçük roman, ruhunu karanlık güçlere teslim eden Halife Vathek'in maceralarını anlatmaktadır.

Kitabı okuyanlar 71 okur

 • Erol Demiröz
 • Selin
 • Mtlp AYDGMS

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0