8,2/10  (11 Oy) · 
50 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.152 gösterim
"Jose Mauro de Vasconcelos", yurdumuzda çok sevilen bir yazar. Türkçe'de ilk yayımlanan romanı "Şeker Portakalı" ve onun devamı olan "Güneşi Uyandıralım" ve "Delifişek", daha sonra da "Kardeşim Rosinha ve Kardeşim Rüzgar", "Kardeşim Deniz"in gördüğü ilgi çok büyük oldu. Elinizdeki bu kitabın bir başka özelliği daha var. "Jose Mauro de Vasconcelos"ta eşine az rastlanan ve doğuştan gelme bir anlatıcılık yeteneği, akıl almaz bir bellek, göz kamaştırıcı bir yaratıcılık ve insanlar konusunda engin bir deneyim var. Yazar olmaya çalışmamış, yazar olmak zorunda kalmıştır. Romanları bir yanardağın lavları gibi dışına taşmıştır. "Konuyu kafamda toparlayınca yazmaya başlarım ve bir çırpıda yazarım," diyor. İzlediği yöntem, kitap kafasında yazılana kadar, konusunu uzun uzun olgunlaştırmaktır. Yine kendi anlattığına göre, yazı makinesinin başına geçtiğinde, kitabın çeşitli bölümlerini.ayrı ayrı yazabiliyor. Birinci bölümü bitirdikten sonra, aradaki bölümlere el atmadan, sonu kaleme alabiliyor. Brezilya'nın elmas madenlerinde elmas arayan insanların serüven dolu bu romanını "Aydın Emeç"in Türkçesiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750725531
 • Orijinal Adı:
  Banana Brava
 • Çeviri:
  Aydın Emeç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
merve tan 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Normalde aynı yazarın birden fazla eserini okumayı tercih etmem. İkinci kitaptan sonra sıkmaya başlar üslubu, tarzı. Fakat Vasconcelos'un ben de yeri ayrı. Ve bu okuduğum üçüncü kitabı olmasına rağmen diğer eserlerini de okumayı düşünüyorum. Aslında başlangıçta hikaye beni sarmamasına rağmen -tam işte yine sıkıldım aynı yazarı okumaktan derken- kalbimi cız ettiren bir sonuçla beni tekrar kazanan bir kitap oldu.
Fikir olması adına: Yaban Muzu; bir yerin ismi ve olaylar bu yerde gelişiyor. Kitap adını buradan almış.
Dili sade, akıcı. Yalnız dediğim gibi ortalarda biraz tekdüze gitse de hikaye güzel bir sonuca bağlanıyor. Ben etkilendim, size de tavsiye ederim.

Vaconcelos'un ilk kitabı, benim okuduğum ikinci kitabı. İlk olarak Şeker Portakalı nı okuyup etkisinde kalmıştım. Daha sonra ilk kitabını merak ettim ve aldım. Çok akıcı anlatımına hayran kalarak okudum bu kitabını da. İki dostu ele almış ilk kitabında. Iki gerçek dostu. Severek okudum ve herkese tavsiye ederim.

İlay Yüksel 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Benim için Şeker Portakal'ı ile başlayıp, Güneşi Uyandıralım, Delifişek, Kayığım Rosinha ile devam eden Vasconcelos'un "en"leri arasına giremese de yine apayrı bir tat bıraktı #yabanmuzu. Elmas avcısı Joel'in Banana Brava'ya ulaşma serüveninde yaşadıkları anlatılıyor. Vasconselos'un muhteşem anlatımı sayesinde bir film izlemişçesine canlandırıyorsunuz her sahnesini... "Yüreğimi, kaygıyla dönüşümü bekleyeceği bir ağaç gölgesinde bıraktım ve yürüdüm..."

Kitaptan 9 Alıntı

Salih Çermik 
09 Oca 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın dili darağacının ipinden uzundur.

Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 21 - Can Yayınları - 8. Baskı)Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 21 - Can Yayınları - 8. Baskı)
merve tan 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Öyküsü çok acıydı. Soylu bir aileden geliyordu, büyük kentten tiksinmişti. Her isteğini yerine getiren babasıyla kavga ettikten sonra. Rastgele yola çıkmış ve sonunda garimpo'ya düşmüştü. Bir sürü mesleği denemiş ve kundura boyacısı olma kararını vermişti. Çocuk ve zenginken, herkes ayaklarının dibindeydi. Bugün roller tersine dönmüştü: O herkesin pabuçlarını boyuyordu.

Yaban Muzu, José Mauro De VasconcelosYaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos

Ödlekti.Soğukkanlılıkla önceden tasarlanmjş bir öc almayı uygulayan kişi, ödlekten de kötüdür; hiçten de hiçtir.

Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 106 - Can Yayınları)Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 106 - Can Yayınları)

"Bu öyküyü ne mürekkeple yazıyorum ne de kanla. Gezginliklerimin tozunda eriyip giden, acılarımın ve yorgunluklarımın terinden yararlanıyorum yalnızca..."

Yaban Muzu, José Mauro De VasconcelosYaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos
merve tan 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kendine karşı biraz olsun namuslu davranan biri, yalan söylemekten, başkalarını yanıltmaktan zevk almaz, çünkü kendine yalan söyleyemeyeceğini bilir. Tüm yeryüzünü kandırabilir, söylediklerinin doğru olduğuna kendini inandırabilir, ama tek başına kaldığında vicdanı onu rahat bırakmaz.

Yaban Muzu, José Mauro De VasconcelosYaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos

Arkadaşının yokluğunu duyuyor ama özlem çekmiyordu.Özlem, ozanlara uygun düşen bir duygudur.

Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 44)Yaban Muzu, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 44)