1000Kitap Logosu
Yaşayan Ölü
Yaşayan Ölü
Yaşayan Ölü

Yaşayan Ölü

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.1
96 Kişi
230
Okunma
97
Beğeni
4.797
Gösterim
222 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 17 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kubbealtı Neşriyatı · 2009 · Karton kapak · 978-975-7663-16-4
"Ağacın kıvam bulması meyveyi haber vericidir; ruhun kıvam bulması da hakikati haber vericidir. Şu halde, ruhu hakikatle kıvam bulmuş kimselerdir ki devran onlara ölümsüz bir hayat bahşediyor. Yaşayan, devam eden onlar.. Ölseler de ölmeyen gene onlar!"
9.1
10 üzerinden
96 Puan · 14 İnceleme
Şeyma Öztürk
Yaşayan Ölü'ü inceledi.
222 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez deriz hep. Bu sözü pek çok kez duymuş, çoğu zaman da kulak ardı etmişizdir belki. Halbuki klasikleşmesinin yanında her yönden bir o kadar da doğru bir ifadedir. Kültür temelli bakılırsa geçmişte yaşamış münevverlerin, fikir işçilerinin, mütefekkirlerin zihin dünyasına misafir olmadan, eserlerini okumadan, idrak etmeden kültürel anlamda mesafe katedemeyeceğimiz büyük bir gerçek. İster katılalım ister kabul etmeyelim, bu fikirlerin her biri bize yön verecek birer pusuladır. Sâmiha Ayverdi de Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşamış, derin bir kültür birikimine sahip, şeceresini soranlara "Bir ceddim yeniçeri, bir ceddim Macar ellerinde yatan Gül Baba'dır" diyen kıymetli bir mütefekkirdir. Ayverdi'nin kitaplarındaki derinliği analiz edebilmek için onun yaşam dünyasına muhakkak göz atmak gerekir. Zîra yaşadığı ev dönemin seçkin aydın ve sanatkârlarının uğrak yeri olmuştur. Yazar da bu ilmi sohbetlerden fazlasıyla ilham almış, pek çok soruna değinerek ardında kıymetli eserler bırakmıştır. Yaşayan Ölü de bu eserlerden sadece biridir. İbrahim Efendi Konağı, İnsan ve Şeytan eserleriyle tanımıştım Ayverdi'yi. İlk okuma tecrübemde ilmi mânâda bir nebze de olsa susuzluğumun gideceğini düşünürken yazarın fikirlerine ne denli susamış olduğum gerçeğiyle yüzleştim. Her kitabında ayrı bir derinlik, apayrı bir fikir ordusu karşılıyor insanı. Yaşayan Ölü de bu yönden beni yanıltmadı. Leyla ve Seniye isimli iki dostun mektuplaşmalarını içeren roman, tasavvufi temelde nefis denen olgunun insanlara neler yaptırdığını/yaptırabileceğini gözler önüne seriyor. Her birimiz dünyada bulunduğumuz süre boyunca nefsimizle mücadele halindeyken kâh tökezleyip mücadeleyi kaybediyoruz, kâh dik bir duruş sergileyerek kâmil insan olma yolunda mertebe katediyoruz. Romanda yer alan karakterler de içine düştükleri mücadele alanında doğru ya da yanlış birtakım duruşlar sergiliyorlar. Bir okuyucu olarak bu duruşlara seyircilik ederken bir anlamda kendi nefsimizi de sorgulamış oluyoruz. Bu sorgulamalar nefis mücadelesinde her daim tek bir çıkar yol olduğunu gösteriyor: Nefis mücadelesini yenmek için sahip olunması gereken en önemli unsur, güçlü bir iman. Kitapta yaşamın bir kesitini okurken kullanılan dil ve üslup, her defasında olduğu gibi tüm duruluğuyla kendine hayran bırakıyor. Her ne kadar osmanlıca kelimeler ağırlıklı olsa da, bu noktada sıkıntı yaşayacak olanlar için dipnotlarda kelimelerin anlamları mevcut. Kaliteli fikirlerin dupduru bir dille birleşmesiyle ortaya çıkan enfes cümleler insanı iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Altı çizilesi, zihnin en kıymetli köşesinde yer edinen, harika ifadeler... Hacim bakımından az, mânâ bakımından oldukça zengin bir eser olduğunu söylemek doğru bir ifade olur kanaatindeyim. Henüz Sâmiha Ayverdi'yle tanışmadıysanız bu eser sizin için isabetli bir seçim olacaktır. Keyifli okumalar.
Yaşayan Ölü
9.1/10
· 230 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
50
Merve Karakaplan
Yaşayan Ölü'ü inceledi.
222 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Şiir gibi akıp giden sayfalarda Çelebi'nin sözü kalıyor aklınızda: " emeline karşı ecelin gülüyor, tedbirine karşı takdirin gülüyor." İki dostun derdinde muhakkak siz de kendinize uygun bir sayfa yakalayacaksınız. Ahhh Seniye'ciğim!.. Ve ahh minel aşk!..
Yaşayan Ölü
9.1/10
· 230 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Serhat
Yaşayan Ölü'ü inceledi.
222 syf.
OKUNMALI
Yazarın okuduğum ilk kitabı. İki arkadaşın mektuplaşmasıyla başlıyor kitap. Kitabı okumaya başlar başlamaz şahane bir dil ve düşünce dünyası ile karşılaşıyorsunuz. Yazar dili muhteşem kullanıyor ve bir nevi kelimeleri dans ettiriyor diyebiliriz. Tasavvuf büyüklerinden, filozoflardan, fikir adamlarından yapılan alıntılar da çok yerinde ve karakterlerin düşüncelerini destekleyici olmuş. Romana işlenmiş olan cismani ve ruhani aşkın ustaca kurgusu da hayatınızda birçok şeyi sorgulamaya itebilir. İnsanın, ahsen-i takvim yaratılışından sonra esfel-i sâfilîn'e olan yolculuğu çok güzel ortaya konmuş. Doyuramadığımız, sanırım asla doyuramayacağımız arzu ve isteklerimizin esareti altında yaşayışımıza karakterler üzerinden güzel atıflarda bulunmuş yazarımız. Tasavvufi romanların olmazsa olmazı olan nefisle mücadele, hırs, kibir ve kıskançlık temaları bu hikayede de kendilerine önemli bir yer buluyorlar. Kitapta anlamakta zorlanacağımız birçok kelime olsa da sayfanın altındaki dipnotlarda anlamlarının verilmiş olması okuyanı sürekli sözlük aramaktan kurtarmak adına çok faydalı olmuş. Çok okunanlara bakınca gördüğümüz birçok kötü kitap yerine birkaç nesil geriye gidip eski yazarlarımızın düşünce dünyalarına dalmak; yaşayışları, hayata bakışları, dünyayı anlamlandırma çabalarını görmek kendi dünyamızı şekillendirmek için çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Yaşayan Ölü
9.1/10
· 230 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
42
Müzmin Okur
Yaşayan Ölü'ü inceledi.
222 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
YAŞAYAN ÖLÜ
Bir kulak aşinalığı ile aldım Samiha Ayverdi nin kitabını... Böylesini okumamıştım... Bu roman mı ? “ diye şaşırdım. Sonra “ Eğer “bu roman ise ben roman okumayı seviyormuşum !” Dedim. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve enlerin arasına girdi. Her kelimesi ılık ılık akıyordu. Gönlümün daglandıran cümleleri, Beni binbir duyguya gark eden efsane kurugusu... Ve aşk ! “Sadece deneyeyim” demiştim “ Bağımlısı oldum ! “ Kesinlikle okuyun !
Yaşayan Ölü
9.1/10
· 230 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6