Yedi Kule- Genç Osman Neden Öldürüldü

8,5/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
653 gösterim
Osman, seni kim öldürdü?
Yedi kule...
Yedi taş...
17 Mayıs 1632 gecesi... Filizkıran fırtınasının altında bir piyade ve bir âlim... Yedikule'de buluşan Kâtip Çelebi ve kale komutanı Yeniçeri Dizdar Hüseyin Ağa sık sık yaptıkları gibi Satranc-ı Rumi oynamaktadırlar. Altın Kapı'nın önünde, Hüseyin'in hazırlattığı bir taraçanın içinde her zamanki gibi yalnızdırlar. Hava kararmakta, yağmur çiselemektedir. İki dost tatlı bir sohbete dalmak üzereyken beklenmedik iki misafir çıkagelir: Genç bir köylü ile beraberinde karalar içinde bir derviş. Gecenin onlara hazırladığı sürprizlerden habersizdirler. Konuşmaları tam on yıl önce hemen arkalarındaki kulede, daracık bir odada öldürülen genç sultan Osman vakasına odaklanır. Yeniçeri Hüseyin ve Kâtip Çelebi o gece oynadıkları oyunun sonunda kendilerini hiç ummadıkları bir yerde bulacaklardır. Çünkü yürekleri yakan bir soru düşecektir akıllarına:
Genç Osman neden öldürüldü? Her ikisi de o günlerin görgü tanığı olan Kâtip ve Yeniçeri, meraklı gencin sorularıyla kendi hikâyelerini anlattıkça havadaki gerilim artar. Tartışmanın çatışmaya döndüğü bir anda gencin saygısızlığına sinirlenen yeniçeri yatağanıyla onu korkutmak üzere bir hamle yapar. Ancak karşısında o ana kadar sessizce oturmuş olan dervişi ve kılıcını bulur. Asıl şimdi kendilerini bir oyunun içerisinde bulurlar.
Karşılarındaki bu köylü genç kimdir? Artık bu oyun Satranc-ı Rumi dedikleri oyunun ta kendisidir. Piyade, Âlim, Sipahi, Vezir, Şah, Ruh ve Casus... Onlar bu kasvetli gecede Genç Osman'ın ölümünün ardındaki sırları eşeledikçe hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlayacaklar.

Oyunun sonunda ise ellerinde sadece bir şah ve bir ruh kalacak... Osmanlı tarihinin en trajik olaylarından birini anlatan Yedi Kule yiten bir adalet duygusu arayışını her satırında incelikli bir kurguyla işliyor. Erdal Küçükyalçın'dan tarihin saklı kalmış yüzünü açığa çıkartan, dinmeyen bir merak ve heyecan kasırgasının romanı..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789751032829
 • Yayınevi:
  Sayfa 6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA 
26 Mar 00:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genç osmanın dönemini,tarihi değerini ve ne yazık ki haksız yere ölümünü o kadar çarpıcı ve güzel anlatmış ki yazar çok beğenerek okudum...ölümünü anlatan bölümleri yüreğimde o acıyı hissecek kadar duygulu buldum...tarih sevenler kaçırmasın...

Erhan Kurupınar 
25 Ağu 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Genç osmanın öldürülüşünü çok güzel bir kurguyla okuyoruz.Heyecanlı ve akıcı bir kitap olmuş.