Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759971182
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
F. Bacon (1561-1626) soylu bir İngiliz ailesinin oğlu olarak Londra'da doğar. Önce Trinity College'de bilim üzerine eğitim alır, ardından Gray's Inn'de hukuk öğrenimine başlar. 1582'de Gray's Inn'de avukat olur. 1584'de Dorsetshire Parlamentosu'na, 1593'de Middlesex Parlamentosu'na girer. I. James zamanında Sir unvanını alır ve şövalyeliğe yükselir. 1613'de başsavcı olur. 1617 yılında babasının da bir zamanlar yürüttüğü görevi üstlenerek mühürdar olur. 1618'de başyargıçlığa yükselir ve Baron Verulam unvanını alır. 1621'de Viscount St. Albans unvanını alır. Kariyerinin zirvelerindeyken mahkemede yargılanan kişilerden rüşvet aldığı iddiasıyla suçlanır, hapse mahkûm olur ve bütün mevkilerini yitirir. Kısa bir süre sonra serbest bırakılır, ama bir daha herhangi bir devlet görevini üstlenmesine izin verilmez. Siyasi yaşamı sona eren Bacon kendisini tümüyle felsefe çalışmalarına verir. Ölümünden sonra, özel danışmanı ve sırdaşı Guillelmus Rawley, Bacon'ın önce İngilizce kaleme aldığı, ardından Latince yazılan eserlerin ölümsüzlüğüne olan inancıyla birçok ekleme ve değişiklik yaparak Latinceye çevirdiği Yeni Atlantis'i 1638 yılında yayımlar. Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Platon'un "Devlet"i ve Thomas More'nin "Utopia"sından sonra Bacon'un "Yeni Atlantis"ini de okuduk sonunda. Zaman olarak en son yazılan olmasına rağmen diğer iki kitaptan daha sığ geldi bana. Tabi bilimsel olarak değil, fikirsel olarak söylüyorum bunu. Bir de Hristiyanlık ve Yahudilik övgüsü had safhada. Zaten kitap tamamlanamadan Bacon bu dünyadan göçmüştür.

"Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil kafamıza yerleştirdiklerimizdir."
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Fundemental dinci arka planlı naturalist rasyonel bir komün denemesi.

Doğanın kendisine dönerek mutlu yaşamın prensiplerini realist olarak ortaya döküp bir ütopya yaratma hayalinde olan Bacon, sanki hayatındaki tüm başarısızlıkları yazdığı, en azından hayalini kurduğu bu ütopyada yok saymış, hayattaki her şeyin hep daha iyisi ve daha mükemmelini tasarlayarak mutluluğa ulaşmayı denemiş bu eserinde. Ancak böyle her yönünden mükemmel olacağına inanılan Ben Salem halkının -yukarıda söylediğim gibi dini etkilerden olacak-, ataerkil muhafazakar bir yönü var. Ancak bu handikapı yenilikçilik fikriyle bezeyerek aşmışlar gibi görünüyor.

Ama bu ütopyada benim açımdan tüm diğer ütopyalar gibi rahatsız edici bir şeyler var. O da her şeyin mükemmel dizayn edilmiş olması. Bana göre hayat böyle değildir. En iyisine en güzeline ulaşmak değildir hayatın amacı. Biraz da elindekiyle mutlu olmasını bilmektir. Sürekli fazlasını istemek insanın aç gözlüğünden gelen bir durumdur. Hem suçların yalanların olmadığı bir toplumda güzelliklerin anlamı bugün ki gibi olmaz. Her şeyin en iyisi standart olur. Peki ya ben, benim hakkımda en iyisini istemiyorsam ?

Neyse bu sorular cevapları çok uzun olan sorular burada cevap arayacak değilim. Ama Bacon’un bu eserini okuduktan sonra aklımıza gelen sorular, bunlar için bile okunabilir. Bu tür eserleri seviyorsanız tavsiye ederim.

İyi okumalar.
 • Güneş Ülkesi
  7.1/10 (282 Oy)237 beğeni1.067 okunma424 alıntı10.809 gösterim
 • Prens
  8.2/10 (1.383 Oy)1.277 beğeni4.810 okunma3.445 alıntı39.404 gösterim
 • Seçme Hikayeler
  8.0/10 (293 Oy)254 beğeni1.294 okunma722 alıntı14.630 gösterim
 • Candide
  8.0/10 (517 Oy)419 beğeni1.459 okunma1.223 alıntı15.075 gösterim
 • Yufka Yürek
  7.8/10 (256 Oy)249 beğeni1.071 okunma1.010 alıntı11.276 gösterim
 • Poetika
  8.0/10 (217 Oy)215 beğeni977 okunma292 alıntı6.731 gösterim
 • Ecce Homo
  8.1/10 (572 Oy)655 beğeni2.438 okunma4.754 alıntı22.671 gösterim
 • Parma Manastırı
  7.7/10 (148 Oy)139 beğeni532 okunma271 alıntı6.790 gösterim
 • Elektra
  7.8/10 (170 Oy)121 beğeni602 okunma380 alıntı4.018 gösterim
 • Mavi Oktav Defterleri
  8.2/10 (115 Oy)100 beğeni482 okunma800 alıntı4.480 gösterim
150 syf.
·1 günde·1/10
Hey Süleyman! Birader çok iyisiniz ama fazla egoistsiniz. Bu kadar iyi , hoşgörü sahibi bir milletin güzel hükümdarının daha alçak gönüllü olmasını beklerdim.
Sevgili Bacon , başta More'nin taklidi dedim ve üzüldüm ama sona doğru " La keşke taklidi olabilseymiş bir şeye benzermiş! Puanlara inanmadıydım bi de ..." dedim
Canım Baconcuğum evlilik fikirlerin güzel ama abi bari taklid ol , taklid kal, kendi içinde çelişme değil mi !
Beğenmedim ve üzüldüm :(
Ah yine de belki devam etseydin güzel olurdu Baconcuğum... :(
88 syf.
·25 günde·8/10
Yeni Atlantis ideal bir toplum düzenini anlatan bir kitap. Evet, bu kitap benim gibi sosyolog adayı olanlar için önemli bir kitap fakat toplumdaki her bireyinde okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. İdeal bir toplum nasıl olabilir, bu ideal toplum ütopyalarıyla yaşadığımız toplum ne kadar uyumlu, uyuşmayan noktalar, eksiklikler neler bunları görmemizde bize yardımcı olacak bir eser. Her bireyin yaşadığı toplumla olması gereken bir toplum arasında bağlantı kurabilmesi kanaatindeyim. Emin olun bu bağlantılar bizi zamanla ideal bir topluma götürecektir. Bunları da sosyologlar düşünsün demeyin, toplumumuzun daha yaşanabilir bir hale gelmesi için bireylerin bilinçli olması oldukça önemli ve unutmayın ki her insan amatör bir sosyologtur.

Keyifli Okumalar ve Huzurlu Günler
115 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bilim adamı olan Francis bacon mesleği gereği bilginin gücünü iyi kavramış biri olmasıyla beraber ütopyasında bununla ilgili bir ada ülkesinin modelini anlatmıştır. Zaten kısır bir eğitim olarak gördüğü Aristotelesçi eğitim sistemine karşı çıkmış ve hep yeniliklere açık olmuştur. Rönesans son dönemlerine denk gelmesiyle insanların bilimle daha güzel bir hayat yaşayacağı fikrini yaymak istemiştir. O dönem skolastik düşüncenin bilimin önünü tıkmasıyla bilgiden uzaklaşmanın yanlışlığına karşı çıkmıştır.

Benim fark ettiğim diğer bişey de eserde George Orwell in 1984 gibi gelecek ile yönetim şeklinden ziyade gelecekteki bilimi kurgulamış gibi geldi bana. Bilim kurgu filmi gibi teknolojinin geleceğini kurgulamış .
158 syf.
·6/10
Bacon'in Yeni Atlantis'i henüz tamamlanmamış bir eserdir, özel danışmanı, sırdaşı ve ebedi eserlerinin koruyucusu G.Rawley böyle der. Ama düşününce zaten utopialar hiçbir zaman tamamlanmamış eserlerdir. Tamamlanma, ütopyalarını yitirirler.
.
. Bacon bu eserinde ideal devleti; Tanrinin ışığında bilime dayalı tamamen dış dünyaya izole adaletli bir ada ülkedir, lakin eserini tamamlamamıştır.
.
. Meryemi fahişe olarak gören yahudiler (ülkede yaşayan) bile bu ülkede ona övgüler düzmüş, Tanrıya herhangi bir yoldan olsa da inanan herkesin birlik ve ahlak içerisinde yaşamaktadır.
.
. Böylece borçlarını ödüyorlar sanırım, günah çıkarmak gibi tanrı adına iyi ve güzel olanı savunmak onun yolunda. Bir iç ferahlaması, aydınlanma yolu, egoyu tatmin etme kendini kandırmaca, diye baktım kurguya. İnsanlar Tanrıyı hayatin merkezine koymadan ahlâklı ve adil olamıyor mu?
.
. Yarım bırakmasının sebebi budur belkide yalanlarına tahammülü kalmamıştır.
.
. Lakin, bacon putları yıkmaktan yanadir; bilimin ve felsefenin önüne engel olabilecek batıllara karşıdır. Kendi döneminde Tanrıtanımaz biri olarak adlandırılsa da bu kavrama tamamen karşı çıkmıştır. Rönesans avrupanın karanlığından, kiliselerin etkisinden kurtulma, demem o ki imanla paranın kimde olacağı belli olmamalı :)) .
.
.Bu eseri üzerinde çalıştığı sırada aklı hep doğa felsefesi üzerindedir eserini tamamlamadan aklını işgal eden doğaya yönelmiştir. Kitabın son sayfalarına ulaştığınızda bunu gayet iyi anlayacaksınız.
115 syf.
Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.A.
115 syf.
·6 günde·8/10
Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.
Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem'in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis'in ilk sayfaları, bir yıl Peru'da konakladıktan sonra Çin ve Japonya'ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.
Yeni Atlantis, Bacon'ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bütün yanlışlarına karşın Bacon, yeni bir dönemi müjdeliyordu. Başkaları geçmişe
özlemle bakıp batan bilgi güneşinin son
ışıklarında ısınmaya çalışırken, o yeni ve daha
da parlak bir çağın yaklaşmakta olduğunu
sezmişti. Ona göre insanlığın özlediği cenneti,
geçmişte değil, gelecekte aramalıydı. Platon'un
ünlü benzetmesinde olduğu gibi karanlık bir
mağarada arkalarını ışığa çevirmiş oturan ve
önlerinde yalnızca gerçeğin gölgelerini
izleyenlerin gözlerini ışığa çevirdi.Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır.İyi Okumalar...
115 syf.
·Puan vermedi
İyi yurttaş olmanın iyi insan olmaktan ömce geldiğini savunan ayrıca yeniliklerden korktuğundan kralın egemnliğini öven bir yazarın ütopyası yine de güzel
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Francis Bacon'un ütopyasını basit ve akıcı bir dille ele aldığı kitabı, yazıldığı tarih göz önünde tutularak okunduğunda, bahsi geçen varsayımlar, icatlar, gelişmeler, ilgi uyandırmakta idi muhakkak..
Ama günümüz bilimi, teknolojisi ışığında bakıldığında, bu ilgi uyandırma durumu biraz şüpheli.
Hikayeye kurgusal açıdan bakıldığında, dualite olmadan, iyinin yanında kötü zıtlığı olmadan, okuyucuda heyecan uyandırma olasılığı düşmekte.
72 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
YENİ ATLANTİS-FRANCİS BACON
"Görüyorsunuz ki tarihin bu olağan yıkımı yüzünden bize en yakın olanları nedeniyle her zaman alışveriş ettiğimiz Amerikalılarla ilişkilerimizi yitirdik."
Fransic Bacon: 22 Ocak 1561'de doğdu. Avukatlık yapmıştır. Bilim ve felsefe üzerine çalışmaları vardır. Çalışmaları yarım kalmış, bronşitten ölmüştür.
" Ben Salem" adında bir gemi vardır. Yollarını kaybeden bir topluluk tesadüf eseri bu adaya çarparlar. Zaten olay ondan sonra başlamaktadır. Bu gemi yazar tarafından oluşturulmuş bir ütopyadır. Hayatı boyunca çeşitli yazarların ütopya konusunda yapıtlarını inceledikten sonra bu eseri yazmıştır. "Ben Salem" gemisinde bilim son derece gelişmiştir, akla gelen herşey düşünülmüştür, böylelikle daha sağlıklı bir toplum belirtilmiştir. Örnegin Işık toplayıcıları. On iki kişilik gruplar halinde başka ülkelere giderek oradaki bilim, kültür, teknik ve siyasi gelişmeleri gözlemlemişlerdir. Her grubun değişik isimleri vardır. Sır adamları, madenciler, toplayıcılar, drohomacılar, lambalar, aşçılar, doğa yorumcuları gibi gemilerindeki "Süleyman Evi" denilen yerde çalışmalarını sürdürürler. Kitabın bir kısmını okuduktan sonra ben ne okuyorum dedim ve geminin özelliklerini okumaya başlayınca su gibi akıp gitti kitap, devamını da bekledim ancak yarım bırakılmış bir kitap olduğunu gördüm. Dünyadan biraz olsum uzaklaşıp hayallere dalmak için güzel dakikalardı bunlar.
80 syf.
·58 günde·6/10
Kitap, yeni dünyanın keşfinin etkisi ile yazılmış olup konu da aynı temada devam etmektedir. Baştan sona Hristiyanlık ve Yahudilik övgüleri içermektedir. Hazmı kolay ve kısadır ancak tamamlanamamıştır.
"Dürüst olmayan insan kendisine saygısını kaybeder; ve derler ki, Tanrıdan ve dinden imandan sonra, bütün kötülüklerin en güçlü dizginleyicisi, insanın kendisine duyduğu saygıdır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759971182
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
F. Bacon (1561-1626) soylu bir İngiliz ailesinin oğlu olarak Londra'da doğar. Önce Trinity College'de bilim üzerine eğitim alır, ardından Gray's Inn'de hukuk öğrenimine başlar. 1582'de Gray's Inn'de avukat olur. 1584'de Dorsetshire Parlamentosu'na, 1593'de Middlesex Parlamentosu'na girer. I. James zamanında Sir unvanını alır ve şövalyeliğe yükselir. 1613'de başsavcı olur. 1617 yılında babasının da bir zamanlar yürüttüğü görevi üstlenerek mühürdar olur. 1618'de başyargıçlığa yükselir ve Baron Verulam unvanını alır. 1621'de Viscount St. Albans unvanını alır. Kariyerinin zirvelerindeyken mahkemede yargılanan kişilerden rüşvet aldığı iddiasıyla suçlanır, hapse mahkûm olur ve bütün mevkilerini yitirir. Kısa bir süre sonra serbest bırakılır, ama bir daha herhangi bir devlet görevini üstlenmesine izin verilmez. Siyasi yaşamı sona eren Bacon kendisini tümüyle felsefe çalışmalarına verir. Ölümünden sonra, özel danışmanı ve sırdaşı Guillelmus Rawley, Bacon'ın önce İngilizce kaleme aldığı, ardından Latince yazılan eserlerin ölümsüzlüğüne olan inancıyla birçok ekleme ve değişiklik yaparak Latinceye çevirdiği Yeni Atlantis'i 1638 yılında yayımlar. Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.

Kitabı okuyanlar 631 okur

 • Beytullah
 • Talat YALÇIN
 • Cüneyt Camgöz
 • Ayşe Hümeyra Evliyaoğlu ☭
 • folium
 • Nuşin Esra Kaya
 • Bilal
 • ÖZLEM YILDIRIM
 • Mehmet Emin VARLIKLI م ا و
 • Gülcemal dinç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (1)
9
%1.1 (2)
8
%0.6 (1)
7
%3.3 (6)
6
%2.2 (4)
5
%1.7 (3)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)