·
Okunma
·
Beğeni
·
3276
Gösterim
Adı:
Yıldız Tozu
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Yıldız Tozu
Stardust
Yıldız Tozu
273 syf.
·4 günde·8/10
Yıldız Tozu'nu okurken hiç sıkılmadım, basit ama güzel bir kitaptı. Oldukça da hızlı ilerliyor ancak şu sıra zaman ayıramadığım için ne yazık ki uzun bir sürede okudum. Basit ama masalsı güzel bir kitap olmuş, perili diyarlarda imkansızların gerçekleştiği bir dünyada aşkı için uzun bir yolculuğa çıkan genç bir oğlana eşlik etmek ve bir Gaiman romanı okumak isterseniz tam size göre bir kitap, hiç durmayın derim.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/05/yildiz-tozu.html
273 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Neil Gaiman'dan okuduğum ilk kitap Yıldız Tozu. Sıkılmadan okuyabileceğiniz harika bir masal diyebilirim. Yazarın kelimelerle oynayışına ,anlatımına hayran kalmamak elde değil.
Kitapta kayan bir yıldız ve sevdiği kadına kayan bu yıldızı ona getireceğine söz veren bir aşık , kimsenin aşmasına izin verilmeyen bir duvar ve duvarın her iki tarafında yaşanan farklı hayatlar var. Bir tarafta normal insanların yaşadığı Duvar köyü.. diğer tarafta cadıların, büyücülerin her türlü efsunlu yaratığın yaşadığı orman. Tristran'ın kayan yıldızı bulma ümidiyle duvardan geçmesi ile başlayan heyecanlı ve macera dolu serüveni... keyifle okuyacağınız bir kitap.
273 syf.
·Beğendi·8/10
Her ailede olduğu gibi bizim evde de akşam vakitlerinde herkes kendi köşesine çekilir. Kimisi telefonla oyun oynar kimisi ödevlerini yapar. Bense bu akşam Yıldız Tozu kitabını elime aldım ve sesli bir şekilde okumaya başladım. "Bir zamanlar gönlünün muradını elde etmeyi arzulayan genç bir adam vardı" diye. Başlarda herkes kendi işiyle ilgilenmeye devam etti bende okumaya...
" Şişelenmiş rüyalar şişesi bir şiline"
...
"Bu tezgahta para kabul etmeyiz"
...
Okumaya devam ettikçe bir baktım annem yanıma oturmuş "eee çocuk annesini görmüş mü?" diye soruyor. Kardeşim (ki kendisi kitap denilince köşe bucak kaçan bir ergen) " Yıldızı nasıl bulacak, bulunca nasıl götürecek?" diye soruyor. Ben de okumaya devam ettim. Kitap ne zaman başladı ne zaman bitti, nasıl böyle masalsı ve tatlı bir üslupla bizi kendi içine aldı anlamadım. Ama bana ve aileme çok güzel bir hatıra bıraktı.
273 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap böyle olmalı arkadaş. İlk sayfadan son sayfaya hayal gücü dolu. Süper olmuş.Filmi de en az kitabı kadar güzel. http://www.umutcalisan.com/2014/03/yldz-tozu.html
273 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Masalsı dil ve kurgunun gidişatı enfes bir tattaydı gerçekten. Bildik olanla özgün hayallerin karışması ortaya bambaşka bir eser çıkarmıştı. Tristran Thorn’un doğumundan ölümüne yaşadıkları, kendi döngüsüne ait ekmek kırıntılarının bizlere de serpiştirildiği bir masal dedim en başta. Benzerlerine denk geldiğim yer yer tahmin edilebilirliği ile kendini sevdiren bir romandı. Lakin benzerlerinden farklı kılan neydi bunlardan bahsetmek gerekli belki de.

Öncelikle yazım diline değinmek gerekli sanırım. Akıcı oluşu sadece kurgudaki olaylardan kaynaklı değildi. Türkülerle ve hikâyelerle bezenmişti, yazarın kurgu içindeki dünyaları bizlere daha gerçek kılışını ayrıca sevdim. Masal içinde masal tabirine uygun gibiydi. Perili Ülke’nin sunuluşu, Duvar’ın ötesindeki evrenin gerçeküstülüğü rahat bir tutumla ifade edilmişti. Betimlemeleri kullanış şekli hiç karşılaşmasak dahi buradaki diğer canlıları aktarışı, inandırıcılık açısından güzel bir hamleydi. Yaşayan bir evren yaratmıştı bizlere.

Perili Ülke’deki hanların, gemilerin, dağların vs. aslında bilumum tercih edilen isimlere mest oldum. Denizcinin Durağı, Düşün Yüreği, Okyanusun Kükreyişi, Göbek Dağı ve daha niceleri vardı bu bahsettiğim isimler arasında. Üzerine düşünülmüş hoş detayları oldum olası ayrı seviyorum. Ayrıca okur başta bir masal okuduğuna inanmakta dedik lakin okunan kesinlikle yetişkinler için kurgulanmış bir eserdi diyebiliriz.

Bildik efsanevi yaratıkların olay örgüsüne karışma şekli yeni türevlerle bir güzel harmanlanmıştı. Yek bir bütünden çok birçok küçük hikâyenin birleşimi gibiydi ana kurgu. Bu kadar keyifli olmasını sağlayan da bu birleşimin uyumuydu bana kalırsa. Detayları unutmak istemediğim için belki de hepsinden bahsetmek gerek. Ama bir yandan da sadece bıraktığı tatla ilgilenmek istiyorum.

Bir Yıldız’ın peşine düşüp yitip gittiğimiz bu katmanlı masalı keyifle okudum. Neil Gaiman ile tanışmak için iyi bir eser seçmişim bilmeden. Gerçek yaşamın küçük gizleri ve tespitleri her yerdeydi!
273 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Dunstan Thorn adında bir genç, Duvar adındaki kasabada yaşamaktadır. Duvar'da bir gedikten peri ülkesine geçilmektedir ancak bu yasaktır. Sadece 9 yılda bir panayır düzenlenir. Dunstan bu panayırda bir kızla yakınlaşır ve ilişkiye girer. Ancak sonradan gerçek sevdiği kızla evlenir. Ne var ki ilişkiye girdiği kızdan bir çocuğu olmuştur. Tristran Thorn da babasının arkadaşının kızı olan Victoria Forester'a aşık olur ve onun için her şeyi yapabileceğini söyler. Hatta kayan bir yıldızı getirmek de dahil. Victoria bunu kabul edince Periler ülkesine geçer ve yıldızı bulur. Yıldız aslında Yvaine adında bir kızdır ve bacağı sakattır. Ancak kızın peşinde sadece Tristran yoktur. Hem Stormhold ülkesinin başına geçmek isteyen veliaht kardeşler Septimus, Primus, Tetrius, hem de yıldızın kalbini kopartarak tekrar genç olmak isteyen yaşlı Limbim cadılarından biri kızın peşindedir. Pek çok badireler atlatan Tristran ve yıldız Duvar kasabasının yakınlarına gelir. Ancak beklenmedik gelişmeler olur. Önce gerçek annesi ile tanışır sonra da gerçek aşkı bulur. Aynı zamanda Stormhold'un varisi olduğunu da öğrenmiştir. Acaba bu hikaye mutlu sonla bitecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
273 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Neil Gaiman zaten çok merak ettiğim bir yazardı. Elimden geldiğince, fırsat buldukça filan kitaplarını topluyorum. Tabii ki amacım bütün kitaplarını okumak ve bu yolda yavaş yavaş ilerliyorum :) Yıldız Tozu, yazarın okuduğum 3. kitabı.

Şimdiye kadar edindiğim izlenim yazarın çok acayip bir hayal gücüne sahip olduğu. Kendini tekrarlayan biri değil ve kalemini seviyorum.

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...y-neil-gaiman_7.html
273 syf.
·8/10
Filminin sonunu kitabın sonundan çok daha fazla beğendiğim bir yetişkin masalı oldu Yıldız Tozu. Güzel, fantastik tam anlamıyla masal tadında bir kitap.
273 syf.
·10/10
Gaiman genelde bildiğimiz dünyayı bir şekilde büküp değiştirir ve kitabının atmosferini böyle belirler. Kelimeler üzerinden bakacak olursak bu kitap da bildiğimiz dünyada geçtiğini iddia ediyor ama ortaya çıkan sonuç bence Gaiman usülü bir epik fantezi masalı olmuş.

Basit olayları öyle bir masalsı ve romantik bir dille anlatıyor ki olayların basitliğini görmüyorsunuz. Bu kitapta kullandığı anlatım dili, okuduğum diğer kitaplarındaki dilinden oldukça farklıydı ama yine güzeldi.

Yazarı sevmeme rağmen kitaplarında aksak bir ritim olduğunu gözlemliyorum, ortalarda olaylar durma noktasına gelecekmiş gibi yavaşlayabiliyor. Bu kitapta da benzer bir durum söz konusuydu ancak finali gerek olaylarla gerek kelimeleriyle öyle güzel bitirdi ki, geride kalan hiçbir aksaklığı gözüm görmez oldu. Kesinlikle harika bir tat bırakan bir kitap.

Yalnız çevirmenin pek iyi bir iş çıkarmadığını düşünüyorum. Türkçenin ve İngilizcenin kurallarını birbirine karıştırarak anlatım bozukluğu ve bazı cümleleri anlama zorluğu oluşturmasının yanı sıra, konuyu ölümcül derecede etkileyen bir boşluk da bırakmış. Aşağıdaki paragrafta bunu açıklamadan önce, açıklamanın kitabın sonuyla ilgili spoiler verdiğini belirteyim.


------------Spoiler------------
Yaşlı cadının kendine köle edip kuş şekline soktuğu Bayan Una'yı bağlayan zincirlerin çözülmesi şartında "İki pazartesinin bir araya geldiği bir hafta" dan bahsedilmektedir. Bu, Bay Monday ile evlendiği kişinin düğününe işaret etmektedir aslında. İkili, Bay Monday ve Bayan Monday olarak bir araya geleceklerdir. Ancak Monday'in, Pazartesi anlamına geldiğine dair bir açıklama konulmamış. İsim buna göre değiştirilmese bile bir not düşülmeliydi. Ben İngilizce bildiğim halde bağlantıyı anlayabilmek için iki defa okumak zorunda kaldım. Bilmeyenlerin aklında o konuda bir soru işareti kalması çok mümkün. Umarım benim okuduğum basımdan sonra bu düzeltilmiş ve bir not eklenmiştir.
273 syf.
·Puan vermedi
Parla parla küçük yıldız. Ta ki periler ülkesinde kralın fırlattığı erk taşı seni yeryüzüne düşürene dek.
Tristan aşık olduğu kız tarafından kendisine verilen kayan yıldızı ona getirme görevi için periler ülkesine girer.
Taht için kardeşlerini öldüren prensler, açgözlü yaşlı ve kristal çiçekler satan bir cadı, tutsak prenses, güç için yıldızın kalbinin peşinde üç cadı kardeş masalın karakterlerinden başlıcaları.
Yıldız ve Tristanın hikayesini görsel olarak başarıyla yansıtan filmini de muhakkak izlemenizi öneririm. Yapımcısı bizzat yazarın kendisi. Robert De Niro' ya da çok gülmüştüm. Filmin finalini tercih ederdim. Bir kaç defa izledim ama yeniden izlemek için can atıyorum.
273 syf.
·Beğendi·9/10
ıldız Tozu beni Neil Gaimanla tanıştıran ilk kitap oldu diyebilirim kitaptan çok yazarın adını daha çok duydum diyebilirim.Dünya edebiyatında Fantastik ya da aslında daha çok masalsı romanla yazmasıyla ünlü olan bir yazar.Perili Ülke efektleri bol olan masalsı hayalsi kitaplara serüvenlere hep bayılmışımdır.Ama bence kitabından çok filmini izlemenizi tavsiye ederim çünkü kitapla oldukça paralel gitmiş ve sadece senaryolaştırılması dışında kurguda pek bir farklılık yapılmamış.
273 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yıldız Tozu yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarın anlatımını çok beğendim. Hiç sıkılmadan akıcı bir şekilde okuduğum fantastik bir eserdi.
Sevdiği kadına kayan bir yıldızı getirmeye söz veren bir delikanlının yaşadıklarını anlatan bir masaldı. Kurgusu, işlenişi son derece sürükleyici olan bir eserdi. Fantastik kitapları pek sevmeme rağmen bu kitabı severek okudum. Son derece romantik bir masaldı. Fantastik, masalsı kitapları severlerin( ki bence sevmeyenlerin bile) keyifle okuyacağı bir eser.
Suskun kalman daha iyi. Ama asla yalan söyleme." "Ne diyeyim o halde?"

"Pekala," dedi adam, "sözgelimi, sana nereden geldiğini sorarlarsa, 'Arkamdan,' diyebilirsin, nereye gittiğini sorarlarsa da, 'Önüme,' dersin."
"Huzur içindeki bir yıldızın yanan altın yüreği biraz korkmuş bir yıldızın titreyen yüreğinden çok daha güzel"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldız Tozu
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Yıldız Tozu
Stardust
Yıldız Tozu

Kitabı okuyanlar 204 okur

  • Cansu Yaman
  • refika nur mutlu
  • Aybüke Dobur
  • Elif

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0