Yıldız Tozu

8,1/10  (29 Oy) · 
63 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.026 gösterim
"Mucizelerle dolu bir hikaye... Gaiman yeni gelenekte bir peri masalı ortaya çıkarmak için son derece zengin bir dil, doğal bir bilgelik, iyi bir mizah ve biraz da karanlık kullanıyor."
- Publishers Weekly

Kadim İngiltere'nin huzurlu tarlaları ve çayırlarında, bir granit çıkıntısının üzerinde 600 yıldır duran küçük bir köy vardır. Hemen doğuda köye ismini veren upuzun bir taş duvar yükselir. İşte burada, Duvar Köyü'nde, genç Tristran Thorn kalbini, akıllara zarar veren güzellikteki Victoria Forester'a kaptırır. Ve işte burada, yepyeni bir Ekim arifesinde, Tristran aşkına bir söz verir - bu öyle hızlı edilmiş bir yemindir ki, onu duvardaki tek gedikten dışarı, çayırların ötesine ve hayatının en heyecanlı macerasına yollayacaktır.
"Gaiman hikaye dünyasının zengin bir kaynağı ve bizler her açıdan ona sahip olduğumuz için şanslıyız."
- Stephen King

"Yetişkinler için aşk, tehlike, arkadaşlık, büyü ve macerayla dolu bir peri masalı. Nüktedanlık ve zeki bir üslupla bezeli bu kısa roman insanda çok güzel bir memnuniyet yaratıyor."
- Detroit Free Press
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  273
 • ISBN:
  9789756902509
 • Orijinal Adı:
  Stardust
 • Çeviri:
  Berat Çelik
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
 17 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Yıldız Tozu'nu okurken hiç sıkılmadım, basit ama güzel bir kitaptı. Oldukça da hızlı ilerliyor ancak şu sıra zaman ayıramadığım için ne yazık ki uzun bir sürede okudum. Basit ama masalsı güzel bir kitap olmuş, perili diyarlarda imkansızların gerçekleştiği bir dünyada aşkı için uzun bir yolculuğa çıkan genç bir oğlana eşlik etmek ve bir Gaiman romanı okumak isterseniz tam size göre bir kitap, hiç durmayın derim.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/05/yildiz-tozu.html

Kutlu Gür 
15 Mar 01:48 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Neil Gaiman'dan okuduğum ilk kitap Yıldız Tozu. Sıkılmadan okuyabileceğiniz harika bir masal diyebilirim. Yazarın kelimelerle oynayışına ,anlatımına hayran kalmamak elde değil.
Kitapta kayan bir yıldız ve sevdiği kadına kayan bu yıldızı ona getireceğine söz veren bir aşık , kimsenin aşmasına izin verilmeyen bir duvar ve duvarın her iki tarafında yaşanan farklı hayatlar var. Bir tarafta normal insanların yaşadığı Duvar köyü.. diğer tarafta cadıların, büyücülerin her türlü efsunlu yaratığın yaşadığı orman. Tristran'ın kayan yıldızı bulma ümidiyle duvardan geçmesi ile başlayan heyecanlı ve macera dolu serüveni... keyifle okuyacağınız bir kitap.

İsmail Altunbüker 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıldız Tozu Güzel bir eser akıllıca kurgulanmış sevimli bir kitap bir çırpıda okunabilen eserlerden yer yer tebessüm ettiren bir konu eee daha ne olsun Keyifle okumalısınız Türkiye ...

Umut Çalışan 
04 Nis 08:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap böyle olmalı arkadaş. İlk sayfadan son sayfaya hayal gücü dolu. Süper olmuş.Filmi de en az kitabı kadar güzel. http://www.umutcalisan.com/2014/03/yldz-tozu.html

Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Dunstan Thorn adında bir genç, Duvar adındaki kasabada yaşamaktadır. Duvar'da bir gedikten peri ülkesine geçilmektedir ancak bu yasaktır. Sadece 9 yılda bir panayır düzenlenir. Dunstan bu panayırda bir kızla yakınlaşır ve ilişkiye girer. Ancak sonradan gerçek sevdiği kızla evlenir. Ne var ki ilişkiye girdiği kızdan bir çocuğu olmuştur. Tristran Thorn da babasının arkadaşının kızı olan Victoria Forester'a aşık olur ve onun için her şeyi yapabileceğini söyler. Hatta kayan bir yıldızı getirmek de dahil. Victoria bunu kabul edince Periler ülkesine geçer ve yıldızı bulur. Yıldız aslında Yvaine adında bir kızdır ve bacağı sakattır. Ancak kızın peşinde sadece Tristran yoktur. Hem Stormhold ülkesinin başına geçmek isteyen veliaht kardeşler Septimus, Primus, Tetrius, hem de yıldızın kalbini kopartarak tekrar genç olmak isteyen yaşlı Limbim cadılarından biri kızın peşindedir. Pek çok badireler atlatan Tristran ve yıldız Duvar kasabasının yakınlarına gelir. Ancak beklenmedik gelişmeler olur. Önce gerçek annesi ile tanışır sonra da gerçek aşkı bulur. Aynı zamanda Stormhold'un varisi olduğunu da öğrenmiştir. Acaba bu hikaye mutlu sonla bitecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

angelsbooks 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Neil Gaiman zaten çok merak ettiğim bir yazardı. Elimden geldiğince, fırsat buldukça filan kitaplarını topluyorum. Tabii ki amacım bütün kitaplarını okumak ve bu yolda yavaş yavaş ilerliyorum :) Yıldız Tozu, yazarın okuduğum 3. kitabı.

Şimdiye kadar edindiğim izlenim yazarın çok acayip bir hayal gücüne sahip olduğu. Kendini tekrarlayan biri değil ve kalemini seviyorum.

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...y-neil-gaiman_7.html

eylullegelen 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Filminin sonunu kitabın sonundan çok daha fazla beğendiğim bir yetişkin masalı oldu Yıldız Tozu. Güzel, fantastik tam anlamıyla yıldız masal tadında bir kitap.

buse soysal 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

ıldız Tozu beni Neil Gaimanla tanıştıran ilk kitap oldu diyebilirim kitaptan çok yazarın adını daha çok duydum diyebilirim.Dünya edebiyatında Fantastik ya da aslında daha çok masalsı romanla yazmasıyla ünlü olan bir yazar.Perili Ülke efektleri bol olan masalsı hayalsi kitaplara serüvenlere hep bayılmışımdır.Ama bence kitabından çok filmini izlemenizi tavsiye ederim çünkü kitapla oldukça paralel gitmiş ve sadece senaryolaştırılması dışında kurguda pek bir farklılık yapılmamış.

Kitaptan 7 Alıntı

Kutlu Gür 
14 Mar 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Hırsız!" diye bağırdı yaşlı, çatlak bir ses. "Kemiklerini buza çevirecek ve seni bir ateşin önünde kebap edeceğim! Gözlerini oyacak ve birini bir ringa balığına, öbürünü de bir martıya bağlayacağım, böylece denizin ve göğün ikili görüntüleri aklını oynattıracak sana! Dilini debelenen bir kurda dönüştüreceğim, parmaklarınsa usturaya dönecek ve ateş karıncıları derini kaşındıracaklar, böylece kendini her kaşıdığında ... "

"Konuyu uzattıkça uzatmanıza hiç gerek yok," dedi Tristran yaşlı kadına. "Kuşunuzu çalmadım. Zinciri bir köke takılmıştı ve sadece onu serbest bıraktım..."

Yıldız Tozu, Neil GaimanYıldız Tozu, Neil Gaiman
Kutlu Gür 
 14 Mar 16:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Yvaine bütün bunları yaşlı kadının yatağındaki yerinden hayretler içinde izlemişti. "Acaba," diye sordu kibarca, "eldeki kanıta (yani bana bakmamış ya da, gözlerinizi benim üzerime kaydırmış iseniz de bana tek söz etmemiş olmanıza ve arkadaşımı küçük bir hayvana dönüştürdüğünüz halde kendim için böyle bir hazırlığın olmayışına) dayanarak, beni ne görebildiğiniz ne de duyabildiğiniz sonucuna varmakta haklı mıyım?"

Cadı yanıt vermedi.”

Yıldız Tozu, Neil GaimanYıldız Tozu, Neil Gaiman
Kutlu Gür 
14 Mar 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Eh, dönmek istiyorsun, değil mi? Göğün yükseklerine. Geceleri tekrar parıldamak üzere. Öyleyse bunu çözebiliriz."

Yıldız bakışlarını Tristran'a doğru kaldırdı ve başını iki yana salladı. "Bu olmaz," diye açıkladı. "Yıldızlar düşerler. Tekrar yukarı çıkmazlar."

"Sen ilk olabilirsin," dedi ona. "İnanman gerek. Yoksa asla gerçek olmaz.”

Yıldız Tozu, Neil GaimanYıldız Tozu, Neil Gaiman
angelsbooks 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sahip olmak zor değildir bir şeye. Ya da her şeye. Sadece onun sana ait olduğunu bilmen ve sonrasında onu kendi haline bırakmaya razı olman gerekir.

Yıldız Tozu, Neil Gaiman (Sayfa 166 - İthaki Yayınları)Yıldız Tozu, Neil Gaiman (Sayfa 166 - İthaki Yayınları)
Samet Yalçın 
05 Oca 13:07 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Bay Charles Dickens, Oliver Twist romanını tefrika halinde yayımlıyordu; Bay Draper ayın ilk fotoğrafını henüz çekmiş, onun solgun yüzünü soğuk kağıdın üzerinde dondurmuştu; Bay Morse mesajlarını madeni teller boyunca iletmenin bir yolunu açıklamıştı bu yakınlarda.

Onlardan herhangi birine büyüden ya da Perili Ülke'den söz etmiş olsanız size kibirle gülümseyeceklerdi, belki o sırada genç bir adam ve sakalsız olan Bay Dickens dışında. O size özlemle bakacaktı.

Yıldız Tozu, Neil Gaiman (Sayfa 16)Yıldız Tozu, Neil Gaiman (Sayfa 16)