Adı:
Yunus Emre
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
2880000001560
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Birinci baskısı Bedir Yayınevi`nce yapılan bu kitap, ikinci baskısından itibaren Diriliş Yayınları`ndan çıkmış olup bu baskısında yeniden gözden geçirilmiş şekliyle okurun karşısına gelmiştir.
"Erimiş bir maden gibi İslam ruhu, şiirlerinde donup biçim almıştır."
Yunus Emre için çok şey söylüyor Sezai Karakoç bu kitapta ama onu en güzel anlattığı sözü bu olsa gerek. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk kısımda inceleme ve tespitler, ikinci bölümde ise Karakoç‟un Yunus Emre'den seçtiği şiirler var.
Evvela Yunus Emre'yi, tarihi kimliğiyle ortaya koyuyor. Daha sonra Yunus'un şahsî hayatı ve aldığı tasavvufi terbiye üzerinde duruyor. Burada yaşadığı çağa silinmez bir izlerini bırakan Yunus Emre‟nin kendinden sonraki dönemleri de kuşatacak ruh zenginliğine ve ufka sahip olmasına rağmen, ısrarla belli bir çizgi içerisine hapsedilmeye çalışılmasını kötü niyetli zihniyetlerin zorlaması olarak düşünüyor üstad. Bundan sonraki bölümde ise kendisi de şair olan Sezai Karaçok şair gözüyle Yunus Emre'nin şiirlerini inceliyor. En beğendiğim kısmı da burası oldu. Gerçekten güzel bir biyografi, inceleme kitabı olmuş. Yunus Emre'yi yeniden dirilten bir kitap olmuş.
Diriliş yayınlarının 1974 yılında basılan ikinci baskısı elimde olan .Turuncu kapakları ve yine sararmış yaparaklar..
Sezai Karakoç, kitabın yarısına kadar Yunus Emre hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirmiştir. Çok kısa bilgiler vermesine rağmen Yunus Emre'nin özünü anlatmış diye düşünüyorum.Diğer yarısı başta Yunus Emre 'nin bilinen şiirleri olmak üzere diğer bazı şiirlerden oluşuyor. Okunmaya değer bir kitap..iyi okumalar..
Yunus Emre'yi Sezai Karakoç'un dilinden okumak güzel bir deneyimdi. Üstüne söylenebilecek çok da bir şey olduğunu düşünmüyorum, herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm eserlerden biri. Hissederek okudum.
Ben daha çok kitap içindeki şiirlere gömülsemde Sezai Karakoç'un eşsiz anlatısına kulak vermemek insafsızlık. Tasavvufi şiirin dem bulduğu güzel satırlar sizi bekliyor.
Yunus Emre'nin adeta yeniden keşfedildiği ve farklı portreler çizildiği bir dönemde Sezai Karakoç, onun müslüman bir mutasavvıf olduğunu anlatıyor. Kitabın ikinci bölümünde ise Yunus'tan seçme şiirler var. Yunus Emre büyük bir şair, hakiki bir mümin. Çok güzel mısralar var, birkaçını paylaşayım.

Geldi geçti ömrüm benim şol yel esip geçmiş gibi
Hele bana şöyle geldi şol göz yumup açmış gibi

Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm
Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi...

Ya da

Vardım bunların katına
Baktım ecel heybetine
Nice yiğit muradına
Ermeyüben ölmüş yatur...
Rastgele elime geçen kitaplardan bir tanesi bu güzellik. Kitap, Sezai Karakoç'un Yunus Emre ve o dönemki şairler, koşullar, İslam yayılışı ile ilgili düşüncelerini ifade etmesiyle başlayıp Yunus Emre' nin 26 birbirinden güzel şiirleriyle bitiyor.

Benim hem ilk Sezai Karakoç hem de ilk Yunus Emre okuyuşum oldu bu eser. İyi de oldu.
Sezai Karakoç'un kalemi çok güzel, biraz biraz zor olsa da- ki bu zorluk dilin eski olması- gayet keyifli. Anlatım kuvvetli ve kullanılan sözcük kalıpları ve kullanışları da çok hoşuma gitti. Yunus Emre ise biraz daha zor. Hem anlam olarak hem de yapı bakımından fazlaca düşündürücü. Ama altında yatan anlamları fark edince Yunus Emre'nin neden Yunus Emre olduğu çok iyi anlaşılıyor.

Sezai Karakoç'un güzel kaleminden Yunus Emre'yi görmek ve şiirlerini okumanızı ve keşfetmenizi gönülden tavsiye ederim, iyi okumalar.
Sezai Karakoç anlatımıyla Yunus Emre baştan son sayfasına kadar Yunus Emrenin neler yaşadığını ve söylediklerinin ne anlama geldiğini okuyucusuna o günün şartlarıyla aynen yazarak açıklanmasi beni etkiledi. Kitabın sonunda ki Yunus Emre şiirleri gerçekten okurken sizleri başka bir Dünyaya alıp götürüyor desem yeridir. Keyifli okumalar dilerim.
Dağ, yalnızlığı, düşünceyi, riyazet ve murakebeyi sembolize eder.
Sezai Karakoç
Sayfa 31 - Diriliş Yayınları 20. Baskı 2017
Ne varlığa sevinirim
Ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum
Bana seni gerek seni
Sezai Karakoç
Sayfa 80 - Diriliş Yayınları 20. Baskı 2017
Sanat, bir yüksek fırınsa, fikir, o ocağı besleyen maden damarlarıdır.
Sezai Karakoç
Sayfa 35 - Diriliş Yayınları 20. Baskı 2017
Ölüm, bir ipek böceğinin bir kelebeğe dönüşmesi, bunun için bir koza örmesi, şiddetli doğum acıları çekmesi, bir eser bırakması, son olgunluğa doğru bir ilerleyişidir.
Sezai Karakoç
Sayfa 44 - Diriliş Yayınları 20. Baskı 2017
Ne dilersen Haktan dile,
Kılavuzla gir doğru yola,
Bülbül âşık olmuş güle,
Öter "Allah!" deyu deyu.
Sezai Karakoç
Sayfa 83 - Diriliş Yayınları
Şol cennetin ırmakları
Akar Allah deyu deyu
İşte bu beyit, Yunus'un Sakarya kıyılarından olduğunu, en otantik bir tarihi belge kadar gösterir.
Sezai Karakoç
Sayfa 27 - Diriliş Yayınları 20. Baskı 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
2880000001560
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Birinci baskısı Bedir Yayınevi`nce yapılan bu kitap, ikinci baskısından itibaren Diriliş Yayınları`ndan çıkmış olup bu baskısında yeniden gözden geçirilmiş şekliyle okurun karşısına gelmiştir.

Kitabı okuyanlar 63 okur

  • Çetin K.
  • Merve
  • Bayındır Han
  • zagor
  • Sercan_bck_
  • Abdullah SAFİDEMİR
  • 1903 Beşiktaşsssss
  • Kübra Solmaz
  • ecitah
  • Asya Hazar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%32.6
25-34 Yaş
%32.6
35-44 Yaş
%16.3
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.2
Erkek
%44.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (5)
9
%13.3 (2)
8
%40 (6)
7
%13.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0