Yunus Emre

8,8/10  (12 Oy) · 
66 okunma  · 
10 beğeni  · 
772 gösterim
Birinci baskısı Bedir Yayınevi`nce yapılan bu kitap, ikinci baskısından itibaren Diriliş Yayınları`ndan çıkmış olup bu baskısında yeniden gözden geçirilmiş şekliyle okurun karşısına gelmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  2880000001560
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

"Erimiş bir maden gibi İslam ruhu, şiirlerinde donup biçim almıştır."
Yunus Emre için çok şey söylüyor Sezai Karakoç bu kitapta ama onu en güzel anlattığı sözü bu olsa gerek. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk kısımda inceleme ve tespitler, ikinci bölümde ise Karakoç‟un Yunus Emre'den seçtiği şiirler var.
Evvela Yunus Emre'yi, tarihi kimliğiyle ortaya koyuyor. Daha sonra Yunus'un şahsî hayatı ve aldığı tasavvufi terbiye üzerinde duruyor. Burada yaşadığı çağa silinmez bir izlerini bırakan Yunus Emre‟nin kendinden sonraki dönemleri de kuşatacak ruh zenginliğine ve ufka sahip olmasına rağmen, ısrarla belli bir çizgi içerisine hapsedilmeye çalışılmasını kötü niyetli zihniyetlerin zorlaması olarak düşünüyor üstad. Bundan sonraki bölümde ise kendisi de şair olan Sezai Karaçok şair gözüyle Yunus Emre'nin şiirlerini inceliyor. En beğendiğim kısmı da burası oldu. Gerçekten güzel bir biyografi, inceleme kitabı olmuş. Yunus Emre'yi yeniden dirilten bir kitap olmuş.