Adı:
Zifir
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108196
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Cinler, İnsanlar, Şeytanlar, İsyankâr Melekler... Zifiri Bir Savaşın Eşiğinde!

İki yılda Metal Fırtına serisiyle bir milyondan fazla okura ulaşan
Orkun Uçar, Burak Turan ile beraber, yine benzersiz bir eserle karşınızda.

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın yazdığı Zifir, Saygın Ersin'in editörlüğünde sizleri her satırda içine çekip benzersiz bir heyecan yolculuğuna çıkaracak!

Cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankâr melekler... 
Zifiri bir savaşın eşiğinde!... 

Hacer-ül Esved'de gizlenen sır neydi?... 

Amerikan askerleri Kabe'ye niye baskın yaptı?... 

Papa ve Amerikan Başkanı Bush nasıl öldürüldü?... 

Dünya insan kanına nasıl boğuldu?... 

Cehennemde büyük savaş!... 

Şeytan'ın orduları yeryüzünde savaşıyor!... 

Karanlık çağlarda, insan öncesi Dünya'da yaşananlar!... 

Kız Kulesi'nin altındaki sır neydi?

***

Metal Fırtına, Türk edebiyatında yeni bir türün, politik kurgunun oluşmasını sağlamıştı. Bugün politik kurguya sahip onlarca kitap var. Orkun Uçar ve Burak Turan metafizik, aksiyon ve politik kurguyu karıştıran yeni bir türün ilk eseriyle karşımızda. Zifir adını taşıyan roman hurafeler, efsaneler ve halk söylencelerine karışan cinleri aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Orkun Uçar ve Burak Turan'ın birlikte yazdıkları modern bir roman olan Zifir, cin mitine Doğu aynasından bakıyor.

Batı, özellikle Anglo-Sakson kültüründe cinler; ormanda yaşayan şakacı, güzel, küçük yaratıklardır. Elf olarak anılırlar. Oysa Ortadoğu'da, Binbir Gece Masalları'nda rastladığımız cinler çok daha değişik türlerde ve tehlikelidir.

Kuran-ı Kerim'de cinlerin varlığı tartışılmaz şekilde ortaya konur; tıpkı insanlar gibi içlerinde iyileri de vardır kötüleri de. Öte yandan dini metinlerde, mitolojide ve halk söylencelerinde yer almış cinler yine de fazla tanınmaz. Hayatın içinde, gündelik hayatta bunca izi olmasına rağmen cinler hala gölgeli bir alandadır.

Özellikle Ortadoğu kültüründeki cin figürü, halk söylencelerinde bolca yer alsa da edebiyatta yeterince işlenmemiştir.

Daha önce benzerine rastlanmamış bir roman olan Zifir, hurafelerden, efsanelerden ve halk söylencelerinden tanıdığımız cinleri bize aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Hikaye, bir intiharla başlıyor. İntihar eden kişinin doğaüstü olaylara tutkusu, devletin özel bir biriminin bu olayı soruşturmasına yol açıyor. Elde edilen bulgular sıradan gibi görünen intiharın arkasında bazı gizemli güçleri işaret edince, bir uzman aranıyor. 

Başvurdukları kişi Azazil... Azazil, farklı doğmuş ve bir cin kabilesi tarafından büyütülmüş, uzun yıllar kötü cinlerle savaşmış ama yıllar önce bedenini ve ruhunu yaralayan bir mücadeleden sonra kendini emekliye ayıran birisidir. Azazil kendinden istenen yardımı yapmak istemese de sonra kararını değiştirir. Böylece macera başlar.

Cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir plan peşindedir. Hedefleri için Irak'taki Amerikan askerlerini büyüleyip Kabe'ye baskın bile yaptırmayı düşünmektedirler. Çünkü asıl istedikleri kutsal taş Hacer-ül Esved'tir. Kabe baskını sonrası dünya karışıyor ama kısa bir süre sonra cinlerin insanların boyutuna geçip, büyük saldırıyı başlatmasıyla tüm Dünya bir savaş alanına dönüşüyor.

Savaş sadece dünyada kalmıyor, isyankar melekler, cehenneme de saldırıyor.

Sonuçta cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankar meleklerin karıştığı zifiri bir savaş başlıyor. Kahramanlarımız, bazen çok garip müttefikler bulsa da cinlere karşı insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

Zifir birçok ilginç alana göz atıyor... Cin dünyası, arada kalan dejinler, doğaüstü yetenekleri olan insanlar, Kabe baskını, cehennemde ve dünyada süren savaş, kitap boyunca insanı sürüklüyor.

Orkun Uçar & Burak Turan
Metal Fırtına serisiyle iki yılda bir milyon okura ulaşan Orkun Uçar, Asi isimli eseriyle de fantastik okur kitlesini sahip. Şu sıralar hayranları Orkun Uçar'dan on iki kitaptan oluşacak Derzulya serisinin ikinci kitabını bekliyor.

"Zifir", Burak Turan'ın ilk romanı olsa da genç yazar fantastik ve korku öyküleriyle internet'te hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Turan'ın 2002 yılında Ölümsüz Öyküler Yayınevi tarafından çıkarılan fantastik öykü antolojisi Ölümsüzler'de iki öyküsü yer alıyor.

Orkun Uçar, "Burak Turan'la dört yıl önce Xasiork Ölümsüz Öyküler Kulübü sayesinde tanışmıştım. Hayal gücü hemen dikkatimi çekmişti. Daha önce benzeri olmayan bir kitabı onunla birlikte yazmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu Zifir ortaya koydu," diyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın son kitapları "Zifir", cinlerin dünyayı istilasını konu alıyor. Başkan Bush'dan Papa'ya ve Stephen King'e kadar herkes, bu istiladan nasibini alıyor.

Cinler, Başkan Bush'a Saldırırsa...

"Azazil, efsunlu kelimelerle toprağı lanetleyen El-Cân'a doğru sıçradı.Yılanın bütün gücü, onun kahrolası dudaklarının arasından çıkan kelimelerden geliyordu. (...) Azail, Utukkan'ı havaya kaldırdı ve zehrin sersemlettiği dizlerinin üzerinde sıçrayarak El-Cân'a doğru ilerledi.

Yaratık yine eriyivermişti. Ama Azaail bu kez cisimleneceği yeri biliyordu. Birden dönerek kılıcını fırlattı. Kılıç El-Cân'ın tam kalbine girdi, ağzından fışkırttığı alev Azazil'in sol kolunu sardı. Dayanılmaz acıyı dindirmesi için hemen şifa sözlerini tekrarladı."

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın son kitapları "Zifir", Azazil'in Mezopotamya'nın engin düzlüğündeki savaş sahnesiyle açılıyor. Şeytan'ın cennetten atılmadan önceki adını taşıyan Azazil, bir 'Dejin', yani yarı insan, yarı cin. Savaştaki sağ kolu, en yakın dostu, kocaman beyaz kanatlı Azarrath ise Umman soyundan gelen bir cin.

Tuhaf Bir İntihar

Ve 7 yıl sonra İstanbul'daki tuhaf bir intihar vakasının ardından Azazil, devreye giriyor. Çünkü intihar aslında dünyaya hakim olmak isteyen Bi'run Şatan'ın uyanışına neden olacak olayların başlangıcı... Diyanet İşleri tarafından finanse edilen ve Genelkurmay'a bağlı olan özel bir bölümde çalışan Yüzbaşı Kenan, tek umudu Azazil'e başvuruyor.

Uzun yıllar kötü ruhlarla, cinlerle savaşmış ve arftık yorgun düşüp emekliliğe ayrılmış olan Azazil önceleri görevi kabul etmek istemese de sonra olayın ne derece vahim olduğunu fark ediyor ve olaylara el koyuyor.

Cinler, Bi'run Şatan'ın uyanışını sağlamaya çalışırken bir yandan da dünyayı büyük bir savaşa sürüklüyor. İnsan boyutuna geçerek dünyaya saldırmaya başlıyorlar... Öte yandan savaş bir süre sonra cehenneme bile uzanıyor!

Amerika'nın 2007 yılında Türkiye'yi işgalini konu alan "Metal Fırtına" ile gerçek anlamıyla 'fırtına' koparan Orkun Uçar, devam kitaplarına da imza atmıştı.

Film Gibi...

Orkun Uçar bu kez "Zifir"de, Burak Turan ile bir beraberliğe imza atıyor. Hemen belirtelim, "Zifir" yazarın ilk romanı. Kitap haliyle politik kurgu beklentilerine neden oluyor öncelikle. Fakat bu kez fantastik bir kurgu deniyor iki yazar. Ama politik öğeleri de ihmal etmiyorlar. Metafizik, politika, efsaneler, hurafeler ve halk söylencelerini bir arada sunan romanın özünde "cin" miti yatıyor.

Ayrıntılı betimlemeleri ve tanımlamarıyla adeta bir film hissi yaratan kitap için geniş kapsamlı bir araitırma yapıldığı belli. Uzun savaş sahneleri, dünyanın dört bir yanından cinlerin saldırılarını detaylarıyla 'izlettiriyor' okura. ABD Başkanı Bush'un cinlerin saldırısına uğramadan önceki konuşması, Papa'nın cinlere yenilişi, hatta ve hatta korku edebiyatının önemli ismi Stephen King'in cinlerin saldırısına uğramadan önceki son düşünceleri... Didaktik olmak şöyle dursun, eğlenceli bir "Zifir" bu.

Cinler, kadim uygarlıklar, zebaniler, hatta ve hatta Şeytan'ın bile devreye girdiği olaylar zincirinde kimi yerde aksamalar, kurguda 'nasıl yani' sorusunu sorduran durumlar yaşansa da heyecan verici bir metinle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Örneğine çok da fazla rastlanılmayan bir kitap bu. Geniş bir hayal gücünün izleri sürdüğümüz... Ve sonunu çok da net çizgilerle çizmiyor. Ki bu da okuyucuya acaba devamı gelecek mi sorusunu sorduruyor. Neden olmasın?
(Milliyet Gazetesi Kitap Eki, Yasemin Bay, 14 Şubat 2007)
Bence tam anlamıyla korkunçtu. Yanlış anlaşılmasın okurken korktum :) Cinlerden benim gibi korkanlar okumasin bence. Daha 2. sayfada korktum ama yine de güzel bir kitap olduğunu söyleyebilirim :)
"İşte ölüm gelmişti. Sert pençelerin arasından gülümsüyordu.. Cinayet! Yaratılmış her şeye küfürüdür cinayet! Yaradan'ın kendisine bile."
Metafizik yatağında fantastizm lezzetiyle; ifritler,cin kabileleri ile ademoğullarının savaşını okumuyor sanki izliyorsunuz.
Meraklıları için okunmalı diyeceğim bir kitap.. Başarılı!!
Korku dolu bir macera. Yer yer korkmadığımı inkâr etmeyeceğim. Gerçek hayatla ilișkilendirmek çok zor ancak sizi düșündürmüyor değil. Korkunç bir korku filminin tam ortasında buldum kendimi.
korsan olarak aldığım ilk kitaptır(sonuncudur da). yıllar geçmesine rağmen içeriğinin aklımda kalmış olması da bu yüzdendir belki. kitap, abartılı hayal gücü ve gerçek islami bilgilerin sentezi niteliğinde ele alınmış, "acaba gerçekten böyle mi?" gibi içsel paradokslara sokabilir sizi. kabe, hacer-ül esved, kız kulesi vb. mekanlar ve maddeler hakkında "gerçek mi hayal mi?" diyeceğiniz bir çok konu bütünlüğü var kitapta. cinden, şeytandan vs. mahlukattan korkan ve bu tarz şeyleri normalde çok düşünmeyen insanlar için korkutucu düşüncelere neden olabilecek bir kitap ayrıca. fantastik sevmekten ziyade fizik ötesi varlıklarla alakalı şeyleri okumayı seviyorsanız özellikle önereceğim bir kitaptır. ikinci kitabı isteyen bir bitişi vardır ve okuyucu tarafından serisi beklenen bir kitaptır. sanırım, iki yazar da bunun için adım atmamışlar hala.
Orkun Uçar'In çok başarılı bulduğum kitaplarındandır bu kitap. İçinde bulundurdukları ve olay örgüleri gerçekten de çok iyi yazılmış. Sürükleyicilik ve hayalgücünün beni oldukça etkiledğini söyleyebilirim. Fantastik roman olarak ele alırsam eğer cinlerle olan savaşlarda islami etkilerin de kullanılması çok hoşuma gitmişti. Orkun Uçar'ın en sevdiğim özelliklerinden birisi de sürükleyici bir şekilde hayalgücünü yazıya dökmesidir. Sıkılmadan rahatlıkla okutuyor kendisini.
Güzel kurgulanmis bir kitap ufak hatalar var tabi ama insani icine cekiyor okumaya deger ama görmediklerimizden korkmuyorsan cunku icinizo urpertecek cok sey var hikayelerin bazilari kotku filmi gibi
Tarzimin cok disinda bir kitapti. Begendim mi? Evet,gayet iyi kurgulanmis ama yinede okunup unutulmasi gerekecek kadar ürkütücü ☺
Heyecanlı ve etkileyici anlatımı ile bir çırpıda okunacak kurgusal bir hikaye... dini korku motifleri ile bezenmiş değişik bir kitap ama sonu biraz askıda kalmış devamı gelecek galiba.
Cinlerden korkanlardan mısınız? O zaman bu kitaptan uzak durun :))
Şaka bir yana okuduğum ilk korku romanı ve bayıldım. Amerikan tarzı şeytan vs. bizi korkutmaz ama eminim çoğu kişi cinlerle ilgili bir hikaye anlatıldığında hafiften de ola korkar veya bir süre bu konu aklını kurcalar.
2. Kitap için yeterince bekledik ama sürekli bahaneler üretip duruyor yazar. Bu güzel kitabın devamının yazılması bu kadar uzun sürmemeliydi. BU kitaptan sonra adamın serisini yazacağı kitapları okumaz oldum. Neme lazım bir 7 - 8 yıl daha beklemek sinir bozucu olabilir.
Kitapta her ne kafar mantık hataları bulunuyor olsa da sınırsız hayal gücüyle yazılmış Türk fantastik romanları adına atılmış güzel bir adım..
Kiitabın ilk çıktığı zamanlar alıp 3 günde bitirmiştim özellikle papa suikasti o zamanlar yaşım gereğide bende aşırı ilgi uyandırdı birde yazarlarının metal fırtına serisi var.Bilim-kurgu yönünden başyapıt bir roman bence, kitaptan aklımda en çok kalansa Azazil = şeytanın Allah'a şirk koşmadan önceki ismi kitaptada kahramanımızın köpeğinin ismiydi yanlış hatırlamıyorsam.
Ölüm soğuktu. Yalnızlıktı. Toprağın metrelerce altında,bir başına durmak ve kıyametin kopmasını beklemek..
Orkun Uçar
Sayfa 266
Garip 1 hissin tadı..

Ölüm soğuktu. Yalnızlıktı. Toprağın metrelerce altında,bir başına durmak ve kıyametin kopmasını beklemek..
Azazil boyun eğdi. Allah'ı kızdırmış olmaktan korkuyordu. onun kudreti karşısında secdeye kapanmadığı tek bir toprak parçası, tek bir gezegen kalmamıştı evrende. Arş'ın her katında ibadet etmişti, hatta diğer melekler içinde onun gibi olanı yoktu.
Orkun Uçar
Sayfa 129
"Bunlar ölü mü?" diye sordu Azazil."Burada ölüm yoktur," yanıtını aldı. "Onlar başkalarının hakkını yiyenler, gasp edenler, çalanlar. Zalim yöneticilerden, arsız hırsızlara kadar hepsi buradadır. Birbirlerinin
pislikleri içinde sonsuza dek yüzecekler. Çürüyecekler, keder ve ısdırap onları amansız bir ölüme sürüklerken yeniden dirilecekler. Burada her şey kısır bir döngüdür. İşkenceler sonsuza dek tekrar eder."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zifir
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108196
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Cinler, İnsanlar, Şeytanlar, İsyankâr Melekler... Zifiri Bir Savaşın Eşiğinde!

İki yılda Metal Fırtına serisiyle bir milyondan fazla okura ulaşan
Orkun Uçar, Burak Turan ile beraber, yine benzersiz bir eserle karşınızda.

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın yazdığı Zifir, Saygın Ersin'in editörlüğünde sizleri her satırda içine çekip benzersiz bir heyecan yolculuğuna çıkaracak!

Cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankâr melekler... 
Zifiri bir savaşın eşiğinde!... 

Hacer-ül Esved'de gizlenen sır neydi?... 

Amerikan askerleri Kabe'ye niye baskın yaptı?... 

Papa ve Amerikan Başkanı Bush nasıl öldürüldü?... 

Dünya insan kanına nasıl boğuldu?... 

Cehennemde büyük savaş!... 

Şeytan'ın orduları yeryüzünde savaşıyor!... 

Karanlık çağlarda, insan öncesi Dünya'da yaşananlar!... 

Kız Kulesi'nin altındaki sır neydi?

***

Metal Fırtına, Türk edebiyatında yeni bir türün, politik kurgunun oluşmasını sağlamıştı. Bugün politik kurguya sahip onlarca kitap var. Orkun Uçar ve Burak Turan metafizik, aksiyon ve politik kurguyu karıştıran yeni bir türün ilk eseriyle karşımızda. Zifir adını taşıyan roman hurafeler, efsaneler ve halk söylencelerine karışan cinleri aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Orkun Uçar ve Burak Turan'ın birlikte yazdıkları modern bir roman olan Zifir, cin mitine Doğu aynasından bakıyor.

Batı, özellikle Anglo-Sakson kültüründe cinler; ormanda yaşayan şakacı, güzel, küçük yaratıklardır. Elf olarak anılırlar. Oysa Ortadoğu'da, Binbir Gece Masalları'nda rastladığımız cinler çok daha değişik türlerde ve tehlikelidir.

Kuran-ı Kerim'de cinlerin varlığı tartışılmaz şekilde ortaya konur; tıpkı insanlar gibi içlerinde iyileri de vardır kötüleri de. Öte yandan dini metinlerde, mitolojide ve halk söylencelerinde yer almış cinler yine de fazla tanınmaz. Hayatın içinde, gündelik hayatta bunca izi olmasına rağmen cinler hala gölgeli bir alandadır.

Özellikle Ortadoğu kültüründeki cin figürü, halk söylencelerinde bolca yer alsa da edebiyatta yeterince işlenmemiştir.

Daha önce benzerine rastlanmamış bir roman olan Zifir, hurafelerden, efsanelerden ve halk söylencelerinden tanıdığımız cinleri bize aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Hikaye, bir intiharla başlıyor. İntihar eden kişinin doğaüstü olaylara tutkusu, devletin özel bir biriminin bu olayı soruşturmasına yol açıyor. Elde edilen bulgular sıradan gibi görünen intiharın arkasında bazı gizemli güçleri işaret edince, bir uzman aranıyor. 

Başvurdukları kişi Azazil... Azazil, farklı doğmuş ve bir cin kabilesi tarafından büyütülmüş, uzun yıllar kötü cinlerle savaşmış ama yıllar önce bedenini ve ruhunu yaralayan bir mücadeleden sonra kendini emekliye ayıran birisidir. Azazil kendinden istenen yardımı yapmak istemese de sonra kararını değiştirir. Böylece macera başlar.

Cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir plan peşindedir. Hedefleri için Irak'taki Amerikan askerlerini büyüleyip Kabe'ye baskın bile yaptırmayı düşünmektedirler. Çünkü asıl istedikleri kutsal taş Hacer-ül Esved'tir. Kabe baskını sonrası dünya karışıyor ama kısa bir süre sonra cinlerin insanların boyutuna geçip, büyük saldırıyı başlatmasıyla tüm Dünya bir savaş alanına dönüşüyor.

Savaş sadece dünyada kalmıyor, isyankar melekler, cehenneme de saldırıyor.

Sonuçta cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankar meleklerin karıştığı zifiri bir savaş başlıyor. Kahramanlarımız, bazen çok garip müttefikler bulsa da cinlere karşı insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

Zifir birçok ilginç alana göz atıyor... Cin dünyası, arada kalan dejinler, doğaüstü yetenekleri olan insanlar, Kabe baskını, cehennemde ve dünyada süren savaş, kitap boyunca insanı sürüklüyor.

Orkun Uçar & Burak Turan
Metal Fırtına serisiyle iki yılda bir milyon okura ulaşan Orkun Uçar, Asi isimli eseriyle de fantastik okur kitlesini sahip. Şu sıralar hayranları Orkun Uçar'dan on iki kitaptan oluşacak Derzulya serisinin ikinci kitabını bekliyor.

"Zifir", Burak Turan'ın ilk romanı olsa da genç yazar fantastik ve korku öyküleriyle internet'te hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Turan'ın 2002 yılında Ölümsüz Öyküler Yayınevi tarafından çıkarılan fantastik öykü antolojisi Ölümsüzler'de iki öyküsü yer alıyor.

Orkun Uçar, "Burak Turan'la dört yıl önce Xasiork Ölümsüz Öyküler Kulübü sayesinde tanışmıştım. Hayal gücü hemen dikkatimi çekmişti. Daha önce benzeri olmayan bir kitabı onunla birlikte yazmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu Zifir ortaya koydu," diyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın son kitapları "Zifir", cinlerin dünyayı istilasını konu alıyor. Başkan Bush'dan Papa'ya ve Stephen King'e kadar herkes, bu istiladan nasibini alıyor.

Cinler, Başkan Bush'a Saldırırsa...

"Azazil, efsunlu kelimelerle toprağı lanetleyen El-Cân'a doğru sıçradı.Yılanın bütün gücü, onun kahrolası dudaklarının arasından çıkan kelimelerden geliyordu. (...) Azail, Utukkan'ı havaya kaldırdı ve zehrin sersemlettiği dizlerinin üzerinde sıçrayarak El-Cân'a doğru ilerledi.

Yaratık yine eriyivermişti. Ama Azaail bu kez cisimleneceği yeri biliyordu. Birden dönerek kılıcını fırlattı. Kılıç El-Cân'ın tam kalbine girdi, ağzından fışkırttığı alev Azazil'in sol kolunu sardı. Dayanılmaz acıyı dindirmesi için hemen şifa sözlerini tekrarladı."

Orkun Uçar ve Burak Turan'ın son kitapları "Zifir", Azazil'in Mezopotamya'nın engin düzlüğündeki savaş sahnesiyle açılıyor. Şeytan'ın cennetten atılmadan önceki adını taşıyan Azazil, bir 'Dejin', yani yarı insan, yarı cin. Savaştaki sağ kolu, en yakın dostu, kocaman beyaz kanatlı Azarrath ise Umman soyundan gelen bir cin.

Tuhaf Bir İntihar

Ve 7 yıl sonra İstanbul'daki tuhaf bir intihar vakasının ardından Azazil, devreye giriyor. Çünkü intihar aslında dünyaya hakim olmak isteyen Bi'run Şatan'ın uyanışına neden olacak olayların başlangıcı... Diyanet İşleri tarafından finanse edilen ve Genelkurmay'a bağlı olan özel bir bölümde çalışan Yüzbaşı Kenan, tek umudu Azazil'e başvuruyor.

Uzun yıllar kötü ruhlarla, cinlerle savaşmış ve arftık yorgun düşüp emekliliğe ayrılmış olan Azazil önceleri görevi kabul etmek istemese de sonra olayın ne derece vahim olduğunu fark ediyor ve olaylara el koyuyor.

Cinler, Bi'run Şatan'ın uyanışını sağlamaya çalışırken bir yandan da dünyayı büyük bir savaşa sürüklüyor. İnsan boyutuna geçerek dünyaya saldırmaya başlıyorlar... Öte yandan savaş bir süre sonra cehenneme bile uzanıyor!

Amerika'nın 2007 yılında Türkiye'yi işgalini konu alan "Metal Fırtına" ile gerçek anlamıyla 'fırtına' koparan Orkun Uçar, devam kitaplarına da imza atmıştı.

Film Gibi...

Orkun Uçar bu kez "Zifir"de, Burak Turan ile bir beraberliğe imza atıyor. Hemen belirtelim, "Zifir" yazarın ilk romanı. Kitap haliyle politik kurgu beklentilerine neden oluyor öncelikle. Fakat bu kez fantastik bir kurgu deniyor iki yazar. Ama politik öğeleri de ihmal etmiyorlar. Metafizik, politika, efsaneler, hurafeler ve halk söylencelerini bir arada sunan romanın özünde "cin" miti yatıyor.

Ayrıntılı betimlemeleri ve tanımlamarıyla adeta bir film hissi yaratan kitap için geniş kapsamlı bir araitırma yapıldığı belli. Uzun savaş sahneleri, dünyanın dört bir yanından cinlerin saldırılarını detaylarıyla 'izlettiriyor' okura. ABD Başkanı Bush'un cinlerin saldırısına uğramadan önceki konuşması, Papa'nın cinlere yenilişi, hatta ve hatta korku edebiyatının önemli ismi Stephen King'in cinlerin saldırısına uğramadan önceki son düşünceleri... Didaktik olmak şöyle dursun, eğlenceli bir "Zifir" bu.

Cinler, kadim uygarlıklar, zebaniler, hatta ve hatta Şeytan'ın bile devreye girdiği olaylar zincirinde kimi yerde aksamalar, kurguda 'nasıl yani' sorusunu sorduran durumlar yaşansa da heyecan verici bir metinle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Örneğine çok da fazla rastlanılmayan bir kitap bu. Geniş bir hayal gücünün izleri sürdüğümüz... Ve sonunu çok da net çizgilerle çizmiyor. Ki bu da okuyucuya acaba devamı gelecek mi sorusunu sorduruyor. Neden olmasın?
(Milliyet Gazetesi Kitap Eki, Yasemin Bay, 14 Şubat 2007)

Kitabı okuyanlar 138 okur

  • Abdullah ÇİTLİ
  • Beytullah Ömer DUMLU
  • Alp
  • a.sun
  • Ahmet Keleş
  • AGK
  • Arzu Song
  • aysima ebcioğlu
  • Mikdat Kerem Kaya
  • Tuğçe Altıntaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%42.6
35-44 Yaş
%13
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.6
Erkek
%70.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (12)
9
%20.4 (11)
8
%25.9 (14)
7
%14.8 (8)
6
%3.7 (2)
5
%5.6 (3)
4
%1.9 (1)
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%3.7 (2)