1000Kitap Logosu

Çocuk

Çocuk, kafasının içi bilgiyle doldurulacak bir kap değildir, istediğince açmasına yardım edilecek bir çiçektir. (Noam Chomsky)
3
Murat Çatalkaya
Amatör Fosilbilimcinin Elkitabı'ı inceledi.
80 syf.
·
1 günde
Geleceğimiz için ...
Klişe bir girişle sözlerime başlıyorum. Yine az bilinen, okunmayan bir kitabı tanıtacağım. Çocukları bir fidana ya da bir tohuma benzetecek olursak, o çocuktan besin değeri olan bir meyve ya da çimen yapmak anne-baba ve öğretmenlerin elindedir (elbette tek etken bunlar değil). Onlara akla mantığa uymayan, yalan yanlış, korkutucu ve uyuşturucu hurafe ve masallar anlatırsanız geleceğini olumsuz yönde etkilersiniz (hiç değilse zamanını boşa harcatmış olursunuz, bu konuda deneyimlerim var biraz). Oysa çocuğunuza/öğrencinize bilimi, sanatı, tarihi vb. sevdirerek geleceğe yön verebilirsiniz. Bu kitabı okumamda ve bu yazıyı yazmamda amacım bir ışık yakmak, bir kıvılcım, en azından bir oksijen molekülü olmak. Daha önce yazardan Türkiye'nin Önemli Omurgasız Fosilleri kitabını keyifle okumuş ve bilgilendirici bulmuştum. İncelemesini de yaptığım bu kitapta fosilbilim ve fosillerle ilgili genel ve temel bilgiler verdiğim için kendimi yinelememek amacıyla burada onlardan söz etmeyeceğim. İlgililer için: #136590803 Kitap doğada nelere dikkat edilmesi gerektiğini güzelce anlatıyor. Giyim kuşamdan araç-gereçlere kadar önemli noktalardan söz ediyor. Örneğin; yön bulmak için ağaçların yosunlu kısımlarının kuzeyi göstermesi, karınca yuvalarının girişinin güneyde olması gibi yön bulma yöntemleriyle ilgili bilgi veriyor. Dahası doğada bulunan tehlikelerden söz edip ebeveyn denetimi altında bu keşfe çıkılmasını üzerne basa basa söylüyor. Ayrıca çocuklara çevredeki canlılara zarar vermemelelerini, bizlerin doğada o canlıların konukları olduğumuzu tatlı bir dille anlatıyor. Gelelim fosillere. Fosil nedir, nasıl oluşur gibi konuları basitçe açıklayarak bir giriş yapıyor. Konunun iyice kavranması için çeşitli benzetmelere yer verilmiş ve bence başarılı. Örneğin buzulllarda bulanabilecek fosiller için dondurulmuş gıda benzetimi kullanılmış (nohut, bezelye gibi). Tek örnek bu değil elbette, salamura, kurutulmuş sebze, reçel gibi gıdalar anlaşılmayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılmış. Fosillerin sınıflandırması yöntemini de basit bir şekilde anlatıp birkaç omurgasız fosil dalları ve sınıfları örneklerle tanımlanmış ve bu fosiller ayırt edici özellikleri ve birbirleriyle benzerliklerinden söz edilmiş. Elbette bu fosillerin resimleri de bulunuyor. Zaten kitap çocuklar için okuması kolay olsun diye birçok resimli sayfa ve seyrek yazılardan oluşuyor. Kitabın sonunda bir sözlük, küçük bir test ve çocukları sevindirmek için sertifika var. Bunlar güzel ayrıntılar. Çocuklar için hazırlanmış bir kitap olmasına karşın yetişkinler de bu yapıttan yararlanabilir. En azından bir yetişkin olarak çocuklara bilim nasıl anlatılır bir örneğini görmüş olursunuz. Ben kendi adıma 12 yaşındaki bir kuzenime kitabı okuttum. Başarılı bulduğum bu çalışmayla ilgili konuşmasam olmazdı. İnanın herkesin öğreneceği bir şey bulunuyor içinde. 7'den 70'e herkese öneriyorum (özellikle ebeveyn ve eğitimcilere). Hoşça kalın, kitapla kalın.
Amatör Fosilbilimcinin Elkitabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
Genel olarak her canlının fosil olma öyküsü birbirine benziyor. Fosil olmayı amaç edinmiş tek hücreli bir foraminifer olayım. Denizin yüzevinde asılı olarak yaşarken öleyim. Kabuğum sert. birinci koşulu sağlıyorum. Hizla denizin tabanına doğru inerken asla kimseye Yemek olmamalıyım. Denizin 200 Metre derinliğinde olduğu bir yerdeysem tabana erişme şansım var. Deniz derinleştikçe, tabana erişme şansım giderek azalıyor. Denizin 2000 Metre ve daha derin olduğu bir yerdeysem kimse Yemese bile denizin tabanına inme şansım hiç yok. Çünkü basınç nedeniyle parçalaninm o zaman. Fosil olmam olanaksızlaşır....
6
Sibelll
bir alıntı ekledi.
Ben ölü bir horoz değil, bir amaç uğruna dövüşerek ölmüş bir horoz olmak istiyorum. Ölüme gelince: Bir amaç uğruna ölüm; bir salgin hastalıktan ölmekten ya da bir kağnı tekeri altında kalıp can vermekten ya da yakalanıp diri diri kesilmekten çok daha onur verici bir ölümdür.
14
Sibelll
bir alıntı ekledi.
Daha çocukluğumuzda geliştirmiştik özlem duygusunu: Bir yıl once eskittiğimiz ayakkabılarımızı, koşarken düşürüp yitirdiğimiz balık biçimindeki çakılarımızı, kırmızı renkli yemenilerimizi özlerdik. Çüknü sık sık edinebilne olanağımız yoktu onları.
10