Profil
Ben öyle bilirim ki yaşamak; berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır.
İsmet Özel
İsmet Özel
Kitaplar ve Çocuklar
Hayalimde dünyadaki tüm çocukların okuyarak öğrendiği, eğlendiği, heyecanlandığı bazen de üzüldüğü günleri görmek var. Bu hayattan ayrılırsam gözümün arkada kalacak olmasının sebebi çesitli nedenlerden ötürü henüz hayatında kitap okumanın zevkine ulaşamamış çocuklar olacak. Bir el uzatmak istiyorum gözleri ekranlara kilitli çocuklara. Bir el uzatmak istiyorum bedenleri soykırıma esir olan çocuklara. Bir el uzatmak istiyorum ruhu hâlâ çocuk olanlara. Bir el uzatmak istiyorum, bana uzanan elleri birbirine kavuşturmaya çalışan bir el...
Reklam
Sosyal medyadan sosyal meydana etkinliğiyle çocuk kalpler bugün de musmutlu edildi🌸💜 instagram.com/reel/C4DZUl3MaE...
Büyükler, çocuklarınızın hayallerini yıkmayın..!
Büyükler boa yılanlarını içten ve dıştan gösteren resimleri bir yana bırakıp tarih, coğrafya, aritmetik ve dilbilgisiyle ilgilenmemi öğütlediler. Böylelikle daha altı yaşımda, bana parlak bir gelecek sunan resim sanatından vazgeçtim.
Sayfa 11 - CanKitabı okudu
..her çocuk başlı başına bir dalga.
Sayfa 795 - Altın Kitap YayıneviKitabı okudu
"Recapitulation (tekrar) kuramı"na göre, bir birey, yaşamı boyunca, daha önce kendi türünün geçirmiş olduğu gelişme seyrinin aynını geçirecektir. Oyun, bunun açık seçik bir belirtisidir.
Reklam
Haeckel'a göre çocuk, kısa bir süre içinde ırkının geçirdiği evrimden geçerek gelişir. Bu "biyogenetik yasa" ya göre, çocuğun oyunları da, eski kuşaklardan kalan faaliyetlerin bir parçasıdır.
Çocuk her yerde çocuk değildir...
Çocuk Gazze’de şehittir Suriye de kayıp, Yemen de açtır. Afrika da işçi, Afganistan da yaralıdır. Irakta yetimdir , öksüzdür. Doğu Türkistan da mazlumdur , mağdurdur… Çocukların korktuğu , ağladığı bir dünyada yaşam da , yaşamak değildir. Çocuklar uyurken susulur , ölürken değil 🥀
Zihinsel kanatları ve ayakları koparılan çocuk insan olma muhteşemliğini gerçekleştiremez.
"Çocukken dövülen, azarlanan ve utandırılan çocukların büyüyünce asık suratlı, bıkkın, kaygılı ve öfkeli yetişkinler olacağından şüpheniz olmasın.
Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu
Reklam
Gülmek için yarın fırsat bulunmaz, Ağlamak gelmeden gülün çocuklar, Özü bilinince dünya sevilmez, Bilmeden özünü gülün çocuklar. Yığın yığın olur dertler birikir, Nefret erken gelir sevgi gecikir, Yüzdürecek sizi akan nehr-i kir Bulaşmadan kire, gülün çocuklar. Toz pembe hayatı yudumlarsınız, Korkarım girdaba takılırsınız, Taşın sertliğini geç anlarsınız, Çarpmadan o taşa gülün çocuklar. #alıntı
Nöroardışık Yaklaşım
Çocukların gelişimsel ve o sıradaki kronolojik yaşlarına değil,önemli uyarımları kaçırdıkları veya travma yaşadıkları yaşı yansıtan ihtiyaçlara uygun tekrar eden deneyimlere ihtiyaçları vardır.
Bir çocuk gibi... Bir şeyler olsun istersin ama ne olmasını istediğini bilmessin
Asıl yalnızlık, özleyecek hiç kimsenin olmamasıydı.
Sayfa 126Kitabı okudu
İnsan olmasaydı, böyle bir kâinat için, pek çok şey eksik olacaktı. Biz bunu tamamlamak için yaratıldık. Ve bunu tamamlamak için göstereceğimiz çaba da bizi tamamlayacak.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.