Profil
Ben sadece yaşamak, düş kurmak, umut etmek, her şeye yetişmek istiyorum. Hayat kısa, değerli dostum. Onu dolu dolu yaşamak lazım.
Sayfa 93 - Türkiye İş BankasıKitabı okudu
91 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza" ve "Budala" eserlerinde anlatmak istediklerinin daha bu öyküsünde başlamış olmasına çok şaşırdım. Büyük eserlerini okuduktan sonra bunun basit ve yüzeysel bir rezil olma ya da hayal kırıklığı öyküsü olmadığını anlayabilirsiniz. Taze bir Avrupa özentiliği eleştirisi. Henüz Raskolnikov kadar
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir OlayFyodor Dostoyevski · Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları · 19904,860 okunma
Reklam
-Arzu, sana arzulamanın boşuna olduğunu öğretti, dedi Bilge. Şimdi de pişmanlık, pişmanlık duymanın fayda etmediğini söylüyor. Sen, birer parçası olduğumuz Yanilgi; Sen, kusursuzluğun içinde kendiliğinden bilinçlenen kusurlu güzel; Sen, ille de ölümsüz olmayan Gazap... Sabret.
Pelin konuşacağı zaman biraz zorlanıyor, sıradan sesini arayıp buluyor ve o tonda konuşuyordu. Zorlandığında etrafına öylesine baktığını Sultan hemen anlıyor, sesindeki annesizliği seziyor, bir türlü dile getirememesine de hak veriyordu. Doğru bir yere çıksın diye yürünmüş bu çok uzun yolun ortasında; durmanın mı yoksa devam etmenin mi daha doğru olacağına karar vermek ne kadar da zordu.
Sayfa 65
Yürüdüğü yoldaki ağaçlar o kadar eğiliyordu ki Pelin’in zihnindeki resimlerden taşacak gibi oluyordu. […] Dönüş yolundayken “Seni bir şeyler dışarda bırakıyor,” diye fısıldıyordu Tülay. Pelin, patika yoldan tek başına yürürken neyin dışında kaldığını düşünüyordu. Kasabaya iyice yaklaşmıştı. İlkokulunun önünde, dut ağacının altında şiir ezberleyen küçük kızı gördü. Uzaktan seyretti onu. Ezberlediği şiiri tekrarladı. Unutmamıştı. Onu okuldan almaya gelen annesinin peşinden yürüdü.
Sayfa 65
Reklam
232 syf.
9/10 puan verdi
·
5 günde okudu
TEDİRGİN EDİCİ ÖYKÜLER
Hepsi birbirinden tedirgin edici, çok çok iyi öyküler. Kafa'ya haksızlık etmek istemem ama sanırım en sevdiğim öykü Yara İzleri oldu. Ayrıca Mavi Düşler Ülkesi, yazarla şahane bir instagram yayını yaptı. Mutlaka bakınız. instagram.com/tv/Cmtamq0vKKt/...
Lanetli Tavşan
Lanetli TavşanBora Chung · İthaki Yayınları · 20231,850 okunma
192 syf.
4/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Hayal kırıklığına uğradığımı söylemek isterim. Asla beklediğim gibi bir kitap çıkmadı benim beklentim daha çok savaşta yaşanılan psikoloji ile alakalı bir öyküleme sistemiydi fakat savaşın izlerini insanlardaki etkisini çok göremedim yani beklentimi karşılamadı ne yazık ki okunmasa da olurdu..
Saraybosna Marlborosu
Saraybosna MarlborosuMiljenko Jergovic · Kutu Yayınları · 2019985 okunma
Saraybosna'da yanıp gitmiş tüm kütüphaneleri tek tek saymak onları hatırlamak imkansızdır. Kimin yüzünden yandığını da bilinmez. Ancak tüm alevler ve ateşler, tıpkı en son görülen efsanevi kül ve toz bulutu gibi Saraybosna üniversitesi kütüphanesinin ve meşhur Viyeçnitsa kütüphanesinin kaderini hatırlatır. Oradaki kitaplar bütün bir sabah ve gece boyunca yanmaya devam etmişti. Bütün bunlar , tam bir sene evvel duyulan o ıslık sesinin ve peşinden gelen patlamadan sonra yaşandı. Belki de tam da Bu satırları okuduğun gün. Kitaplarını şefkatle okşa ey yabancı ! Ve hatırla, onların tozdan ibaret olduklarını..
Sayfa 188Kitabı okudu
Bütün iyi çocuk öykülerinin sonu kötü biter ,bu kötü sonlardan ise, mutsuzluğun gerçeklikten ziyade kurguda daha önemli bir hal aldığını öğrenmek dışında hiçbir şey öğrenemezdin
Sayfa 186Kitabı okudu
Reklam
Hayatın yaşanan kısmı unutulmaya değerdir , gelmekte olan kısmında ise insan , tıpkı masallardaki gibi , ölene dek mutlu mesut yaşamalıdır.
Sayfa 178Kitabı okudu
Hayat , nabız gibi, tüm ufak aldatmacılar ve ertelemelerle atmayı sürdürüyordu, tıpkı çekler ve kredi kartları gibi ,insanlar kapalı çemberler içerisinde neon ışıklı reklamlar gibi titriyorlar ve ait oldukları yüzyılı yaşıyorlardı, anne rahminden mezara kadar tüm felaketlerden uzak bir biçimde. Aslına bakarsanız ,savaşın şehrimdeki her şeyi paramparça etmesi ve tüm üretimi değiştirmesinden önce ben de böyle yaşıyordum...
Sayfa 170Kitabı okudu
Peki ya aşk neydi? Aşk; hayal etme plan yapma, düşlere dalma hakkından kimseyi mahrum bırakmamaktı..
Uyumadan evvel, haça baktı ve kendi kendine tekrarladı : " Ben, Tanrı'm , buradayım ne kendime ne de ona yardım edebiliyorum ancak Sen de buradasın, bize yardım et !"sözlerinin bir duaya benzediğini düşünüyordu.
Mutluluk ,diğer bütün duyguların yokluğunda , diğer bütün intibaları unutturacak o sahneyi gözetler ve tıpkı bir orgazm anı gibi , hayatın iplerini elinde tutmaya az çok önem verirsin..
74 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.