1000Kitap Logosu

Dünya Öykü

TAKİP ET
İsa Aktaş
bir alıntı ekledi.
Anton Çehov-Bozkır, Bir Yolculuk Hikâyesi
Demek öyle.Bir akıl iyidir ama iki akıl daha iyidir. Tanrı bir insana bir akıl veriyor, bir başkasına iki, diğerine ise üç... Diğerine üç, doğru... Biri, annenin doğurduğundaki akıl, diğeri okumaktan gelen akıl, üçüncüsü de iyi yaşamaktan... İşte böyle birader, bir insanda üç akıl varsa iyidir. Öyle birisine yaşamayı geçtim, ölmek bile kolaydır. Ölmek bile...
Anton Çehov
Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
1
şeyma şimşek
Dönüşüm'ü inceledi.
74 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sayfa sayısı bakımından ince ,anlam bakımından derin bir öyküye sahip . Adeta her satır aralarının neler saklandığını okuyucuya fark ettirip tanık olmasını ,ve en önemlisi hissetmesini sağlatıyor .Kitabın sonu düşünmediğim şekilde bitmiş olsa da ki bu durum beni birazcık hüzünlendirdi .Şunu söyleyebilirim ki tek solukta okuduğum bir öykü olarak yerini aldı .
Dönüşüm
8.1/10
· 145,9bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
83 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Satranç, Stefan Zweig’in psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür. Bir insanın kaç farklı satranç partisini aynı anda oynayabilirliğinin mecburiyet durumunda mümkün kılınışını anlatmıştır bu eserde. İmkansız gibi görünen bu durum bir dönem boyunca Dr. B.’ nin yaşam standardı haline dönüşmüş gibi. Fakat beynimizin %100’ ünü kullansaydık nasıl sorunlar yaşardık bunu da görmemiz mümkün. Eserde ki bir diğer karakter de yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic. Aslında yaşımının derinlerine inildiğinde adını bile yazmakta zorlanan bu insanın, satranç gibi strateji gerektiren bir oyunda yükselmesi şaşırtıcı doğrusu. Ayrıca oyun esnasında fark ediliyor ki Czentovic, sadece altmış dört kare içerisine sıkışıp kalmıyor, hasmının psikolojisini de gözlemliyor. Bunun ona avantaj sağladığını da söylemek mümkün, özellikle de rakibi Dr. B. ise.
Satranç
8.7/10
· 156,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
19