Adı:
Üç Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954362
Çeviri:
Yulva Muhurcişi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Üç Yıl Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biridir. Yazar bu novellada evlilik kurumunu masaya yatırır. Evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine; yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder. Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir. Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoramasıdır aynı zamanda.
120 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Hangimiz karşımızda ki insanın bizi sevmediğini bildiği halde onunla aynı yastığa baş koymayı ister?

Konusunun günümüzde ki sorunlara ayna tuttuğu bir Çehov kitabı. Aleksey Fyodoroviç Laptev'in çocukluğunda yaşadığı hayatının etkilerini çekingenlik,ve güvensizlik olarak görmekteyiz. Yulia'ya olan sevgisini aniden gelen büyük bir cesaretle evlenme teklifine dönüşebileceğini kim bilirdi? Teklif karışısında şaşkına dönen Yulia daha sonra evlenememe korkusuyla teklifi kabul ettiğinde tek taraflı sevgiyle gerçekleşen bu evliliğinin huzur ve mutluluk vermesi beklenebilir miydi?

Birbirlerini tanımadan aynı çatı altına girdikleri evde yaşadıkları zorluklar zamanla birbirlerine karşı sevgi duygusuna dönüşebilir miydi? Peki ya gerçekten sabır her şeyin ilacı mıydı?

Çehov'un detaycı gözlüklerinden baktığımızda karakterlerin duygu ve düşüncelerini kendi kalbinizde hissedebileceğiniz bir eser. Hayatınızda doğru kararlar vermeniz dileğiyle..
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kararlarımız hayatımızın en önemli belirleyicisi sanıyorum ki. Nasıl bir yolda ilerlediğimiz, nereye gittiğimiz, mutlu bir yaşam mı sürdürdüğümüz tercihlerimiz ile şekilleniyor. Sonucu hiçbir zaman bilemeyiz ama kalbimizi mi aklımızı mı dinleyeceğimiz zamanı, bizim için neyin doğru olup olamayacağını, bizi neyin mutlu edip neyin üzebileceğini tahmin edebiliriz.

Laptev kötü bir çocukluk geçirmiş, sorunlu aile bireylerinden kaçan karakterimiz. Laptev çocukluğunu hatırladığında büyük üzüntü yaşıyor ve geçmişi hala hayatını etkiliyor. Artık mutlu olmak isteyip aşık olduğu Yulia ile evleniyor. Ancak tek taraflı duyguları altında eziliyor Laptev, Yulia'dan beklediği o sevgiyi hiç bulamıyor. Evlilik hayatı adeta bir işkenceye dönüyor. Kendini en sonunda çocukluğunda nefret ettiği işinin başında buluyor.

Laptev evlendikten sonraki üç yılını, neler yaşadığını, neler hissettiğini düşünüyor. Geriye dönüp baktığında yalnızca tek bir anda kendini mutlu hissettiğini anlıyor büyük bir üzüntüyle. Hayatından bir beklentisi olmadan yaşamaya başladığını fark ediyor. Onu mutsuzluktan kurtaramayan tek şeyin esarete olan alışkanlığı olduğunu anlıyor. Yaşıyor Laptev, yaşıyor ama buna yaşamak denilebilirse..

Anton Çehov'un sevme, sevilme, evlilik konuları üzerine olan bu romanını sevdim diyebilirim. Çok fazla bir etkileyiciliği yok ama insanın hayatını düşünmesini sağlıyor. Çoğu insanın bir gün yaşayacağı ya da yaşamış olduğu evlilik kurumu üzerine güzel düşünceler barındırıyor Üç Yıl. Aşkın gerekliliğini, sevginin yetemediği anları ya da bir alışkanlığa dönüşen yaşamları gösteriyor tüm gerçekliğiyle.

"Ben sadece yaşamak, düş kurmak, umut etmek, her şeye yetişmek istiyorum. Hayat kısa, değerli dostum. Onu dolu dolu yaşamak lazım." s.93
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Anton çehov henüz yeni yeni tanıdığım bir yazan kendisi ama keşke daha önce okusaymışım dediğim bir yazar. Tiyatro eserleriyle ünlenmiş olan çehov her kitabında toplumsal veya kişisel sorunlara yer veriyor tiyatro eserlerinde de böyle gerçekten takdir etmek lazım.

Ana karakterimiz olan laptev orta yaşlı zengin bir tüccardır ablasının doktorunun kızı Yulia'ya aşıktır ve ona birden evlenme teklifi eder daha duygularını bile izah edemeden.

Şimdi burada yulia ona karşı bir duygusu yok burada eleştirilen nokta bir insandan hoşlanmak sevmekle aynı şey mi ? Onu tanımadan onla bir yola girmek yani evlenmek ya da vakit geçirmeden bir şeyleri paylaşmadan aynı çatı altında yaşamak ne kadar sağlıklı peki ?

Yulia ilk başta hoşlanmasa da Laptev'den sonra belki bir daha evlenemem belki laptev'e hayır yanıtı vererek belki de yanlış yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul eder.

Ülkemizde de evlenince aşk zaten bitiyor önemli olan saygı mantığıyla hareket eden kızlarımız görücü usulü ile veya beraber vakit geçirmedikleri tanımadan etmeden evleniyor ve sonra bazı pişmanlıklar ortaya çıkıyor.

Yulia ve Laptev yapılan evlilikten son derece pişman olmuşlardır ilk zamanlar ama zamanla birbirlerine aşk olmasa da sevgi duyma başlamışlardır. Zorlukları birlikte göğüslemişlerdir.

İdeal eş ve evlilik kavramını eleştiren ve bunu kendi diliyle örnekleyen Çehov dönemin Rus evlilik yaşantısını da bizlere sunuyor ben okurken çok zevk aldım gayet akıcı bir dille vermek istediği mesajı okura aktaran bir eserdi.
Merhabalaarr !
Okuduğum en iyi "Anton Çehov" kitabı. Çok etkilendiğimi söylemek istiyorum.
Konusuna gelirsek : Laptev orta yaşlı, okumuş tahsilli zengin bir tüccardır. Ablasının doktorunun kızına amansızca aşık olur. Yulia Laptev'den oldukça kūçük, çok güzel bir genç kızdır .Laptev ise kendisinin de deyimiyle kısa boylu ,Kel ve çirkin bir adamdır.Bu konuda özgüveni yok denilebilir zaten .Bir gün aniden Yulia 'ya evlenme teklifi eder. Yulia kesin ve net bir şekilde hayır der ve odasına kaçar.Laptev utanç içinde evden ayrılır.
Yulia ilk başta hoşlanmasa da belki bir daha evlenemem , belki laptev'e hayır yanıtı vererek yanlış yapıyorum diye düşünūr ve evlenme teklifini kabul eder.
Sonuçta Yulia ve Laptev yapılan evlilikten son derece pişman olmuşlardır. Sonu benim umduğumdan farklı oldu .Güzel ve Çirkin'in ki gibi bir son bekledim ama Laptev 'de haklıydı çok bekledi çok sabretti 3 yıl boyunca çok da acı çekti.Belki de zaten böyle bitmeliydi sonu Roman hakkında çok fazla spoi vermek istemiyorum.Okumamış olanlar veya şu an okuyanlar için būyüsü bozulmasın.🤵
115 syf.
·1 günde·7/10
Evliliğe karsi bir irdeleme olduğunu düsünmedim.Evliligin bir yoldaslik aliskanlik meselesi oldugunu gosteriyor bence.Onun disinda evlilikle ilgili degil de mantik evlilikleriyle ilgili saptamalar var diyebiliriz.Hikayenin surukleyici bir yani yok,basi sondan belli.Donemin yasantisini anlatmasi ve samimi anlatim tarzini sevdim.
120 syf.
·3 günde·8/10
Rus edebiyatının önemli isimlerinden olan Çehov'un 'Üç Yıl'ını okumakta gecikmiş olsam da, kısa sürede okudum, bitirdim. Zira yazarın çok kolay, anlaşılır ve çekici bir kalemi var. Kitap evlilik hayatına dair girilen çıkmaz ve yanlış kararları konu alıyor.
Fiziksel görünüş ve davranış açısından sıradanın altında bir adam olan Laptev, bu çizginin üstünde olan bir genç kıza aşık olur ve evlenme teklif eder. Kız dehşete kapılır ve reddeder. Ama sonrasında genç adama ve kendisine haksızlık ettiğini üzülerek düşünür ve teklifi kabul eder. Laptev'in içine parası için evlendiği şeklinde bir kurt düşer ve evlilik hayatı boyunca bu kurt içini kemirir.
Baskıcı ve zalim bir babanın elinde yetişen, kendine güvensiz, saf sevgiye aç genç adam umduğunu bulamaz. Ama Yulia da bir o kadar mutsuz ve yaptığı evlilikten pişmandır.
Aslında başlarda Laptev'e sempati duymaya başladımsa da kitap ilerledikçe sinir olmaya başladım. Eski aşkının depreşmesi (Ah o nasıl mendebur bir kadındı öyle!), kibirli diye sevmediği babası gibi kimseyi beğenmeyen kibirli halleri, hele hele kitabın sonundaki tavrı deli etti beni.
Her etkilendiğim kitapta olduğu gibi 'hafızama kazındı' ön bilgisi ve 'tavsiyemdir efendim, okuyunuz' notu ile yorumu sonlandırıyor, herkese bol okumalı günler diliyorum.
115 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Oldukca begenerek okudugum bir novellaydi, ana kahramanimiz orta yasli, gösterişsiz ama zengin bir tuccar olan Laptev, cok genç ve guzel olan yulia'ya karsiliksiz asik olmustur. Yulia ise başta Laptevden hic hoslanmamistir fakat mantigiyla hareket edip ani gelen evlenme teklifini kabul etmiştir. Basta aşksız evlilik yurutmek ona cok aci versede zamanla kocasina alismis, her zorlugu birlikte göğüslemişlerdir. Ideal evlilik ve es kavramini orneklendiren ve donem Rusyasi evliliklerini inceleyen harika bir yapit.
120 syf.
·Beğendi·6/10
Kitabı okumadan önce incelemeleri okuduğumda evliliği daha derin ele alındığını düşünmüştüm. Tahminimden daha farklı daha akıcı daha düşündürücü oldu . Bittikten sonra bir kaç dakika evlilik kurumunu ve aşkı sorgulattı. Tavsiye ederim.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir zoraki evlilik ve sonradan gelişen sevginin kanıtı aslında ana karakter Yulia onu bir tütlü beğenmiyor lartev'in ona olan aşkını kabullenemiyor...Aslında sevgi de dış görünüşü değil iç güzelliğin önemli olduğunu anlatıyor...
120 syf.
·Beğendi·7/10
İçerik olarak beklentimin biraz altında kaldığını belirtmem gerek. Evlilik hakkında daha ayrıntılı veya daha derin bir içerik beklemiştim. Bu konuda beni biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da genel hatlarıyla romanı beğendim. Çehov'un tarzına çok aşina değilim, yeni okumaya başladım bu yüzden belki de benim kaçırdığım bazı detaylar olabilir. Teşekkürler, Çehov.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Sevmek ve hoşlanmak çok farklı kavramlar. Sadece hoşlandığı ancak daha tanımadan belki sevemeyeceğin biriyle nasıl bir ömür beraber olabilirsiniz? Tanımadan aynı çatı altında yıllarınızı beraber geçirmek ne kadar doğru? Aslında eserde toplumumuzu da gördüm diyebilir. Evlilikten sonra çıkan anlaşmazlıklar birde çocuklar varsa...
Ve bu eserde de seven bir adam ve sevmeyen, saygılı bir eş.
Derin bir eser. Tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İmkansız aşklar için okumaya değer bir kitap. Hayatınızı zehir etmeye değmeyeceğini gözler önüne seriyor. Ki gerçektende öyle. Unutma! Sen mükemmelsin ve kimsenin seni üzen, kıran cümlelerini umursamak zorunda değilsin. İyi geceler.
"Eğer şimdi biri ona aşkın ne demek olduğunu soracak olsa verebilecek bir cevabı olmadığını düşünüyordu."

PEKİ SİZE SORSAM CEVABINIZ NE OLUR?
"Suçlu olsa dahi bir insanı bağışlamak, ona sevgi dolu, dostça sözler söylemek işinizden ve zenginliğinizden daha yüce bir duygudur."
Bir kadında ihtiyaç duyduğunuz şeyin akıl ve zekâ değil de beden, güzellik olması acı bir durum.
Anton Çehov
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım
Aşk olmadan evlilik hayatı sürdürülemez mi?

Aşkın kısa süre sonra geçtiğini, geriye yalnızca alışkanlığın kaldığını söylüyorlardı.
Anton Çehov
Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım
Yatağa uzandı, hayatın nasıl tekdüze ve aynı zamanda huzursuz edici olduğunu düşünüyordu.
Anton Çehov
Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954362
Çeviri:
Yulva Muhurcişi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Üç Yıl Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biridir. Yazar bu novellada evlilik kurumunu masaya yatırır. Evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine; yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder. Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir. Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoramasıdır aynı zamanda.

Kitabı okuyanlar 231 okur

  • Sevval
  • Doğu Çetin
  • Sena Öztürk
  • cka.
  • Fatih Yurtdaş
  • Özge
  • Özge A.
  • Müteessir
  • Gözde Karabalık
  • Yağmur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (9)
9
%4.8 (4)
8
%24.1 (20)
7
%27.7 (23)
6
%20.5 (17)
5
%7.2 (6)
4
%2.4 (2)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%1.2 (1)

Kitabın sıralamaları