Adı:
Üç Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954362
Çeviri:
Yulva Muhurcişi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Üç Yıl
Üç Yıl
Üç Yıl Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biridir. Yazar bu novellada evlilik kurumunu masaya yatırır. Evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine; yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder. Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir. Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoramasıdır aynı zamanda.
120 syf.
·4 günde·8/10
Hangimiz karşımızda ki insanın bizi sevmediğini bildiği halde onunla aynı yastığa baş koymayı ister?

Konusunun günümüzde ki sorunlara ayna tuttuğu bir Çehov kitabı. Aleksey Fyodoroviç Laptev'in çocukluğunda yaşadığı hayatının etkilerini çekingenlik,ve güvensizlik olarak görmekteyiz. Yulia'ya olan sevgisini aniden gelen büyük bir cesaretle evlenme teklifine dönüşebileceğini kim bilirdi? Teklif karışısında şaşkına dönen Yulia daha sonra evlenememe korkusuyla teklifi kabul ettiğinde tek taraflı sevgiyle gerçekleşen bu evliliğinin huzur ve mutluluk vermesi beklenebilir miydi?

Birbirlerini tanımadan aynı çatı altına girdikleri evde yaşadıkları zorluklar zamanla birbirlerine karşı sevgi duygusuna dönüşebilir miydi? Peki ya gerçekten sabır her şeyin ilacı mıydı?

Çehov'un detaycı gözlüklerinden baktığımızda karakterlerin duygu ve düşüncelerini kendi kalbinizde hissedebileceğiniz bir eser. Hayatınızda doğru kararlar vermeniz dileğiyle..
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kararlarımız hayatımızın en önemli belirleyicisi sanıyorum ki. Nasıl bir yolda ilerlediğimiz, nereye gittiğimiz, mutlu bir yaşam mı sürdürdüğümüz tercihlerimiz ile şekilleniyor. Sonucu hiçbir zaman bilemeyiz ama kalbimizi mi aklımızı mı dinleyeceğimiz zamanı, bizim için neyin doğru olup olamayacağını, bizi neyin mutlu edip neyin üzebileceğini tahmin edebiliriz.

Laptev kötü bir çocukluk geçirmiş, sorunlu aile bireylerinden kaçan karakterimiz. Laptev çocukluğunu hatırladığında büyük üzüntü yaşıyor ve geçmişi hala hayatını etkiliyor. Artık mutlu olmak isteyip aşık olduğu Yulia ile evleniyor. Ancak tek taraflı duyguları altında eziliyor Laptev, Yulia'dan beklediği o sevgiyi hiç bulamıyor. Evlilik hayatı adeta bir işkenceye dönüyor. Kendini en sonunda çocukluğunda nefret ettiği işinin başında buluyor.

Laptev evlendikten sonraki üç yılını, neler yaşadığını, neler hissettiğini düşünüyor. Geriye dönüp baktığında yalnızca tek bir anda kendini mutlu hissettiğini anlıyor büyük bir üzüntüyle. Hayatından bir beklentisi olmadan yaşamaya başladığını fark ediyor. Onu mutsuzluktan kurtaramayan tek şeyin esarete olan alışkanlığı olduğunu anlıyor. Yaşıyor Laptev, yaşıyor ama buna yaşamak denilebilirse..

Anton Çehov'un sevme, sevilme, evlilik konuları üzerine olan bu romanını sevdim diyebilirim. Çok fazla bir etkileyiciliği yok ama insanın hayatını düşünmesini sağlıyor. Çoğu insanın bir gün yaşayacağı ya da yaşamış olduğu evlilik kurumu üzerine güzel düşünceler barındırıyor Üç Yıl. Aşkın gerekliliğini, sevginin yetemediği anları ya da bir alışkanlığa dönüşen yaşamları gösteriyor tüm gerçekliğiyle.

"Ben sadece yaşamak, düş kurmak, umut etmek, her şeye yetişmek istiyorum. Hayat kısa, değerli dostum. Onu dolu dolu yaşamak lazım." s.93
120 syf.
·Beğendi·10/10
Laptev; daha çocukluk yıllarında dayak yemeye başlayan birçok şeyden mahrum bırakılan ve çocuk yaşta çalışmaya başlatılan hayatı birçok kötü olaylarla geçen bir kişi idi.

Yulia; ilk görüşte aşık olduğu kadındı hatta ona eğer eşim olmayı kabul ederseniz size herşeyimi verirdim her şeyimi... Ödemeyeceğim hiç bir bedel, yapamayacağım hiç bir fedakarlık yok dedi tüccar Laptev... Yulia'nın evinin merdivenlerinde. Yulia bu teklif karşısında çok şaşırmış ve sevmediği bir adamla evlenip hayatını nasıl devam ettireceğini çok düşünmüştü üstelik Laptevi ne ilginç buluyor nede dış görünüşünü seviyordu.

Peki Yulia bu düşüncelere rağmen neden evlendi Laptevle? Moskovada üç yıl boyunca neler yaşadılar? Laptev çocukluk yıllarında tıpkı kızkardeşi gibi kötü bir hayat geçirmişken bu evililik hayatında nelere yol açtı? Bu ve bu gibi evlilik kurumunu ele alan günümüzde de yaşanan evliliklerin yansımasını bulacağınız insanların duygu ve düşüncelerinin zaman içerisinde nasıl değişiklik gösterdiğinin sorularının cevaplarını #antonçehov un #üçyıl adlı bu novellasında bulabilirsiniz. Daha önce Çehov'dan Altıncı koğuş ve Vişne Bahçesi kitaplarını okumuştum baya uzun zaman olmustuki Can❤Gökçe Yıldız
'nın hikâyesinde denk gelip aaaa bendede var bu kitap dedim ve hadi birlikte okuyalım ozaman teklifi ilede çok beğendiğim bir Çehov kitabı daha okumuş oldum. Teşekkürler canım daha nice güzel kitaplara diyelim Sizde yoğun kitap arasına bir nefes almak isterseniz önerimdir.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Aniden gelen bir deli cesaretiyle platonik olduğunu bildiğin aşkına evlenme teklifi etmek , sonra da uzunca bir bekleyişe girmek. Peki sabır her zamam her şeyi çözer mi? Sabrın sonu her zaman güzel biter mi ?
Betimlemeler müthiş, karakterler adeta gözümde net canlandı, birçok sahne ise sanki ben de oradaymışım gibiydi
120 syf.
·2 günde·8/10
Tek taraflı bir aşkla başlayan evliliğin sonuçları.Hikaye akıcı.Okunabilir.
Çehov,evlilik kurumunu masaya yatırdığı novellasında,evlilikte zamanın duyguları dönüştüren,kimi zaman da “sağaltan” etkisine;yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin,birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder.

Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp,ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder.Genç kız,çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de,başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur.Ancak bu tek taraflı aşk,nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir.

Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri,bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoraması niteliğini taşıyor.
120 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Üç Yıl isimli kitabın, Çehov’un Rus edebiyatında tanınması ve kabul görmesini sağlayan kitap olduğu söyleniyor. Kitapta evlilik konusu inceleniyor. Sevgiyle veya mantıkla yaklaşılan bir evliliğin nasıl bir süreç izleyebileceğine dair bize ipuçları veren bir yapıt.

Bir tüccarın ve ilk görüşte aşık olduğu bir kadının hikayesi anlatılıyor. Kadın başta bu adamı istemese de sonrasında daha iyi bir evlilik fırsatı çıkmaz endişesiyle bu adamla evlenmeyi kabul ediyor ve evliliklerinin üç yılı boyunca neler yaşadığı güzel bir dille bizlere aktarılıyor. Aynı zamanda döneminin Moskova’sı hakkında da bize bilgiler veriliyor.

Çehov’dan okuduğum ilk kitap olmasıyla birlikte yazarın üslubunu ve kitabını epey sevdiğimi söyleyebilirim. Okuması keyifli bir kitap.
120 syf.
·4 günde·9/10
Herkese merhabaaa!

Üç Yıl okuduğum ikinci Çehov kitabı oldu. Yazar bu eserinde evlilikte aşkın ve sevginin önemini vurguluyor. Eserde seven bir adam ve sevmeyip sadece karşısına daha iyi bir seçenek çıkmaz diye düşünüp evlilik yapan bir kadını konu alıyor. Yulia ve Laptev tek taraflı sevgiyle mantık evliliği yapıyor. Yazar bu evlilikte iki taraf içinde yaşanan zorlukları kolay anlaşılır, akıcı bir dille okuyuculara aktarmayı başarıyor. Severek okuduğum bir kitap oldu. Tavsiye ederim.️️
120 syf.
·5/10
Yulia mantık evliliği yaparak Laptev le evlenir. Laptev Yulia ya çok aşık onun için imkansız bir kadın ve cesareti toplar evlenme teklifi eder ve Yulia şaşıracak şekilde kabul eder. Aşk her şeye değer mi? Alışkanlık mı daha üstündür yoksa sevgi mi?
Ve daha sonrasında her şey tersine döner benim için biraz sıkıcı olmuş olsa da kitaba başlayınca bitirmem gerek kendime sözüm var yoks kitaba ayıp olurdu..
115 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dili ve anlatımı ağır bir kitap ama karakter analizleri iyi yapıldığı için yazılan hisler okuyucuya geçebilecek nitelikte. Yazar bu kitabında evlilik kurumunu ele almış. "Aşksız" başlayan evliliklerin birlikte aşılan güçlükler sayesinde zamanla yerini olgun sevgiye bırakabileceğine işaret etmiştir yazar.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Anton çehov henüz yeni yeni tanıdığım bir yazan kendisi ama keşke daha önce okusaymışım dediğim bir yazar. Tiyatro eserleriyle ünlenmiş olan çehov her kitabında toplumsal veya kişisel sorunlara yer veriyor tiyatro eserlerinde de böyle gerçekten takdir etmek lazım.

Ana karakterimiz olan laptev orta yaşlı zengin bir tüccardır ablasının doktorunun kızı Yulia'ya aşıktır ve ona birden evlenme teklifi eder daha duygularını bile izah edemeden.

Şimdi burada yulia ona karşı bir duygusu yok burada eleştirilen nokta bir insandan hoşlanmak sevmekle aynı şey mi ? Onu tanımadan onla bir yola girmek yani evlenmek ya da vakit geçirmeden bir şeyleri paylaşmadan aynı çatı altında yaşamak ne kadar sağlıklı peki ?

Yulia ilk başta hoşlanmasa da Laptev'den sonra belki bir daha evlenemem belki laptev'e hayır yanıtı vererek belki de yanlış yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul eder.

Ülkemizde de evlenince aşk zaten bitiyor önemli olan saygı mantığıyla hareket eden kızlarımız görücü usulü ile veya beraber vakit geçirmedikleri tanımadan etmeden evleniyor ve sonra bazı pişmanlıklar ortaya çıkıyor.

Yulia ve Laptev yapılan evlilikten son derece pişman olmuşlardır ilk zamanlar ama zamanla birbirlerine aşk olmasa da sevgi duyma başlamışlardır. Zorlukları birlikte göğüslemişlerdir.

İdeal eş ve evlilik kavramını eleştiren ve bunu kendi diliyle örnekleyen Çehov dönemin Rus evlilik yaşantısını da bizlere sunuyor ben okurken çok zevk aldım gayet akıcı bir dille vermek istediği mesajı okura aktaran bir eserdi.
120 syf.
Anton Çehov bu kitabında insanı; duyguları, düşünceleri, hayattan beklentileri, zaman içinde değişen istekleri ve fikirleri ile ele almış. Kitabı bitirdiğimde yıllardır görüşemediğim bir arkadaşımla görüşmüşüm de bu zaman diliminde hayatında neler kaçırmışım bana anlatıyormuş gibi hissettim. İnsanın kendini, çevresindekileri ve hayatı sorgulamasını kitapta derinlemesine hissediyorsunuz.
Merhabalaarr !
Okuduğum en iyi "Anton Çehov" kitabı. Çok etkilendiğimi söylemek istiyorum.
Konusuna gelirsek : Laptev orta yaşlı, okumuş tahsilli zengin bir tüccardır. Ablasının doktorunun kızına amansızca aşık olur. Yulia Laptev'den oldukça kūçük, çok güzel bir genç kızdır .Laptev ise kendisinin de deyimiyle kısa boylu ,Kel ve çirkin bir adamdır.Bu konuda özgüveni yok denilebilir zaten .Bir gün aniden Yulia 'ya evlenme teklifi eder. Yulia kesin ve net bir şekilde hayır der ve odasına kaçar.Laptev utanç içinde evden ayrılır.
Yulia ilk başta hoşlanmasa da belki bir daha evlenemem , belki laptev'e hayır yanıtı vererek yanlış yapıyorum diye düşünūr ve evlenme teklifini kabul eder.
Sonuçta Yulia ve Laptev yapılan evlilikten son derece pişman olmuşlardır. Sonu benim umduğumdan farklı oldu .Güzel ve Çirkin'in ki gibi bir son bekledim ama Laptev 'de haklıydı çok bekledi çok sabretti 3 yıl boyunca çok da acı çekti.Belki de zaten böyle bitmeliydi sonu Roman hakkında çok fazla spoi vermek istemiyorum.Okumamış olanlar veya şu an okuyanlar için būyüsü bozulmasın.🤵
"Suçlu olsa dahi bir insanı bağışlamak, ona sevgi dolu, dostça sözler söylemek işinizden ve zenginliğinizden daha yüce bir duygudur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954362
Çeviri:
Yulva Muhurcişi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Üç Yıl
Üç Yıl
Üç Yıl Çehov’un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biridir. Yazar bu novellada evlilik kurumunu masaya yatırır. Evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da “sağaltan” etkisine; yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin “aşksız” başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder. Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia’ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova’da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir. Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova’daki hayatın da dokunaklı bir panoramasıdır aynı zamanda.

Kitabı okuyanlar 1.249 okur

  • jean
  • Hatice Aybike Yahşi
  • Davut Tuğra Doğan
  • Gözde
  • Yavuz
  • Rabiasisman
  • a,
  • Seray Mehmed
  • Umutcan Doğruyol
  • EcemT

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.1 (31)
9
%9.4 (36)
8
%22.9 (88)
7
%27.1 (104)
6
%19 (73)
5
%6.3 (24)
4
%3.9 (15)
3
%2.3 (9)
2
%0.5 (2)
1
%0.5 (2)