Martı

7,4/10  (43 Oy) · 
170 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.842 gösterim
Bir amatör tiyatro gösterisi için yapıldığı belli derme çatma bir sahne. Sorin çiftliği bahçesinin bir bölümü. Göle doğru iki tarafı ağaçlıklı geniş bir yol. Sahne, gölün görüntüsünü engellemektedir. Sahnenin her iki yanı da fundalık. Birkaç sandalye ve küçük masa.

Akşam, amatör tiyatro gösterisi için hazırlanmış sahnenin henüz açılmamış perdenin arkasında çekiç ve örs sesleri arasında çalışmaktadır. Yürüyüşten dönen Maşa ile Medvedenko soldan gelirler.

Medvedenko: Siz neden her zamna karalar giyersiniz?

Maşa: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9786053321262
 • Orijinal Adı:
  Чайка
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 01 Şub 03:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Edebiyatçılar ve kalem sahibi olma yolunda ilk adımlarını atmak isteyenler için çok faydalı, yön verici, vazgeçilmez bir eser olduğu kanaatindeyim.

Biri genç, diğeri ona nisbeten daha yaşlı olan iki yazarın ana karakter olarak karşılaştırıldığı dört perdelik piyestir. Genç Treplev yazmaya hevesli, yeni biçimler arayışında olan dekadan bir yazardır. Ona göre daha yaşlı olan (tam belli değil 35-40 yaş arası) Trigonov ise dünyaca ünlü, kendini kanıtlamış, hiçbir edebi akımı önemsemeden özgürce yazabilmeyi savunan yazardır. Bu iki yazar karakter üzerinden 19. yüzyılda Avrupada ortaya çıkan Dekadanlık, Sembolizm ve Naturalizm gibi edebi akımlara işaret edilerek genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu akımları eleştirmiş ve Trigonov karakteri üzerinden kendi görüşünü ortaya koymuştur. "Martı" Anton Çexov kaleminden edebiyat ve sanat değerlendirmesidir.

Kısacası Çexov'un "Martı"sından aldığım mesaj şöyle:
Edebiyat(Sanat) biçimlerle, akımlarla sınırlandırılmamalı, özgürlük alanı olmalıdır. Düşünce kalıplaştırılmamalıdır. İçinden geldiği gibi, hangi biçim ve türde yazdığını düşünmeden özgürce yazmalıdır. Zamanın nabzı tutulmalı, bilim takip edilmeli, canlı karakterler oluşturlmalı ve karakterini yaşamalıdır.

"Martı"ya doyamadım; üst üste iki kez okudum, altını çizdiğim yerleri defalarca okudum. İmkanım olsa ezberlerim. Edebiyat nasıl değerlendirilir veya değerlendirilmeli ben bunu Anton Çexov'dan öğrendim.

Necmiye 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sorin'in çiftiğinde,bahçede düzenlenecek olan,amatör tiyatro oyunu için toplanmışlardır.Oyunu treplev yazmıştır,oyuncuda tiyatro sanatçısı olmaya meraklı nina'dır.Ama eski ve bir zamanlar ünlü bir oyuncu olan annesi Arkadina,oyunla alay etmiş,treplev'i küçümsemiştir,oyun yarım kalır.Yazar olmayı çok isteyen ve başarısız olan treplev,ninaya olan aşkına da karşılık alamamaktadır,bu durum onu bunalıma itmektedir.Bir gün göl kenarında avladığı martıyı nina'ya verirken kendisini de birgün bu martı gibi vuracağını söyler.Nina Akardina'yla ilişkisi olan yazar Trigorin'e aşıkdır ve bu düşüncesini ona açar,tiyatrocu olmak için gittiği Moskova'da evlenirler,çocuğu olur ama ölür,tiyatrocu olarak da hayal ettiği başarıyı elde edememiştir,bir süre sonra Trigorin'den ayrılır.Trepley sürekli nina'yı takip etmiştir ama o da umduğunu bulamamış bunalım içindedir.Bu umutsuz aşkının onunda Nina'ya söylediğini de yapmıştır sonunda...................

KeMâL 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Çehov'un okunması gereken eserlerinden biri diye başladım. Tabi tiyatro okumaya da devam edeyim bir yandan diye; sadece Moliere ile kalmamak için ama okuduğumdan birşey anlamadım. Diğer yorumlara bakılırsa başka isimler de bu kitabı pek benimsememiş. İçerisindeki güzel alıntıları çıkarırsak çok birşey kalmayacak gibi. Ha yine de kısa bir eser. Yazarın dili akıcı.

Eğer tiyatro okumak isterseniz başka kitaptan başlayabilirsiniz yada Çehov'un başka eserlerinden. Ben bu eseri çok sevmedim maalesef. Belki yayınevinden kaynaklı olabilir...

mehmet ali aslan 
03 Oca 22:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitabın yarısına geldigimde acayip sıkılmıştım sonra farkettim ki adı martı olan almak istediğimden farklı bir kitabı almışım . Tiyatro türünde eser okuyadığımdan olacak okurken çok sıkıldım kısa olduğu için bitirdim yarıda bırakmak çok kere geçti içimden bana farklı geldi . Umarım kimse benim gibi yanlış kitabı almaz :)

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çehov bu kitabında ana karakteri üzerinden kitabında tiyatroya yeni bir soluk getirmek istiyor.Alışılagelen herkesin kanıksayıp beğendiği yöntemler yerine yeni bir duyuş yeni bir söyleyiş getirmek istiyor.

Kitaptan 55 Alıntı

Ferman Mammadov 
29 Oca 01:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Doğa yasalarına göre her yaşam bir yerde sona ermek zorundadır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mammadov 
28 Oca 12:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mammadov 
 30 Oca 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kostya, yazmışız ya da sahnede oynamışız fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiklerim değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve ina nçlı ol...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yazmak
Herkes isteğine ve becerisine göre yazmakta özgürdür.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)
KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Para
Para... Ne önemi var paranın! İnsan yoksulken de mutlu olabilir.

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
DERUN-İ KİTAP 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah bilseydin! Her şeyimi yitirdim! Beni sevmiyor, yazamaz oldum artık, tüm umutlarım yok oldu...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 23)Martı, Anton Çehov (Sayfa 23)
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İçimdeki bir gücün gelişip büyüdüğünü hissediyorum git gide... Kostya, yazmışız, ya da sahnede oynamışız, fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey, parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiğim o şeyler değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve inançlı ol.. İnanıyorum ben ve o kadar çok acı çekmiyorum şimdi... Bir görevim, bir amacım olduğunu düşündüğümde, hayattan korkmuyorum..

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!