Martı

7,7/10  (66 Oy) · 
237 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.009 gösterim
Bir amatör tiyatro gösterisi için yapıldığı belli derme çatma bir sahne. Sorin çiftliği bahçesinin bir bölümü. Göle doğru iki tarafı ağaçlıklı geniş bir yol. Sahne, gölün görüntüsünü engellemektedir. Sahnenin her iki yanı da fundalık. Birkaç sandalye ve küçük masa.

Akşam, amatör tiyatro gösterisi için hazırlanmış sahnenin henüz açılmamış perdenin arkasında çekiç ve örs sesleri arasında çalışmaktadır. Yürüyüşten dönen Maşa ile Medvedenko soldan gelirler.

Medvedenko: Siz neden her zamna karalar giyersiniz?

Maşa: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9786053321262
 • Orijinal Adı:
  Чайка
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 01 Şub 03:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Edebiyatçılar ve kalem sahibi olma yolunda ilk adımlarını atmak isteyenler için çok faydalı, yön verici, vazgeçilmez bir eser olduğu kanaatindeyim.

Biri genç, diğeri ona nisbeten daha yaşlı olan iki yazarın ana karakter olarak karşılaştırıldığı dört perdelik piyestir. Genç Treplev yazmaya hevesli, yeni biçimler arayışında olan dekadan bir yazardır. Ona göre daha yaşlı olan (tam belli değil 35-40 yaş arası) Trigonov ise dünyaca ünlü, kendini kanıtlamış, hiçbir edebi akımı önemsemeden özgürce yazabilmeyi savunan yazardır. Bu iki yazar karakter üzerinden 19. yüzyılda Avrupada ortaya çıkan Dekadanlık, Sembolizm ve Naturalizm gibi edebi akımlara işaret edilerek genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu akımları eleştirmiş ve Trigonov karakteri üzerinden kendi görüşünü ortaya koymuştur. "Martı" Anton Çehov kaleminden edebiyat ve sanat değerlendirmesidir.

Kısacası Çexov'un "Martı"sından aldığım mesaj şöyle:
Edebiyat(Sanat) biçimlerle, akımlarla sınırlandırılmamalı, özgürlük alanı olmalıdır. Düşünce kalıplaştırılmamalıdır. İçinden geldiği gibi, hangi biçim ve türde yazdığını düşünmeden özgürce yazmalıdır. Zamanın nabzı tutulmalı, bilim takip edilmeli, canlı karakterler oluşturlmalı ve karakterini yaşamalıdır.

"Martı"ya doyamadım; üst üste iki kez okudum, altını çizdiğim yerleri defalarca okudum. İmkanım olsa ezberlerim. Edebiyat nasıl değerlendirilir veya değerlendirilmeli ben bunu Anton Çehov'dan öğrendim.

Ebru Ince 
 30 Nis 00:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Uzun zaman önce bir internet sitesi testinde "hangisi sizin yazariniz" başlığını görmüştüm ...aramızda kalsın severim testleri ,anketleri :) yılmadan soruları cevapladım ,cevapladım, cevapladım .

Sonuç Anton Çehov..üstelik hiç okumadığı bir yazar ...sonra araya bir kaç mevsim girdi ben hep Çehov 'u görmezden geldim .
Iteledim ,zamanın bilinmeyen yerlerine yolladım ..sonra bir gün yine benzer konulu bir test daha çıktı karşıma ...onuda yaptım bıkmadan ,usanmadan ,ve merakla ..
Sonuç : Anton Çehov :)
Ve artık yazgımdan kacamayacagımı anladim :) ...bir hışımla girdim is/kültüre kaptım 3 adet Çehov kitabını (daha da soyleniyorum ne ara okuyacaksin acaba bunları diye )... .ki öyle etli-butlu kitaplar da değil kısacık öykü kitapları kıvamında .
Bu sabah martı ile Çehov turuna başladım ..martı beni çok etkilemedi sadece bir bölümü akılda kalıcı idi benim için o da Trigorin in "bakın insanın gece gündüz aklından çıkmayan saplantıları vardir" dediği bölümüdür. .ordaki yazarın yazma saplantısının bende okuma saplantısı halinde yaşandığını tespit ettim ...gerçekten bu böyleydi ...gece yatıp o gün ne okuduğum , yarın sabah hangi kitabı alacağım ( hemen hemen her gün kitap almaktayim ve aşağı yukarı 300 adet okunmamis kitaba sahibim ) bir ayı kaç kitap okuyarak geçirdiğim ,bir sonraki ay hangi kitapları okuyacağım diye düşünen ..bir kitap delisine dönüştüğümü fark ettim :)
Bu delirmelerim beni fazlasıyla mutlu etsede ,sinsice evin salonu kitap istilasına uğrarken eşimin ve oğlumun yaşam alanını ele geçirmenin :) bana geri dönüşümünün pek hayırlı olmayacağı kanaatindeyim :)
An itibarı ile Vanya dayı ile Çehov turuma devam ediyorum :) not:Vanya dayı "martı "dan daha iyi :)


Sevgiyle kalın :) hepimize keyifli okumalar dostlarım. ...

Sadık Kocak 
21 Mar 08:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir kadın ve bir erkek ana karakterinde geçen ve aslen bir fikir akımına sahip bir kitap.
Yazarlığın hayata kattığı ve size ve çevrenize etkileri kapalı bir dille veriliyor ..

Necmiye 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sorin'in çiftiğinde,bahçede düzenlenecek olan,amatör tiyatro oyunu için toplanmışlardır.Oyunu treplev yazmıştır,oyuncuda tiyatro sanatçısı olmaya meraklı nina'dır.Ama eski ve bir zamanlar ünlü bir oyuncu olan annesi Arkadina,oyunla alay etmiş,treplev'i küçümsemiştir,oyun yarım kalır.Yazar olmayı çok isteyen ve başarısız olan treplev,ninaya olan aşkına da karşılık alamamaktadır,bu durum onu bunalıma itmektedir.Bir gün göl kenarında avladığı martıyı nina'ya verirken kendisini de birgün bu martı gibi vuracağını söyler.Nina Akardina'yla ilişkisi olan yazar Trigorin'e aşıkdır ve bu düşüncesini ona açar,tiyatrocu olmak için gittiği Moskova'da evlenirler,çocuğu olur ama ölür,tiyatrocu olarak da hayal ettiği başarıyı elde edememiştir,bir süre sonra Trigorin'den ayrılır.Trepley sürekli nina'yı takip etmiştir ama o da umduğunu bulamamış bunalım içindedir.Bu umutsuz aşkının onunda Nina'ya söylediğini de yapmıştır sonunda...................

KeMâL 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Çehov'un okunması gereken eserlerinden biri diye başladım. Tabi tiyatro okumaya da devam edeyim bir yandan diye; sadece Moliere ile kalmamak için ama okuduğumdan birşey anlamadım. Diğer yorumlara bakılırsa başka isimler de bu kitabı pek benimsememiş. İçerisindeki güzel alıntıları çıkarırsak çok birşey kalmayacak gibi. Ha yine de kısa bir eser. Yazarın dili akıcı.

Eğer tiyatro okumak isterseniz başka kitaptan başlayabilirsiniz yada Çehov'un başka eserlerinden. Ben bu eseri çok sevmedim maalesef. Belki yayınevinden kaynaklı olabilir...

mehmet ali aslan 
03 Oca 22:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitabın yarısına geldigimde acayip sıkılmıştım sonra farkettim ki adı martı olan almak istediğimden farklı bir kitabı almışım . Tiyatro türünde eser okuyadığımdan olacak okurken çok sıkıldım kısa olduğu için bitirdim yarıda bırakmak çok kere geçti içimden bana farklı geldi . Umarım kimse benim gibi yanlış kitabı almaz :)

İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
30 Mar 16:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tek kelimeyle muhteşem bir trajedi! Bu eserden sonra Rus edebiyatına olan hayranlığım ve tiyatro türüne olan ilgim biraz daha arttı. Bu kitap Çehov’un okuduğum üçüncü tiyatro eseri, aralarında bir sıralama yapacak olursam, ilk sıraya Martı’ yı koyarım çok iyiydi. Vişne Bahçesi ortalama bir eserdi. Vanya Dayı’yı ise pek beğendiğimi söyleyemem.

Esere gelecek olursak; oyun beş perde ve iki farklı zaman diliminden oluşuyor. Eserin kahramanları, bir artist, bir yazar, sanata hevesli iki genç ve diğer oyunculardan oluşuyor. İlk zaman diliminde oyuncuların yaşayışları, aralarındaki aşk ilişkileri ve sanata bakış açıları beklentileri veriliyor. İkinci zaman dilimiyse, iki yıl sonrası. Yazar ilk zaman dilimde oyuncuların içerisinde yeşeren umutların, küçük sırların ve yaşayışlarının geçen zamanla nasıl şekillendiğini anlatıyor. Ayrıca eser sanata ilişkin farklı bakış açıları vermesi ve yazar nezdinde yazmanın ne anlama geldiğini aktarmasıyla; sanatla, edebiyatla ilgilenenler açısından daha zevkli bir hal alıyor.

Çeviri ve zorluk seviyesine gelecek olursak; bendeki kitap iş bankası yayınlarının Ataol BEHRAMOĞLU çevirisiydi. Çevirmen ve yayınevi çok temiz bir iş çıkartmış.
Eser oyuncuların çok fazla olması (yaklaşık on kişi) yönüyle ilk yirmi sayfada biraz zorlasa da , ilerleyen sayfalarda kişilerin tanınmasıyla bu zorluk ortadan kalkıyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çehov bu kitabında ana karakteri üzerinden kitabında tiyatroya yeni bir soluk getirmek istiyor.Alışılagelen herkesin kanıksayıp beğendiği yöntemler yerine yeni bir duyuş yeni bir söyleyiş getirmek istiyor.

Ruby 
Dün 00:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek kelimeyle muhtesem bi trajedi <3
~ Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.
~ Eğer bir gün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu.
~ Medvedenko: Neden daima siyah giyiniyorsunuz?
Maşa: Hayatımın yasını tutuyorum. Çok mutsuzum.
~ Para... Ne önemi var paranın! İnsan yoksulken de mutlu olabilir.
~Genç bir kız bütün hayatını bir gölün kıyısında geçirmiş. Tıpkı bir martı gibi gölü severmiş ve tıpkı bir martı gibi mutlu ve hürmüş. Ama günün birinde bir adam gelmiş, kızı görmüş ve yapacak başka bir işi olmadığından yazık etmiş kıza. Tıpkı bu martı gibi

Emrah Günal 
20 Mar 15:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rus edebiyatının yapıtaşlarından birisi olan Anton Pavloviç Çehov'un oyunuda her zaman beğeni kazanan Martı için söylenilecek tek bir cümle :2.3 saatinizi ayırın ve okuyun..

Kitaptan 109 Alıntı

Ferman Mammadov 
29 Oca 01:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Doğa yasalarına göre her yaşam bir yerde sona ermek zorundadır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mammadov 
28 Oca 12:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mammadov 
 30 Oca 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kostya, yazmışız ya da sahnede oynamışız fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiklerim değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve ina nçlı ol...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Onur Erol 
06 May 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünyada mutluluk verebilecek tek şey, taze, şiir dolu, insanı hülyaların dünyasına çeken bir aşk olabilir ancak!

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yazmak
Herkes isteğine ve becerisine göre yazmakta özgürdür.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İçimdeki bir gücün gelişip büyüdüğünü hissediyorum git gide... Kostya, yazmışız, ya da sahnede oynamışız, fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey, parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiğim o şeyler değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve inançlı ol.. İnanıyorum ben ve o kadar çok acı çekmiyorum şimdi... Bir görevim, bir amacım olduğunu düşündüğümde, hayattan korkmuyorum..

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Para
Para... Ne önemi var paranın! İnsan yoksulken de mutlu olabilir.

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!