Martı

7,9/10  (90 Oy) · 
366 okunma  · 
77 beğeni  · 
2.488 gösterim
Bir amatör tiyatro gösterisi için yapıldığı belli derme çatma bir sahne. Sorin çiftliği bahçesinin bir bölümü. Göle doğru iki tarafı ağaçlıklı geniş bir yol. Sahne, gölün görüntüsünü engellemektedir. Sahnenin her iki yanı da fundalık. Birkaç sandalye ve küçük masa.

Akşam, amatör tiyatro gösterisi için hazırlanmış sahnenin henüz açılmamış perdenin arkasında çekiç ve örs sesleri arasında çalışmaktadır. Yürüyüşten dönen Maşa ile Medvedenko soldan gelirler.

Medvedenko: Siz neden her zamna karalar giyersiniz?

Maşa: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9786053321262
 • Orijinal Adı:
  Чайка
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferman Mamedov 
 01 Şub 03:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Edebiyatçılar ve kalem sahibi olma yolunda ilk adımlarını atmak isteyenler için çok faydalı, yön verici, vazgeçilmez bir eser olduğu kanaatindeyim.

Biri genç, diğeri ona nisbeten daha yaşlı olan iki yazarın ana karakter olarak karşılaştırıldığı dört perdelik piyestir. Genç Treplev yazmaya hevesli, yeni biçimler arayışında olan dekadan bir yazardır. Ona göre daha yaşlı olan (tam belli değil 35-40 yaş arası) Trigonov ise dünyaca ünlü, kendini kanıtlamış, hiçbir edebi akımı önemsemeden özgürce yazabilmeyi savunan yazardır. Bu iki yazar karakter üzerinden 19. yüzyılda Avrupada ortaya çıkan Dekadanlık, Sembolizm ve Naturalizm gibi edebi akımlara işaret edilerek genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu akımları eleştirmiş ve Trigonov karakteri üzerinden kendi görüşünü ortaya koymuştur. "Martı" Anton Çehov kaleminden edebiyat ve sanat değerlendirmesidir.

Kısacası Çexov'un "Martı"sından aldığım mesaj şöyle:
Edebiyat(Sanat) biçimlerle, akımlarla sınırlandırılmamalı, özgürlük alanı olmalıdır. Düşünce kalıplaştırılmamalıdır. İçinden geldiği gibi, hangi biçim ve türde yazdığını düşünmeden özgürce yazmalıdır. Zamanın nabzı tutulmalı, bilim takip edilmeli, canlı karakterler oluşturlmalı ve karakterini yaşamalıdır.

"Martı"ya doyamadım; üst üste iki kez okudum, altını çizdiğim yerleri defalarca okudum. İmkanım olsa ezberlerim. Edebiyat nasıl değerlendirilir veya değerlendirilmeli ben bunu Anton Çehov'dan öğrendim.

Ebru Ince 
 30 Nis 00:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Uzun zaman önce bir internet sitesi testinde "hangisi sizin yazariniz" başlığını görmüştüm ...aramızda kalsın severim testleri ,anketleri :) yılmadan soruları cevapladım ,cevapladım, cevapladım .

Sonuç Anton Çehov..üstelik hiç okumadığı bir yazar ...sonra araya bir kaç mevsim girdi ben hep Çehov 'u görmezden geldim .
Iteledim ,zamanın bilinmeyen yerlerine yolladım ..sonra bir gün yine benzer konulu bir test daha çıktı karşıma ...onuda yaptım bıkmadan ,usanmadan ,ve merakla ..
Sonuç : Anton Çehov :)
Ve artık yazgımdan kacamayacagımı anladim :) ...bir hışımla girdim is/kültüre kaptım 3 adet Çehov kitabını (daha da soyleniyorum ne ara okuyacaksin acaba bunları diye )... .ki öyle etli-butlu kitaplar da değil kısacık öykü kitapları kıvamında .
Bu sabah martı ile Çehov turuna başladım ..martı beni çok etkilemedi sadece bir bölümü akılda kalıcı idi benim için o da Trigorin in "bakın insanın gece gündüz aklından çıkmayan saplantıları vardir" dediği bölümüdür. .ordaki yazarın yazma saplantısının bende okuma saplantısı halinde yaşandığını tespit ettim ...gerçekten bu böyleydi ...gece yatıp o gün ne okuduğum , yarın sabah hangi kitabı alacağım ( hemen hemen her gün kitap almaktayim ve aşağı yukarı 300 adet okunmamis kitaba sahibim ) bir ayı kaç kitap okuyarak geçirdiğim ,bir sonraki ay hangi kitapları okuyacağım diye düşünen ..bir kitap delisine dönüştüğümü fark ettim :)
Bu delirmelerim beni fazlasıyla mutlu etsede ,sinsice evin salonu kitap istilasına uğrarken eşimin ve oğlumun yaşam alanını ele geçirmenin :) bana geri dönüşümünün pek hayırlı olmayacağı kanaatindeyim :)
An itibarı ile Vanya dayı ile Çehov turuma devam ediyorum :) not:Vanya dayı "martı "dan daha iyi :)


Sevgiyle kalın :) hepimize keyifli okumalar dostlarım. ...

Halil Korkut 
16 Haz 17:50 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İkili insan ilişkilerindeki olumsuzlukları açığa çıkarmakta konusunun uzmanı olan Anton Çehov, bu duygu yüklü oyunundaki yığılı edebiyat ve tiyatro analizleri; bir söylentiye göre dönemin sanatçılarına getirilen eleştirilerdir, diğer bir söylentiye göre ise yazarın kendi sanatına getirdiği özeleştirilerdir. Belirtilen ikinci söylentiye katılmak istiyorum, bu oyunu okudum ve beğendim. Sizler de okuyunuz veya izleyiniz. Tavsiye olunur...

Sadık Kocak 
21 Mar 08:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir kadın ve bir erkek ana karakterinde geçen ve aslen bir fikir akımına sahip bir kitap.
Yazarlığın hayata kattığı ve size ve çevrenize etkileri kapalı bir dille veriliyor ..

Yayınevi: Çağdaş Matbaacılık Yayıncılık  Sayfa: 97
Çeviri: Ataol Behramoğlu   Baskı yılı: Kasım 1998
Anton Çehov'dan okuduğum ilk kitap. Bendeki kitapta hem 'Martı' hem de 'Vişne Bahçesi' kitapları yer almakta. Kitabın içinde de tiyatronun oynandığı ve yazarın edebiyat üzerine ve insan ilişkilerine yaptığı eleştirileri dönemin şartları ile birlikte ele aldığı olaylar silsilesinden oluşan dört perdelik tiyatro.

Necmiye 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sorin'in çiftiğinde,bahçede düzenlenecek olan,amatör tiyatro oyunu için toplanmışlardır.Oyunu treplev yazmıştır,oyuncuda tiyatro sanatçısı olmaya meraklı nina'dır.Ama eski ve bir zamanlar ünlü bir oyuncu olan annesi Arkadina,oyunla alay etmiş,treplev'i küçümsemiştir,oyun yarım kalır.Yazar olmayı çok isteyen ve başarısız olan treplev,ninaya olan aşkına da karşılık alamamaktadır,bu durum onu bunalıma itmektedir.Bir gün göl kenarında avladığı martıyı nina'ya verirken kendisini de birgün bu martı gibi vuracağını söyler.Nina Akardina'yla ilişkisi olan yazar Trigorin'e aşıkdır ve bu düşüncesini ona açar,tiyatrocu olmak için gittiği Moskova'da evlenirler,çocuğu olur ama ölür,tiyatrocu olarak da hayal ettiği başarıyı elde edememiştir,bir süre sonra Trigorin'den ayrılır.Trepley sürekli nina'yı takip etmiştir ama o da umduğunu bulamamış bunalım içindedir.Bu umutsuz aşkının onunda Nina'ya söylediğini de yapmıştır sonunda...................

insan_okur 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Çehov'un okunması gereken eserlerinden biri diye başladım. Tabi tiyatro okumaya da devam edeyim bir yandan diye; sadece Moliere ile kalmamak için ama okuduğumdan birşey anlamadım. Diğer yorumlara bakılırsa başka isimler de bu kitabı pek benimsememiş. İçerisindeki güzel alıntıları çıkarırsak çok birşey kalmayacak gibi. Ha yine de kısa bir eser. Yazarın dili akıcı.

Eğer tiyatro okumak isterseniz başka kitaptan başlayabilirsiniz yada Çehov'un başka eserlerinden. Ben bu eseri çok sevmedim maalesef. Belki yayınevinden kaynaklı olabilir...

mehmet ali aslan 
03 Oca 22:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitabın yarısına geldigimde acayip sıkılmıştım sonra farkettim ki adı martı olan almak istediğimden farklı bir kitabı almışım . Tiyatro türünde eser okuyadığımdan olacak okurken çok sıkıldım kısa olduğu için bitirdim yarıda bırakmak çok kere geçti içimden bana farklı geldi . Umarım kimse benim gibi yanlış kitabı almaz :)

İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
30 Mar 16:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tek kelimeyle muhteşem bir trajedi! Bu eserden sonra Rus edebiyatına olan hayranlığım ve tiyatro türüne olan ilgim biraz daha arttı. Bu kitap Çehov’un okuduğum üçüncü tiyatro eseri, aralarında bir sıralama yapacak olursam, ilk sıraya Martı’ yı koyarım çok iyiydi. Vişne Bahçesi ortalama bir eserdi. Vanya Dayı’yı ise pek beğendiğimi söyleyemem.

Esere gelecek olursak; oyun beş perde ve iki farklı zaman diliminden oluşuyor. Eserin kahramanları, bir artist, bir yazar, sanata hevesli iki genç ve diğer oyunculardan oluşuyor. İlk zaman diliminde oyuncuların yaşayışları, aralarındaki aşk ilişkileri ve sanata bakış açıları beklentileri veriliyor. İkinci zaman dilimiyse, iki yıl sonrası. Yazar ilk zaman dilimde oyuncuların içerisinde yeşeren umutların, küçük sırların ve yaşayışlarının geçen zamanla nasıl şekillendiğini anlatıyor. Ayrıca eser sanata ilişkin farklı bakış açıları vermesi ve yazar nezdinde yazmanın ne anlama geldiğini aktarmasıyla; sanatla, edebiyatla ilgilenenler açısından daha zevkli bir hal alıyor.

Çeviri ve zorluk seviyesine gelecek olursak; bendeki kitap iş bankası yayınlarının Ataol BEHRAMOĞLU çevirisiydi. Çevirmen ve yayınevi çok temiz bir iş çıkartmış.
Eser oyuncuların çok fazla olması (yaklaşık on kişi) yönüyle ilk yirmi sayfada biraz zorlasa da , ilerleyen sayfalarda kişilerin tanınmasıyla bu zorluk ortadan kalkıyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

mahmut yiğiter 
18 Ağu 20:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çehov'un, klasik olmuş, etkileyici ve insani duygulara dair düşündürücü ayrıntılar barındıran oyunu. Bende ki baskısı 1998 yılında cumhuriyetin 75 . Yılı dolayısıyla Cumhuriyet yayınları tarafından basılmış. Çevirini de Atol Behramoğlu yapmış. Çehov, oyunun 1896 yılındaki ilk temsilinin başarısızlığa uğraması sonucu, kitabın yayınlanmasının durdurulmasını istemiştir. Kitapta; arkadaşı, tiyatro yöneticisi, yazar ve gazeteci Suvorin'e yazdığı mektuptan bir alıntı yer alıyor ve "dün akşamı hiç unutmayacağım, ama yine de iyi uyudum ve şimdi oldukça neşeyle gidiyorum. artık hiçbir zaman ne piyes yazacağım ne de oynatacağım" diye yazdığı belirtiliyor.
Yine kitapta bahsedildiği üzere, neyse ki bir kaç gün sonraki ikinci temsil büyük bir başarıyla ve insanların coşkulu alkışlarıyla son bulmuş ve Çehov'un masası tebrik kartlarıyla dolmuş, Çehov, ancak bu başarıdan sonra kitabın yayınlanmasını kabul etmiştir. Çok güzel bir eserdi ve uzun zamandır okumak isteyip de hep ertelendiğim bir kitaptı. ...Tavsiye ederim. ...

2 /

Kitaptan 122 Alıntı

Ferman Mamedov 
29 Oca 01:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Doğa yasalarına göre her yaşam bir yerde sona ermek zorundadır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mamedov 
28 Oca 12:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferman Mamedov 
 30 Oca 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kostya, yazmışız ya da sahnede oynamışız fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiklerim değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve ina nçlı ol...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martı, Anton Çehov (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Onur Erol 
06 May 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünyada mutluluk verebilecek tek şey, taze, şiir dolu, insanı hülyaların dünyasına çeken bir aşk olabilir ancak!

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
insan_okur 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yazmak
Herkes isteğine ve becerisine göre yazmakta özgürdür.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)
Onur Erol 
06 May 14:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ne yaşlılığı, ne de ölümü getiririm aklıma... Her şey olacağına varır.

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov

DORN - Hayır, saçma değil. İçki ve tütün kişiliğini yok ediyor insanın. Bir sigara ya da bir kadeh votkadan sonra artık Pyotr Nikolayeviç değilsiniz; Pyotr Nikolayeviç artı birileri dahasınız. Kendi "ben"iniz bulanıyor ve artık üçüncü bir kişi gibi algılamaya başlıyorsunuz kendinizi...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 49 - Cumhuriyet/Ataol Behramoğlu)Martı, Anton Çehov (Sayfa 49 - Cumhuriyet/Ataol Behramoğlu)

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!