1000Kitap Logosu
Bozkır
Bozkır
Bozkır

Bozkır

Bir Yolculuk Hikayesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.2
539 Kişi
1.564
Okunma
367
Beğeni
11,8bin
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Adı
Bozkır (Bir Yolculuk Hikayesi)
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 5 Şubat 2019 · Karton kapak · 9786052956977
Diğer baskılar
Bozkır
Bozkır
Bozkır
Bozkır
Çöl. Bir Səfərin Tarixçəsi
Bozkır
Bozkır
Yaratıcılığının dönüm noktası olarak kabul edilen bu eserinde Çehov, Ukrayna bozkırındaki bir yolculuğun hikâyesini dokuz yaşında bir çocuğun gözünden anlatır. Eğitimi için annesinden ayrılıp dayısıyla birlikte yola koyulan Yegoruşka capcanlı bir dünyada bulur kendini. Bu yolculukta bütün hiyerarşisi ve âdetleriyle Rus toplumunun farklı katmanlarından insanların; tüccarların, din adamlarının, köylülerin, işçilerin ve arabacıların arasına karışır. Bozkırda doğal akışında sürüp giden yaşamın çocuğun duyuları ve duyguları üzerinde bıraktığı etkiler, Çehov’un ustaca ete kemiğe büründürdüğü belalı Dımov’a karşı beslediği düşmanlık, dalgalanan ruh halleri şaşırtıcı ölçüde gerçekçi bir üslupla aktarılır. Rus yaşam biçiminin ve ruhunun canlı imgelerini gözümüzün önüne getiren şiirli bir dille tasvir edilen bozkır, renkleri, sesleri ve kokularıyla hikâyenin ana karakterlerinden biridir adeta. Üzerinde yolculuk eden insanlardan bağımsız, kendi yaşamını sürer, soluk alıp verir. Çehov bozkırla insan varoluşu arasındaki paralellikler aracılığıyla doğayla insan arasında simbiyotik bir ilişki kurmuştur.
7 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,86
7.2
10 üzerinden
539 Puan · 94 İnceleme
120 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bozkır; küçük bir çocuğun eğitim amacıyla annesinden ayrılarak, dayısıyla birlikte uçsuz bucaksız bir bozkırın ortasında yaptıkları yolculuğu anlatan bir öyküdür. Hikayemizde bu yolculuk sırasında yaşanan olaylar bir çocuğun gözünden anlatılmaktadır. Çehov'un yoğun doğa tasvirleri, en ince ayrıntaya kadar kaleme aldığı betimlemeleriyle okurlar da kendini bozkırın ortasında yolculuk yapıyormuş gibi hissediyor. Bu yolculuk sırasında çocuk kahramanımızın yolculukta karşılaştığı tüm insanlar üzerinden yazarımız Rus toplumunun her sınıfı, ülkenin sosyal ve ekonomik yapısı hakkkında okurlara bilgiler sunuyor. Yaşar Kemal okuyanlar onun yoğun Çukurova betimlemelerini bilirler. Bu eser de biraz o tarzda bir eser diyebilirim. Okumayı düşünen herkese keyifli okumalar dilerim...
Bozkır
7.2/10
· 1.564 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
70
120 syf.
·
Puan vermedi
Herkese merhaba Bugün size çok sevdiğim yazarlardan biri olan Anton Çehov ile geldim. Bir yolculuk hikayesini anlatan kitap 9 yaşında olan Yegoruşka’nın eğitim için dayısıyla birlikte çıktığı yolculuğun hikayesidir. Çehov bize bu kitabında Rus toplumunun farklı katmanlarından insanların, köylülerin, işçilerin, din adamlarının, zengin kesimin arasına nasıl karıştığını, bu Bozkırda neler yaşandığını çok güzel aktarır. Kitabın dili kesinlikle çok alıcı ve yazarın tasvirleri sizi hemen hikayenin içine alıyor. Tavsiyemdir.
Bozkır
7.2/10
· 1.564 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Esra
Bozkır'ı inceledi.
Bir çocuğun gözüyle anlatılan metinleri hep beğenmişimdir. bozkır da öyle..yegoruşka'nın ilim tahsili için başladığı yolculuk onun hissettiklerinden yola çıkılarak okuyucuya veriliyor. hikayeyi güzel yapan unsur ise betimlemelerdir. konu neredeyse yok denebilir bu metinde ama kendini okutuyor hikaye betimlemeler sayesinde. hatta abartmış olmak istemem ama tolstoy'un anna karanina'da levin ile ilgili bölümlerde yer alan betimlemeler ve savaş ve barışta yer alan betimlemeler kadar güzel olduğunu düşünüyorum. hacmi cok daha sınırlı olsa da.
Bozkır
7.2/10
· 1.564 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
52
Berika Okur
Bozkır'ı inceledi.
120 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Çehov'un okuduğum üçüncü ama roman olarak okuduğum ilk kitabı.Tiyatro metinleri bana sıkıcı gelmişti ama bunu bir solukta okudum. Kitap,9 yaşındaki bir çocuğun gözünden yazılmış.Eğitimi için annesinden ayrılır küçük Yegoruşka.Ve dayısıyla uçsuz bucaksız bir bozkırda yolculuk yapmaya başlar.Yolda gördüklerini,hissettiklerini bizlere masum bir şekilde anlatır. Kitapta, eğitimin önemi de güzel bir şekilde vurgulanmış.O da gözümden kaçmadı.Genel olarak kitabı çok sevdim. "Tavsiye edilecek kısa kitaplar" arasına eklendi bile.
Bozkır
7.2/10
· 1.564 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17