Altıncı Koğuş Seçme Hikayeler

9,7/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
675 gösterim
Kısa öykü türünün büyük ustası Çehov, çürümekte olan Rus toplumunu sade bir dille ve izlenimci bir tarzda resmetmiş; taşra hayatını, hayatta başarısız olmuş tipleri betimlemekte, atmosfer yaratmakta üstünlük göstermiştir. 6. Koğuş, Cırcır Böceği ve Sürgünde adlı seçkin öykülerindeki tiplemeler, Çehov'un kaprisli, günü gününe uymaz insan galerisinde yer alır. Bu, tipik Rus "lüzumsuz insan" karakterinin bir varyasyonudur. Bu öykülerde, Çehov'un kahramanlıktan uzak kahramanları, melankoli içinde yaşar; 1880-1890 Rusya'sının sıkıcı, gerici ortamında, tekdüze bir yaşam sürerler. Yazar öncelikli olarak sıradanlık ve bireyleri birbirinden uzaklaştıran can sıkıntısıyla uğraşır, varoluşun sınırlılığını ele alır, insanın hırslarının boş olduğunu savunur. Bu öykülerin, "Çehov ruh hali" denilebilecek, kendine özgü melankolik bir havası vardır. Ancak, kısa bir süre sonra, Tolstoy'un etkisi altına giren Çehov, pozitivizm ve laik liberalliği savunmaya başladı. Daha iyi bir gelecekle ilgili umutlar ve hayaller, bu dönemde yazdığı yeni esere egemen oldu.

Kitapta yer alan Sanat Eseri adlı öykü ise, Rus halkının hayatını yansıtmak bakımından, ince bir mizah anlayışıyla birlikte gerçekçi gözlemciliği hoş ve eğlendirici bir tarzda sergiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789757530954
 • Çeviri:
  Nadiye R. Çobanoğlu
 • Yayınevi:
  Yar Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 29 Alıntı

— Izdırabı küçümsersiniz ama parmağınızı kapıya sıkıştırınca öyle bir çığlık atarsınız
ki !

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 58 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 58 - Yankı Yayınları - 1966)

— Sıcak, rahat bir çalışma odasiyle bu koğuş arasında hiç fark yok, dedi doktor Ragin
Huzur, dirlik insanın dışında değil, içindedir.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 52 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 52 - Yankı Yayınları - 1966)

Bir düşünürün, hattâ sadece düşünen, herşeyin özüyle ilgilenen birinin başkalarından farkı, ızdırabı küçümsemektir. O daima memnundur, hiçbir şeye aldırmaz.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 53 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 53 - Yankı Yayınları - 1966)

— Ne anlatayım, bilmem ki! insan şehirde can sıkıntısından patlayacak gibi oluyor. iki lâf edecek, sözü dinlenir adam bulamazsınız. Yeni kimseler yok...

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 48 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 48 - Yankı Yayınları - 1966)

— Nereye baksanız soygunculuk! Ama at üstünde yolculuk öyle mi!... Bir günde yüz verst alır gene de turp gibi kalırsın. Pinski bataklıkları kurutulmadığı için ürün bereketsiz oluyor... Kısacası düzensizlik almış yürümüş.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 68 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 68 - Yankı Yayınları - 1966)

— Moskovaya, Petersburga, Varşovaya... ömrümün en mutlu beş yılı Varşovada geçti. Hârika bir şehir!... Gidelim azizim, gidelim!

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 67 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 67 - Yankı Yayınları - 1966)

— Sizi büsbütün kaybettik doktor, dedi. Gerçi siz keşiş hayatı yaşıyorsunuz: Kâğıt oynamazsınız, kadınlardan kaçarsınız... Sıkılırsınız bizimle...

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 64 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 64 - Yankı Yayınları - 1966)

— Ahlâkla, mantıkla ilgisi yok. Herşey sadece tesadüfe bağlı. Yakaladıklarını buralara tıkarlar, yakalanmıyanlar dışarda gezer; hepsi bu... Benim doktor, sizin ruh hastası oluşunuzda ahlâkın ya da mantığın bir payı yok; söylediğim gibi, tesadüf...

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 44 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 44 - Yankı Yayınları - 1966)

Antrede askerlik şubesi reisi pardesüsünü giyen doktorun omuzuna elini koyarak iç çekti;

—Biz ihtiyarlar istirahate çekilmeliyiz artık, istirahate... dedi.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 65 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 65 - Yankı Yayınları - 1966)

— Yo. insan, herhangi bir ağrı gibi soğuğu da duymayabilir. Marcus Aurelius, “Ağrı duyulduğu için ağrıdır: Onu irade gücüyle başka şekilde görmeğe çalış; aklından çıkar, sızlanmayı bırak, ağrı kendiliğinden geçer...” demiş. Doğrudur bu.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 53 - Yankı Yayınları - 1966)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 53 - Yankı Yayınları - 1966)
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!