Profil
112 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Büyük Okyanus'taki Samoa Adası'nda ilkel bir ortamda büyüyen Tuiavii isimli bir adamın gözünden günümüz modern insanını bambaşka bir bakış açısıyla anlatan bir kitap. Tuiavii, modern Avrupalı insan modelini kendi bakış açısıyla bazen gereksiz bazen haklı bir biçimde eleştiriyor. "Düşünmek" terimini yanlış bir anlayışla değerlendirdiğini düşünüyorum. Tuiavii modern insanı sinema kültürü yüzünden gerçeklikten kopmaya çalışıp sahte bir dünyaya bağlı kalmakla suçlar fakat kendisi düşünmeyi bir hastalık olarak görmektedir. Bazen nadir de olsa belli konularda çok düşünmeyip zamana bırakmak gerekir fakat düşünmek çoğu yerde insanı yanılgılarından ve sahteliklerden kurtarır, bu durum bazen canını yakacak olsa da. Aynı şekilde "kitap" kavramını da yersiz bir şekilde eleştirdiğini düşünmekteyim, zaten kitabı okurken böyle bir eleştiriye rastlamak biraz gülünç oluyor. Buna rağmen her şey bir yana; Tuiavii'nin kapitalizm, insanlar arasında hırs çatışmaları, köylü ve kentli arasındaki hiyerarşi hakkındaki düşüncelerine bir noktada hak vermek lazım. Günümüz modern insanı hakkında yazılan birçok eser olmasına rağmen bunu aşırı doğal ve ilkel bir çevrede yetişmiş bir adamın gözünden okumak farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Çok vaktinizi almayacak 100 sayfalık ideal bir kitap.
Göğü Delen Adam
Göğü Delen AdamErich Scheurmann · Ayrıntı Yayınları · 202013,6bin okunma
Güçlü olan yaşasın, altta kalanın canı çıksın diyen zihniyet, teknolojide zirveye tırmansa da medeni olamaz.
Reklam
"Modern insanın temel problemi, modernizmin ürünü olan yaşama biçiminin, onu esir almasıdır."
"Modernizmin aletlerine esir olmuş gibiyiz. Onlar bizim için bir araç olmaktan ziyade, hayatın kendisi olma yolunda hızla yol alıyorlar. Günlük hayatımızın telaşı, modern hayat biçimiyle azalacak yerde gitgide artıyor."
Nitekim üniversite yıllarında sabah namazlarında kalabalıktan avlusuna bile girmekte zorlandığımız malum camiiye şimdi gidin, iki saf ancak doluyor. Çünkü tekke, holdinge inkılab etti. Hayır, inkılab değil, ihtilal oldu. Tekkenin ruhuna hâlel geldi.
Felaketimizin kaynağı kültür yokluğu. Bizi helak eden ne ahlaksızlık, ne bencillik, ne kafamızın ağır işlemesi.
Sayfa 112Kitabı okudu
Reklam
Bir yemek söylersin 18. dakikada,bilemedin en geç 20. dakikada gelmesini istersin, ama karşı taraf sana 35 ya da 40. dakikada bile verebilmeyi garanti etmez. Üstüne gelecekse bile gelen yemek yenilmiş,pakedi bozulmuş,yarım yamalak bir şekilde gelir. Bu yüzsüzlüğün sebebini sorarsın , cevap olarak "Doğa böyle, artık modern olduk, çağın trendi bu" gibi saçma sapan bir söylem karşına gelir. Böyle bir duruma sinirlenmemek mümkün müdür? (Dipnot: Mesele yemek değil)
Siz tarixinizi bilirsiniz?
Ben kitaplara meraklıydım ama her modern Türk gibi Şehname'yi,Rüstem ve Sûhrabı bilmiyordum.
Sayfa 106Kitabı okudu
360 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
27 günde okudu
Sürekli Yeni- Yeni ile Hep Aynı'nın diyalektıği: DeğişEmeyen Modernizm
Şehrimde bir iki dersine katıldığım #cengizçakmak felsefe hocamın önerisi ve de benim için adeta bir kült haline gelen Modernizmi çözümleme adına okudum. 20yy'ın önemli 3 Alman düşünürünün modernliğin kırıntıları, paçavraları ve de artıkları dedikleri fragmanlarından yola çıkarak anlamlandırma çabalarını... _ _ _ Bundan sonrası mecburen _ _
Modernlik Fragmanları
Modernlik FragmanlarıDavid Frisby · Metis Yayıncılık · 201215 okunma
“Modernite”
Modernite ihtiras üzerine kuruludur. Dayanağı kendi varlığıdır ve o varlık modern insana, “Önce ben, hep ben,” dedirtir. Müslüman’ın varlığıysa nefes alır verirken bile “Hû” der. (Sadettin Ökten)
Reklam
119 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.