Adı:
Güç İstenci
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754689044
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Will to Power
Çeviri:
Nilüfer Epçeli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Güç İstenci
Güç İstenci
Yalanların yaşamak için gerekli olması, varoluş karakterinin korkunç ve kuşkulu bir parçasıdır.
672 syf.
Güç İstenci, Nietzsche'nin 1883-1888 yılları arasında yazmış olduğu not defterlerinden alınan seçme notlar, pasajlar, aforizmalar. Bu notlar açıkça nihai görüşlerini temsil etmemektedir. Nietzsche'nin ölümünden sonra 1901 yılında kız kardeşi Therese Elisabeth Alexandra Förster-Nietzsche tarafından Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi alt başlığıyla yayımladı. 1888 yılında Nietzsche'nin de böyle bir kitap yayımlaması fikri vardı, dört kitaptan oluşacak olan kitabın ilk kitabı da Deccal idi. Ama Nietzsche'nin 1889 da aklı dengesini yitirmesi sonucu ( bkz. Torino Atı) fikrini gerçekleştiremedi.

Güç İstenci [Kudret İdaresi] - Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesine Dair Bir Deneme: dört kitap ve alt-başlıklardan oluşmaktadır.
1-) Avrupa Nihilizmi
- Nihilizm
- Avrupa Nihilizm Tarihi
2-) En Yüce Değerlerin Eleştirisi
- Dinin Eleştirisi
- Ahlaklığın Eleştirisi
- Felsefenin Eleştirisi
3-) Yeni Bir Değerlendirmenin Prensipleri
- Bilgi Olarak Güç İstenci
- Doğadaki Güç İstenci
- Toplum ve Birey Olarak Güç İstenci
- Sanat Olarak Güç İstenci
4-) Disiplin ve Öğretim
- Rütbe Düzeni
- Dionyssos
- Ebedi Tekerrür

İnsanlık sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği güçlü olmak, daha da güçlü olmaktır. Güç İstenci, bir amaç ya da yaşam için bir anlam değildir. Nietzsche için varoluşun kaba bir gerçeğidir. Tüm gerçekliğin temel yapı taşıdır. " Bu dünya için bir isim mi istiyorsunuz? Tüm bilmeceleri için bir çözüm mü? Siz kendini en iyi gizleyen, en güçlü, en yılmaz, en gece yarısı insanlar için bir ışık mı? Bu dünya güç istencidir- ve başka hiçbir şey değildir! Ve siz kendiniz de bu güç istencisiniz- ve başka bir şey değil!" Madde, atomik parçacıkların gücüne istekli olarak ortaya çıkar. Her görünüm seviyesinde, güçlenme isteğini buluruz. Ama, sonuç olarak karşılaştığımız her şey görünüştür. Görünüş iktidarın iradesinin güç istencinin bir tezahürüdür. Gücün iradesi, etki etme isteğidir. Her biri kendi iradesi olan, kendi güç istencleriyle sarılmış yaratıklar vardır. İnsan.

Gücün doğal ve üretken olduğuna inanıyordu. Tüm insanlarda olduğu gibi "güce" iradesi vardı. Teorileri her şeyin sonsuz dönüşünde,
mükemmel bir şekilde ele geçirilen geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin bir doğrulamasıdır.

Güç ve güc istenci, felsefesinde önemli bir kavramdır. Gücün İradesi, Nietzsche'nin insanlarda ana itici güc olduğunu inandığı şeyi; başarı, hırs ve en yükseklere ulaşma çabasını anlatıyor. Kör, durmaksızın çabalayan, irrasyonel gücün dünyanın dinamik özünü oluşturduğu fikirler. Bu kozmik güç, esasen doyumsuz olduğu icin sefalet kaynağıdır.

İnsan uygarlığı, başlangıcından beri durgun ve öngürülebilir kalmıştır. Bizler değerli topraklar ve kaynaklar üzerinde sürekli savaşırken dünyaya ve geleceğe karşı kendi sorumluluğumuzu tamamen ihmal ederken, Evrin geçiremedik. Nietzsche'nin bizzat kendimizin bu bencil ve nihayetinde olgunlaşmamış yönlerimizi, proaktif olarak kendimizle daha iktikrarlı bir uyuma doğru hareket etmemiz için çağrıda bulunduğudur.- Güc İstenci. Hapishanenizden gerçekten kaçmak istiyorsanız, durumunuzun gerçekliğini kabul etmeli ve hapishane duvarlarınızın dışındaki yaşamı hayal etmeye devam etmektense, çıkış yolunu tünellemelisiniz. " Özgür mü diyorsun kendine? Sana hükmeden düşünceni duymak isterim. Bir boyunduruktan kaçıp kurtulduğuna değil!"

Kitaba alt başlığını veren; Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi Dair Bir Deneme? - Değerin kendi başına bir değeri olup olmadığını soran ilk kişiydi. Değerlerin yeniden yaşayabilirliğine değer veriyordu; Hristiyanlik gibi olumsuz ve görünüşte çılgın değerler bile bu bağlamda bir değer taşıyor olabilirler.

Güç İstenci ne anlama geliyor?
1-) Bilgelik salgısı olarak güç. Bilgi güçtür
2-) Farklı şeylerin eşit olarak yapıldığı mantığımizın anlamıdır.
3-) Kılıç? - Yerçekimi ruhunu öldürmek. Böyle Söyledi Zerdüşt te olduğu gibi
4-) Bir işi idare etmek gibi şeyler; idare etme ya da idare etme yeteneği
5-) Overman, insanüstü insan. " Hedef insanlık değil, insanüstü insandır!"

"İyi olduğu ortaya çıkana, kalbime iyi gelene, sert ağaçtan yontulmuş olana ve mis kokuluya- burnun bile güzel koku aldığı- kişiye ithaf edilmiştir bu kitap. Kendisi için faziletli olanın tadını çıkartır; faziletin bağları çaprazlandığında, herhangi bir şeyden aldığı keyif durur; kısmı yaralanmalar için çareyi sezer; yaşamın büyük uyarıcıları olarak hastalıklara sahiptir; kötü şansı nasıl sömürecegini bilir; kendisini yok etmekle tehdit eden rastlantılardan dolayı daha güçlü olur; içgüdüsel olarak gördüğü, duydugu, tecrübe ettiği, başlıca ilgisini ilerleten her şeyden sonuç çıkartır- seçme prensibini izler- bir şeyin elekten geçmesine izin verir; uzun bir dikkatin ve kasıtlı bir gururun besledigi bir yavaşlılikla tepki verir- kökeni ve niyetleri için bir uyarıcıyı test eder, teslim olmaz; daima kendi kendine eşlik eder, ister kitaplarla, ister insanlarla, isterse manzaralarla uğraşsın; seçerek, hayran kalarak ve güvenerek onurlandırır." Böyle dedi Nietzsche.
Güç İstenci'nin orjinal elyazmalar;
https://resmim.net/f/G0PkXu.jpg
https://resmim.net/f/61m6as.jpg
https://resmim.net/f/DurXb3.jpg

Come I'uom s'eterna?
İnsan kendini nasıl ebedi yapar?
Prava corrigere, et recta corrobare, et sancta sublimare.
Yanlış olanı düzeltmek, haklı olanı güçlendirmek, kutsal olanı yüceltmek.

Bengidönüş, amor fati- kader sevgisi-, mikro ve makro kozmosu felsefesinin kavramlarını kaplayan bu garip, anlaşılmaz; tavşan deliğinde sıkışmama neden olan , sığ sularda boğulma tehlikesi geçirten, zihnin tuvalinde kısa devreler yaşatan bu eser için ablam, teyzem DUA/Duvar/ 'ya sevgimi, saygımı, teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
672 syf.
Kaçıncı okuyuşum oldu? saymadım. Ancak her defasında maddeyi anlamada sunduğu katkı, eşyayı* tanımlamada sunduğu satır araları her zaman tazeliğini koruyor. Nietzsche bu kitabında Descartes’tan başlayıp aydınlanma üzerinden Hegel ve Marx'a kadar uzanan, akılcılık temelinde işleyen bir bilgi/hakikat görüşüne çok ciddi ve ağır eleştiriler yöneltir. sonsuz doğruluk, evrensellik, akılcılık, Nietzsche'ye göre, hep uydurulmuş şeyler olarak varolmuştur.

bunların yanına, mutlak hakikati de koymak gerekir. Nietzsche bunların hep bir gücü istemenin kendisini göstermesi olduğunu söyler. dolayısıyla hakikatin, hakikat söyleminin kendisi bir güç istemidir. çünkü hakikat istemi, hakikat çevresinde iş gören ve bir iktidar zemini oluşturan bir söylemi de beraberinde getirir. bu söylem çerçevesinde her şey akılsallaştırılır ve insanlara, insan dünyasına nüfuz eder.

hayatın bütün alanlarında görülen güç istemi, insansal yaşamda bir hakikat istemi ve buna bağlı olarak bir iktidar istemi (buraya dikkat) şeklinde kendini gösterir.


modern anlayışın ve modern politikanın, evrensel uyum ve adaletin yeryüzünde hayata geçirilebileceği üzerine temellendiğini belirten Nietzsche der ki, ''insan topluluğunu modern politik araçlarla iyileştirmeye yönelik tüm girişimler beyhude çabalardır.''

çünkü modern politika toplulukları iyileştirmez, fırsattan istifade idare eder ve yönlendirir.

Çünkü Hakikat yoktur der. Bu muazzam bir söz. amaç, birlik ve hakikat olgusunun artık dünyayı ve hayatı tanımlayamadığını ortaya koyar. ve onlara bir aygıt işlevi atfeder. -ki bu konuda saygımı kazanmıştır Nietzsche. bu kadar doğru bir tespiti o günden yapmış olması ise hala aklımı karıştırır.
672 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap uzun metrajlı bir tarih yolculuğu, antik roma tarihi ve bolca aforizma içerir. Metinler zorlayıcı ve yorucu, edebi anlamda da incelenmesi gereken bir metindir. Nietzsche'nin dehasının tavan yaptığı harika bir eser. Bu eserde Nietzsche tüm değeryargılarının mezarkazıcısı rolünü kendine biçerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.
500 syf.
·74 günde·Beğendi·9/10
Palabıyık filozofumuzun bütün felsefesinin,düşüncelerinin oldugu 2,5 ayda bitirebildigim(bazı yerlerini uç dört defa okudum)bir felsefe kitabi.amor fati(kaderini sev),bengidönüş(bu fikirde yanılıyor olabilir),din,ahlak,ontoloji,dil gibi felsefenin diğer alanlarına da değinmiş,büyük yunan tragedyacilarina yine dokundurmadan edememiş,kesinlikle iyice,defalarca okunup ancak anlaşılabilen,derin ruhsal çözümlemeler yaptigi,bir bütün olarak degil;karisik düzensiz anlatımlı zor bir Nietzsche kitabi.Bu kitaptan bir alıntı var çok begenmistim((iyi insanların hepsi zayıftir.,onlar iyidirler,çünkü kötü olabilmek için yeterli güçte değildirler))Nasıl sizce de doğru değilmi???
672 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Az önce kitabı bitirdim. Kız kardeşi Nietzsche'nin defterlerinden topladığı notlarla oluşturmuş bu kitabı. Meşruiyetine dair tartışmalar var ve nazi sempatizanı kız kardeşinin metni değiştirip değiştirilmediği tartışılıyor.

Kafka'nın bir kitabına yaptığım gibi (Bir Savaşın Tasviri) bunun da sadece belli bölümlerini kitabın içinde tutarak kalanını yırtacağım ve bir modifiye sürecinden geçireceğim. Nietzsche, her zamanki gibi bol bol boş yapıyor. Son zamanlarda okuduğum ve boş yaptığı Putların Alacakaranlığında, Deccal, Ecce Homo gibi kitapların aksine şaaşalı cümleler ve estetik yok çünkü son kez bir elden geçiremeden erenlere karışmış. Üstelik onların 6 katı civarı uzunluğunda bu kitap.

Bununla beraber on numara beş yıldız olan iki bölüme sahip. Biri ilk bölüm: "Nihilizm", ikincisi de "Toplum ve Devlet". Sırf o bölümler için kitaplığıma alacağım ve onları herkesin okumasını tavsiye ederim. "Güçsüz diye güce bağlıyor bu adam yaahu" diyen de anlamamıştır net bir şekilde ve kendi kavrayamayışını meşrulaştırmaya çalışıyordur.

Netice: Etkilendim ama en az 450 sayfa fazlası var.
672 syf.
·Beğendi·9/10
Güç İstenci, Nietzsche'nin 1883-1888 yılları arasında yazdığı taslaklar, notlar ve aforizmalardan oluşuyor. Aslında Nietzsche, Güç İstenci'ni yazacağının haberini "Ahlakın Soykütüğü" eserinde vermişti. Eğer bitirecek kadar zamanı olsaydı, şüphesiz bir başyapıt olabilirdi.

Nietzsche notlarında genel olarak nihilizmi, hristiyanlığı, sosyalizmi, anarşizmi, sürünün değer yargılarını, ahlâk felsefelerini, Antik Yunan'ın metafizikçi filozoflarını (Platon-Sokrates), nedenselliği, kendinde şey ve gerçek nosyonunu ve bilim kültünü eleştiriyor.

Bununla birlikte Nietzsche; Güç İstenci, Apollon-Dionysos, Ebedi Tekerrür, Perspektivizm, Tanrının Ölümü ve Amor Fati felsefelerine de notlarda değiniyor.

Walter Kaufman bir filozof olarak, dipnotlarda Nietzsche'nin yazdığı tarihsel notları irdeleyip okuyucuyu bilgilendiriyor. Onunda ismini anmadan geçmeyelim.

Son olarak şunu da söylemeden geçemeyeceğim:

Nietzsche'nin ölümünden 1 yıl sonra nazist kardeşi Elisabeth Förster, 1901 yılında Nietzsche'nin notlarını kitaplaştırıyor. Nietzsche'nin Güç İstenci ve Üstinsan felsefelerine (nazist kardeşi yüzünden) ilgili olan Hitler ise, Nietzsche'yi politik emellerine alet ediyor. Bu yüzden Nietzsche, 20. yüzyılın en yanlış anlaşılan filozoflarından biridir. Ölümü gibi felsefesinin çarpıtılması da bir trajediye neden olmuştur. Halbuki Nietzsche'nin, antisemitist (İyinin ve Kötünün Ötesinde) olmadığını biliyoruz. Alman ülkücülüğüne/milliyetçiliğine (Ecce Homo) yaptığı eleştirilerde apaçık ortadadır. Ayrıca Hitler Nietzsche'nin kendini Polonyalı olarak gördüğünü bilseydi, onu hiç savunur muydu? Sanmam. Öyleyse ortada iki hipotez var: Ya Hitler zırcahildi ya da bunu bilip Nietzsche'yi çarpıtacak kadar şarlatan!
672 syf.
·33 günde·8/10
Hayat kudrete yönelik iradedir diyor Nietzsche. El hak. Fakat irademizi güce şartlandırmadan da hayatımızı yönlendirebilir miyiz? Gerçek; hayat, kudret çemberindeki iradenin kapsamlarından sadece biridir. Erk, yaşamı idame ettirebilmek için elbette gereklidir ancak tek şart değildir. Hakeza hiçbir şey için, hiçbir şey tek şart değildir. İnsanı hayatta tutan bir tek şey değildir, yalnızca bir olgu için yaşanmaz. Evren bir bütün olduğuna göre, onu sarmalına alan ve içinde olan her nesneyi bu bütün dahilinde ele almalıyız. Aksi takdirde hep yarım kalırız, yarımdan da eksiliriz ve hiçliğe doğru yol alırız. Kendi öznelliğimizi kendimizden alıyoruz, doğrudur evrende tekiz herbirimiz ama bu tekillik salt olarak pek bir anlam ifade edemiyor. Her şey birbirine bağımlı ve muhtaç durumda ve hepsi birbirinin tamamlayıcısı konumunda. Ve hep bir bütün bağlamında. Sonuçta hepimiz üstün insanız oysa ne bir fikirden türedik ne de Hitler'in yaratılarıyız. Felsefi bağlamda Güç İstenci okunması gerekli bir eser. Nietzsche'nin aforizmalarında kendimizden olan ve olmayan çok şeyler bulacağız.
672 syf.
·Puan vermedi
Pos bıyıklının felsefesinin zirve yaptığı, not defterlerinin bir nevi birleşiminden oluşan son meyvesidir. Dünyanın bir güç istencinden olduğunu, tüm yapılan eylemlerin dalkavukluktan isyana kadar, güç istencinin fiile ete kemiğe büründüğünün net şekilde anlatıldığı kitaptır. Başınızın üstüne çaktığı son levhadır güç istenci, pos bıyıklının.
672 syf.
Çünkü Nietzsche başkaları tarafından oluşturulmuş “iyi”
ve “kötü” içerisinde (iki farklı kutup içerisinde) değildir. Onun ahlak dışı olduğunu iddia etmek;
ahlakı, Nietzsche’ye göre konumlandıramamaktan kaynaklanmaktadır. Nietzsche, insanların algı
sisteminin iki kutuptan ibaret olamayacak kadar büyük olduğunu haykırmaktadır. Bu bağlamda
Nietzsche sorgulanmayan ahlak kurallarına göre ahlaksız, sorgulanan ahlak kurallarına göre ise bir
ahlak abidesidir. Y.Ç
672 syf.
·10/10
Herakleitos'un modern zaman versiyonu filozofumuzun nihilizm üzerine kaleme aldığı hacimli eserini okumadan 20yy felsefesine geçmek sanırım mümkün değil. güç istenci Varlığın varoluşunda rasyonalist ve idealistlerin bahsettikleri tözü bulma amacının üzerine bir darbe denilebilir. Oluş ve bozuluşun evreninde ilk sebebi aramak filozofumuz için tanrıyı öldürmekle sonlanıyor...
İnsan kendi kendini küçültmüştür-- sahip olduğu iki yönünü, değersiz ve zayıf olanıyla güçlü ve hayrette bırakanı birbirinden ayırıp, iki alan oluşturmuştur ve birincisine "insan", ikincisine de "Tanrı" demiştir.
Friedrich Nietzsche
Sayfa 117 - Say Yayınları 3. Baskı 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Güç İstenci
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754689044
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Will to Power
Çeviri:
Nilüfer Epçeli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Güç İstenci
Güç İstenci
Yalanların yaşamak için gerekli olması, varoluş karakterinin korkunç ve kuşkulu bir parçasıdır.

Kitabı okuyanlar 146 okur

  • Beatle
  • B.D
  • brhnyr
  • Çağatay Aydoğan
  • Erman K.
  • Gökhan
  • bitmeyen bir paradoksun içi
  • Mustafa Talaş
  • Murat Genç
  • Sita

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%28
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%21.1
Erkek
%78.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.6 (17)
9
%23.1 (9)
8
%15.4 (6)
7
%15.4 (6)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%2.6 (1)
2
%0
1
%0