1000Kitap Logosu
Resim
Rivayete göre Hz. Müsă Cenâb-ı Hakk'a yalvanırken "Ya Rabbi!" diye hitap etmişti. Cenab Hakk da: "Lebbeyk ya Müsa?" (-Ey Müsă ne buyuruyorsun?) diye buyurdu. Musa "Ya Rabbil Sen Hakk' sın; ben kimim ki bana "buyur' diye cevap veriyorsun?" diye sordu. Hakk Teálä: "Ben kendi nefsime öyle bir taahhüdde bulundum ki, kullanımdan biri bana 'yà Rabbi!' diye hitap ederse, ben de ona beni rablığımla andığı için Lebbeyk' demekle cevap veririm." Múså sordu: "Ya Rabbi! Bu iltifat has kullanına mı mahsustur?" Hakk Teala cevap verdi ki "Hayır, bütün günahkár kullar içindir Müsá yine sordu: "Sana ibâdet eden, günah işlemeyen kullanına böyle lütuflarda bulunursun. Fakat günahkar kullarına neden icäbet eder, onların da duâlarını ka bul edersin? Cenab-ı Hakk buyurdu ki "İyilik edene cevap verir, mükafatlandır da, kötülük edeni dinlemez olursam, Allah olarak benim cömertliğim, keremim nerede kalır?"
"Beni hiç kimsenin görmediği yerde gören O, Hiç kimsenin hatırımı saymadığı zamanlarda hatırımı sayan O, Kimsenin yüzüne bakmadığı hallerde yüzüme bakan O, Sesimi kimselere duyuracak bir dilim bile yokken beni sözsüz de işiten O."
Kalkıp Nereye Gideyim?
Seni dıştaysan içe, içteysen dışa iten şey, sana ne yapmaktadır? Dedim ben bunu bulayım. Dedim ben bunu bulmak için ne yapayım? Kalkıp bir yere gideyim. Kalkıp nereye gideyim? Kendime gitmek için yola nereden çıkayım? Nereden yola çıkıp hangi dağı düz edeyim de kendime varayım.
"Ne olur Ey Efendim! Bu yolda bizlere yardımcı ol. Layık olmasak da istediğin ahlaki yapıda bulunmasak da. Her an sana ve sünnetine ihanet etsek de 'bizi bize bırakma'. İnsanlık sana muhtaç, gönüller Muhammedsiz ve tabi ki muhabbetsiz. Ey insanlığın gerçek önderi ne olur gel. Gel de ölmüş sineler seninle hayat bulsun. Seninle hayat gerçek anlamına kavuşsun."
1
2
13 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.