BİLGİ-İNTERNET ÇAĞINDA YAŞIYORUZ
Yaklaşan vizelerle birlikte sürekli yemek yeme ve uyku uyuma isteği doğmaya başlamıştı içimde.Bu duygularla sınavlara daha verimli çalışmak için sınıf arkadaşımın evine gidiyordum.Açlık gelmeden hazırlık olsun diye marketten birşeyler almayı düşündüm.Yemek niyetine yemek için kekler,mısır patlakları,susamlı gevrekler ve zihin açıcı olarak yemek için kuş lokumu alıp kasaya doğru ilerledim.
Sizinde önceden rastladığınızı tahmin ettiğim tarzda bir uygulama vardı markette;Kasiyerler müşterilere Metro çikolata almalarını sağlıyor ve belli bir puan topluyorlar.Toplanan puan sonuçlarına göre en fazla çikolata satışını yapan kasiyere ekstradan bir gün izin kullandırtıyorlar.
Kasaya ulaştığımda önümde bir müşteri vardı ürün okutma işlemi bittikten sonra kasiyer arkadaş,müşteriye”Metro çikolata almak ister misiniz ?” diye sordu.Adam kasiyerin ne dediğini tam olarak anlayamadı ve kasiyer uygulama hakkında adama bilgi verdi.Müşteri de kasiyere yardım olması için istemeye istemeye de olsa bir tane alabileceğini söyledi ve son ürün-kasiyerin ekstra izin kullanmasına bir adım yaklaşmasını sağlayacak olana 75 kuruşluk çikolata-kasadan geçirildi.Daha sonra kasiyer”Colgate diş macununda da indirim var 14 tl den 6 tl’ye düştü.Almak istermisiniz ?”diye sordu.Önümdeki müşteride diş macunu kullanmadığını ve kasiyerin de kullanmaması gerektiğini söyledi.Hatta yetmezmiş gibi kendisine bir öneride bulundu;Dişlerinizi balla fırçalayın!Muhabbeti benim gibi meraklı bir şekilde izleyen diğer kasiyer kahkaha attı ve “Millet yemek için bal bulamıyor.Biz dişimizi mi fırçalayacağız balla !” dedi.Önümdeki müşteri açıklamaya başladı;Diş macununun içeriğinde bulunan KLORÜR insanın beynindeki bir çekirdeği etkiliyor,bu çekirdek etkilenince de insanlar itaatkâr oluyor ve beynini fazla kullanamıyor.Kişi karar alırken kendi düşüncelerini kullanamıyor ve başkalarının emirleri altına giriyor.
Bu açıklamadan sonra sohbete dahil olup “Bunu bir kitapta mı okudunuz,internette mi gördünüz?”diye sordum,kaynağa ulaşmak mümkünse okumak isteyeceğim bir konu olurdu çünkü.”İnternette okumuştum!”dedi.
Arkamdaki başka bir müşteriden şu söz geldi”İNTERNETTE YAZAN ŞEYLERE İNANMAYIN !”...
Benim dışındaki diğer müşterilerin söylediklerini kafamın içinde döndürerek arkadaşımın evine ulaştım.Söylenen konu hakkında internette bilgi bulmaya çalıştım ve birden çok sitede konu hakkında yazı vardı.
Klorür dediği şey aslında florür,beyindeki çekirdek dediği şey epifiz beziymiş(adamın verdiği yanlış bilgilerin doğrularına ulaştım).Hatta ekstra bilgilere de ulaştım.
Sözün Özü:Araştırmalar için kullanımında çok fazla bilgiye ulaşılacak olan internetin yalnızca sosyal medya veya günümüzün başka günlük meseleleri için tek kullanılması doğru birşey değildir.

Caner Özüpak, Ruh Adam'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, Harp Okulu'nda kurmay yüzbaşı olan Selim Pusat'ın bir harp tarihi dersinde kıralcı olduğunu itiraf etmesiyle başladığı bedbaht hayatını konu eder. Bu itiraftan sonra hapse atılmış ve medya kendisine birçok iftiralı sıfat takmıştır. Vatanseverliği alışılmamış bir ideolojiden gelen Pusat, vatan hainliği, casus, padişahlık isteyen bir ihtilalci olarak tanıtılmıştır. Arkadaşı Şeref de hapse atılmış ve Pusat'a "Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum." diyerek intihar etmiştir. Bana göre kitabın en duygusal noktası Pusat'ın kimsesiz Şeref'i gömmesi ve mezarının başına "Arkadaşım Şeref" yazdırmasıydı. Hapisten çıktıktan sonra Pusat, kendisine atılan iftiralara bağlı olarak insanlardan tiksinmiş ve kendisini eve kapatmıştır. Karısı Ayşe Pusat ve oğlu Tosun intihar etmemesi için tek sebeptir.

Bir öğretmen olan Ayşe, öğrencilerinden Güntülü'yü Selim'le tanıştırır. Selim kendisinden 25 yaş küçük bu kıza önceleri inkar ettiği sonradan kabul ettiği bir aşk duygusu ile bağlanır. Olaylar bunların üzerine gerçekleşir.

Hüseyin Nihal Atsız'ın aşırı ve alışılmamış siyasi görüşü bir kenara bırakılarak okunmalıdır. Birçok önyargıyı sileceğine ise eminim.

Hüseyin Nihal Atsız'ın tarih, mitoloji, dil ve edebiyat bilgisiyle harmanlanmış eser ayrıca Atsız Beğ'in merak edilen dini düşüncesine de ışık niteliğindedir.

Keşke hak ettiği değeri görseydi diyorum ve okumayan herkese tavsiye ediyorum.

Veysel Yılmaz, Sevgi Duvarı'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Pandora’nın Kutusu

Bir denizanasıdır umut
Ta suların ortasında
Açılır
Kapanır
Açılır
Kapanır
Kapanır
Açılır

Sosyal medya da sırf moda olduğu için o kadar çok kişi paylaşıyorki Can Yücel sözlerini,onun olmayan sözler bile,kopyala yapıştır toplumu olduğumuz için gelişi güzel paylaşılıyor.Usta'nın kendini anlatamadığı o kadar belli ki...
Okuduğum İş bankası kültür yayınların da bile orijinal şiirle alakası olmayan yazım hataları var.
Can Yücel şiirleri dinlemeyi seven biri olarak,Can babayı okumaktan çok dinleyiniz!!!
Sözlerime Can Baba şiiri ile başladım Can baba şiiri ile bitirmek istiyorum.

Beşik Dürtmesi

Kuzu gibi olun diyorlar
Büyüyüp ortaya çıkınca
Koyun gibi gütmek için sizi

Zina Fuhuş ve Namusla İlgili Ayet ve Hadisler! :
-- Etrafımızdaki insanları fuhuş ve zina bataklığına sokan, Aşk ve Flört gibi kavramlar etrafında zina günahı işleniyor.. 24 saatlik yayınının neredeyse yarısından fazlasını "aşk" kavramına ayıran medya organları sayesinde, zina günahı ciddi bir biçimde toplumda yayılmaya başladı.
-- Hatta bazı sapık mahfillerde, zina işleyenlerin, bu günahı daha rahat işleyebilmek için dine ve Allah'a küfür ve inkar yoluna gittiklerini malesef görüyoruz. Herkes üstüne düşen iyiliği emretmek, kötülüğü menetmek görevini yerine getirmelidir.

*** Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. (İsra 32)
*** Ey Resulüm, müminlere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar! Müslüman kadınlar da ziynetlerini göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler! (Nur 31)
*** Fuhşun açığına da, gizlisine de yaklaşmayın (Enam 151)
*** Yemin ederim ki, birinin başına demir çivi sokulması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafiftir. [Taberani]
*** Sizin için en çok korktuğum şey zinadır.[Taberani]
*** Zina etmeyin, kadınlarınızın cazibesi, sevgisi gider, soğukluk başlar. [İ.Neccar]
*** Bilhassa zina eden ihtiyar lanete uğrar. [Bezzar]
*** Zina fakirliğe yol açar. [Beyheki]
*** Gençliğini zinadan koruyan [mümin] Cennete girer. [Beyheki]
*** Bir kadın, beş vakit namazını kılar, namusunu korur, kocası ile iyi geçinirse, dilediği kapıdan Cennete girer. [İbni Hibban]
*** Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.[Hakim]
*** Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun! [İbni Asakir]
*** Onun bunun karısını, kızını ayartan bizden değildir. [İ.Ahmed]
*** Azab-ı İlahiden korkarak, başını yabancı kadından çevirene, Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur. [Hakim]
*** Harama bakmayan gözler, Cehennem ateşi görmez. [İsfehani]
*** Kadına, şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülüp, Cehenneme atılır. [M. Enhür]
*** Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin! [Beyheki]
*** Kadının yüzünden ve iki eli ayasından başka bütün bedeni avrettir. [M.Enhür]
*** Bir yerde, zina ve riba çoğalırsa, o yerin halkı, belaya maruz kalır. [Hakim]
*** Zina fakirlik getirir. [Buhari]
*** Zinaya devam eden, putperest gibidir. [Harâiti]
*** Zina edenin yüzü Cehennemde ateşle yanar.[Taberani]
*** Zina edenlerin avretlerinin kokusu, bütün Cehennem halkına eza verir. [Bezzar]

"Medya, sonradan icat edilmiş her şey gibi temkinli yaklaşmamız gereken bir şey."

[ Gökhan Özcan - TYB, Mart 2018 ]

Burak parmaksız, Dokunmatik Duygular'ı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yüzük konusuyla ilgili ilk defa kitap okudum. Sosyal medya ve gerçek hayattan ornekleri mukayesesi çok orjinal bir çalışma olmuş. Özellikle Arif Nihat Asya'nın , Darwin in evlilik teklifleri çok tuhafima gitti. Sosyal medyadaki "yüzük takan erkek hakkındaki kadın düşünceleri" de beni baya güldürdü. İkinci bölümde ki "içim başka dışım başka" denemesi harikaaaaaa. Anlatmaya gerek yok! :)

bayan limon kekiği, Gösteri Peygamberi'yi inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gösteri Peygamberi; geçmişten günümüze tüketim manyaklığının ve tüm ahlaksız ürünlerinin dünyayı saran asıl ölümcül virüs olduğunu her satırında hissettiren bir kitap. Medya, şöhret ve pop kültürüne yönelik sivri dilli bir aşağılama.



Pazarlama şirketlerine bağlı metin yazarlarının yazdığı satırları pronter üzerinden okuyan, bir nevi tüm senaryonun belli olduğu, her şeyin çok önceden planlandığı bir sirk gösterisindeki bir cambaz haline dönüşen Tender Branson' ın hayatını okuyoruz. Ve tüketim toplumunun hastalıklı ve anlamsız yaşam biçimini bütün çıplaklığıyla görmüş oluyoruz.


Kitabın farklı bir kurgusu var. Sayfa numaraları sondan başa doğru. Kitap sondan başa doğru ilerlerken aslında bizi her şeyin başından sonuna ilerletiyor.




Sanırım kitap bir kaç ay içerisinde TV dizisi olarak karşımıza tekrar çıkacak. Umarım keyifle izlenecek bir emek olur

Ayşe*, Günce'yi inceledi.
Dün 01:27 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

HERKES KENDİ KİŞİSEL KOMASINDA!!

Çocukken Yunan Tanrı’larının gerçek olduğuna inanırdım,Allah’ın bizim, Yunan Tanrı’larının Yunanlıların olduğunu sanırdım çocukluğum boyunca, ta ki okulda hepsinin mitolojik hikaye ,efsane olduğunu öğrene kadar, kabul ediyorum büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Son ansiklopedi okuyan nesil olmanın avantajlarından biri de, şimdilerde bir tık uzağında ki bilgiye erişmeye üşenirken, o zaman öğrendiğin ne varsa kitabın kokusundan mı,dokusundan mı bilmiyorum bilginin zihinde pırıl pırıl kalıyor olması. Oidipus,Poseidon,Ares,Medusa,Zeus, Hades,Athena hepsi benim çocukluğumun kahramanları.Ve bana göre hepsi ölümsüz.

Dünyaya maalesef kazık çakamıyoruz arkadaşlar burda bi anlaşalım önce. Olsa olsa en fazla bir iki çam fidanı,bir iki limon Selvi bırakırız ardımız sıra. Elli bilemedin yüz sene sonra adımızın esamesi bile okunmaz,mezar taşı dışında da anımsayan olmaz.

Peki ya bazıları ölümsüzlüğü buldu desem ne dersiniz? İnsanoğlu yıllar boyunca ,fani olduğunu kanıksadığı bu hayatın sonunda kendinden yüzyıllar sonra bile, söz konusu edilmesini sağlayacak şeylerin peşinde koşuyor.
Van Gogh ,Beethoven, Frida, Shakespeare, Atatürk , Nietzche, Dostoyevski ,Tolstoy , Tarkovski , Sigmund Freud , Stephan Hawking, Einstein ,Che hepsi ölümsüzlüğü bulmuş kişiler bana göre. Hepsinin bu dünyadan göçüp gitmeden yeryüzüne bıraktığı savunduğu bir fikri, bestelediği bir şarkısı ,yazdığı bir kitabı, çizip boyadığı bir tablosu, uğruna savaştığı idealleri, insanları aydınlatmak gibi gayeleri vardı. Nitekim bundan 300-500 belki 1000 yıl sonra onları hala milyonlar tanıyor olacak. Çünkü hemen herkes bu dünyaya kendi imzasını bırakmak istiyor, kimi kendisine benzeyen bir çocuk doğurarak, kimi pastoral bir şiir yazarak ama Chuck abi’nin de dediği gibi ;

“Hepimiz kendimizi anlatmak istiyoruz.
Hiç kimse unutulmak istemiyor”

Ve sadece kayıtlarda bulunması açısından söylüyorum;
“Herkes kendi kişisel komasında.”

Ölümsüzlüğü aramak için yollara düşen Lokman hekim gibiyiz, vitesi biraz daha yükseltip günümüze geliyorum ,sosyal medya hesaplarında ki binlerce taşlaşmış an, yüzlerce yaşanmadan yaşanıyormuş gibi yapılan ,teğet geçilen hayat. Sürekli beğenilme, unutulmama,takdir görme arzusu ,büyük kaos.

Demem o ki ,ölümsüz olmak o kadar da zor değil. Görmeyeceğim bir ölümsüzlüğün bana ne yararı var derseniz boşverin, ölümsüz olmak istiyorsanız da zaten göremeyeceksiniz yine boşverin. Ne diyordu bir film sahnesinin girişinde ki replikte ;

“Hayat asla sahnelenemeyecek bir oyunun sonsuz tekrarından ibaret! “

Chuck Palahniuk’un okuduğum 4. Kitabı ve en beğendiğim kitabı diyebilirim. Kitap sürekli bir Flashback halinde , iki satırda bir geçmiş gelecek yer değiştiriyor, yazarın diline artık aşina olduğum için pek zorluk yaşamadım ama yeni başlayacak arkadaşlara önerim Chuck Palahniuk okumaya Görünmez Canavarlar ile başlamaları yönünde. Kitaba puanım on üzerinden on (sana puanım on kanka \w/ ) Keyifli okumalar diliyorum,tabi mümkünse :)

Duygu, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:31 · Kitabı okuyor

Bu gerçekçi olmayan medya akışı zaten var olan güvensiz duygularımızın üzerine çöreklenir ve bizi yaşamasını beceremediğimiz gerçek dışı standartlara fazlasıyla maruz bırakır.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 60)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 60)