• Shafran, Cello, Ginzburg, piano
  https://www.youtube.com/watch?v=MQw90GSR9Lk
 • https://www.youtube.com/watch?v=_H_3b6Fy8ck
  01 Flicker
  02 Walking The Wire
  03 Perfect
  04 (It's Gonna Be) Okay
  05 A Sky Full Of Stars
  06 Jurassic Park Theme
  07 What Are Words
  08 I Want You Back
  09 Don't You Worry Child
  10 Begin Again (ft. Megan Nicole and Alex Goot)
  11 Arwen's Vigil
  12 A thousand Years
  13 Beethoven's 5 Secrets
  14 Can't Help Falling In Love
  15 Cello Wars
  16 Code Name Vivaldi
  17 Michael Meets Mozart
  18 Moonlight
  19 More than Words
  20 Over The Rainbow / Simple Gifts
  21 Peponi (Paradise)
  22 Rock Meets Rachmaninoff
  23 Rolling In The Deep
  24 The Cello Song
  25 What Makes You Beaultiful
  26 Moonlight (DubhouseRemix - ft. Braxtek)
 • Ne zaman Zweig okusam, özellikle biyografilerini okuduğum zaman, içimden yazmak geliyor (bir de Sennheiser kulaklığımla dinlediğim Rachmaninoff'un etkisi var elbette). Onun sahip olduğu araştırmacı ruh sanırım bir yerde buna destek veriyor. Çağının vahşetinden en fazla kaygıyı duyan ve insanlığı, içine düştüğü karanlıktan çıkarmak için çabalayan bir aydının, kendisinden dört yüz yıl önce yaşamış bir başka aydının hayatını resmetmesi, bir okur olarak beni fazlasıyla heyecanlandırdı.

  Bizler okuyup, öğrenmeye çalışan insanlar olarak, pasif bir eylem içerisinde miyiz acaba?
  Zweig, zamanında fazla sesi çıkmamış, sadece kendi içindeki farklı renkleri bulmaya ve insanı anlamaya çalışan birinin düşüncelerini belirtirken neyi amaçlamış olabilir? Ya da Montaigne, böylesi özgün fikirlere sahipken ve akla gelebilecek her konuda yazmışken, neden etrafında kitle oluşturma yoluna gitmemiştir? Neden yapay düşüncelere sahip insanların etrafındaki devasa kitleler onu hiç cezbetmemiş, sadece insanın özünü anlamaya çalışmıştır? Böyle yaparak, içine girdiği tüm çabalar boşuna mı gitmiştir sizce? Okumak eylemi, insanın kendini bulma eylemi ne denli önemlidir?

  Burada tanışıp sürekli tartıştığım insanlar var. Eylem üzerine, ideolojiler üzerine kafa patlatıyoruz. Bazen giriyoruz birbirimize:) Ben, Montaigne gibi, insanın önce özünü bulması gerektiğini düşünüyorum fakat bu konuda onun kadar optimist düşüncelere sahip değilim. Hangi sistem ya da ideoloji gelirse gelsin, insanın özündeki tumultusun (Montaigne ifadesidir) yeni bir yıkımın başlangıcına sebebiyet vereceğini biliyorum.

  Zweig'in de dediği gibi, Montaigne görünüşte eylemsiz kalarak aslında eşsiz bir eylemi gerçekleştirmiştir. Kendini ayakta tutarken ve anlatırken, kendi kişiliğinde bütün zamanlar için geçerli insanoğlunu sergileyip anlatmıştır. Bu da, kendisinden sonraki çağlara ışık tutmasını sağlamıştır.

  Evet, Montaigne tek başına yaşadığı bir odada kendini bulmaya ve insanın özünü resmetmeye çalışmış. Bu esnada da herhangi bir fiziksel eyleme başvurmamış. Herhangi bir ideolojiye de bağlanmamış. Ama... Bir gün, çağının vahşetinin kapısına dayandığını fark etmiş. İşte o zaman kaçmaktan başka çare bulamamış. Şimdi diyeceksiniz ki hocam bunları neden yazdın. Hemen söyleyeyim. Eğer ki arzulanan eylemin verimli gerçekleştirilmesi isteniyorsa, bu işe baş koymuş yoldaşların öncelikle kendilerini bilmesi ve tanıması gerekecektir. Böylece ileride oluşacak yıkımın başlangıcı biraz daha uzayabilir ve eylem amacını bir süre gerçekleştirebilir diye düşünüyorum.

  Zweig her zamanki gibi detaylı bir biyografiye imza atmış. Montaigne'nin düşüncelerinin temellerini anlatmak için, zamanı ondan öncesine kadar çekmiş ve okurun zihninde herhangi bir soru işaretine mahal vermemiş.

  Eksi olarak gördüğüm tek şey, yazarın fazlaca tekrarlara uğraması oldu. Bir konu hakkında aynı tarz cümleleri kurması ve anlatmak istediğini anlatamamanın verdiği endişe okuru biraz sıkıyor.

  Sonuç olarak, yaşadığı çağı ve ileriki çağları aydınlatmayı başarmış bir aydının hayatını, böylesi bir yazardan dinlemek beni oldukça mutlu etti, eminim sizler de benim kadar mutlu ayrılacaksınız bu kitaptan. Şimdiden iyi okumalar diliyorum herkese.

  ---İnsanların düşünceleri kendisine değil, başkalarına aittir. - - -
 • Dinsizdim, İstanbul'da minareler üstüme yıkıldı
  Yoksuldum, Kudüs'te kiliseler kabul etmedi beni
  Gelme diyorsun
  Bu gel demektir
  Birazdan akşam olacak
  Rachmaninoff'la bir meyhânede içmeliyim bu gece
  Sonra sana gelmeliyim
  Rachmaninoff nereye giderse gitsin
  Ümit Yaşar Oğuzcan
  Sayfa 17 - Everest Yayınları
 • İhtiyacım olan iki şey; Rachmaninoff ve yazmak...Bir de misafirim var, ale.

  https://www.youtube.com/watch?v=rEGOihjqO9w