Didem, Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman'ı inceledi.
12 May 14:28 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Nobel ödüllü fizikçi Feynman hayatından eğlenceli ve şaşırtan kesitleri kendi kaleminden sunmuş bize. Okurken sıkılmıyorsunuz ve sık sık tebessüm ediyorsunuz. Fizikle ilgili derin bilgiler gerektiren birkaç kısım hariç anlaşılır bir içeriğe sahip. Sadece fizikle ilgilenmemiş birçok alanda meraklı bir bilim insanı. "e" sayısıyla yaptığı hesaplarda beni kendine hayran bıraktı (matematiği sevdigimdendir belki :) ). Zekasının yanında sosyal hayatıyla da vay be dedirten üst düzeyde şanslı, kimi zaman mütevazi kimi zaman ukala sahsiyet olarak özetleyebilirim Feynman'ı. Ukalalığın yakıştığı ender kişilerden olan bu insanı tanımanızı tavsiye ederim.

Sametefekan, Altı Kolay Parça'yı inceledi.
09 May 17:39 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Temel fizik bilgisi açısından muazzam bir kitap son kısımları dışında çok rahat anlaşılabilir. Kitapta fizikçi olacaklar için hazırlanmış kitaptır diye yazıyor bu yüzden eğer fiziğe merakınız yoksa tavsiye edemem.

Richard Feynman
Bu gösterinin içinde saplanmış küçük gözlerim bir milyon yıllık ışığı yakalalabiliyor.

Richard Feynman
Ben herhangi bir şey bilmiyorum ancak bildiğim şey şu ki yeterince derine inebilmişseniz her şey çok ilgi çekicidir.

Didem, bir alıntı ekledi.
01 May 17:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Normal aptallar tamam; onlarla konuşabilirsiniz ve onlara yardım etmeye çalışırsınız. Ama kendini beğenmiş aptallar aslında aptal olup da bunu saklamaya çalışanlar ve hokus pokusla insanları etkilemeye çalışıp ne kadar şahane olduklarına inandıranlar. İşte buna dayanamam!

Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, Richard P. Feynman (Sayfa 280 - Alfa / Bilim)Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, Richard P. Feynman (Sayfa 280 - Alfa / Bilim)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
22 Nis 14:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türbülans ünlü fizikçi Richard Feynman'ın deyimiyle klasik fiziğin çözülememiş en önemli problemidir hala. Alman fizikçi Werner Heisenberg'de bu konuyla ilgili "Tanrı ile tanıştığım zaman ona iki soru soracağım, neden görelilik? Ve neden türbülans? İnanıyorum ki ilkine cevap bulacağız."

Herkese Bilim Teknoloji Sayı 103, Kolektif (Sayfa 17)Herkese Bilim Teknoloji Sayı 103, Kolektif (Sayfa 17)
Hulya Poyraz, Keşfetmenin Hazzı'ı inceledi.
 07 Mar 17:09 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabi 2 bölüme ayırarak incelemek gerekirse,
1. Feynman in ilk atom bombası projesinden, kuantum elektrodinamiğine Chalanger soruşturmasından nanoteknolojideki inanılmaz öngörü ve buluslarina tanıklık edeceğiniz konuşma ve roportajlarini okuyacağınız bölüm,

2. ”Bir şeyin ismini bilmek ile kendisini bilmek arasındaki fark” diyerek bilimi keşfettiği anlara ve coşkulara tanıklık edeceğiniz bölüm gerçekten muhteşem.

Feynman, bilimsel röportajlarının yanısıra , bilimi neden ve nasıl ogrenemedigimiz konusunu da yüzümüze vuruyor.
Bilim diye öğrendiğimiz şeylerin sadece tanımlamalardan ibaret olmaması gerektiğini, gercekte bilimi öğrenmenin altında çocukça şaşırmak ve hayret etmek olduğunu söylüyor.

Babasının ona “Mars’tan gelen bir insanın dünyaya geldiğini ve dünyayı incelediğini varsay” sözünün ona soru sormayı, merak ve kuşku duymayi öğretmesi sayesinde keşfetmenin hazzına nasıl vardığını imrenerek okuyacaksınız.

Bilge Elitok, bir alıntı ekledi.
03 Mar 13:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Richard Feynman, fizik yasalarını keşfetmenin yalnızca satrancı seyrederek satranç öğrenmeye çaışmak gibi olduğuna dikkat çekmiştir.

Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu, J. Richard GottEinstein Evreninde Zaman Yolculuğu, J. Richard Gott
julien, Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman'ı inceledi.
 20 Şub 22:18 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın kapağı ve arka kapağı çok albenili. Renkler müthiş. Başlık şahane. Övgüler sel... Neden yarım bıraktın o zaman kardo diye sorarsanız sözelciyim derim.

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
14 Şub 12:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayal gücümüzü sonuna kadar zorlayan, kurguda olduğu gibi olmayan şeyleri hayal etmek değil, olan şeyleri anlama çabasıdır."
Richard Feynman, 1965 Nobel Fizik Ödülü Sahibi

Süperpoze, David Walton (Sayfa 7 - APRIL Yayıncılık)Süperpoze, David Walton (Sayfa 7 - APRIL Yayıncılık)