Geri Bildirim
Lawrence M. Krauss

Lawrence M. Krauss

8.7/10
18 Kişi
·
36
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.387
Gösterim
Adı:
Lawrence M. Krauss
Unvan:
Kanada Asıllı Abd'li Teorik Fizikçi ve Kozmolog.
Doğum:
Abd, 1954
Lawrence Maxwell Krauss (d. 27 Mayıs 1954) Kanada asıllı ABD'li teorik fizikçi ve kozmolog. Fizik profesörü ve Arizona State Üniversitesi'nde Origins Project müdürü. The Physics of Star Trek ve A Universe from Nothing gibi çok satan kitapların yazarı. Bilimsel kuşkuculuk, bilim eğitimi ve ahlak bilimi gibi konuların savunucusu.New York'ta doğan Krauss, bundan kısa bir süre sonra Toronto, Kanada'ya taşındı. Çocukluğunu burda geçirdi. 1977 yılında Carleton Üniversitesi'nden üstün başarıyla matematik ve fizik alanlarında mezun oldu ve 1982 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde doktora yapma şansı kazandı.
Harvard Üniversitesi'nde bir süre bulunduktan sonra Yale Üniversitesi'nde 1985 yılında yardımcı doçent ve 1988 yılında da doçent doktor unvanlarını elde etti. Case Western Reserve University'de 1993'ten 2005'e kadar fizik bölüm başkanlığı görevini yürüttü.
Ağustos 2008'de Arizona State Üniversitesi fizik bölümüne katıldı ve bir üniversite girişimi olan Origins Project'in başına getirildi. 2009 yılında 80 bilim adamı ile 3000 konuğun ağırlandığı 'Origins Sempozyumu'nun açılışını yaparak bu girişime katkıda bulundu.
2005 yılında çıkan Hiding in the Mirror adlı kitabında sicim kuramını eleştirmiştir. Mart 2011'de çıkan kitabının adı Quantum Man: Richard Feynman's Life in Science ve Ocak 2012'de çıkan kitabı da Richard Dawking'in sonsözünü yazdığı A Universe from Nothing: Why There is Something Rather than Nothing'dir. Çıktığı ilk hafta New York Times en çok satanlar listesine girmiş ve günümüzde 19 dile çevrilmektedir. Aslında bu kitabın önsözünün Christopher Hitchens tarafından yazılması planlanmış fakat kitap bitirilemeden Hitchens yaşamını yitirmiştir.
Temmuz 2012'de yazdığı Newsweek makalesinde Higgs parçacığının Büyük Patlama'nın nedenini açıklayabileceğini anlatmıştır. Ayrıca New York Times'da Higgs parçacığının arkasındaki bilimi ve önemini açıklayan daha uzun bir makele yazmıştır.
Kapalı bir evrende bir yönde yeterince uzağa bakarsanız, kafanızın arkasını görürsünüz.
Lawrence M. Krauss
Sayfa 48 - Aylak Kitap Yayınları
Zorlu ''nasıl'' sorularından kaçınmak için ''Tanrı''ya başvurmak yalnızca entelektüel tembelliktir.
Ne mutlu ki yıldızlar o kadar sık patlamazlar,her galakside yüzyılda bir anca bir patlama olur.Ama şanslıyız ki patlarlar,çünkü patlamasalardı burada olamazdık.Evren hakkında bildiğim en şiirsel gerçeklerden biri,bedenimizdeki her atomun bir zamanlar patlayan bir yıldızın içinde olduğudur.Dahası da var: Sol elinizin atomları başka, sağ elinizin atomları başka bir yıldızdandır. Kelimenin tam anlamıyla yıldızların çocuklarıyız,bedenlerimiz yıldız tozundan.
Herhangi bir yolculuğa eşlik eden İlk Gizem şudur:
Yolcu başlangıç noktasına en başta nasıl ulaşmıştır?
Bir başlangıç, bir yaratılış, bir bitiş yoktur, der Arsitoteles.
Lawrence M. Krauss
Sayfa 204 - Aylak Kitap Yayınları
Fiziğin işi görebildiğimiz şeyleri açıklamak için göremediğimiz şeyler icat etmek değil,göremediğimiz şeyleri nasıl görebileceğimizi çözmek,önceden görünmeyenleri,bilinen görünmeyenleri görmektir.
Evrenin durağan olmadığı, aslında genişlediği keşfinin derin felsefi ve dini anlamları vardır, çünkü evrenimizin bir başlangıcı olduğunu düşündürür. Bir başlangıç yaratılış anlamına gelir, yaratılış da hisleri karıştırır. Evrenimizin genişliyor olduğunun 1929'daki keşfinin ardından bir Büyük Patlama kavrayışının bağımsız bir biçimde ampirik olarak doğrulanması için 50-60 yıl geçmiş olsa da Papa XII. Pius 1951'de Büyük Patlama'nın Yaratılış'ın kanıtı olduğunu müjdelemişti:
"Bugünkü bilim, yüzyıllar ötesine bir hamlede uzanarak o ilk 'Işık Olsun' anına, hiçlikten bir ışık ve ışın denizinin patlak verdiği, elementlerin parçalanıp, öğütülüp milyonlarca galaksi oluşturduğu o ana tanıklık etmeyi başarmış gibi görünüyor. Dolayısıyla fiziksel kanıtlara özgü bu somutlukla, bilim, evrenin olumsallığını ve Dünya'nın Yaratıcı'nın ellerinden çıktığı devirle ilgili sağlam temellere dayanan çıkarsamayı doğrulamıştır. Dolayısıyla yaratılış gerçekleşmiştir. Diyoruz ki: Dolayısıyla bir Yaratıcı vardır. Dolayısıyla Tanrı vardır!"
Lawrence M. Krauss
Sayfa 22 - Aylak Kitap Yayınları
Evren... Aklımızın alamayacağı kadar büyük ve her saniye bir kat daha büyüyor. Sırrına erişmiş değiliz fakat, soğan katmanlarını ayırır gibi, yıllar geçtikçe onu anlamlandırıyoruz. Her katmanda biraz daha şaşırıyoruz ve kafamız karışıyor.

Bilim, insanlığın sahip olduğu en büyük kudret, evreni anlamamızda en büyük yardımcımız.

Krauss bu kitabında, evrenin ilk, şimdiki ve gelecekteki hallerini değerlendirmiş. Bunu yaparken de oldukça akıcı bir dil kullanmış. Bilen kişinin, düşük seviyede bir anlatım yapması oldukça zordur, Krauss bu işin altından kalkabilmiş fakat ön bilgisi olmayan için biraz ağır kaçabilir kitap onu da belirtmem gerekiyor.

Einstein'ın, Görelilik Kuramı'ndan başlayan bir serüven... Işık hızının her şeye göre aynı oluşunun netleşmesi ve bükülen bir evrenin kanıtlanmış olması... Kütle çekim ve görelilik... İnsan zihninin alamayacağı kadar enterasan ve bir o kadar da inanılmaz. Karadelikler, parçacıklar, atom altı parçacıklar, kuarklar ve daha niceleri var bu kitapta. Sadece bilimsel bir nitelik taşımıyor, bunun yanı sıra sohbet havası da mevcut eserde. Bilimin geldiği nokta sırasıyla anlatılmış. Daha önce de belirttiğim gibi bazı kısımları anlamak oldukça zor. Bu dediklerimi ilk defa duyuyorsanız ya da az bir bilgiye sahipseniz kitabın büyük bir kısmını anlayamayacaksınız, o yüzden daha basit bir anlatıma sahip kitapla başlamanızda fayda var.

İnsan olarak kendimi evrenin gizlerini öğrenme konusunda sorumlu hissetmişimdir her zaman. Sadece edebiyat için olmadı kitaplara olan tutkum. Bilim, tarih, antropoloji, siyaset, felsefe konularında öğrenmek istediklerim beni bu tür kitaplara yöneltti ve hala en çok sevdiğim türlerden biridir böyle kitaplar.

Neticede konuya hakim olanlar için müthiş etkili, özet şeklinde, olmayanlar içinse biraz ağır kaçacak bir kitap olmuş. Bu tarz kitapları okumanız ve bu konuları öğrenmeniz bir şeyleri anlamlandırmanızda size yardımcı olacaktır. İyi okumalar diliyorum herkese.
Bu sefer çok derin yerlere, evrenin derinliklerine bir yolculuğa çıktım.

Arkadaş tavsiyesi ile aldığım, aylarca rafta duran bir kitap olan “Hiç Yoktan Bir Evren” ile tanışma kararı aldım ve başladım sayfaları çevirmeye.

Aklın, hayalin biraz zor alabileceği bir konu belki de evren konusu. Nasıl oluştu, biz nasıl olduk, Einstein, Newton gibi ünlü bilim adamları fizik yasaları sayesinde gidip göremedikleri, sıradan bir insanın hayal dahi edemediği buluşlara nasıl imza attılar? Evren durağan mıdır yoksa hareket halinde mi? Evrende zaman kavramı nasıl? Dünya nasıl oluştu? Ve bunun gibi birçok karmaşık konu…

Tek kitapla asla anlaşılamayacak olan, hala içerisinde bilinmezlikleri barındıran ama bir yerden başlayınca da kopamayacağınız bir konu “evren”.

Fizik kuralları ile bezeli, araya esprilerin de serpiştirildiği, birazcık da internet ve belgeseller ile desteklenerek okunması gereken bir kitap (eğer evrene dair önceden bir araştırmanız yoksa). Örneklerle, şekillerle de desteklendiği için anlaşılırlığı kolaya indirmiş Lawrence M. Krauss. Bize de bu açıklayıcı yazılar ile araştırmalara başlayıp, kafayı sıyırmadan anlamaya çalışmak kalmış…
Patlamanın(Big Bang) enerjisi ile evren sürekli genişlerken kütle çekim yasalarına göre enerjisi tükendiğinde genişlemenin durması gerekiyordu. Başlangıçtaki enerjinin tükenmesine rağmen evrenin ivmelenerek büyümeye devam ettiği tespit edildi. O halde evrenin sürekli genişlemesine neden olan, ilk patlamadan bağımsız, sabit bir enerji bulunmalıydı uzayda. Evrende gözlemlenen enerjinin tamamı hiçlikle eşdeğerdi; gözlenebilir hiçbir kuvvet bu muazzam hızlanmayı açıklayamıyordu. Uzayın neredeyse tamamı gözlenemeyen karanlık bir enerji ile dolu olmalıydı. Bu gizemli enerji, Krauss gibi kozmologları peşinde sürüklüyordu.

Tarihin kanlı bir takım süreçleri içerisinde dünyanın şeklini öğrenebilmiştik, Hubble sayesinde, ışınlarını bize ulaştırmayı başarabilen en uzak galaksilerin dünyamıza olan uzaklıklarını ve biçimlerini de bilebiliyorduk; fakat evrenin yapısını anlayabilmemiz için resmin bütününü görmemiz gerekiyordu, yani evrenin şeklini keşfetmeliydik.

Suudi Arabistanlı astronot El Suud bir zamanlar şöyle demişti: "İlk bir iki gün hepimiz kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk. Üçüncü ve dördüncü günlerde ülkemizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk. Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir dünya olduğunu fark etmiştik." Nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz. Bir zamanlar önümüzü bile zor seçiyorken, günümüzde dünyamızın içinde bir toz zerresi kadar alan kapladığı evrenimizin boyutlarını belirlemeye çalışıyoruz. Yalnız bu keşif çalışmaları için biraz acele etmek gerekmekte. Öyle ki Lawrance’a göre dünya zamanıyla uzun fakat kozmolojik ölçekte kısa bir zaman dilimi sonrasında, ortada gözlemleyebileceğimiz bir evren kalmayabilir!
Açıkçası zaten bilim kendisi karmaşık iken daha karmaşık olan kuantum yasaları ve diğer fizik kuramları (çevirmenin anlatımından dolayı olarak düşünüyorum) daha da karmaşık bir hal almış.Ama kainatı oluşturan yasaları anlamak için okunması gereken bir kitap.Özellikle bilime merak duyan insanların bu kitabı okumadan önce fizik yasaları,kuramları v.s iyice araştırıp anlayıp sonra bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.Yoksa bilime bu kitap ile giriş yaparsanız anlam karmaşası ve kullanılan fizik terimlerinden dolayı soğursunuz..Ben bile az çok evren yasalarıyla ilgili bilgiye sahip olmama rağmen okumakta zorlandım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lawrence M. Krauss
Unvan:
Kanada Asıllı Abd'li Teorik Fizikçi ve Kozmolog.
Doğum:
Abd, 1954
Lawrence Maxwell Krauss (d. 27 Mayıs 1954) Kanada asıllı ABD'li teorik fizikçi ve kozmolog. Fizik profesörü ve Arizona State Üniversitesi'nde Origins Project müdürü. The Physics of Star Trek ve A Universe from Nothing gibi çok satan kitapların yazarı. Bilimsel kuşkuculuk, bilim eğitimi ve ahlak bilimi gibi konuların savunucusu.New York'ta doğan Krauss, bundan kısa bir süre sonra Toronto, Kanada'ya taşındı. Çocukluğunu burda geçirdi. 1977 yılında Carleton Üniversitesi'nden üstün başarıyla matematik ve fizik alanlarında mezun oldu ve 1982 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde doktora yapma şansı kazandı.
Harvard Üniversitesi'nde bir süre bulunduktan sonra Yale Üniversitesi'nde 1985 yılında yardımcı doçent ve 1988 yılında da doçent doktor unvanlarını elde etti. Case Western Reserve University'de 1993'ten 2005'e kadar fizik bölüm başkanlığı görevini yürüttü.
Ağustos 2008'de Arizona State Üniversitesi fizik bölümüne katıldı ve bir üniversite girişimi olan Origins Project'in başına getirildi. 2009 yılında 80 bilim adamı ile 3000 konuğun ağırlandığı 'Origins Sempozyumu'nun açılışını yaparak bu girişime katkıda bulundu.
2005 yılında çıkan Hiding in the Mirror adlı kitabında sicim kuramını eleştirmiştir. Mart 2011'de çıkan kitabının adı Quantum Man: Richard Feynman's Life in Science ve Ocak 2012'de çıkan kitabı da Richard Dawking'in sonsözünü yazdığı A Universe from Nothing: Why There is Something Rather than Nothing'dir. Çıktığı ilk hafta New York Times en çok satanlar listesine girmiş ve günümüzde 19 dile çevrilmektedir. Aslında bu kitabın önsözünün Christopher Hitchens tarafından yazılması planlanmış fakat kitap bitirilemeden Hitchens yaşamını yitirmiştir.
Temmuz 2012'de yazdığı Newsweek makalesinde Higgs parçacığının Büyük Patlama'nın nedenini açıklayabileceğini anlatmıştır. Ayrıca New York Times'da Higgs parçacığının arkasındaki bilimi ve önemini açıklayan daha uzun bir makele yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.