Ferya Fertelli, Gül ve Telve'yi inceledi.
13 Mar 13:37 · Beğendi · 10/10 puan

23 Mart Seyhan Erözçelik’in Doğum günüymüş.Gün o zaman şiir günü dedim.Rastgele bir kitabını seçtim,okudum,okudukça okundu(VARİDİK,YOĞİDİK)Dediğim gibi okundukça okunan şiirlerin lezzetine vardım
Ota sordum Seni,Oda verdim seni.Adından bir salyangoz iniyor.Gözüm sende,bir Ben Var Sende.Yüzün,gidip geliyor.Ağaçtan indim,terliyim.Bırak,soluyayım,solayım.
Soldum,soludum.
Gül ve Telve
Bu kitabında da şair,iki bölüme ayırmış kitabı,birinci bölüm 24 Kahve Falı,ikinci bölüm ise 24 Gül yaprağı.İki bölümde de kaderini-kederini,kahve telvesin ve Gül yapraklarından sebeplenerek,üç vakte kadar,kabaran yüreklerden,uzun açık yollardan gelecek haberlerden,birbirinize kavuşan ellerden,kem gözlerden,kısmetlerden,bahtlardan yola çıkmış yüklü paralardan fal tutmuş,fincandan,tabaktan.Sonra,sonra demiş bu falda eksik bir şey var ya Gül!kurtarıcı lazım bu falın tamamlayan bir,falın çıkmasını sağlayan bir şey lazım GÜL... İkiye bölünmüş şiirlerden tam olmak yolunda lezzetti bir yol aldım.Tam da bugün bulutlar eşlik etti dizelere.
Okurken önce sevgili @ilunga_ilunga minnet duydum Seyhan Erözçelik’le tanıştırdığı için,sonra dedim ki şu şiirlerden fal tutsam dostlarım bir sayfa adı verse ve ordaki fallarını onlara okusam.
Eğer bu şiirlerden mahrum kaldıysanız tanışın derim.Ben çok sevdim.️️️️

Aslı Murat, Zürafa Tozu'yu inceledi.
10 Mar 09:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zürafa Tozu yüksek dozda rahatsızlık veren ama bir o kadarda merak ettirip sonuna kadar soluksuz okutan bir kitap oldu benim için....Hala kitabın etkisindeyim...Ah Salyangoz ah ! korkma kardeşim gel içeri dedin geldik de beynim durdu ,devrelerim yandı .... Yaratıcılık muazzamdı...Gerçekten takdir edilesi bir hayal gücü ....Herkesin begenebilecegi bir tür değil belki ....Yeraltı sevenler eminim begeneceklerdir....Anlatimdaki yalınlık etkileyici,hayata dair anekdotlar ve salyangoz usulü dokundurmalar eşliğinde oldukça düşündürücü bir kitap....ve King 'in bile düşünmediği cinayetler var ...dedim ya yaratıcılık şahane ...keyifle ve severek okudum.... Bence izin verin yazar sizide şaşırtsın....Hem davete icabet etmemek olmaz ,korkma kardeşim gel içeri demiş bir kere..

Derya Sara, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bileklerime bir jilet kadar yakınken dünya
yola;kanlı bir kahkaha ile çıktım mesela.
Yar dedim;
Sana
Güneşle salyangoz arasındaki mesafe kadar
Mahkum edildim
Adımı değiştirdim fırsat buldukça
Adım ki kendini taşımaktan izleri silinir

Her Şey İçin Çok Geç, Bülent Parlak (Sayfa 12 - İzdiham)Her Şey İçin Çok Geç, Bülent Parlak (Sayfa 12 - İzdiham)
Ferhat Nas, bir alıntı ekledi.
08 Mar 18:20

Hayat Evren ve Herşey
"Doğru mu? Elbette doğru."
"... o halde süpernovadaki bir salyangoz kadar bile şansımız yok demektir."
"Bir ne?" dedi Arthur yeniden dikkat kesilerek. Bu noktaya kadar konuşmayı takip etmişti ve şimdi ipin ucunu kaçırmaya niyeti yoktu.
"Süpernovadaki bir salyangoz kadar şans," diye tekrarladı Ford, temposunu kaybetmeden. "İşin--"
"Salyangozla süpernovanın ne ilgisi var?" dedi Arthur.
"Salyangozun," dedi Ford sıkıcı bir sesle, "orada hiç şansı yok."

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams
Özlem73, bir alıntı ekledi.
 27 Şub 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kayıplarımızın fotoğraflarını yan yana taşıdığımız her eylem yoruyor beni.
Seri katile dönüşmüş sistemin sıradanlaştırdığı cinayetler karşısında "kayıplar albümü " tutmamız, tetiği çekenlerin dünyasına teslim olmak gibi geliyor.

Salyangoz, Hayko Bağdat (Sayfa 126 - undefined)Salyangoz, Hayko Bağdat (Sayfa 126 - undefined)
Özlem73, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sarhoş oldum da
Seni hatırladım yine;
Acemi elim,
Zavallı elim!" ( Orhan Veli)

Salyangoz, Hayko Bağdat (Sayfa 64 - İnkılâp Ktabevi)Salyangoz, Hayko Bağdat (Sayfa 64 - İnkılâp Ktabevi)
Dilemma, bir alıntı ekledi.
25 Şub 10:25

yâr dedim;
sana
güneşle salyangoz arasındaki mesafe kadar
mahkûm edildim

Her Şey İçin Çok Geç, Bülent Parlak (Sayfa 12)Her Şey İçin Çok Geç, Bülent Parlak (Sayfa 12)

Ardıç kuşunun doğaya bakışı
Geçenlerde ardıç kuşunun peşine takıldım. Göçmen kuşların peşine takılmışken buldum onu. Kendini onlara benzetmeye çalışır gibi uçuşuyordu peşlerinde. Her kanat çırpışında bir güç, her güçte bir darbe iniyordu rüzgara.
Sonra her defasında aynı hareketle bir dönüş ama öyle eksik duygularla yazılmış aşk hikayelerine benzemiyordu. Üç yüz altmış derecelik bir dönüş ve her dönüşünde bir ayrılık hikayesi yaşanıyordu. Hem de kaldığı yerden. Neyse ki gözleri görmüyordu ardıç ağacının dibine konmaya çalışırken. Tıpkı ölü bir dağ menekşesi gibiydi solgunluğu.Ne yani kış aylarında açarken senden mi izin alacaktı?

Konuşmaz gagasından akan ötüşler oluyordu yankılanan vadide. Eksiklikleri tamamlanmaya ihtiyaç duyulan kalpsiz insanlara inat çığlıklarıyla...

Tutarsız vadiden aşağıya süzülürken tarafsızdı rüzgara karşı. Yer kabuğunun rakımı en yüksek zirvelerde, atmosfer basıncının nefes almayı engel kılacak, ateşleri söndürecek kadar boğuktu nefes alışları. Derken ırmak aşağı inen vadiden akıntıyı kestirip düz bir silme vuruş yapacaktı ki, hesaplayamadığı bir şey vardı. Ardıç kuşundan bahsediyoruz değil mi ? O zaman ? Vadi demişken, kumdan kalelere ev sahipliği yapmış, kristal kum taneleriyle dolu kumsallar barındırmıyor nehrin kenarlarında. Parlak, alüvyonlaşmış, yumuşak toprak görüntüsü oluşuyordu. Tane tane dağılmış ölü balık cesetleriyle sürüklenen pis su birikintisinden ibaretti. Her akıntı vuruşunda geriye çektiği ifadesiz yalpalanışı, cesetlerin sallantılı suya çekilişini ritmik şekilde aynı tonda devam ettiriyordu.

Berrak suya hasret kalmıştı ardıç kuşum. Suya bakarken yürek burkan ötüşleriyle karşılıyordu ölü balıkları. Doğanın kanunu değil miydi kanunsuzluk. Ekosistemin kuralcılığıyla yaşamaya çalışan hayvancıl rolü üstlenen düşüncesiz ama iç güdüsel hareketlerle iyiliği insanlıktan daha iyi benimseyen minik bir kalbi vardı. Ardıç kuşumuzun bakışları ardında saklanan korunaklı içgüdüleri, konduğu ıslak kaya parçası üzerinde penceleri arasındaki salyangoz kabuğunu tartaklayarak bozmak istiyordu sessizliği. Nehrin akıntısı vadinin sakinliğiyle karışırken yankılanan gaga vuruşları akıntıya tempo tutuyordu.