Kıyamete Bir Milyar Yıl

7,5/10  (32 Oy) · 
63 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.009 gösterim
"Strugatski Kardeşler'den biri Gogol'ün diğeri ise Çehov'un soyundan geliyor ama hiç kimse hangisinin hangisi olduğundan emin değil. Bu kitap kesinlikle harika."
-Ursula K. Le Guin-

"Türü bilimkurgu olsun ya da olmasın, bu kitap okuduğum en iyi, en etkileyici kitaplardan biri."
-Theodore Sturgeon-

"Fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?"

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla "Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları" sıfatını hak eden yegâne ikili. Henüz taslak halindeyken sansürün hışmına uğrayan Kıyamete Bir Milyar Yıl ise yazarların en sıradışı ve aykırı romanlarından biri.

Bir astrofizikçi olan Dimitri Malyanov, kendisine Nobel Ödülü'nü kazandıracağına inandığı projesi üzerine yoğunlaşmak için ailesini Odesa'ya, eşinin annesinin evine gönderir.

Ancak bir sorun vardır; yalnız kalmasına rağmen sürekli rahatsız edilir. Önce içi votka ve havyar dolu bir kutu, ardından da mini etekli güzel bir kadın kapısında beliriverir. Bu ziyaretler, bilim insanı olan arkadaşlarının da geçerken uğramasıyla sonu gelmez bir hal alır. Hepsi de çok büyük bir keşfin eşiğinde olduklarını ama aniden dikkatlerinin dağıldığını iddia etmektedir.

Acaba karanlık bir güç, bilimsel gelişmeleri engellemek mi istemektedir? Yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması mı vardır? Kıyamete Bir Milyar Yıl, edebiyatın "Sorun sende değil, kâinatta!" deme biçimi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053754855
 • Orijinal Adı:
  Za Milliard Let Do Kontsa Sveta
 • Çeviri:
  Hazal Yalın
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Semih 
 14 Oca 19:27 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 11. kitaptı. Aynı zamanda Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerden okuduğum ilk kitap oldu. Yaptığım araştırma neticesinde Kıyamete Bir Milyar Yıl isimli bu kitabın henüz taslak halinde iken birçok ülkede sansüre uğramış olduğunu öğrendim ve hemen ilgimi çekti. Genelde bu tür sansüre uğrayan kitaplar çok değerli kitaplar oluyor.

Bilimkurgu roman olarak nitelendirilen bu kitapta, bilim insanlarının buluşlarının önüne kimlerin, hangi güçlerin geçebileceği ve tehdit oluşturacağı sorusuna cevap aranıyor. Ancak bu yönüyle bilimkurgu kitap olma özelliğini haiz olmadığını düşünüyorum. Çünkü romanın içerisinde bir kurgu bulunmasına rağmen bilimsel bir veri veya fikir yer almıyor. Bu haliyle de bilimkurgu roman demek yerine kurgu roman demeyi tercih ediyorum.

Kitabın ana karakteri, Dimitri Malyanov. Malyanov, astrofizikçidir ve yıldızlar arası maddeyle ilgili bir çalışma yapmaktadır. Çalışmasına daha iyi odaklanabilmek için karısı ve çocuğunu tatile gönderir. Fakat bu esnada etrafında anlam veremediği ve çalışmalarını yapmasını engelleyen bir takım tuhaf olaylar dönmeye başlar. Zira evde yalnız olmasına rağmen sürekli telefonları çalmaya başlar ve kapısının çalınmasıyla rahatsız edilir. Bir türlü çalışmasına odaklanamaz ve bir süre sonra aynı sıkıntının yalnızca kendi başına gelmediğini, bir takım bilim adamı arkadaşlarının da çalışmalarını engelleyen tuhaf olaylarla karşı karşıya olduğunu anlar. Kendisi gibi birer bilim adamı olan arkadaşlarıyla bir araya gelip bu sorunu tartışırlar. Karanlık bir gücün mü bilimsel gelişmeleri engellemek istediği yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması olup olmadığı sorusu bütün kitap boyunca okuyucunun kafasını kurcalar.

Hızlı okunan ve keyifli saatler geçirmenizi sağlayan bir roman. Benim için öyle oldu açıkçası. Fakat sona erdiğinde, aslında yeteri kadar tatmin olmadığımı düşündüm. Bu yönüyle ve kafamda soru işaretleri bırakarak bitmesiyle diğer okuduğum bilimkurgu kitaplarının bir tık gerisinde kaldı.

Oblomov 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kıyamete Bir Milyar Yıl klasik bir bilim kurgu kitabı değil. Daha çok felsefi bir roman. Klasik bilim kurgu kitaplarında yer alan uzaylılar bu kitapta görünmüyorlar. Hatta var olup olmadıkları da kitabın tartışma konusu. Kitapta 1970'li yıllarda Leningrad'da 5 bilim adamının başından geçen karmaşık ve gerilim dolu bir hikaye konu ediliyor ve bu 5 bilim adamı felsefi sohbetler yaparak bu olayı çözmeye çalışıyorlar. Kitapta tartışılan pek çok soru var ancak bunların cevabı verilmemiş. Bu nedenle kitabı özümsemek bir hayli zorlaşıyor. Yine de edebi açıdan çok güçlü ve okurken keyifli saatler geçirmenizi sağlayan bir eser.

Yasemin A. 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bilim kurgu kitaplarının vazgeçilmezi olan uzay ve teknoloji unsurları bu kitapta yok. Her şey bir varsayımdan ibaret. Bu açıdan farklı (felsefik) bir bilim kurgu okuma deneyimi ile karşı karşıya kalmak güzeldi.

Kitap, astrofizikçi olan Malyanov'un üzerinde çalıştığı ve Nobel ödülü almayı planladığı bir projenin bitime doğru gelişen tuhaf olayları konu alıyor. Malyanov çalışmasına odaklandığı anda çalan kapısı yüzünden tüm dikkatini kaybediyor. Davetsiz misafirleri ile baş etmeye çalışırken; kendisi gibi bilimle uğraşan arkadaşlarından da aynı şikayetleri duymaya başlıyor. Kitabı okurken neler yaşandığını sorgulayan bilim adamlarının varsayımlarına, kaygılarına, korkularına ve meraklarına ortak oluyorsunuz. Kitabın en ilginç yanı ise tartışılan birçok konuya açıklık getirilmemesi. Kitap için kesin bir son ile biliyor demek yanlış olur. Aslında kitabın arka kapak yazısında yer alan “ sorun sende değil, kâinatta” sözü kitabın bitiş cümlesi olmaya çok uygun.

Kitabın henüz taslak halindeyken sansürlenmesi de ilginç bir detay. Boris Strugatski kitabın sansürlenme sebeplerini sonsöz olarak okuyucularıyla paylaşmış; “ başarıyla atlattığımız tatsız bir durumu hatırlamaktan daha keyifli bir şey yoktur.“ sözleri ile kitabı noktalamış. Sansürün ortadan kalması ve kitabın bize kadar ulaşması; bilim kurgunun felsefik olarak satırlara yansıtılması da göz önüne alınırsa, biz okuyucular için büyük bir kazanç olmuş.

Bu kitabı kısaca yorumlacak olsaydım; 152 sayfa ile tadı damakta kalan, Rus yazarların o güzel anlatımı ile okuma keyfini üst seviyelere taşıyan bir bilim kurgu kitabıydı şeklinde tanımlamak yerinde olurdu.

Eğer bilim kurgu okumayı seviyorsanız, Kıyamete Bir Milyar Yıl’ı okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.
İnceleme blogumdan alıntıdır. https://goo.gl/GfPnZ6

Kübra 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?"
Kıyamete Bir Milyar Yıl, çok sevdiğim bilimkurgu edebiyatının en seçkin örneklerinden birisi. Devamlı düşünmeye ve sorgulamaya itiyor insanı. Doyurucu diyaloglarla bezeli. Kitaba hakim olan gizem, karakterle birlikte sizin de mantığınızı bolca çalıştırıyor. Onlarla birlikte gizemleri çözüp bir çıkar yol bulmaya çalışıyorsunuz. Kitaptaki karakterler sizden daha çok şey bilmiyor, bu yüzden birlikte akıl yürütüyorsunuz. Kitabın en çok bu özelliğini sevdim. Bir de Strugatski kardeşlerin mizahın ve kurmaca-absürd olayların arasına gizlediği yoğun sistem eleştirilerini. Ki aynı eleştiriler Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı daha taslak halindeyken sansürün kurbanlarından biri yapmıştır. Bolca akıl yürütmeye sevk etmesi, hayal & düşünce dünyanıza yaptığı katkı ve ince mizaha bürünmüş haliyle çok yüce bir türdür şu bilimkurgu.

Arkadi ve Boris kardeşler'e ait okuduğum ilk kitap Yokuştaki Salyangoz'du. Aradan geçen sekiz on yılın ardından, bugün, o kitaba dair anımsadıklarımın ne kadar az olduğunu görüyorum. Bu belleğimin işlevsizliğiyle ilgili değil (bu konuda belleğim okuduğum her bir kitabın sadece ana karakterlerini değil, yan karakterlerini de isim isim anımsayabilecek kadar iyi olmuştur hep), ne de kitabın kötü bir kurgusu olduğuyla.

O dönemde, bu kitabı kendimi "vererek" okumamıştım; bilimkurgu türü benim için yeniydi ve kitabı oldukça tuhaf bulmuş, açıkçası beğenmemiştim. Bir tür ödev duygusuyla (ki bunun saçmalığını şimdi anlıyorum) okumuştum. Okumuş olmak için okumak.. Kitabı tekrar elime aldığımda, o kitabın müthiş kurgusu karşısında afalladım bunca yıl sonra.

Bu ikinci okuma, bana bu yazarların eserlerine yeniden eğilme gerekliliğini hissettirdi. İyi bilinen kitaplarından olan "Kıyamete Bir Milyar Yıl" kurgusuyla ve diliyle, şahane bir kitap.

Kısaca konudan bahsetmek gerekirse:

Kendisine Nobel ödülü kazandıracağına inandığı bir konuda çalışan bir astrofizikçi, bu çalışmasını tamamlamasına yaklaşırken, kah gizemli bir kadın, kah arkadaşları, kah bilinmeyen kişilerin telefonları tarafından zihni dağılmaktadır. Bu çalışmayı tamamlamaması için herkes söz birliği etmişçesine kahramanımızın evine üşüşür. Acaba bu çalışmadan haberdar olanların bunu engellemek için bilinçli bir çabası mı söz konusu, yoksa bilinmeyen birtakım güçlerin işi mi bu?

Oğuz 
06 Oca 18:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir bilim adamının kendisini çalışmalarına verme gayreti içinde başına gelenleri anlatan ve aslında insanı kendisinden/hayatından alıkoyan şeyler hususunda yakın çevresini hedef tahtasına oturtan; bana göre bazen de sıkıcı gelebilen orta halli bir bilimkurgu. Orwell'dan ve H.G.Wells'ten sonra beklentimin yüksek olması bunda büyük bir etken diye düşünüyorum.

Mustafa iz 
06 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ilk kez bir rus bilimkurgusu okudum. Keyifli ve güzel bir eserdi. Genelde ruslar eserlerinde insan odaklı olduklarından bilimkurguda ise insan odaklı olmalı ilginç geldi. Hani çoğu bilimkurgu eserlerde olan ya da olacak etmenler gelişim ve ilerle sonucunda gerçekleşen olaylar irdelerken bu bilimkurgu eserde ise gelişim ilerleme zaten oluyor fakat sen zerre kadar bir etkin var yinede büyük bir etki her ne kadar kendini basit ya da ıleri görüşlü ya da egolu egosuz gir sende ki eserde kahramanın duygu ve düşünceleri vardı aynı bir rus klasik okur gibi okuma keyfi fakat daha bilimsel daha geniş çaplı bir konu... Keyifli okumalar...

Aliye T 
30 Oca 23:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir solukta okunabilecek bir kitap ama (bu kısom bana göre) olayın içine tam giremedim sanki kopuk kopuk adapte olabildim sanki. Değişik bir kitap okuyacaklara keyifli okumalar dilerim

Ahmet Boyraz 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Arkadi ve Boris kardeşler'e ait okuduğum ilk kitap. Sürükleyici ve ilginçti. Arkadi ve Boris kardeşler'i biraz daha okumalıyım diye düşünüyorum.

Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu ve felsefe romanı. Dimitri Malyanov bir astronomi uzmanıdır ve bir formülle uğraşmaktadır. Bir gün karısı İrka'dan bir telgraf ve yiyecek yanında Lidoçka adında bir kız gelir. Aynı zamanda Snagenoy adındaki komşusu da gelir. Ancak ertesi gün ölü bulunur. İçişleri Bakanlığı Malyanov'dan şüphelenmektedir. Sonradan bir kaç isimin daha benzer durumda olduğunu fark eder. Vaynhgarten, Zahar, Glokhov ve intihar eden Snagenoy. Burada dünya dışı bir medeniyetin bu insanlardan üzerinde çalıştıkları işleri bırakmaları istenmektedir. Ne yapacağını bilemeyen ekip, Malyanov'un komşusu ve meşhur matematikçi Veçerovski'den yardım ister ve olaylar gelişir. Yarı bilimsel yarı felsefi pek çok konuşma yapılır ancak sorun uzaylılar değildir. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Semih 
13 Oca 16:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Öylesine yalnızsınız ki, düşmanlarınız bile yok sizin!

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)
Oblomov 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ayakların üzerinde ölmek, diz çökerek yaşamaktan daha iyidir.

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)
Semih 
13 Oca 15:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tanrı’yı reddettik, ama destek olmadan, mitlerden bir koltuk değneği olmadan kendi ayaklarımız üzerinde duramıyoruz hala. Ama durmalıyız! Bunu öğrenmeliyiz!

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 104 - İthaki Yayınları)
Yasemin A. 
 25 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Belki de, Newton’un kutsal kitaptaki 'Kıyamet’i açıklamaya kalkması, Arşimet’in de sarhoş bir asker tarafından öldürülmesi tesadüf değildir.

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 143)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 143)
Gökhan 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Başarıyla atlattığımız tatsız bir durumu hatırlamaktan daha keyifli bir şey yoktur."

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 149 - İthaki)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 149 - İthaki)
Oktay Y. 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Aynı korkunç hikayeyi iki saat içinde ikinci defa anlattığınızda, onun gülünç taraflarını da görmeye başlarsınız.

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 62 - İthaki Yayınları)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 62 - İthaki Yayınları)
Gökhan 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İkisi de sustu. Sessizlik öylesine derindi ki Malyanov ayak parmaklarını huzursuzlukla oynatıyordu. Gözlerini nereye çevireceğini bilmediğin, tamamen uygunsuz ve beceriksizce başlayan yeni sohbetlerin başının içinde bir varilin içindeki taş gibi dönüp durduğu anlar, en iğrenç olanlarıdır."

Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 23 - İthaki)Kıyamete Bir Milyar Yıl, Arkadi ve Boris Ştrugatski (Sayfa 23 - İthaki)
3 /