1000Kitap Logosu
serdar şahin
serdar şahin
serdar şahin
TAKİP ET
serdar şahin
@serdarsahin
Yüksek Lisans
istanbul
168 okur puanı
15 Eki 2015 tarihinde katıldı.
257
Kitap
107
İnceleme
105
Alıntı
2
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
serdar şahin
yorumladı.
544 syf.
·
18 günde
·
Puan vermedi
Veba Geceleri
7.3/10
· 2.245 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
serdar şahin
Tavsiye eder misin?
1
ramazan k.
Orhan Pamuk'un daha iyi kitapları var. Kafamda Bir Tuhaflık, Kar, Kara Kitap, Cevdet Bey ..., Beyaz Kale, Sessiz Ev hepsi Veba Geceleri'nden daha iyi bence. Kurgusal dünyası güzel kitabın ama kitabı Orhan Pamuk'un ressamlık günlerine atıf ve Şevket Pamuk'a nazire yapan bir eser olarak değerlendiriyorum. Karakterlerin içsel değerlendirmeleri pek yok. Zaten Romanı yazanı da bir tarihçi olarak kurgulamış. Aslında bu açıdan romanı kusurlu yazmış olmak da romanın bir başarısı olabilir. Mükemmel bir roman olsaydı baştaki kurguya uymazdı. Ben Orhan Pamuk ne yazsa okurum açıkçası. Bu yorum da uzun oldu kitap için yorum kısmına alayım :)
1
serdar şahin
Aşkımız Eski Bir Roman'ı inceledi.
224 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Ahmet Ümit'i biliyorsunuz.Onu anlatmama gerek yok. Bu okuduğum 3. kitabı. Bab-ı Esrar ile İstanbul Hatırası'nı okumuştum. İki kitabı da çok beğenmiştim. Bu kitabı da beğendim. İçinde 3 hikaye olan bu kitaptaki hikayeler öyle karmaşık, çetrefilli cinayet olaylarından bahsetmiyor. Belki de polisiye tarzı roman okuyanlar için vasat bir kitap bile olabilir. İstanbul Hatırası'ndaki gibi bir kurgu, olay örgüsü, enfes tarihi bilgi ve betimlemeler yok. Ama ben kitabı müthiş, dahiyane bir kurgu taşıyor, insanı oldukça ters köşe ediyor diye sevmedim. Aksine kitabın içinde geçen insanların hayat hikayelerinin anlatılmasını, bu hikayelerin basitliğini, Nevzat Komiserin ruhunu, karakterini ve etrafı ile olan ilişkilerini sevdim. Sanki bir Behzat Ç'den 3 bölüm seyredermiş gibi hissettim kendimi. Öyle ters köşe yapmalara, edebi işçiliğe her zaman gerek yok. Bir şey katmasına da gerek yok. Kitap açıkçası okurken beni heyecanlandırdı, içindeki hayat hikayelerine, insanın doğasının bazen basitliğini bazen karmaşıklığını gösteren üslubuna bayıldım. Sonuç olarak sıkılmadan hemen bitirdim ve bu kitap Ahmet Ümit'in bütün kitaplarını okumak için içimde bir heves uyandırdı. Bazen kitabın sanatsallığını bir kenara bırakıp güzel bir film seyrediyormuş gibi size hoşça vakit geçirmesi yeterlidir. Bu kitap da onlardan biri. Ahmet Ümit'in okuduğum diğer iki kitabına göre sönük kalsa da bu kitabı da Ahmet Ümit'in hatrına ve güzelce vakit geçirmek adına okuyabilirsiniz.
Aşkımız Eski Bir Roman
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Marziya Öztürk
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
1
serdar şahin
Haklısınız. Evet dediğiniz gibi kitap diğerlerine göre basit. Okuduğum diğer iki kitabı ile karşılaştırdığımda da bunların üslubundan bu rahatça anlaşılıyor. Ama ben bu basitliğinden de keyif aldım, mesela overlokçu kızın hikayesi, insan ilişkileri, gerçek hayatta olabilecek sıradan şeylerin anlatılması benim hoşuma gidiyor. Dediğim gibi bazen basitlik arıyorum, hoşça vakit geçirecek, diğer ağır kitaplar öncesinde soluk alabileceğimiz bir mola gibi düşünüyorum.
1