busunkitapligi, Dikenler ve Güller Sarayı'ı inceledi.
 17 Mar 23:16 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Uzun zamandır okurken sinir krizi geçirdiğim, başımı duvarlara vurmak istediğim, içinde sevecek bir şey bulamadıkça goodreads puanını düşünüp bir mantık bulmaya çalıştığım bir kitap olmamıştı. Sevmediğim çok kitap okudum ama beni bu kadar sinirlendireni görmemiştim.

Baştan söyleyeyim, kitabı sevenlere lafım yok. Yalnız bana fan girl modlarında gelmeyin, gelecekseniz de sorularıma cevap vererek yapın bunu, lütfen. Bana kitabı sebepsizce, sebepli ya da başka bir şekilde sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sorun değil. Ama aşağıda yazacaklarımın kitapta olmadığını iddia ederseniz biraz gülerim. Yine de sevinirim. Zira bunlar benim yanlış anlamamsa ve bana doğru halini gösterirseniz benden çok sevineni bulamazsınız.

Kitapla ilgili 35 bölüm boyunca sevdiğim bir yer bulamadım. Ne dil ne karakterler ne kurgu ne uyarlama ne herhangi bir şey bana mutluluk verdi. Bir şeyler olmalı, bu kadar sevildiyse eminim bir şeyler vardır diye düşünerek okudum da okudum. İşin aslı arkadaşımla birlikte okumasaydım bitiremeyebilirdim. Çünkü onunla kitap üzerine parodi sohbetleri yapmak, bu kitabın bana en çok mutluluk veren yanı oldu. 36. bölümden itibaren kitap hafiften canlandı, nihayet başı sonu birbirine bağlı birtakım olaylar meydana geldi de yarım bırakmayıp bitirebildim. O kısım da genel hatalardan muzdaripti ama en azından sıkılmadığımı, cinnet geçirmediğimi söyleyebilirim.

Önce kurgudan başlayıp sırayla karakterlere sövmeyi düşünüyorum. Hazırsak başlayalım.

Kitabın esas fantastik kurgusu güzel olmakla birlikte yazar bunu işleyemediği için gözümde bir değeri kalmadı. Kurguya dair en büyük hata kahraman anlatıcı tercihi olmuş. Bu da insanda acaba kendi kurgusundan çekiniyor mu, sorusunu oluşturmuyor değil. Kitabın en ahmak, en cahil, en sığ ve en boş karakterinin gözünden olayları verirken bu kurguyu işlemek zor olmasa gerek. Ne de olsa pek bilgi vermeniz gerekmiyor. (Tarihi belirsiz bir zamanda, periler ve insanların birlikte yaşadığı bir kıtanın öyküsü üzerine kitap. -Sıcak çikolata, duvar saati, doğum kontrolü, şemsiye var mesela ama at arabası ile yolculuk ediyorlar. Bunlardan ortalama bir zaman tahmin etmek benim için mümkün olmadı. Bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatması çok güzel olurdu.- Periler ve insanlar bir savaş yapmış, topraklar "duvar" ile ayrılıp insanlar bir köşeye atılmış durumdadır. Periler kendi içlerindeki çekişmeler sebebiyle 7 ayrı Yüce Lord'un yönetimi altında yaşamaktadır. Ne idüğü belirsiz bir "Anlaşma" sebebiyle çok güçlü, ölümsüz periler insanlarla savaşmıyor, kendi hallederinde takılıyordur. İnsanlar hep olduğu gibi fakir, zengin sıradan hayatını yaşamaktadır. Elbette bu durumdan rahatsız olan periler ve insanlar vardır. Bu da serinin başlangıcına açılan kapı olacaktır. Falan filan.)
Araya katılan masal uyarlamasına gelecek olursak, bu yorumdan çıkamayız. Tek diyebileceğim bayağı güldüm. Bayağı. Bu kitapta gülecek bir şey bulduysam, tavsiyem ciddiye almanızdır. Çünkü sinir krizi derken şaka yapmıyordum.

Gelelim karakterlere... Feyre (Kendisine Fairy demeyi yeğliyorum.) ve ailesi en çok konuşacağım kişiler, eminim tahmin edebiliyorsunuzdur. Ablaları ve babası bencillikte zirveye oynayan, karaktersizlikte emsalsiz, asap bozmakta bir numara insanlardı. En komiği de tüm bu davranışları için Feyre sürekli içinden bahaneler uyduruyor, kendince çıkarımlar yaparak onların bu tavırlarına kulp takıyordu ama nafile. (Kahraman anlatıcı yazmayı beceremeyen yazarın araya kattığı bu detaylar, müneccimleri aratmayan çıkarımlar tabii beni ifrit etmekten öteye gitmedi. Öyle ki ailesine mi de daha gıcık oldum yoksa kızın onlar hakkındaki savunmalarına mı bilmiyorum.)

Feyre ise... Bir bela... Nefret sebebi, insanlıktan soğutan bir karakter. Sözde güçlü bir kadın yazmak isteyip de böylesine sığ birini başka kim yazabilirdi merak ediyorum. Her söylediği, her düşündüğünü, her çelişkili tavrıyla kitaptan soğuttu da soğuttu. Öyle ki Feyre olmasaydı seriyi severdim diye düşünmeye başladım. Size birkaç örnek vereyim. Mesela Feyre ona sebepsiz yardım eden biri ve ölmesini isteyen kişi ile karşı karşıya kaldığında, yardım edenden korkup nefret edebilen ve diğerine sempati duyabilen bir ruh hastası. Ah, o bir çelişkiler abidesi. Yaklaşık 40 sayfalık bir tekrar bölümü var kitabın. Size o kısımdan süzdüğüm, alıntı olmayan cümlelerle hislerimi anlatmak istiyorum. Biraz mübalağa olacak ama kusura bakmayın.

-Buradan kaçmalıyım, gitmeliyim, kurtulmalıyım!
+İstersen gidebilirsin, burada kalmak zorunda değilsin Feyre.
-Yemek yiyip öyle kaçayım. Önce güç toplamalıyım.
+Kapı şurada Feyre, istersen git.
-Beni burada ne kadar tutsak edecekler?
+Feyre, istersen GİT!
-Bir yolunu bulup gitmek için izin alabilirsem diye bir bıçak çalayım, bir çıkın hazırlayayım da elimin altında dursun.

Başka bir tekrar mevzusu...

-Karnım çok aç, yemek yiyeyim.
+Feyre gel, bir şeyler ye.
-Ölürüm daha iyi.
+Sen bilirsin.
-Çok açım. Yiyip öyle mi ölsem?
+Buyur, ye.
-Asla, asla yemeyeceğim!
+Zıkkım ye Feyre.
-En iyisi bir şeyler yiyip güç toplayayım.

Başka bir tane...
(Bu da kendiyle olan halleri)

-O bir ölümsüz, ona asla zarar veremem.
-Ne olur ne olmaz yanıma bir silah alayım.
-Aslında ona silahlarım zarar veremez.
-Şu bıçağı çalayım da elimin altında dursun.
-Ölümsüz ya, ona hiçbir bıçak zarar veremez.
-Umarım masadan bıçak çaldığımı fark etmez.

Şaka yaptığımı sanıyorsanız, kitabı okuyun.

Feyre, saçı başı yolunası bir karakter. Okurken tahammül etmekte o kadar zorlandım ki bunu anlatacak kelime yok. Onun saçmalıkları, çelişkileri bitmek nedir bilmez. Birçok örnek verebilirim ama spoiler olmasın diye yazmıyorum.

Gelelim başka bir mevzuya... Feyre gibi değil roman ya da didaktik bir eser okumak, çocuk kitabı bile okuyamayan ve okul yüzü görmemiş birinin kelime dağarcığı ve çıkarım noktasında bu denli "abartılı" olması acayip abes olmuş. İnsan sadece okuyarak mı gelişir diye düşünebilirsiniz ama eğer hayatı yalnızca yemek bulmak ve ateş yakmak olan bir insandan bahsediyorsak bu önemli bir detay. Kendince alfabe uydurmasına mı gülsem, freskten natürmorttan bahsetmesine mi yansam bilemedim. Bari kızı okuryazar biri yapsaydın yazar, eline ne geçti? Ay bir de buna dertleniyor, tripler falan atıyor işte cahilim ben hadi dalga geçin, tamam diye. Ama eline ne fırsatlar geçiyor da bir kere demiyor, böyle boş boş duracağıma okuma yazma öğreneyim diye. Niye? Çünkü o güçlü bir karakter. Sağlam bir kişiliği var.

Ay, ciddi anlamda yıldım bu yorumu yaparken. Eğlenemiyorum bile.

Tamlin ve Ryhsand'dan da kısaca bahsedeyim de Dex'e bir iki kelam edip yorumu bitireyim. Tamlin, yazarın gazabına uğramış masum bir karakter. Kitabın 35 bölümü boyunca adamın yaptığı hiçbir şey yok. Yine de yazar kurbanını gözüne kestirmiş ve ilk üç yüz sayfa boyunca anlattığı adamla çelişen tavırlar son kısımlarda başlıyor. Ben öyle çok da sevmemiştim kendisini ama yine de böyle gözden çıkarılmasını doğru bulmadım.

Ryhsand ise... Çok merak ettiğim bir karakterdi. Öyle övülüyor ki yıllardır, mükemmel bir erkek karakter beklemedim değil. Eğlenceli ama çok da cezbedici bulmadığım biriydi. Okurken hiçbir şey hissetmedim aslında. Tek sevincim kitaba girişiyle olay getirmesi oldu. Umarım, tabii ben devam edersem, diğer kitaplarda da bize bol bol aksiyon getirir. Eğer hata edip baştan almış olmasaydım seriye devam etmezdim ama sevgili paramın hatırı için zorlayacağım gittiği yere kadar.

Gelelim çeviri ve redaksiyona.... Kitabın içinde "tıpışlamak" ve "tünik" diye iki saçma sapan kelime, benim en taktıklarım. O kadar çok tekrar ediyorlar ki her tünik ve tıpışlamak gördüğümde kan beynime sıçradı. Sağı solu tıpışlamak istedim ama manasını bulamadım. Gözünüzü seveyim, şu organı kullanın. Öyle argo bir çeviri ki okurken inanamadım. Sırf şu çevirilerin korkunçluğu yüzünden dil öğrenmeyi kafaya koydum, yakın gelecekte değil ama bence bunu yapmalıyım.

Bu arada kitabın etiket fiyatı gayet normalken kağıt kalitesinin böylesine yerlerde olması da düşündürdü. Abartmıyorum, kitap elinizde matrix kaşığı gibi büklüm büklüm oluyor. İnsan düşünüyor, acaba bir kağıt yok mu?

Sözün özü, serinin ilk kitabı benim için bir faciaydı. Zihnim de şu an bu enkazın altında çırpınıyor. Eğer detayları görmezden gelebilir, Feyre'i yok sayabilirseniz alabilirsiniz. Aksi halde tavsiye edip de sizden küfür yemeyi göze alamam. :)

Gökçen Kız, bir alıntı ekledi.
14 Mar 22:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaldı mı ki böyle biri :-(
Benden bir şey istemeden, bana hâkim olmadan, beni tezlil etmeden beni sevecek ve yanımda yürüyecek bir erkek... Yani hakikaten kuvvetli, tam bir erkek...

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet A., Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
 11 Mar 00:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Son, ki, üç... Ses veriyorum arkadaşlar!

“Ortaya karışık yaparım
İncelemeyi yazarım
İster sev ister sevme
Keyfime bakarım, hey ) x2”

Niyeyse bilmiyorum ama bu kitabı okuyan her 100 kişiden 99’u sevmemiştir. Dediğim gibi nedenini bilmemekle birlikte, kiminin kitabın dilinden kiminin de konusunu vasat bulmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her kim sever veya sevmez beni alakadar etmez. Yalnız şunu da belirtmek isterim ki benim dayım mafya... Şaka şaka.. Kitabı beğenen o enderlerden biriyim.


BÖÖÖÖÖ!!!
SPOİLER ÇIKABİLİR!


J. D. LİDAR/SERBES Mİ? ALİ/EMRAH SALINGER Mİ?
Sanırım öncelikle dil mevzusuna değinmek istiyorum. İnsanların (yani kitabı sevmeyen insanların) bir kısmının nedeni bu; kitabın dili. Kitabın dili, bildiğiniz edebi dilden uzak bir sokak ağzıdır. Ben Salinger’in bu romandaki dilini (ki ilk defa okumaktayım) edebiyatımızda Ali Lidar ve Emrah Serbes’in diline yakın buldum. Bazen acaba onlardan mı okuyorum yanılgısına da düşmedim değil. Bu sokak dili, kimi eleştirmen ve okurlar tarafından edebiyata zarar verir korku ve düşüncesinden kaynaklı hoşlaşmasalar da ben gayet beğeniyle okuyorum. Ama dil konusunda benim de diyeceğim iki çift olumsuz eleştirim olacak. “Lanet olsun” , “Tanrı aşkına” ve “Felaket ....... -genelde boşlukta karı lafı geçiyor-" sözlerinin çok aşırı kullanılmış olması neredeyse kusmama neden olacaktı. Bu belki de orijinal metinden kaynaklı belki de bizdeki “Amerikan Sokak Ağzı” algısından dolayı çeviriden de kaynaklı olabilir. Ama her ne türlü olursa olsun bu durum felaket sinirimi bozdu.


J. D. HOSSEINI Mİ? KHALED SALINGER Mİ?
Bence bu kitabın kalitesi veya vasatlığı Halit Hüseyni’nin yazdığı kitaplardan daha aşağı değildir. Niye Halit beyimizin insanların duygusunu kullanarak yazdığı kitabı seven insanlar Salinger’in bu eserini beğenmiyorlar? Ya ikisini de sevmeyin veya ikisini de sevin. Sadece biri insanların duygusal yönden etkileyecek bir konuyu işlerken öbürü içindeki dünyayı olduğu gibi kusmuştur. Maske ardına saklananı alkışlamakta üstümüze yoktur vallahi.

“(...) İnsanlar hep yanlış şeyleri alkışlıyorlar. Ben piyanist olsaydım, gider bir kenefe kapanır, öyle çalardım. Neyse, şarkıyı bitirdiğinde, millet acayip bir alkış tutturdu, bizim Ernie de taburesinde döndü ve o müthiş sahtekar alçakgönüllü tavrıyla eğildi. Sanki, harika bir piyanist olmakla birlikte, acayip alçakgönüllü bir herifmiş gibi. Bu ne sahtekarlıktı; Ernie’nin bu kasıntı halleri yani. Gülünçtü ama, şarkıyı bitirdiğinde ona acımıştım. Piyanoyu doğru dürüst çalıp çalmadığının bile farkında olduğunu sanmıyorum. Ben biraz da, onu böyle acayip alkışlayan sersemlerde buluyorum kabahati; bir fırsatını bulsalar, kötülemedik hiç kimse bırakmaz bunlar.” (Syf: 84) Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.


J. D. CAULFIELD MI? HOLDEN SALINGER MI?
Aslında yukarıda verilen alıntıda başka bir ipucu daha vardır. Birçoğumuz Salinger’in inzivaya çekildiğini biliyoruz. Kendisi de, kendini topluma kapatmadan önce verdiği bir röportajda Holden (kitabın kahramanı)’ın yaşamına benzer bir çocukluk geçirdiğini söylemektedir. Yukarıdaki ipucu (aslında kitabın bütünü) Salinger’in neden bir inzivaya çekilme ihtiyacı duyduğunu da bize göstermektedir. Kitap boyunca Holden, birçok insandan (neredeyse tüm tiplerden) nefret ettiğini ve onları ikiyüzlü, sahtekar olarak gördüğünü, sadece küçük kardeşini sevdiğini, eğer fırsatını bulmuş olsaydı, bir ormanın kenarında bir kulübede yaşamını sürdürmek istediğini, sahtekar olan hiç kimsenin giremeyeceğini söyler durur. Aslında Holden, Salinger’in çocukluğunun kurgulanmış halidir. Kitabın sonunda apaçık olmasa da, Holden’in hastaneye kaldırıldığını görüyoruz. Salinger, Ernest Hemingway’la tanıştıktan sonra ona, kendisinin küçükken hastaneye kaldırıldığını söyler. Salinger, insanların maskesinden bıkıp usanmıştı. Herkes, ama herkes ona sıkıcı ve sahtekar geliyordu. Gerçek hayatındaki ve kitaptaki karakterlerin asabi ve sinirli olmasının en temel nedeni budur. İnsanlardan kaçmalarının sebebi...

İnsanlar olarak hepimiz elbet birilerinden veya belirli tiplerden nefret ederiz. Zaten herkesi sevecek halimiz de yoktur. Ama Salinger’in nefret duygusu, çok daha büyüktü. Bunun nedeni ise; ben de bilmiyorum. Çünkü kitapta da size anlatamayacağım şeyler diyor. Ama hiçbir şekilde o şeylerin ne olduğunu öğrenemiyoruz. Ne oldu, ne yaşadı da böyle tüm insanlara küstü bu adam? Herkesten nefret eder oldu? Şahsım adına söylemem gerekirse -ki bazen iletilerde görüyorsunuz- yüksek bir nefret duygusu bende de var. İnsanlardan nefret ediyorum. Ama kesinlikle Salinger veya Caulfield kadar değil. Bir yönden ikisini de çok iyi anlıyorum. Ama öbür yandan da onlar gibi olmadığım için tam olarak kestiremiyorum.

Niye böyle bir kitap yazdığını söyleyenlere, bunu merak edip, “Aman, bir ergenin vasat sorunları” tarzı bir gözlem ile kitaba bakanlara ise cevabını kitapta veriyor zaten. Sadece bu insanların bu kitabı nereleriyle okuduğunu merak ediyorum.

“(...) Diğer pek çok şeyin yanında, insanların davranışları karşısında aklı karışan, korkuya kapılan, hatta hasta olan ilk kişinin sen olmadığını anlayacaksın o zaman. Bu konuda hiç de yalnız değilsin. Heyecan ve dürtüyle öğrenmek isteyeceksin. Aynı senin şimdiki durumunda, pek çok, pek çok insan ahlaksal ve ruhsal sorunlarla karşılaşmış. Ne mutlu ki, bazıları bu sorunları yazmışlar. Onlardan öğreneceksin bunları; eğer istersen. Aynı biçimde, bir gün senin önereceğin bazı şeyleri başka birinin gelip senden öğrenmesi gibi. Ne güzel bir düzen bu, sırayla, karşılıklı. Ve, eğitim de değil bu. Tarih bu. Şiir bu.” (Syf: 177)

İşte Salinger de, kendinden öncekilerden almış ve kendi yazım dili ve potasında bu öğrendiklerini öğütmüş ikisini harmanlamak suretiyle böyle bir aş ortaya çıkarmış, kendisinden sonra gelecek biri için de bu şiiri bırakmıştır. Bu, bir tarihtir. Şiirdir. Ama kesinlikle eğitim değildir.

Aslında bir şey anlamayıp da kitabı beğenmeyenlere de kızmamak gerekir. Çünkü iletişim sürecinde iletişimin çift yönlü (sağlıklı bir şekilde sürmesi için) kaynaktan gelen kodlanmış iletinin, alıcı tarafından kodun çözülmesiyle birlikte mesajın alınması sonucu olur. Eğer alıcı gönderilen kodu çözemezse, iletişim gerçekleşmez ve kaynaktan gelen mesaj tamamıyla bir saçmalık ve bir nevi gürültü olarak algılanır. (Kim diyor okulda gördüğümüz dersler hayatta ne işimize yarar diye? Aha da burada ne güzel işime yaradı ;)) İşte bu yüzden de her insanın bu kitabı beğenmesi beklenilemez. Aslında bu, her kitap için geçerli olsa da, şimdiki konumuz bu kitap. Yani, mesajı almak önemli olandır. Kitabın diline vs şeylere takılırsanız, tökezleyebilirsiniz.

İncelemeyi kapatmadan önce son olarak kitabın ismi ile ilgili de birkaç kelam edeceğim. Evvela, kitabın adını “Çavdar Tarlasındaki Çocuklar” şeklinde çeviren zatın Allah cezasını versin. Orijinal ismi “Çavdar Arasında Yakalanan” tarzı bir şey olur. Ama tasvip edersiniz ki bu isim hiç hoş olmazdı. Ama keşke geçen sene (yoksa bu sene miydi?) çıkan filmin adının çevrildiği gibi çevrilmiş olsaydı kitabın adı: “Çavdar Tarlasındaki Asi” diye. Kitabın da ruhuna uygun olurdu. Çünkü Çavdar Tarlasında Çocuklar, insanın aklına güzel bir roman, köy yaşamı, tatlı tatlı olaylar, belki toplumsal gerçekçi birkaç hakikat vs. getiriyor. Ama kitabı bir açıyorsun ki, hiçbir alakası yok. Ama Çavdar Tarlasındaki Asi dediğinde, biraz daha hazırlıklı olurdu okur. Bu ismin de kitabın beğenilmemesinde önemli bir etkisi vardır. Çünkü okur, isme aldanarak beklentiye kapıldığı şey ile okuduğu şey arasında uçurum olduğunu görünce, zaten bir sıfır başlıyor kitaba. Keşke yayınevi düzeltse şu ismi!..

Her ne ise gençler. Diyeceğim şu ki, ister okuyun ister okumayın. Keyfiniz bilir. Şahsım adına içinden güzel mesajlar çıkardığım ve etkilendiğim bir kitap oldu. Öyle “Başucu Kitabı” şeklinde tabir edilen cinsten olmasa da beğendim. Okuyacaksanız da, dediğim gibi, mesajını almaya bakın. Sağa sola takılmayın. Haydi bakem, çok da şiii yapmayın. Kendinize de çok çok iyi davranın..

emre er, bir alıntı ekledi.
10 Mar 22:08 · Kitabı okuyor

Yaşam
Yaşamdaki mutluluğun ana şartları: yapacak bir şey, sevecek biri ve umut edecek bir şey.

Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc Miralles (Sayfa 105 - indigo kitap)Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc Miralles (Sayfa 105 - indigo kitap)
ismiaylin, bir alıntı ekledi.
06 Mar 20:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yaşamdaki mutluluğun ana şartları: Yapacak bir şey, sevecek biri ve umut edecek bir şey."

Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc MirallesIkigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc Miralles

"Kendine aşık olmak Narcissus'un cezasıydı."
I.

Bu, hikayenin bildiğiniz hali:

“Narcissus kendi yansımasına aşık olacak kadar kendine aşık bir adamdı. Başka kimse onun için yeterince iyi değildi. Havuzdaki yansımasına baktı ve söndü gitti.”
Ama hikayenin tamamı bu değil:

Narcissus doğduğu zaman annesi Liriope onu kör falcı Tiresias’a götürdü ve bir kehanette bulunmasını istedi: “Ömrü uzun olacak mı?”

Tiresias kahin olmadan önce yedi yıl boyunca bir kadın olarak yaşamış ve kadınlar hakkında iki önemli keşifte bulunmuştu. Biri kadınların sevişmekten erkeklerden daha çok zevk aldığıydı. Bu keşfini Hera ve Zeus’la paylaştığında Hera o kadar kızdı ki onu bir anda kör etti, bu da Tiresius’un ikinci keşfine yol açtı: Her kadın bu gerçeği duymaktan hoşlanmıyordu.

Zeus durumu telafi etmek için Tiresius’a geleceği bilme gücünü hediye etti, o da Liriope’ye bu karmaşık kehaneti:

“Kendini bilmediği sürece oğlunun uzun bir ömrü olacak”
Şimdi bu ne anlama geliyordu?

II.

Sizin bildiğiniz hikayeye göre Narcissus o kadar güzeldi ki herkes onunla olmak istiyordu, ama o hepsini reddetti: Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, yeterince iyi değilsiniz.

Reddedilen aşıklardan biri çok kızıp intikam tanrıçası Nemesis’ten misilleme dilendi. “Eğer Narcissus bir gün aşık olursa, aşkına karşılık bulamasın!”

Nemesis bu duayı duydu ve Narcissus’un kendine aşık olmasını sağladı: bir gün yolu bir su birikintisine düştü ve içine baktığında gördüğüne aşık oluverdi. Suda gördüğü gerçek değildi, ve doğal olarak kendisini geri sevemezdi. Ama Narcissus havuzun dibindeki güzel insanın çıkıp bir gün kendisini sevmesini sabırla, sonsuza dek bekledi.

Bu çok kolay ilk dersi bir kenara not etmelisiniz: eğer hiç kimse sizin için doğru görünmüyorsa ve doğru görünen kişi de sizi istemiyorsa problem o kişi değil, sizsiniz.

III.

Buraya kadar ne öğrendiniz? Sizce anladınız mı?

Hikayeyi dinlediniz, kelimeleri takip ettiniz ama aklınız duymamazlıktan geldi ve hikayeyi başka bir şeyle değiştiriverdi. Size bunu söyledikten sonra bile hikayeyi hatırlamakta güçlük çekeceksiniz.

Narcissus’un kendine başkasını sevemeyecek kadar aşık olduğunu düşünüyorsunuz. Ama olan bu değildi, hikaye açıkça anlatıyordu: Narcissus önce kimseyi sevmedi, sonra kendine aşık oldu. Anlıyor musunuz? Başka hiç kimseyi sevmediği için kendine aşık olmak zorunda kaldı. Kendine aşık olmak Narcissus’un cezasıydı.


Narcissus’un kendine aşık olduğu için o kadar insanı reddettiğini düşündünüz, ama onları kendine aşık olmadan çok önce reddetmişti. Narcissus’un herkesten daha iyi olduğunu düşündüğü için mi sevenlerini reddettiğini düşünüyorsunuz? Veya herkesten daha yakışıklı olduğu için? Ne kadar yakışıklı olduğunu kendi nasıl bilecekti ki? Kendi yansımasını suda görünce tanımamıştı bile! Narcissus o insanları kendisini sevdikleri için reddetti.

IV.

Nemesis‘in (İng. düşman) hasım anlamına geldiğini, size her zaman karşı çıkan, karşısında en çok zorlandığınız insan olduğunu düşünüyordunuz. Size az çok benzeyen, ama tam karşınızda duran biri.

Ama yukarıdaki açıklamaların hepsi gerçeği saklamak için tıkır tıkır çalışan yalanlarınız: Aslında düşman, kendinize aşık olmanızı sağlayandır. Nemesis olmadan, Narcissus’un hikayesi de olmazdı. Düşmanınız olmadan, sizin de bir hikayeniz yok.

V.

Bazıları Narcissus’un dalıp gittiği su birikintisinin efsunlu olduğunu, ona büyü yaptığını ve başka yere bakmasını engellediğini söylediler. İçten içe öyle olmasını istiyorlardı. Bir erkeğin kendisini baştan çıkardığı için kadını suçlaması gibi su birikintisini suçlayabilmek harika olurdu çünkü. İşin aslı büyüye filan gerek yoktu. Nemesis’in sadece Narcissus’un yolunu sıradan bir su kenarına düşürmesi gerekiyordu, Narcissus kendi kendini cezalandıracaktı zaten.

Narcissus suda güzel bir şey gördüğü an ne yaptı? Hayal kurdu ve gördüğü insanın türlü türlü farklı ihtimallerini ve kendisi için olabileceği şeyleri düşündü. Seneler boyunca gördüğü insanın saçları çok güzel diye oturduğu yerde kalmadı. Oturduğu yerde kaldı çünkü hayal kurmak çok vakit alan bir şey.

Ovid’in başka birini anlatırken dediği gibi:

“Ama onun aşkı ihmalle kabarır; acılarla tetikte zavallı bedeni harcanır; zayıflıktan derisi kırışır sonunda, güzel hatları esintilenen rüzgarda çözünür gibi erir gider –bir şey kalmaz geriye, şunlar dışında–”

Neler dışında? Sizce geriye ne kalır? Belki cevap herkes için farklıdır, ama cevabın ne olmasını umduğunuzu biliyorum: Hiçbir şey dışında her şey. Yani bir şey kalsın da, ne olursa olsun.

VI.

Garip bir hikaye bu. Ana karakterin Narcissus olduğunu biliyoruz, ama başlığı “Echo ve Narcissus”. Echo’nun neden bir yan karakter olduğunu düşünüyoruz? Echo’yu bir yan karakter yapan kimdi?

Echo sesi çok güzel olan bir periydi. Fakat biraz fazla konuşuyordu, Hera da onu ancak başkalarının söylediklerini tekrarlama lanetiyle cezalandırdı. “Haa,” dediğinizi duyar gibiyim, “Eko (yankı) kelimesi buradan geliyor.” Bir zahmet büyüyün artık. Bunların çocuk hikayeleri olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bunlar peri masalı değil, uyarı.

Echo Narcissus’a delicesine aşık oldu. Onu özlemle takip etti, kovaladı ama Narcissus onu hakaretle reddetti. Echo’yu istemiyordu. Echo, Narcissus öldükten sonra bile onu özledi, kendisini bu aşka öyle bir gömdü ki sonunda kendisinden geriye bir sesten başka hiçbir şey kalmadı, yok oldu.

Narcissus muhtemelen onu reddetmekte haklıydı: Ne tür bir kadın bir erkeği sadece görünüşü yüzünden delicesine sever? Ne tür bir kadın kendisine bu denli kötü davranan bir erkeği sevmeye devam eder? Narcissus böyle bir kadını neden istesin? Echo güzel sesli bir kadın değildi; aslında içinde sesten başka hiçbir şey yoktu.

Ama hikayenin en başına, yok, asıl başlangıcına dönelim – Siz bunun ortasından başlayan bir rüya olduğunu mu düşünmüştünüz? Eğer öyle olsaydı hikayeyi bir uyarı olarak değil, arzu giderme olarak yorumlamamız gerekirdi.

Başlangıçta Echo Narcissus’u uzaktan, gizlice izliyordu. Narcissus orada biri olduğunu sezdi ve heyecanlandı. “Gel!” diye bağırdı. Echo ancak “Gel!” diye tekrarlayabildi ve saklanmaya devam etti, bu da Narcissus’un onu daha çok istemesine sebep oldu. Bu nasıl bir gizem böyle? Onu göremiyordu ama sesini duyabiliyordu, birden Narcissus’un gözünde bu tanımadığı sesin içinde olabilecek bütün aşkların ihtimali canlanıverdi. Üstelik bu gizemli kadın ona ne söylemesi gerektiğini de gayet iyi biliyordu. Bu kadın kendisi için her açıdan mükemmeldi, arzusunun kaynağıydı.

Derken Echo saklandığı yerden çıktı ve Narcissus onu gördü.

Güzel miydi? Tabii ki. Ama Echo’yu gördüğü an Narcissus’un midesi bulandı, “Iyy,” dedi, “sen sahip olacağına ölüm bana sahip olsun, daha iyi!”

Echo’nun nesi vardı? Sorun Narcissus’un hayalinden daha kısa ya da daha şişman olabileceği falan değildi. Sorun şuydu: Narcissus onu deneyimlediği an, Echo herhangi başka bir şey olamazdı artık.

Ama Echo artık bir hayal değilse de, hala bir yansımaydı. Echo, her kadın gibi erkeğine kendi ruhuna dönüp bakma fırsatını veriyordu, yapması gereken tek şey bakmaktı: Ben nasıl bir erkeğim ki böyle bir kadın bana aşık oluyor? Ben nasıl bir erkeğim ki birine sadece görünüşü yüzünden aşık olabilecek bir kadın, beni seviyor? Ona kötü davranmama rağmen? Ben nasıl bir erkeğim ki birini sadece X yüzünden sevecek bir kadın, beni sevebiliyor? Sebebi benim X’ten başka hiçbir şeyimin olmaması mı? Ama Narcissus böyle sorular sormayı öğrenmemişti. Daha doğrusu, böyle soruları asla sormamayı öğrenmişti. Nasıl bir erkek sadece kendi sesini yankılayabilen bir kadını sever? Bu tür bir insanın bir ismi olmalıydı, o isme de zaten sahipti Narcissus.
Eğer bunu düşünebilseydi, kendini değiştirmeye çalışabilirdi. Ya da en azından Echo’yla birbirlerine aslında ne kadar benzediklerini farkedebilirdi.

Fakat aynen Echo’nun kendi X’i, yani sesi yüzünden yok olup gitmesi gibi Narcissus da güzel bir çiçek yüzünden mahvoldu. Güzel çiçek de Narcissus’un X’iydi.

Geriye bunun dışında hiçbir şey kalmadı.

VII.

Nasıl oluyor da üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen Tiresias’ın kehaneti hala tam olarak anlaşılamıyor? Tiresias’ın kehaneti şuydu: “Kendini bilmezse, uzun bir ömrü olacak.” Şimdi bu ne demek oluyor?


Bu arada Tiresias haklıydı: Narcissus gerçekten de uzun yaşadı – ama hiç mutlu olmadı. Hayatını hayal kurarak ve bir havuza dalmış ölmeyi bekleyerek, yapayalnız geçirdi.


Ama Tiresias’ın kehaneti kulağa… yanlış ve Yunan ruhuna tamamen ters, dahası hakaretamiz geliyor; “kendini bilmek” erdemlerin en büyüğü olmamalı mı?

Kendini bilmezse, uzun bir yaşamı olacak.

Bu gizemin açıklaması çok basit. O kadar basit ki bugüne kadar kimse bulamamış. Kimsenin bulamamasının sebebi de gerçekten çok korkunç olması.

Önce kehanetin doğru olup olmadığını unutun, onun yerine şu soruyu sorun: “Bu kehaneti duyunca Narcissus’un anne babası ne yapmış olabilirler?”

Laius ve Jocasta Oedipus’un eninde sonunda kendilerini mahvedeceğini duyduklarında onu bileklerinden bağlayıp ormanda terkettiler ve böylece oğullarının bir gün kendilerini mahvetmek için haklı bir sebebi olmasını sağladılar. Aynı şekilde Narcissus’un anne babası da kahinden oğullarının uzun yaşamasını sağlayacak şartı duyduklarında… onun kendisini bilmemesi için ellerinden geleni yapmış olmalılar.

Liriope ve Cephisus’un ne yaptığını kimse bilmiyor, ama ne yaptılarsa işe yaradı: Narcissus kendi yansımasını tanımadı bile. Ancak kendini bilmeyen, kendine daha önce hiç dışardan bakmamış bir adam böyle davranır.

Bir çocuğun kendisini tanımasını nasıl sağlarsınız? Onu aynalarla çevreleyerek.

“Yaptığın şeyleri yaparken işte böyle görünüyorsun. Etrafındaki herkes, senin böyle biri olduğunu düşünüyor.”

Onun sınanmasını sağlarsınız: sen böyle birisin, şunda çok iyisin ama bunda iyi değilsin. Şu diğer insan senden bu konuda daha iyi, ama şu konuda daha iyi değil. Senin tanımlandığın sınırlar, işte bunlar.

Narcissus’un gerçek bir tehlikeyle, mücadeleyle, onur, başarı ve yenilgiyle karşılaşmasına hiçbir zaman izin verilmedi; sadece anne babası tarafından onaylanan yapay şeylerle sınandı. “Ben korkak mıyım? Ben bir aptal mıyım?” gibi sorular sormasına asla izin verilmedi. Ailesi, Narcissus’un sıkıcı uzun yaşamını mümkün kılmak için iki yönde de kesin bir cevap aramadı.

Aynı şekilde Narcissus’un varsayımlarla, fantazilerle, “bir gün” ya da “belki”lerle dolu bir dünyada yaşamasına izin verilmedi. “Çok kötü”, “çok az” ya da “çok geç” kavramlarıyla hiç tanışmadı. Bir çocuğun bir şey olmasını istiyorsanız ona ilk olarak dürtülerini yönetmeyi ve sıkıntıyla yaşamayı öğretirsiniz. Ama Narcissus’u cezbeden bir şeyler olduğunda anne babası ya ona sahip olmasına hemen izin verdiler, ya da tamamen sakladılar ki baştan çıkmasın ve onlar da ona hayır demek zorunda kalmasınlar. Ona cezbedilmeye karşı nasıl direneceğini ya da mahrumiyetle yaşamayı öğretmediler. En önemlisi, sahip olamayacağı şeyi istememeyi ve bir şeyi nasıl istemesi gerektiğini, öğretmediler.

Sonuçta Narcissus bir gün bir şeyleri arzulamayı bıraktı ve arzulama hissinin kendisini arzulamaya başladı.

Nemesis’in işi çok kolaydı, tek yapması gereken Narcissus’un öğrendiğinin tam tersini yapmaktı: Kendisine onu geri sevemeyecek birini göstermek. Takılıp kalacaktı.
Narcissus’un anne babası yarıtanrıydı– iyi ebeveyn olmayı, nasıl çocuk yetiştireceklerini bilmiyorlardı. Ama gene de bir şarlatanın sözünü dinlediler. Güya işinde uzman olan birinin lafını dinleyip mantığın sesinden uzaklaştılar ve herkese felaket getiren, sonunda bir insanın ölümüne sebep olan bir canavar yarattılar.

VIII.

Ne düşündüğünüzü biliyorum. Pişkin, şüpheci ve alaycısınız. Bu kader saçmalığına filan da inanmıyorsunuz.  Başkalarını sevmemenin yalnız kendini sevmekten önce gelme meselesinin doğru olup olamayacağını düşünüyorsunuz – size tam tersi olmalı gibi görünüyor.  Bu küçük kız* ne anlar ki, diye düşünüyorsunuz. Hikayeyi o yazmadı ki. (Ben yazmış sayılır mıyım?)


Ebeveynlerin çocuklarını ömür boyunca kovalayacak türden bir narsisizmi yaratıp yaratamayacağını merak ediyorsunuz. Bu sizin tecrübenizle uyuşuyor mu? Şimdi de kendi çocukluğunuzu düşünüyorsunuz. Haklı mıyım?


Bu da dersi öğrenmediğiniz anlamına geliyor. Gene kendinizi düşünüp duruyorsunuz. Aklınıza gelen ilk şey “Ben de çocuklarıma bunu yapıyor muyum?” ya da “Ben nasıl farklı davranırdım?” değil, kendi doğanızı merak etmek oldu.


Hikayenin özü, kendisini bir uyarı olarak almayı reddeden insanlara anlatıldığı haliyle şu: Narcissus’un nasıl bu hale geldiği aslında önemli değil. Önemli olan ne yaptığı, ve Narcissus ömrü boyunca hiçbir şey yapmadı.

IX.

Burada durmam gerektiğini, yeter dediğinizi anlıyorum. Ama bir şey daha söyleyeyim: Hikayenin içinde bir sır gizli. Ne olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?

Gözlerinizi kapatın.

Sahneyi duvarda asılı bir resim gibi gözünüzün önünde canlandırın. Narcissus su kenarında, yüzü aşağı dönük, tek kolu suyun içinde ve aklı gündüz düşlerine dalmış halde öylece duruyor. Etrafında ağaçlar, otlar ve gökyüzü var. Nemesis arkasında kollarını kavuşturmuş, verdiği cezayı izliyor.

Şimdi zihninizde Nemesis’in suratındaki ifadeyi görmeye çalışın. Bir gariplik var. Gözlerinin içine bakın.

Uzaktan öyle görünse de Nemesis aslında Narcissus’a bakmıyor. Aslında gözünü dikmiş – tam sizin gözünüzün içine bakıyor.

Doğru bildiniz, bu hikaye Narcissus hakkında değil, sizin hakkınızdaydı. Olayları izleyebileceğiniz objektif bir uzaklık hiçbir zaman yoktu.

Yani hepsi bir oyundu.

Eskiler bu hikayeleri zamanı geçirmek, çocuklara bir ders vermek ya da eko kelimesinin nereden geldiğini açıklamak için anlatmıyorlardı. Sizce onların pop kültürünü çalıp kendi edebiyatımız haline mi getirdik? Bu hikayeler aslında derin düşünceler ve olay incelemeleriydi: onların içinde siz ne görüyorsunuz?


Narcissus’un hikayesinin sırrı şu: Hikayenin kendisi su kenarı, sizin su kenarınız. İçinde ne görüyorsunuz? Bir yansıma ve yansıttığınız diğer şeyleri.

Ama eski deyimi bilirsiniz, havuzun içine baktığınızda, havuz da sizin içinizi görür. Havuz size baktığında ne görüyor? Sizi nasıl yargılıyor?

Arkanıza bakın. Nemesis orada. Cezanın ne olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?


Gözlerinizi açın.

Size ikinci bir fırsat verildi.

Bunların hiçbiri gerçek değil


Çağla Özbek

Belki birgün bizide sevecek ama çok sevecek biri çıkar mı?
Necil Fazıl Kısakürek

K ü b r ª, bir alıntı ekledi.
27 Şub 19:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşamdaki mutluluğun ana şartları :
Yapacak birşey, sevecek biri ve umut edecek birşey."

Ikigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc MirallesIkigai - Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Francesc Miralles
herseydnbiraz, Sarai'yi inceledi.
25 Şub 18:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa sürede nadir okuyup bitirdiğim ve aşırı sevdiğim sayılı kitaplardan biri oldu Sarai. Nasıl sevdim nasıl bayıldım, kelimelerle nası anlatıcam bilemiyorum. Seriye başlamadan önce okuduğum tüm yorumlarda " Bu kadar sevecek ne var?"gibi bir yaklaşımım vardı, ama şimdi serinin ilk kitabını okuduktan sonra anladım ki gerçekten bütün olumlu tepkileri, övgüleri hakediyor. Eğer bu yorumu okurken seri ile tanışmadıysanız siz de benim gibi düşünebilir, "ne var bu kadar diyebilirsiniz?" İşte ben de size "Okuyun kendiniz görün!" derim. Sarai'nin 9 yıllık esaretinin ardından Victor'dan ayrılmak istemeyip yalnız kalmak istememesi, Victor'un bir numaralı tetikçisi olduğu Birlik'in tüm kurallarına karşı çıkarak hayatını riske atması, yaşanan gerilim-macera, ve zaman zaman Sarai'nin hissettiği minik aşk kıpırtıları Muh-te-şem. Bir de L.A da yaşananlar var tabi, Sarai'nin Victor'la birlikte olmak adına feda etmek istediği, vazgeçmeyi düşündüğü, sırf içinde Victor var diye yaşamak istediği başına neler gelebileceğini bilmediği bir hayata gözü kapalı girmek istemesi inanılmazdı. Serinin diğer kitaplarında olaylar nasıl gelişiyor bilmiyorum, bu kitapta bence herşey olması gerektiği gibi, herşey dozunda, bir kere okurken adrenalin hiç bitmiyor bu yüzden de sıkılmanızın imkanı yok. Sonu için de şunu diyebilirim ki, 2.kitabı bir an önce elinize almanız sizi teşvik ediyor.