HavuçReçeli, bir alıntı ekledi.
Dün 01:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Her şey birbirini tetikleyen bir döngüdür.
"Kafeteryada kendine yanlış sipariş getirilen bir yabancının, yol verdin vermedin kavgasına maruz kalan bir yöneticinin bağırdığı bir çalışanının saygısızlık ettiği bir eş tarafından eleştirilen bir ebeveyn, çocuğunu dövüyor. Bir kahve fincanına konulan yanlış miktar şekerin altı saat sonra, elli mil ötede yaşayan bir çocuğun dayak yemesiyle sonuçlanacağına kim inanabilir? "

Zor, Ray Clements (Sayfa 130 - Maya Kitap - 1.Baskı)Zor, Ray Clements (Sayfa 130 - Maya Kitap - 1.Baskı)

MY HEART
Az önce bir ilk gerçekleşti... Q, Tess'e
'mon coeur' dedi
Allahım
bana bunu yapamazsın Q, bir anda *my heart* diyemezsin
of, hiç hazır değildim böyle bir şeye
oksijen maskesi sipariş etmem lazım

Kenan Niyazi, Eski Tanrıların Ölümü'ü inceledi.
25 May 14:54 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı, tarihi kurgu roman diye düşünerek sipariş ettim. Ancak içinde birbirinden farklı ama birbiriyle iç içe geçmiş hikayeler olduğunu gördüm. Yazarın Kafka'dan ve Borges'ten etkilendiği belli. Sanırım ilk kitabı ve çok iyi iş çıkarmış. Bir kaç tane dilbilgisi hatasına gözüm çarptı.
Yazar hikayelerinin hemen hepsinde sıklıkla sembolizme yer vermiş. Kullanılan metaforlardaki sembolleri yorumlamaya çalışırken isimlerin bile gelişigüzel seçilmediğini farkettim. Belki öyle değil ama ben öyle yorumladım.
Ancak kitabın kapak kalitesini beğenmedim. Bir oturuşta okunup bitirilecek tarzdan kitaplardan birisi, ama tekraren okunması tavsiyedir

CeMO Can, Kabil'in Kırlangıçları'ı inceledi.
25 May 14:12 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Konusu ilgi cekici . Farkli kültürü yansıtmış olması ve duyulanlardan sıyrılıp var olanı öğrenmeye imkan verdigiden dolayı Okumay deger oldugunu dusundugumden! Sipariş verildi gelince okuyacağım...

Sevgi Dinç, bir alıntı ekledi.
25 May 12:12 · Kitabı okuyor

Sipariş veremiyorsun aşkı, gelip kapına dayanıyor. Sana ne bir söz hakkı bırakıyor ne de tercih hakkı sunuyor. Sadece göz yaşlarına özgürlük sağlıyor. Dilediğince hatta dilemedikçe bile ağlıyorsun.

Bu Yalnızlık Bana Fazla Bölüşelim mi?, Murat TavlıBu Yalnızlık Bana Fazla Bölüşelim mi?, Murat Tavlı
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
24 May 04:09 · Kitabı okudu · 8/10 puan

‘Dua bir restoranda sipariş vermece değildir. Bir ürün için siparişte bulunmaca da değildir.’

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 24 - Timaş Yayınları, 2018.)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 24 - Timaş Yayınları, 2018.)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
23 May 21:38 · Kitabı okudu

Aşk nadir bir şey. Her gün başına gelmiyor adamın. "Sipariş üzerine aşk olmaz."

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 242 - İthaki Yayınları)Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 242 - İthaki Yayınları)
M. Emin Çevik, Şizofren'i inceledi.
22 May 20:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazen hiç tanımadığımız yazarların kitaplarına haklı olarak önyargıyla yaklaşırız. O kadar çok okunan, övülen yazar varken neden bir risk alayım da paramı bilmediğim bir yazara yatırayım diye düşünürüz. Ben bunu yaparım bazen, risk alırım, çünkü kimsenin keşfetmediği yerlerde gezinmek hoşuma gider, zevk alırım. Bu kitabı da "şizofreni hastalığı"na olan merakımla birlikte ve aklımdaki bu düşüncelerle sipariş verdim. Kitap 248 sayfaydı fakat benim elimde yaklaşık 6 gün süründü. Bu kalınlıktaki bir kitap 2 günde rahatlıkla okunabilir fakat içerisinde bulunan kelime oyunları, konu çokluğu, duygu geçişleri, anlatım yoğunluğu beni düşünmeye sevk etti. Bu kitap iyi anlamda yordu beni. Yani bahsettiğim sürünme kötü anlamda değil, bence bu tür kitaplar aslında daha çok okunmalı. Kitapta şizofreni hastalığından, tımarhanedeki ayrıntılara, 1980 darbesinden, sağcı-solcu meselelerine, aşktan ihanete, varoluşçuluktan felsefeye, kapitalizmden sistem eleştirine (daha çok akıl hastalıkları üzerinden) her şey o kadar birbirleriyle ilintili, o kadar kol kola anlatılmış, o kadar yoğun anlatılmış ki "ben daha önce hiç böyle düşünmemiştim" dedirtiyor. Yazarın anlatımı Türkçenin zenginliğini, farklı cümle kalıplarını da gösteriyor bize ve "o kadar boş kitap ve yazar varken bu yazar neden tanınmamış ki" düşüncesini malesef oluşturuyor. Tabi şunları da objektiflik adına söylemeden geçemeceğim ki kitapta, yazarın yeni olmasından kaynaklandığını düşündüğüm çelişkiler de yok değildi. Kitabı bitirdikten sonra farkedilecek kadar -en azından bende öyle oldu- küçük çelişkiler... Ve kitaptaki uzun şiir ayrıntıları da hikayeden koparıyor insanı, bu da eksi bir yanı bana sorarsanız. Diğer bir yandan kitabın baskısı kaliteliydi ve ben ki yazım hatalarına çok dikkat eden birisi olarak hiç yazım ve baskı hatasıyla karşılaşmadım, fiyatı da bu kadar sayfalık bir kitap için gayet makul. Bu kitabı bitirdim ve yazarın diğer kitabı olan "Palyaçonun Listesi"ni kitap listeme ekledim, en yakın zamanda alıp okumayı düşünüyorum. Sonuç olarak "Şizofren" kitabından gayet memnun kaldım. Hatta "çok satanlar" listesine giren bazı kitaplardan bile çok sevdim (en çok çizdiğim kitap olabilir). Alıp okumanızı öneriyorum. Son olarak iş işten geçmiş fakat bu kitabın isminin "Şizofren" değil de "Deli" olmasını daha çok isterdim. Çünkü kitapta doğu ve batı kültürüne göre deliliğin anlaşılmasına değinilmiş ve doğu kültürü övülmüş. "Şizofren" akılda batıyı daha çok anımsattığı için "Deli" ismi bu kitaba daha uygun olabilirdi. Umarım alıp okursunuz kitabı, şimdiden beyin fırtınalı iyi okumalar.. :)

Fırat Mişe, bir alıntı ekledi.
22 May 17:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Düşmanın sipariş ettiği, münafığın kurduğu, demagogun yaydığı ve avamın kabul ettiği şaiya, töhmet ve yalanlar karşısında aciz kalmış geviş getiricileridir!"

Şayia = Yaygın söylenti
Avam = Halkın cahil tabakası / Halk
Demagog = Halk avcısı
Töhmet = İşlendiği sanılan suç / Suçlama
Geviş = (hayvan) yutmuş olduğu yiyeceği midesinden ağzına çıkarıp yeniden çiğnemek.

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 166)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 166)