Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
 19 May 12:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nutuk dan yırtılan 4 sayfa üzerine
Sırlar. .. Onlar nelerdi acaba?
Vahdettin'in hain olmadığına dair önemli kanıtları
barındırdığını zannettiğimiz bu sırları bırakın, o sırlar­
dan haber veren belgeler bile kamuoyundan yıllardır giz­lendi. Yoksa Süleyman Demirel'in 2005 Temmuz'unda de­diği gibi, Vahdettin'in daha 100 yıl hain olarak bilinmesi gerektiğinden miydi?

Resmi Tarih Yalanları, KolektifResmi Tarih Yalanları, Kolektif
Tuğçe Ecem Balasar, Neşet Ertaş'ı inceledi.
14 May 20:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Dünya cennettir insana
Eşit olsun sana bana
Kıyılmasın hiçbir cana
Analar ağlamasın
Kendisine Süleyman Demirel zamanında devlet sanatçısı ünvanını vermek isteyen ama onu yukarıdaki dizelerde de söylediği gibi "ben halkın sanatçısıyım bu ünvan ayrıcalıklı geliyor bana" diyip reddeden halk ozanıydı. Kitapta Zülfü livaneli, Savaş Ay, Yılmaz Özdil, Ahmet Hakan, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Haluk Levent ve Kıraç gibi sanat, edebiyat, ve siyaset dünyasından bir çok kişinin yazıları Neşet Ertaş ile anıları duyguları yer alıyor.
Büyük halk ozanı Muharrem Ertaşın oğlu türkünün ve bozlağın içinde doğmuş. Babası ile çevre köylere düğünlere gider ona kemanı ile eşlik edermiş. Çok yokluk çekmiş çok ezilmiş bunu türkülerinin her kelimesinde duyarız zaten, sazıyla bir bütün olmuş, peki ya hak ettiği değeri görmüş mü? Bizi bilirsiniz elimizdekinin kıymetini, değerini gidince veya ölünce anlıyoruz. TRT Radyosu'nun senelerce "mahalli sanatçı" diye anons verip türkülerini çaldığı kişi Halkın sanatçısı, eşsiz sesiyle bozlaklar çalan üstad'dır aslında. Yeni jenerasyonun telif parası vermemek için türkülerini söyleyip söz kısmına anonim yazan sanatçı, gerçek sanatçı mıdır sizce? Hayatında hiç kavga etmeyen, medyanın gözü önünde olmayı sevmeyen Neşet Ertaş içine kapanıp bu haksızlığı sineye çekmiş. Almanya'ya gitmiş orada yaşamaya başlamış. Ülkesinde hakkı yenilen Usta iki sene Alman okulunda hocalık yapmış. UNESCO tarafından "yaşayan insan hazinesi" ünvanı almış. Seneler sonra bir konser için gelip 35 bin kişinin çoğunluğunu gençlerle dolu olduğunu görünce ülkeye dair bir umudu olmuş tekrar dönmeye karar vermiş ve konserler vermeye başlamış anlaştığı Kalan Müzik aracılığı ile haklarını almaya çalışmış. Ama sizce biraz geç değil mi?
Senelerce biletli konser vermemiş halkın parasını alamam diye. Keşke o yıllarda değerini anlayabilseydik. Başımız sağolsun artık çok geç.

Serdar Poirot, Turgut'un Serüveni'yi inceledi.
02 May 08:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Daha önceden Turgut Nereden Koşuyor adlı kitabı yazan gazeteci yazardan bu kitabın dava süreci ile ilgili olarak yazılmış bir araştırma eseri. Kitabın bir anda tüm ülkede patlaması, satış rekorları kırması, Turgut Özal ve ailesinin kitabı okumadığını sürekli beyan ermesine rağmen kitabın 46. baskısından sonra hakaret sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası açması anlatılıyor. Hürriyet gazetesi sahibi Erol Simavi'nin kitabın yazılma sürecinde Çölaşan'a yazdığı mektup, kendi gazetesinin kitap ile ilgili olarak doğru düzgün haber yapmaması gibi konular ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Tekin Yayınevi ile beraber dava edilen yazarın, kitapta hakaret olduğu iddia edilen kısımlarla ilgili olarak delil ve tanık bulma çalışmaları, Süleyman Demirel, Uğur Mumcu gibi isimlerin tanıklığı kabul etmesi, ama kitap için konuşan pek çok ismin tanıklıktan vazgeçmesi anlatılıyor. O kadar delile ve tanığa rağmen o zamanın parasıyla faizi de dahil 120 milyon tazminata çarptırılan Çölaşan'a okuyucuların bu parayı ödemek için yazdığı mektuplar vb de detaylıca anlatılıyor. O dönemde de basın özgürlüğünün pek de çok olmadığının, ülkemizde yıllar geçse de pek bir şey değişmediğinin kanıtı gibi duran bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
21 Nis 17:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

1991 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı için Süleyman Demirel Haydar Aliyevi, Mesut Yılmaz İtibar Memedovu, Turgut Özal Elçibeyi destekliyordu.

Elçibey, Yavuz Bülent BakilerElçibey, Yavuz Bülent Bakiler