Burak Sayar, Bab-ı Esrar'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bab-ı Esrar okuduğum ikinci Ahmet Ümit kitabı. İstanbul Hatırası’ndan aldığım tadı alamasamda okurken merak ettiren ve öğreten bir eser daha. Tasavvuf sevenler, Mevlana ile ilgilenenler için güzel bir kitap.

Esmanur b., bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Şeriat umumidir, Tasavvuf hususi.

Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 109 - Büyük doğu yayınları)Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 109 - Büyük doğu yayınları)

Mevlana'nın nasıl biri olduğunu iyi anladım.İnsanlar tarafından tatminkar tasavvuf...Büyük sahtekarlık....Gereksiz muhabbet....Boş beleş kitap....

Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
Dün 15:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu materyalist batının felsefesidir. Doğuya göre işin doğrusu ve sırası terstir... Sağlam vücut sağlam kafada bulunur. Tasavvuf ise her ikisi için önce sağlam gönül arar. Bana sorarsanız, dolu bir cüzdan bulun derim. Sonra... Sonra hep ayağınıza kadar gelir, şeyhleriyle, hocalarıyla, gurularıyla, diet programları, tai chi egzersizleri ve feng-şui videolarıyla...

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz
selim koç, bir alıntı ekledi.
Dün 06:39

Bir din olârâk îslâm, hem öz, hem de sentezdir. Yani her
dinin özünü teşkil eden her şeyi sunan bir dindir ve bu kesinlikle
temelsiz bir önerme değildir. Zira îslâm öncelikle hem
yegâne, hem de tam bir Bütün olan tek bir Mutlak'm varlığını
tasdik eder ki bu tasdik basit bir tasvibe indirgenemez
kuvvettedir. îkind olarak -Hindulann Dharma olarak adlandırdığı
- evrensel kanunu tasdik eder ki bu, mümkün (contingent)
varlıkların Mutlak'a itaatidir ve bu mefhum Islâmda
"Feragat", 'Teslimiyet" ya da "Tevekkül" terimleri ile ifade
edilmiştir. Üçüncü olarak Kurtuluşun özünün başka bir şeyde
değil sadece Mutlak'm tanınmasında -ya da farkındalığında-
yattığım ve dördüncü olarak îslâm Mutlak ile mümkün
(contingent) ya da Tanrı ile dünya arasındaki bağlantıyı öğretir;
Tann insanlara Mutlak ile Mutlak olana itaate dair iki asli
hakikati hatırlatmak için belirli aralıklarla elçiler gönderir.
Mutlak olan Allah, Mutlak olana itaat ise îslâmdır.

Tasavvuf, Frithjof SchuonTasavvuf, Frithjof Schuon
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
Dün 02:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tövbe ettikten sonraki bütün ömrünü, ilim öğrenmekle ve öğretmekle geçirdi. Tasavvuf yolunda büyük makamlara erişti.

Dost Hazinesi, Mehlika Can (Sayfa 19)Dost Hazinesi, Mehlika Can (Sayfa 19)

Marifetname den sonra 2.ci baş ucu kitabım oldu...

Kandile denk gelen bu inceleme ile söze mübarek gün ve gecelerin nasıl değerlendirileceğini anlattığından bahs ederek başlıyalım kandil günleri, mübarek aylar dışında gün içinde ki vakitlerde de yapılması gereken nafile ibdetler...
Ahlak ve akaid tasavvuf ayrı ayrı doyurucu bir şekilde yazılmış.
Bir nevi nasıl kul olunur onu anlatıyor günlük yaşantınızda karşınıza çıkacak nerdeyse her şey için bir cevap bulabilirsiniz...

Bence bu kitap da her müslümanın kütüphanesinde olmalı...


Kadiri tarikatının da kurucusu olan ABDÜLKADİR GEYLANİ hazretlerinden muhteşem bir eser... Rabbim amel etmeyi de nasip eder inşallah

samet kara, Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu'yu inceledi.
22 Mar 21:53 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet Üstadın bir fikir hazinesinden kitabını bitirmiş olduk. Sadece kitap bitti, olayların tamamına vakıf olmak kenarda dursun, zordur fakat imkansız değil.

( Bugün İslâmiyet’i içeride müdafaa etmek, dışarıda müdafaa etmekten daha zor hale gelmiştir. ) diyecek Üstadım kitabın son sayfasında.

Kitabın başlarında ise Batının mistik ve felsefe akımlarını ele alacaktır. Benzerlikler göstermişler dinimizde ki tasavvuf ilmi için daha da gösteriyorlar. Hızını alamayıp batıdan gelmiştir bu iş diyenlere de güzel cevaplar vermekte Üstad.

Kitap ramazan ayında iftardan, sahura kadar yapılan konferansların derlenmesinden oluşmuştur. Keyifli okumalar.

T, bir alıntı ekledi.
22 Mar 13:31

"Gönül dünya ile meşgul olunca vakit dünyadır. Ukba ile meşgul olunca vakit de ukba okur."

Anahatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar, Hasan Kamil Yılmaz (Sayfa 155)Anahatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar, Hasan Kamil Yılmaz (Sayfa 155)
DUA, Ey Oğul'u inceledi.
 21 Mar 20:13

İlk önce farklı tür kitap okuma etkinliğini #28167510 oluşturan Necip Gerboğa abim ve bu kitabı ısrarla okumamı isteyip, ayrıca kitabı hediye eden kardeşim Mustafa Diyar a teşekkürler. Etkinlik henüz başlamadı ama kitap erken gelince beklemek istemedim.

Evet İmam Gazali denilince korktuğum doğrudur. İmam Gazali isminin ağırlığından dı belki de korkum. Ve de sufizm’e uzak oluşum. İmam Gazali den bahsedecek olursak hayatını ilme adayan bir düşünür. Öğrenme merakı onun çok sayıda dini ve fikri akımları araştırmasına neden olur. Yaşadığı dönemde hakikati bulmak isteyen insanların dört kısma ayrıldığını ve her birinin hakikati kendi yolunda aradığını gördüğünü söyler. Kendisi de doğru gördüğü tasavvuf yolunda ilerleyerek hakikati aramıştır.

Kitap konusunda ilkin çok tereddüt ettim. Her kadar Mustafa Diyar çok seveceksin dili hafif dese de kendisi bir ilahiyat fakültesi öğrencisi olduğundan kitabının dilinin ona hafif geldiğini beni zorlayacağını düşündüm. Ama yanılmışım su gibi aktı geçti sayfalar.

Kitap İmam Gazali tarafından öğrencisine verilen cevaplardan oluşan bir kitap. Bir nasihat kitabı. Öğrencisine oğul diye sesleniyor. İmam Gazali'nin öğrencisi mektuplarla hocasına sorular soruyor. İşte eser bu mektuplardan oluşuyor. Kesinlikle kafa karıştırmıyor. İnsanın kendi kendisiyle ahlaki yönden kendini sorgulamasını ve vicdanen bir muhasebe yapmasını sağlıyor.

Kitabın ismimden yola çıkarak şunları söylemek istiyorum; Birine oğul diyebilmemiz için ya kan bağı olması gerekiyor ya da çok samimi olduğumuz birini oğlumuz gibi özümsememiz gerekiyor. İşte buradan hareketle İmam Gazali öğrencisine bu mektuplarda oğul diye seslenerek bu ilim davasında ne kadar samimi bir profil çizdiğini bu satırlar arasında gözler önüne seriyor. Cevap verirken İslam'ın edebini özümsemiş biri olarak cevap veriyor ve cevapları bir nasihat halini alıyor.

Dili inanılmaz bir derece yalın. Her satırının altı çizilmesi gereken bir başucu kitabı. Bu kitabı okuyup bitirdikten sonra İmam Gazali gibi ilmin güzelliklerini özünde eritmiş biriyle tanışmış oluyorsunuz. Normalde bir saatte bitirilebilecek bir kitap ama ben kendimi sorgulayarak ağır ağır okumak istedim. Tekrar okunacaklar rafıma ekledim.

Son olarak imam gazalinin bazı öğütleriyle yazımı sonlandırıyorum.
1- Boş sözden uzak dur
2- Ağırbaşlı ol
3- Herkese hoşnut davran
4- Fırsatları kaçırma
5- Az kelime ile çok şey anlat
6- İnsanları iyi tanı
7- Kendini herkesten aşağı gör
8- Fazla konuşma
9- Kendinden fazla söz etme
10- Tamahkar olma
11- Dargınları barıştır
12- Merhametli ol