Suzan Nurhan, bir alıntı ekledi.
14 Kas 23:23 · Kitabı okudu · Beğendi

“You’re toying with one of my people,” she said coldly, watching impassively as he lifted her hand to his mouth.
“You never used to be cruel.”
“I used to have a heart," he drawled "and then someone broke it.”

Afterburn, Sylvia DayAfterburn, Sylvia Day

Life wasn't meant to be easy. If it was we'd all shoot through it in a breeze and then it would be over. Life was nothing without a bit of worry, sadness or excitement. Lif was meant to be difficult and if it wasn't ... then it wasn't worth living. Nina Kari (Forbidden Fantasy)

palëhárma, bir alıntı ekledi.
28 Eki 02:43

"Savien, how could you know
It was the time for you to come to me?
Savien, do you remember
The days we squandered pleasantly?
How well then have you carried what
Have tarried in my heart and memory?"

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss
palëhárma, bir alıntı ekledi.
23 Eki 00:18

You do not really understand the ocean until you are in the midst of it, nothing but ocean on all sides, stretching away endlessly. Only then do you realise how small you are, how powerless.

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss

In fact, if you’re one of those people that think that deep down, people are good at their core and not selfish, Hobbes says, “Why do you lock your door at night then?”

http://philosophizethis.org/hobbes-pt-1-transcript/

Dünya Çapında En Çok Okunan Romanlar . (Alıntı).
1-Don Kişot (Don Quixote)

Miguel de Cervantes’in 1605’te yayımlanan ve La Mancha’da yaşamakta olan 50’li yaşlarındaki emekli bir centilmen olan Don Kişot’un hayat hikâyesini konu alan roman ilk baskısını yaptığı günden bugüne kadar yaklaşık olarak 315 milyon satarak zirveye yerleşmiştir.

2-İki Şehrin Hikâyesi (A Tale of Two Cities)

Charles Dickens’in gazetelerde tefrika edilmek üzere 1859’da yazdığı, Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra'da geçen roman 200 milyondan fazla satarak meşhur bir edebiyat eseri haline gelmiştir.

3-Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)

Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien'in yazdığı epik fantezi türündeki romandır. Hikâye Tolkien'in çocuklar için yazdığı 1937 tarihli Hobbit'in devamı olarak başlamış ancak sonunda ondan çok daha büyük bir eser haline gelmiştir. Çoğu II. Dünya Savaşı'nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazılan roman, filmlerinin de etkisiyle 150 milyonu aşan satış rakamına ulaşarak listelerde kendisine yer etmiştir.

4-Küçük Prens (Le Petit Prince)

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry küçükten büyüğe herkesi etkileyen Küçük Prens’te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasını anlatmıştır. Tipik yetişkinin yaşam biçimlerinin de eleştirildiği kitap dünya çapında 140 milyondan fazla satmıştır. Son yıllarda oldukça popüler olması ile beraber filmi, defterleri, oyuncakları da üretilmeye başlanmıştır.

5-Hobbit (The Hobbit)

Orta Dünya üzerine yazılmış olan kitap Bilbo Baggins ve başından geçen maceraları konu almaktadır. Kitapta Bilbo Baggins'in Gandalf tarafından hiç beklemediği bir anda evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı, Orta Dünya'nın kaderini değiştirecek olan Tek Yüzük'ün bulunuşu, ulu ejder Smaug'un öldürülüşü ve kadim cüce kenti Erebor'un kurtuluşu anlatılmaktadır. J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıç kitabı niteliğinde olan bu romanı 100 milyonun üzerinde satmıştır.

6-Kızıl Köşkün Rüyası (Hong lou meng)

Çince’nin dört büyük klasik romanından biri olan ve Çince edebiyatın kurgu şaheserlerinden Kızıl Köşkün Rüyası 100 milyondan fazla okura ulaşmıştır. Cao Xueqin’in yarı-otobiyografi türünde yazdığı bir romandır. Kendi ailesinin ve aynı zamanda Qing Hanedanı'nın yükselişini ve çöküşünü anlatır.

7-On Küçük Zenci And Then There Were None (Ten Little Niggers)

Agatha Cristie’nin en çok satan eserlerinden biri olan On Küçük Zenci de 100 milyondan fazla okura ulaşmıştır. Kitap, geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişinin hayat hikâyelerini konu alır.

8-Aslan, Cadı ve Dolap (The Lion, the Witch and the Wardrobe)

C. S. Lewis'in Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı olarak yazdığı Aslan, Cadı ve Dolap 7 kitaplık Narnia Günlükleri serisinin ikinci kitabıdır. Türk mitolojisine dair izlerin bulunduğu kitap 2005 yılında çekilen filminin de etkisi ile beraber yaklaşık olarak 85 milyon adet satmıştır.

9-Ayişe (She)

Ayişe, İngiliz yazar Henry Rider Haggard tarafından yazılan ve ilk olarak 1886 Ekim ile 1887 Ocak arasında The Graphic adlı gazetede yayınlanmış olan roman. Fantezi roman türünün klasiklerinden biri olan kitap 44 dilde 83 milyon satış yaparak tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yer almıştır.
10-Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code)

İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci'nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçları bıraktığına değinilen kitap ayrıca Da Vinci'nin gizli bir tarikata üye olduğundan bahsetmektedir. 2003’te yaymlanan roman yaklaşık olarak 80 milyon okura ulaşmıştır.

11-Gönülçelen (The Catcher in the Rye)

Gönülçelen ya da Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger'e ait olan eser ilk olarak 1951'de Birleşik Krallık ve ABD'de kitap olarak basılmış ve 65 milyondan fazla okura ulaşmıştır.

12-Simyacı (O Alquimista)

Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun, yayınladığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir fenomen olarak değerlendirilen üçüncü romanıdır. Simyacı, altı yılda 42 ülkede 26 dile çevrilerek 65 milyondan fazla satmıştır.

13-Lolita (Lolita)

Lolita veya az bilinen adı ile Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları, Vladimir Nabokov'un İngilizce romanı. 1955'te Paris'te ilk baskısı yapılmıştır. Daha sonra yazarı tarafından Rusçaya çevrilen roman 1962'de Stanley Kubrick tarafından yine Lolita adı ile sinemaya uyarlanmıştır. Lolita şu ana kadar yaklaşık 50 milyon satmıştır.

14-Heidi (Heidis Lehr- und Wanderjahre)

Annesi ve babasını küçük yaşta kaybetmiş, teyzesi Dete’nin yanında büyümüş olan Heidi’nin hikâyesini anlatır. Çocuklar tarafından hala okunan kitabın geçmiş zamanlarda çizgi filmi de yapılmıştır. 50 milyondan fazla satmıştır.

15-Yeşilin Kızı (Anne Anne of Green Gables)

1908 yılında Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından yazılan eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edildi. 20 dilde yayımlanmış ve 50 milyon adet satmıştır.

16-Siyah İnci (Black Beauty: His Grooms and Companions: The autobiography of a horse)

İngiliz yazar Anna Sewell tarafından 1877 yılında yazılmış bir romandır. Bu kitabı hayatının son yıllarında, hasta olarak yattığı evinde yazmıştır. Roman, Sewell'in ilk ve tek romanı olup, kısa bir süre içerisinde en çok satılan kitap haline gelmiştir. Sewell, kitap yayımlandıktan sadece beş ay sonra hayata veda etmiştir. Yaklaşık olarak elli milyon kopya satmış olan Siyah İnci tüm zamanların en çok konuşulan kitaplarından biri haline gelmiştir. Bu kitapta dosdoğru hayvan refahı öğretilirken, aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi vurgulanmaktadır.

17-Gülün Adı (Il Nome della Rosa)

2016 yılının başlarında kaybettiğimiz Umberto Eco’nun ilk ve en çok satan romanıdır. Yaklaşık 50 milyon kadar satmış, filme çekilmiş ve Amerika’nın en önemli polisiye kitap listelerine dâhil olmuştur. Orta Çağ İtalya'sında geçen romanda, Papa ile İmparator arasında atama yetkisi savaşı, Hıristiyan tarikatlar arası görüş ayrılıkları, cinayetler, bir Manastır ve etrafında gelişen olaylar, iyi kurulmuş Polisiye bir öykü ile bir anlatıcı (Melk'li, Dom Adso) tarafından aktarılmaktadır. Yedi günlük zaman dilimine bölünerek yazılmıştır.

18-Watership Tepesi (Watership Down)

Yayınlandığı yıllarda, kitaba adını veren Watership Tepesi'ni ziyaretçi akınına uğratan, Richard Adams’ın en ünlü romanıdır. Yayınlandığı günden bugüne kadar yaklaşık 50 milyon kadar satmış ve çeşitli ödüller almıştır.

19- Martı Jonathan Livingston

Martı Jonathan Livingston, ABD'li yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi söyleyen, bir ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır. Bugüne kadar yaklaşık 40 milyon satmıştır.

20- Sofie'nin Dünyası

1991 yılında yazılan roman 1996’da önce İngilizceye daha sonra diğer dillere çevrilmiştir. 30 milyondan fazla satan romanın sonunda aslında Lübnan'daki bir BM taburunda görevli olan bir binbaşının kızına doğum günü hediyesi olarak yazdığı bir romanın parçası olmasını anlamasıyla biter. Jostein Gaarder'in felsefe alanında yazdığı bu kitap insanı kendi içine çekerek edebiyat tarihinde hakkı olan yeri almaktadır.

I see a red door and I want it painted black
(Kırmızı bir kapı gördüğüm zaman siyaha boyalı olmasını isterim)

No colors anymore I want them to turn black
(Siyaha dönüşmesini istediğim başka bir renk yok)

I see the girls walk by dressed in their summer clothes
(Yazlık giysileriyle yürüyen kızlar gördüm)

I have to turn my head until my darkness goes
(Karanlığım gidene kadar başımı döndürmek zorundayım)

I see a line of cars and theyre all painted black
(Siyaha boyalı bir dizi araba gördüm)

With flowers and my love both never to come back
(Çiçekler ve sevgilim, hiçbiri geri dönmeyecek)

I see people turn their heads and quickly look away
(Başlarını döndüren ve hızlıca bakışan insanları gördüm)

Like a new born baby it just happens every day
(Yeni doğmuş bebeğin hergün yaptığı gibi)

I look inside myself and see my heart is black
(Kendime baktım ve kalbimin siyah olduğunu gördüm)

I see my red door and it has been painted black
(Siyaha boyalı kırmızı kapımı gördüm)

Maybe then Ill fade away and not have to face the facts
(Belki yavaş yavaş yok olacağım ve gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalmayacağım)

Its not easy facin up when your whole world is black
(Tüm dünyan karanlık olduğunda yüzleşmek kolay değildir)

No more will my green sea go turn a deeper blue
(Yeşil denizim artık koyu maviye dönmeyecek)

I could not foresee this thing happening to you
(Sana bu olanları önceden kestiremedim)

If I look hard enough into the settin sun
(Batan günese yeterince sert bakarsam)

My love will laugh with me before the mornin comes
(Aşkım benimle sabaha kadar gülecek)

I wanna see it painted, painted black
(Siyaha boyalı olmasın isterim, siyaha boyalı)

Black as night, black as coal
(Gece gibi kömür gibi siyah)

I wanna see the sun blotted out from the sky
(Güneşi gökyüzünden silinmiş halde görmek istiyorum)

I wanna see it painted, painted, painted, painted black
(Onu siyaha boyanmış, boyanmış, boyanmış görmek istiyorum)


Mick Jagger & Keith Richards


https://youtu.be/O4irXQhgMqg

His Bad Side
I was such a fool..
I almost falling in love. All this time, he wanted her&her.. But he said it was me,that she. We believed together and he said he liked a girl who is like a friend to him. I thought this part was a just a dream. But its hard to tell everything actually. He spent all his time with her and everyone told me i was wrong but i underestimated him.
-
Then i felt somethings.I thought that will be twice if i fell in love this year,i still cant understand me but i love somethings like: the wind, pink colour,cherries,being mad all the time for someone... But i dont know that i love somebody. Just exhausting.
But i shouldnt forget for the next time anymore, boys like girls who similar to her and not like me. I was know this rule once in the past but i think i forgot it.
I clearly see everything. I want to explain all my feelings but now, im trying to digest..
He played with all of us and i thought i played with him. He pretends like a lover and i wont believe next time,for anyone.
I was such a fool for believing that you...i said it.

Talebem olduğunu söyleyen kimse hamamlardan uzak durduğunu, hiçbir canlıyı öldürmediğini, hic et yemedigini; kıskançlıktan, kötülükten, nefretten, iftiradan ve her türlü düşmanca duygulardan arınmış ve ismini özgürlüğünü kazanmışların soyuna yazdırmış olduğunu da eklesin. Apollonious of Tyana- G.R.S. Mead

If any say he is my disciple, then let him add he keeps himself apart out of the Baths, he slays no living thing, eats of no flesh, is free from envy, malice, hatred, calumny, and hostile feelings, but has his name inscribed among the race of those who’ve won their freedom.