Erin Morgenstern

Erin Morgenstern

Yazar
7.0/10
27 Kişi
·
40
Okunma
·
2
Beğeni
·
787
Gösterim
Adı:
Erin Morgenstern
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Marshfield, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 8 Temmuz 1978
Erin Morgenstern, özellikle Gece sirki isimli kitabının yazarı olarak tanınmış ABD'li yazardır.
Belli ki bir yerde hata yapıyordu.Eğer,insan aklını gerçekten aşma olasılığı yakınlarda bir yerde elde edilmeyi beklerken onun gösterileri insan aklını NEREDEYSE aşıyorsa o zaman yapılması gereken başka bir şey var demekti.
"Benim için her şeyi yapar mısın?" diye sordu.
Marco,"Her şeyi," dedi.
Celia titrek bir sesle,"Sakın geri gelme," dedi.
Alevlerden, fenerlere ve yıldızlara, sirkte ışık saçan o kadar çok şey var ki. Le Circue de Réves içinde görülen şeyler için söylenen, "ışık hileleri" ifadesini o kadar sık duydum ki, bazen sirkin kendisinin karmaşık bir ışıklandırma illüzyonu olduğundan şüpheleniyorum.
Geçmiş tıpkı parmaklarında kalan pudra şekeri gibi üstünde kalır. Bazı insanlar geçmişlerinden kurtulabilirler ama o, seni şu anda olduğun yere iten olaylar ve şeyler hala oradadır.
Ölüler çay fincanlarını ve masaları kibarca devirmek ve havalanan perdelerin arasından fısıldamak için etrafta dolaşıp durmazlar.
512 syf.
·9/10
Sıra dışı bir şeyler okumak istiyorsanız , kelimenin tam anlamı ile "sıra dışı" bir hikaye. Romanı bitirdiğinizde uzun bir rüyadan uyanmış gibi hissedeceksiniz ve ayrıntıları net hatırlayamamakla birlikte gerçekten sihirli bir dünyayı ziyaret ettiğinizi düşüneceksiniz. Yazar "rüya" hissini oldukça başarılı bir şekilde vermiş. İki sihirbazın yaşadığı aşkı anlatan hikaye bir yandan kasvetli , bir yandan ışık saçıyor. Okuyucuyu büyüleme garantili.
512 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem bir sirk... Muhteşem bir ortam. Kitapta kullanılan dil o kadar akıcı, betimlemeler o kadar tadında ve heyecan verici ki kendinizi sirkin içinde bulmamanız neredeyse imkansız.
512 syf.
·Beğendi·10/10
Tek solukta okudum, bitirdim. Fantastik severler için büyü dolu bir dünya. Ve sonsuza dek süren bir aşk. Oradaki heyecanı, tutkuyu, nefes kesiciliği hissettiriyor
512 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sanırım bu dünyayı yaşanılabilir kılmak için bir şeylere inanmak gerekiyor ve bu kitabı okuduktan sonra çocukça gelebilir belki ama bir parça sihir olsa fena olmazdı gibi hissettim. Tüm bu kaosun içinde mucizevi şeyler o sayfaların arasında tarifsiz bir huzur veriyor. Kitabı sevip sevmediğimden emin değilim ama elimden düşüremediğim bir gerçek. O kadar popüler kitabın arasında bu kitabın kıyıda köşede kalması ve benim onu birçok insandan önce keşfetmem çok muhteşem bir duygu. Umarım başka insanlar da bu duyguyu tadabilir ve aynı tadı alabilir.
İlerlemiyor gitmiyor. Günlerdir elimde süründü, ancak bırakmaya da kıyamadım, uyandırdığı merakta var... Dayanamadım en sonunda rafa kaldırdım. O kadar uzatılmamalı bir giriş...
512 syf.
·511 günde·6/10
Açıkçası yorumlarını ve konusunu görünce benim beklentim çok olmuştu bu kitaptan fakat okumaya başlayınca oldukça zorlandım. Hikaye beni bir türlü tutamadı içinde. İki sihirbazın kendi aralarında olan zıt fikirleri neticesinde zaman zaman yetiştirdikleri öğrencileri savaştırmasını anlatıyor. Kitap da öğrencilerden biri sihirbazlardan birinin kızı, diğeri ise diğer sihirbazın yetimhaneden aldığı bir çocuk. İkisi de yıllarca kendi usullerince eğitiyorlar ve bir sirk aracılığında başlıyor düelloları. Evet hikaye güzeldi fakat yer yer uzatılmış hissi veriyor. Yani daha kısa olsa belki daha rahat okurdum. Benim gibi kurgunun yavaş ilerlemesi sizi sıkıyorsa bu kitabı tavsiye edemem. Ben zorlayarak bitirdim. :/
511 syf.
·7 günde·6/10
Kitap konu olarak çok ilgi çekici ama bence iyi yazılmamış. Aynı anda birçok olay oluyor ve yazar bu olaylar arasındaki bağlantıyı görmemize izin vermiyor. Bazı bölümleri okurken "Bu bölüm niye var?" diye düşünürken buluyordum kendimi. Sonunda bölümler arasındaki bağlantıyı öğrenince de "Bu muydu cidden?" dedim. Daha karanlık bir son bekliyordum. Sanki kitabın gizemine öylesi bir son yakışırmış gibi hissettim.
Kitap çok yavaş ilerliyor. Kitap toplamda 511 sayfa ama ben 400 sayfayı geride bırakmış olmama ragmen hala hiçbir şeye anlam veremiyordum. Ve bu kesinlikle yazardan kaynaklıydı. Okuyan kişi hiçbir şey anlamasın diye karakterler arasındaki konuşmaları özenle yazmış adeta. Farklı bir dil konuşuyorlarmış gibi hiç anlam veremedim. Son 100 sayfada biraz biraz azaldı bu durum.
Kitabı sevmeyenlerin neden sevmediğini, yarım bırakanların neden sıkıldıklarını görebiliyorum. Ben zaman zaman çok sevdim, zaman zaman sıkıldım. Yani ilginçti kitap benim için.
Okumak isterseniz bir şans verin bence. Belki siz çok "büyüleyici" bulursunuz. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Erin Morgenstern
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Marshfield, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 8 Temmuz 1978
Erin Morgenstern, özellikle Gece sirki isimli kitabının yazarı olarak tanınmış ABD'li yazardır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 40 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.