Lao Tzu

Lao Tzu

Yazar
8.3/10
183 Kişi
·
572
Okunma
·
230
Beğeni
·
14,9bin
Gösterim
Adı:
Lao Tzu
Tam adı:
Lao Zi, Lao Tsu, Lao Tse, Laotze, Laozi
Unvan:
Çin filozofu
Doğum:
Henan, Çin
Ölüm:
Zhou Dynasty, / MÖ 533
Lao Zi, (Çince 老子,okunuşu Laotsı). Kimi kaynaklarda adı Lao Tsu, Lao Tse, Laotze veya Laozi)olarak da geçer. Lao Çince 'yaşlı', Zi da 'hoca', 'bilge' demektir. Tao Te Ching kitabının yazarı bilge Laozidir.Taoizmin kurucusu kabul edilen, önemli bir Çin filozofudur.

Laozi Çin efsanelerine göre milattan önce 6. yüzyılda Chǔ Devletinin Ku ilinde (Kǔ Xiàn), yani günümüzdeki Henan eyaletinin Lùyì kasabasında doğmuştur. Akademisyenler ise, Çin'in Yüz Düşünce Okulu ve Savaşan Beylikler Dönemi olan MÖ 4. yüzyılda yaşamış olabileceğini söylerler. Hakkında pek çok efsane vardır. Bir rivayete göre Zhou Hanedanlığının imparatorluk kütüphanesinde arşivciydi; 80 yaşına geldiğinde insanların doğal güzelliklerin ve iyiliğin yolundan gitmemesinden yorulmuş ve üzülmüş olarak Çin'i terk etti. Hangu sınır kapısından geçerken muhafız Yin Xi, Laozi'dan gitmeden önce öğretilerini kaleme almasını istedi ve o da Tao Te Ching kitabını yazdı. Bazılarına göre ise Laozi Çin'in efsanevi sarı imparatoru Huang-di'ydi. Başka bir görüşe göre ise Tao Te Ching hepsi de Laozi takma ismini kullanan farklı yazarın kaleme aldığı metinlerden oluşur.

Çin'in ünlü tarihçilerinden Sima Qian MÖ 100 yılında yazdığı Shiji (şı-ci) adlı eserinde Laozi’nın biyografisini şu şekilde yazmiştir: ‘‘Lao-Tzu Chou devletinin Ku mıntıkasında Li-hsiangg’da Chü-jen köyünde doğmuştur. Kendi adı Erh, aile adı Li, müstear adı Tan’dır. Chou sülalesi imparatorluğunun tarihçisi ve kütüphane muhafızıdır.” Buna göre onun asıl adı Li Tan (Lao-Tan)’dır. Lao-Tzu, ona verilmiş bir lakaptır; ‘‘İhtiyar Bilge’’ anlamına gelir.

Çin sözlü geleneğinde MÖ 604 diye bilinen doğum yılı, Shiji’de kayıtlı değildir. Bu, tarihin daha sonraları belirlendiğini göstermektedir. Bununla beraber bu belge onun yaşadığını gösteren en iyi kanıt olarak kabul edilmektedir.

Mitolojiye göre, Laozi'nın annesi nurdan gebe kalmış, 80 yıl sonra ak saçlı, ak sakallı bir çocuk doğurmuş. İşte Laozi, yani ihtiyar çocuk lakabı buradan gelmektedir. Bu efsane daha ileriye götürülerek doğum tarihi MÖ 1321 yılına kadar çıkarılmış ve kutsal bir kişi olarak gösterilmiştir. O zaman Lao-chun adını almıştır. Bazı araştırmacılara göre, bu gibi uydurma hikâyelerin çoğu Budizm'den sonra Budist hikâyelerine rağbet için yazılmıştır.
Bir Çin atasözüne göre 'Doğru söz kulağı incitir.' Bir Arap atasözü 'Gerçeğin okunu fırlatmadan önce ucunu bala batır' der.

Gerçekler egoyu tatmin için söylenirse güzel değildir. Güzel sözler ard niyetle söylenirse gerçek değildir.
''Tanrı, size istediğiniz insanları değil,ihtiyacınız olan insanları verir. Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, size acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır."
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tao : Yol , Te : Erdem Ching : Kitap , öğreti anlamına geliyor. Yol ve Erdem MÖ 600 de kaleme alınmış.İlk defa 647 yılında sanskritçeye çevrilmiş.İnsanın yaşam ve huzur için doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesini , uyumlu yaşamayı öğütlüyor.Kitabının bir bölümünde eylemsizliği öğütler. Eylemsizlikten kastı tembellik değil oluruna bırakmayı kasteder.Kitabın başka bir bölümünde ölüm ve yaşamdan bahseder. Hayatı yumuşak ve esnek , ölümü ise sert ve katı olarak bahseder.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
‘Çok fazla biriktiren, çok fazla yitirir.Çok fazla toplayan, çok fazla kaybeder. Dengeyi bilen, talihsizliğe uğramaz. Haddini bilen, tehlikeye düşmez. Böyle bir kimse ebedi olabilir.’
.
‘Dünyanın benim sandığım gibi olduğunu nasıl bilebilirim?Aynı şekilde davranarak.’
.
Lao Tzu (kendisine sonradan verilen bir isim,yaşlı çocuk/yaşlı bilge anlamlarına geliyor) , M.Ö 6. yüzyılda yaşayan saray arşiv görevlisi. ‘Bilen konuşmaz, konuşan bilmez’ diyen Lao Tzu, bir komutanın özel isteği üzerine bu kitabı yazmaya başlar.. Geçmiş,bugün ve gelecek üzerine. Tao (evrensel doğa,ebedi yasa) ile te (erdem)’e ulaşmayı anlatır.
.
Yazılanları okuduktan sonra şunu görmemek imkansız: Evrensel beyinler vardır, ölümsüzdür, sınırları yoktur, zamana yayılır ve etkisi bir ağaç misali kök salar. 2500 yıl önce söylediklerinin çoğu bugün de geçerli. Ders almak, varoluş amaçları üzerine düşünmek için bir rehber niteliğinde.
.
Arınmak ve ilerlemek gerekiyor erdeme sahip olabilmek için. Kimi zaman eylemsiz kalarak, doğanın akışına kapılarak ama iradeyi unutmadan..
.
Ben Destek yayınları baskını okudum, Sefer Guseynov’un çevirisi oldukça sade ve anlaşılır bir okuma süreci sunuyor, bu açıdan çok sevdim. Ayrıca kitap sonuna eklenen Han Feizi adlı bilgenin çalışması da diğer bir güzel detay..Renkleri ile ahenk yakalayan kapak tasarımı ise İlknur Muştu’ya ait.
.
Ve son bir alıntı:
‘Bütün varlıkların içinde zıtlıkların dengesi vardır; varlıkların hepsi görünmez güçle doludur; ve hepsi kaynaşarak düzeni teşkil ederler.’
120 syf.
·9/10
Tao Te Ching; erdem, bilgelik, devlet yönetimi gibi konularda ele alınmış etkileyici bir öğreti kitabı. Aynı zamanda isminden anlaşılacağı üzere Taoculuğun en önemli metni sayılıyormuş; dolayısıyla Taocu düşünce sistemini de az biraz anlayabilirsiniz bu kitapta. Zaten 'Tao/Dáo' yol/öğreti demekken, 'Te/Dé' ise erdem anlamındaymış. Gerçekten oldukça anlamlı nasihatler var içinde. Benim en sevdiğim öğreti ise yalınlık ve sadelik öğretisi oldu. Ayrıca 'wú wéi' yani 'yapmadan yap' felsefesi de düşündürücüydü. Laozi bana sanki Çin'in Cibran'ı veya Coelho'su gibi geldi. Zaten iki yazarı ve tarzlarını da sevdiğim için genel olarak sevdiğim bir kitap oldu Tao Te Ching ve tabiki önerimdir. Herkese keyifli okumalar.
120 syf.
·8/10
Samimi sözler süslü değildir
Süslü sözler samimi değildir
Bilmediğini bilmek en büyük bilgidir
Bilmediğini bilmemek bir kusurdur
Zora, kolay olan tarafından,
Büyüğe küçük olan tarafından bak.
Serkan
Serkan Binlerce Kilometrelik Bir Yolculuk Bile Tek Bir Adımla Başlar'ı inceledi.
88 syf.
·10/10
Yazarın Aynalı Tılsımlar Dükkanı'ndan sonra okuduğum ikinci kitabı ve bu kitabı da severek okudum ve beğendim.
Okuduğum ilk felsefe kitabı oldu. Lao Tzu'nun öğretilerini okuyucuyu sıkmadan sade anlaşılır bir dille anlatmış yazarımız.
Kitabı okurken Lao Tzu'nun birçok konu hakkındaki düşüncelerini öğrenmiş oluyoruz. Örneğin; Lao Tzu diktatörlük sisteminin aksine, kendini halktan ayırmayan, birliğin temsilcisi, aynı dili konuşup, öze hitabın gerçek bir liderin özelliği olduğunu savunmuştur.
Okuyucuya yol gösterici birçok sözü de kitapta yer almış. Kitabı okurken yanınızda kaleminizi hazır bulundurmanızı tavsiye ederim çünkü not alacağınız çok fazla alıntı cümleler sizi bekliyor.
Yazarımızın iki kitabını da keyifle okudum. Sizlere de tavsiye ederim. Yazarımızın yolu açık olsun :)
120 syf.
·1 günde·9/10
"dao de jing" efsaneye göre laozi isimli bir ermiş tarafından kaleme alınan, kelime anlamı olarak hem yaşlı çocuk, hem de yaşlı usta anlamlarına gelen, içinde erdemli sözler barındıran nadide bir eserdir.

insanı her şeyin merkezine koymayan bir anlayışa sahip olan laozi, kitap içerisinde yer alan öğretilerinde bütün olmayı ve tamamlanmayı esas almaktadır. evren, metafizik, erdem, ahlak gibi konuların sık sık geçtiği tao te ching adlı bu eser, asırlar önce yazılmasına rağmen güncelliğini hâlâ korumakta, içinde çıkarılması gereken kıymetli dersler barındırmaktadır.

kitabı yavaş yavaş, hazmederek okumanızı tavsiye ederim. çünkü yalın bir dil kullanılarak yazılmış bu eser, sadeliğin içinde derin kelamlarla sizi baş başa bırakıyor.

okumanızı şiddetle tavsiye ederim. çok kıymetli bir yapıt.
151 syf.
·7/10
Bir tanıdığın evinde yatıya kaldığım gece onun kitaplığında bulmuştum. Okumayı bırakamadım bitinceye kadar. Gerçekten günümüz insanı için de faydalı olabilecek bir eser.
142 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap tamamen felsefi bir eser yaşlı çocuk burda felsefesini şiir yoluyla kişiden kişiye değişecek düzeyde ısmarlıyor.kitap ağır bir eser ama felsefeye başlıyanlar için bir baş yapıt rahat okunur adama ve bilyeye göre felsefe verir kitapatan puan kırmamın tek sebebi kendinde iyi ve kötü kavramlarını kullancak cesarete sahip olmasıdır dediğim gibi felsefe ile ilgilenen herkez okumali.
151 syf.
·86 günde·Beğendi·9/10
kong tse( yani konfüçyüs), lao tse'den seromaniler hakkında bilgi almak için tshou ülkesine gitmiştir. lao tse ona şöyle demiştir: ''bahsettiğin insanlar, kemikleriyle birlikte çürüdüler, yalnızca sözleri kaldı''. ayrıca şöyle demiştir:'' bir soylu zamanı geldiğinde yükselir; zamanı gelmezse herşeyi bırakır ve otların büyümesine izin verir. iyi bir tüccarın, sanki hiçbir şeyi yokmuş gibi, hazinelerini derine sakladığını ve mükemmel erdeme sahip bir soylunun dış görünüşüyle cahil gibi göründüğünü duydum. dostum, kibirli halinden ve çeşitli isteklerinden vazgeç. tüm bunlar, kendi özün için değersizdir. sana söyleyecek başka bir şeyim yoktur!''

kong tse, ülkeden ayrılmış ve şöyle demiştir: ''kuşlar; uçabildiklerini biliyorum. balıklar; yüzebildiklerini biliyorum. vahşi hayvanlar; koşabildiklerini biliyorum. koşanlar iplerle, yüzenler ağlarla, uçanlar da oklarla yakalanır. ancak ejderhanın rüzgarın ve bulutların üzerinde nasıl uçtuğunu ve gökyüzüne nasıl çıktığını anlamıyorum. bugün lao tse'yi gördüm, ejderhaya benziyor.''
192 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
İlk defa uzak doğu felsefesine dair bir kitap okudum. Açıkçası beklentilerim daha yüksekti.

Aslında hayal kırıklığımın başlıca sebebi bu eserden önce Marcus Aurelius'un Kendime Düşünceler kitabını okumuş olmam. Lao Tzu'nun anlattıkları İmparator'un söylediklerine oldukça benziyor. Aslında garip; bundan neredeyse 2500 yıl önce birbirinden 10.000 km'den daha fazla uzak insanların birbirlerine oldukça yakın görüş akımları ortaya atması...(Stoizm için Kıbrıslı Zeno'yu baz alırsak aralarında sadece 150-200 yıl kadar süre oluyor.)

Hayatımda gerçek anlamda etkilendiğim ilk fikir akımıdır Stozim benim için. Kendime düşünceler ilk kitaptır beni gerçek anlamda etkileyen, düşüncelerimi, hayatımı, davranışlarımı değiştiren okuduğum onca kitap arasında... Öyle yavaş yavaş oluşan bir etki değil. Radikal bir etki, çarpılmak gibi. Ruhuna işleyen diyorlar ya o türden bir etki. Belki bu yüzden, bu aşinalıktan dolayı bu kadar etkilenmedim bu kitaptan.

Belki ilk bunu okusaydım... Kim bilir belki de şu an Chung-ho-chi veya I Ching gibi eserlerle yoluma devam ediyor olacaktım. Doğu-batı arasında sıkışmak. Aslında bunu doğu-batı kapışmasına çevirmemek lazım. Zira her iki akımda da üstatların verdikleri mesajlar evrensel.

Velhasıl doğu felsefesine, özellikle Taozim'e ilgi duymama vesile oldu bu kitap. Kesinlikle daha fazla eser okuyacağım dünyanın bu parçası ile de ilgili.

Akış... kesintisiz akan su. Dere, belki nehir. Belki akmaya devam eden bir okyanus. Belki de tek bir su damlası. Çoğalıp azalma. Tao. Ya da belki doğa? Boşluk. Evren. Bilmediğimiz ama yine de anlamaya, anlamlandırmaya çalıştğımız şeyler. Şimdilik elimden tek gelen onların gitmiş oldukları yolları izlemek.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lao Tzu
Tam adı:
Lao Zi, Lao Tsu, Lao Tse, Laotze, Laozi
Unvan:
Çin filozofu
Doğum:
Henan, Çin
Ölüm:
Zhou Dynasty, / MÖ 533
Lao Zi, (Çince 老子,okunuşu Laotsı). Kimi kaynaklarda adı Lao Tsu, Lao Tse, Laotze veya Laozi)olarak da geçer. Lao Çince 'yaşlı', Zi da 'hoca', 'bilge' demektir. Tao Te Ching kitabının yazarı bilge Laozidir.Taoizmin kurucusu kabul edilen, önemli bir Çin filozofudur.

Laozi Çin efsanelerine göre milattan önce 6. yüzyılda Chǔ Devletinin Ku ilinde (Kǔ Xiàn), yani günümüzdeki Henan eyaletinin Lùyì kasabasında doğmuştur. Akademisyenler ise, Çin'in Yüz Düşünce Okulu ve Savaşan Beylikler Dönemi olan MÖ 4. yüzyılda yaşamış olabileceğini söylerler. Hakkında pek çok efsane vardır. Bir rivayete göre Zhou Hanedanlığının imparatorluk kütüphanesinde arşivciydi; 80 yaşına geldiğinde insanların doğal güzelliklerin ve iyiliğin yolundan gitmemesinden yorulmuş ve üzülmüş olarak Çin'i terk etti. Hangu sınır kapısından geçerken muhafız Yin Xi, Laozi'dan gitmeden önce öğretilerini kaleme almasını istedi ve o da Tao Te Ching kitabını yazdı. Bazılarına göre ise Laozi Çin'in efsanevi sarı imparatoru Huang-di'ydi. Başka bir görüşe göre ise Tao Te Ching hepsi de Laozi takma ismini kullanan farklı yazarın kaleme aldığı metinlerden oluşur.

Çin'in ünlü tarihçilerinden Sima Qian MÖ 100 yılında yazdığı Shiji (şı-ci) adlı eserinde Laozi’nın biyografisini şu şekilde yazmiştir: ‘‘Lao-Tzu Chou devletinin Ku mıntıkasında Li-hsiangg’da Chü-jen köyünde doğmuştur. Kendi adı Erh, aile adı Li, müstear adı Tan’dır. Chou sülalesi imparatorluğunun tarihçisi ve kütüphane muhafızıdır.” Buna göre onun asıl adı Li Tan (Lao-Tan)’dır. Lao-Tzu, ona verilmiş bir lakaptır; ‘‘İhtiyar Bilge’’ anlamına gelir.

Çin sözlü geleneğinde MÖ 604 diye bilinen doğum yılı, Shiji’de kayıtlı değildir. Bu, tarihin daha sonraları belirlendiğini göstermektedir. Bununla beraber bu belge onun yaşadığını gösteren en iyi kanıt olarak kabul edilmektedir.

Mitolojiye göre, Laozi'nın annesi nurdan gebe kalmış, 80 yıl sonra ak saçlı, ak sakallı bir çocuk doğurmuş. İşte Laozi, yani ihtiyar çocuk lakabı buradan gelmektedir. Bu efsane daha ileriye götürülerek doğum tarihi MÖ 1321 yılına kadar çıkarılmış ve kutsal bir kişi olarak gösterilmiştir. O zaman Lao-chun adını almıştır. Bazı araştırmacılara göre, bu gibi uydurma hikâyelerin çoğu Budizm'den sonra Budist hikâyelerine rağbet için yazılmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 230 okur beğendi.
  • 572 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 611 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları