·
Okunma
·
Beğeni
·
12,9bin
Gösterim
Adı:
Yol ve Erdem
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Yol (Tao) ve Erdem (Te) bundan tam 2.500 yıl önce Laozi (Yaşlı Bilge) adında Çinli bir düşünür tarafından yazılmış, 81 aforizmadan oluşan bir metindir. Tao ve Te olmak üzere iki bölüme ayrılan kitap, bir felsefi akım ve bir din olarak kabul edilen Taoculuğun (Taoizm) temel kaynağıdır. Taoculuğun dışında Budizm, Neo Konfüçyüsçülük ve özellikle son yüzyılda Batı’da çeşitli felsefi ve dini ekollerde de derin etkiler bırakmıştır.

Laozi’ye göre insanın Yolunu bulmasının ve Erdemli yaşamasının tek yolu, doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesi, onunla mücadele etmek yerine uyumlu yaşamasıyla mümkündür. Özellikle arzularına ve hırslarına yenik düşen insanların hiçbir zaman huzur bulamayacaklarını ve boşlukta kaybolacaklarını söyler.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tao : Yol , Te : Erdem Ching : Kitap , öğreti anlamına geliyor. Yol ve Erdem MÖ 600 de kaleme alınmış.İlk defa 647 yılında sanskritçeye çevrilmiş.İnsanın yaşam ve huzur için doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesini , uyumlu yaşamayı öğütlüyor.Kitabının bir bölümünde eylemsizliği öğütler. Eylemsizlikten kastı tembellik değil oluruna bırakmayı kasteder.Kitabın başka bir bölümünde ölüm ve yaşamdan bahseder. Hayatı yumuşak ve esnek , ölümü ise sert ve katı olarak bahseder.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
‘Çok fazla biriktiren, çok fazla yitirir.Çok fazla toplayan, çok fazla kaybeder. Dengeyi bilen, talihsizliğe uğramaz. Haddini bilen, tehlikeye düşmez. Böyle bir kimse ebedi olabilir.’
.
‘Dünyanın benim sandığım gibi olduğunu nasıl bilebilirim?Aynı şekilde davranarak.’
.
Lao Tzu (kendisine sonradan verilen bir isim,yaşlı çocuk/yaşlı bilge anlamlarına geliyor) , M.Ö 6. yüzyılda yaşayan saray arşiv görevlisi. ‘Bilen konuşmaz, konuşan bilmez’ diyen Lao Tzu, bir komutanın özel isteği üzerine bu kitabı yazmaya başlar.. Geçmiş,bugün ve gelecek üzerine. Tao (evrensel doğa,ebedi yasa) ile te (erdem)’e ulaşmayı anlatır.
.
Yazılanları okuduktan sonra şunu görmemek imkansız: Evrensel beyinler vardır, ölümsüzdür, sınırları yoktur, zamana yayılır ve etkisi bir ağaç misali kök salar. 2500 yıl önce söylediklerinin çoğu bugün de geçerli. Ders almak, varoluş amaçları üzerine düşünmek için bir rehber niteliğinde.
.
Arınmak ve ilerlemek gerekiyor erdeme sahip olabilmek için. Kimi zaman eylemsiz kalarak, doğanın akışına kapılarak ama iradeyi unutmadan..
.
Ben Destek yayınları baskını okudum, Sefer Guseynov’un çevirisi oldukça sade ve anlaşılır bir okuma süreci sunuyor, bu açıdan çok sevdim. Ayrıca kitap sonuna eklenen Han Feizi adlı bilgenin çalışması da diğer bir güzel detay..Renkleri ile ahenk yakalayan kapak tasarımı ise İlknur Muştu’ya ait.
.
Ve son bir alıntı:
‘Bütün varlıkların içinde zıtlıkların dengesi vardır; varlıkların hepsi görünmez güçle doludur; ve hepsi kaynaşarak düzeni teşkil ederler.’
120 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Tao te ching dönemin diğer düşünce akımlarından farklı olarak insan ahlakına duyarlı ve insana hizmet eden bir güçler bütünü olarak değil, insan dahil her şeye eşit davranan, tarafsız bir güç kaynağı olarak karakterize edilir.
.
Lao tzu kendisine sonradan verilen bir isimdir. İsmin Çincesi hem "yaşlı usta" hem de "yaşlı çoçuk" anlamlarına gelmektedir. Metnin yazılışına dair anlatila gelmiş en yaygin hikayelerden birine göre Lăo tzu yaşadığı toplumdaki yozlaşmadan sıkılıp Batı'ya gitmek üzere yola çıkar. Yolda onu bir bebekçi durdurur ve memleketinin Hayrı için tüm bilgi ve irfanını yazıya dökmesine buyurur. Aksi takdirde sınır kapısından geçemeyeceğini söyler.Lao Tzu'da bir oturuşta Tao Te Chingi kaleme alır.
.
Kitabın başlığında da yer Alan "Tao" karakteri "yol ", "öğreti: anlamlarına gelmekte olup, metinde bazen evrenin temelini oluşturan dinamik düzen anlamlarında da kullanılmıştır. "Te" karakteri ise aynı zamanda hem "Erdem" hem de "iktidar", "güç" anlamlarına gelmektedir.
.
Tao te Chinge göre yerin ve göğün arasındaki her şey aynı Kanunlara tabidir, değişik dönemlerde siyasi iklimlere göre değişik şekillerde yorumlanan Tao te ching yüzyıllar sonra bile okunmasının sebebi değindiği konuların her zaman geçerliliğini koruyacak nitelikte olmasıdır.
.
" bütün varlıkların içinde zıtlıkların dengesi vardır; varlıkların hepsi görülmez güçle doludur ve hepsi kaynaşarak düzeni teşkil ederler. "
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba arkadaşlar. :)
Lafı dolandırmadan direkt konuya giriş yapıyorum.

Eserin konusu genel itibari ile öğüt verme ve Tao inanışıyla ilgili bilgilendirmeler içerir. Çin kültüründe yaygın olarak görülen Tao'culuk Tanrı'dan önce var olduğuna inanılır. Aslında evreni o yaratmıştır. Yani o tanrıdan bağımsız vardır.

Zaman zaman öğüt verir devletin yönetimi hakkında, kişinin yapısı ve eylemi ile ilgili güzel ve dinlendirici bir kitap diyebilirim. Halil Cibran'ın eserlerine yakın buldum. Sevdiğim tür olduğu için okurken sıkılmadım da.

Tao te ching: Tao erdem rehberi anlamına gelir.
Taoculuk ile konfüsyüsçülük kıyas içinde birbiriyle devamlı savaş halinde eleştiriler sunar. Tao hep konfüçyüsçü düşüncesini alaşağı eder. Kitap genel olarak şiir tarzında yazılmış hemen yanında da şiir hakkında bilgilendirme yapılıyor bu genelde konfüçyüsçü düşünce ve devlet yapısına aykırı bir eleştiri sunar biçimdedir.

Kitabı sevdim ilgisi olanlara öneririm. Sevgi ile okuyun...:))☆
120 syf.
·9/10 puan
Tao Te Ching; erdem, bilgelik, devlet yönetimi gibi konularda ele alınmış etkileyici bir öğreti kitabı. Aynı zamanda isminden anlaşılacağı üzere Taoculuğun en önemli metni sayılıyormuş; dolayısıyla Taocu düşünce sistemini de az biraz anlayabilirsiniz bu kitapta. Zaten 'Tao/Dáo' yol/öğreti demekken, 'Te/Dé' ise erdem anlamındaymış. Gerçekten oldukça anlamlı nasihatler var içinde. Benim en sevdiğim öğreti ise yalınlık ve sadelik öğretisi oldu. Ayrıca 'wú wéi' yani 'yapmadan yap' felsefesi de düşündürücüydü. Laozi bana sanki Çin'in Cibran'ı veya Coelho'su gibi geldi. Zaten iki yazarı ve tarzlarını da sevdiğim için genel olarak sevdiğim bir kitap oldu Tao Te Ching ve tabiki önerimdir. Herkese keyifli okumalar.
120 syf.
Kitapta bir öğreti veya yol anlamına gelen “Tao” ile ne anlatmak istiyor Lao Tse onu öğreniyoruz. Taoyu her şeyin başlangıcı olarak görüyor ve hatta onda tao kutsal atalardan (belki tanrılar veya tanrı) bile daha önce var olan bir ilkedir. Varlıkların oluşumunu ise yokluğa bağlıyor. Her şey kaostan çıkmıştır. Onun taosu elle tutulur bir ilke olmamakla birlikte, evreni başlatan soyut bir ilkedir. Bu yüzden bir öğretidir aslında. Nasıl bir hayat sürmeyle yolun izinden gideceğimizi bize detaylı bir şekilde anlatıyor. En kestirme tanımla aslında Aristoteles nasıl ki “altın oran” öğretisiyle aşırı uçlarda hayat sürülemeyeceğini söylüyorsa, bu kitapta da bize sürekli sade bir hayat, kibirden arınma, büyüklenmeme, mütevazı olma vb. gibi uçlarda olmayan hayat tarzı önerilmektedir.
Bazı kısımları çok düşündürücü. Mesela toplumda bir şeyi sürekli konuşmak veya öğretmeye çalışmak; ortada gerçekten bir problem olduğuna işarettir. Gerçekten de dünyada ağzından ahlak kelimesi düşmeyen insanlara baktığımda bunu çok net görüyorum. En ahlaksızlar hep ahlak konuşuyor...
Kitapta siyasetten de sıkça söz ediliyor. Karmaşık bir siyaset yapısı değil de eski çağlarda yazıldığı için daha çok yöneticinin nasıl erdemler taşıması gerektiği üzerinde duruyor ki bence bugün bile söylenenler geçerli. O yüzden çağlar boyunca bu kitabın güncelliğini yitireceğini düşünmüyorum.
Keyifli okumalar herkese
120 syf.
·1 günde·9/10 puan
"dao de jing" efsaneye göre laozi isimli bir ermiş tarafından kaleme alınan, kelime anlamı olarak hem yaşlı çocuk, hem de yaşlı usta anlamlarına gelen, içinde erdemli sözler barındıran nadide bir eserdir.

insanı her şeyin merkezine koymayan bir anlayışa sahip olan laozi, kitap içerisinde yer alan öğretilerinde bütün olmayı ve tamamlanmayı esas almaktadır. evren, metafizik, erdem, ahlak gibi konuların sık sık geçtiği tao te ching adlı bu eser, asırlar önce yazılmasına rağmen güncelliğini hâlâ korumakta, içinde çıkarılması gereken kıymetli dersler barındırmaktadır.

kitabı yavaş yavaş, hazmederek okumanızı tavsiye ederim. çünkü yalın bir dil kullanılarak yazılmış bu eser, sadeliğin içinde derin kelamlarla sizi baş başa bırakıyor.

okumanızı şiddetle tavsiye ederim. çok kıymetli bir yapıt.
151 syf.
·86 günde·Beğendi·9/10 puan
kong tse( yani konfüçyüs), lao tse'den seromaniler hakkında bilgi almak için tshou ülkesine gitmiştir. lao tse ona şöyle demiştir: ''bahsettiğin insanlar, kemikleriyle birlikte çürüdüler, yalnızca sözleri kaldı''. ayrıca şöyle demiştir:'' bir soylu zamanı geldiğinde yükselir; zamanı gelmezse herşeyi bırakır ve otların büyümesine izin verir. iyi bir tüccarın, sanki hiçbir şeyi yokmuş gibi, hazinelerini derine sakladığını ve mükemmel erdeme sahip bir soylunun dış görünüşüyle cahil gibi göründüğünü duydum. dostum, kibirli halinden ve çeşitli isteklerinden vazgeç. tüm bunlar, kendi özün için değersizdir. sana söyleyecek başka bir şeyim yoktur!''

kong tse, ülkeden ayrılmış ve şöyle demiştir: ''kuşlar; uçabildiklerini biliyorum. balıklar; yüzebildiklerini biliyorum. vahşi hayvanlar; koşabildiklerini biliyorum. koşanlar iplerle, yüzenler ağlarla, uçanlar da oklarla yakalanır. ancak ejderhanın rüzgarın ve bulutların üzerinde nasıl uçtuğunu ve gökyüzüne nasıl çıktığını anlamıyorum. bugün lao tse'yi gördüm, ejderhaya benziyor.''
142 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap tamamen felsefi bir eser yaşlı çocuk burda felsefesini şiir yoluyla kişiden kişiye değişecek düzeyde ısmarlıyor.kitap ağır bir eser ama felsefeye başlıyanlar için bir baş yapıt rahat okunur adama ve bilyeye göre felsefe verir kitapatan puan kırmamın tek sebebi kendinde iyi ve kötü kavramlarını kullancak cesarete sahip olmasıdır dediğim gibi felsefe ile ilgilenen herkez okumali.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap, taoculuğun temel kitabıdır. Yani Taocuların kutsal kitabıdır. Bir ögreti kitabıdır. Savaş Sanatında da olduğu gibi bu kitabı da kitap olarak göremeyiz. Bir kitaptan fazlasıdır. Bu kitapta tıpkı Savaş Sanatı gibi hocadır, rehberdir. bu öğretinin özellikle günümüz insanına önemli bir çağrısı, bir bildirisi var: İnsan doğanın karşısında bir hiçtir! Karşı çıktığı zaman yenilmeye mahkumdur. Ama doğayla uyum içinde yaşar, doğayı karşısına değil de yanına ve arkasına alırsa hem doğanın sınırsız gücünü kullanabilir, hem böyle yaparak huzuru, mutluluğu da bulur. Bu kitap size ögretmenlik yapar çünkü devlet yönetiminden, doğadan ve birçok şeyden size rehberlik eder. Eğer dikkatli okursanız kitapta farklı anlamlarında olduğunu göreceksinizdir.
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her güne bir öğreti niteliği taşıdığından üç ayda bitirilecek ya da iki güne kalmadan üstesinden gelinecek bir kitap. 'Sana kötülük yapana dahi iyilik yap.' Sözünden, 'Güçsüz olan güçlüyü yener.' Sözüne varan, günümüzde üzerine kafa patlatmamız gereken ve mantığa ters düşenin doğru olduğunu ispatlamaya çalışan bir bilgenin, bilge kitabı.
Çılgınlar tanrısal vahiy ararlar
Göğün yerin işaretlerinde
Ben bilgelik ararım
Zaman ve dünyanın işaretlerinde
Kimileri ahmakça kaygılara kutsal der
Ben ahmakça kaygıları bırakmaya kutsal derim
Kimileri mucizeleri kutsal sayar
Ben mucize olmayanları kutsal sayarım.

Yin Fu Jing
Dünyayı ele geçirmek tutkusu
Dünyayı elden geçirmek tutkusu
Denenmiştir yenilgiye mahkûmdur
Kutsaldır dünya
Ele geçmez
El atan çürütür onu
Elde tutmak isteyen yitirir onu.
En güzel hükümdar, halkın sadece adını duyduğu ve varlığından haberdar olduğu hükümdardır. Bundan daha kötüleri, halkın zoraki kendilerini sevmesini ve yüceltmesini talep eden hükümdarlardır.
“İstekten arınmış ruh gizli olanı görür, hep isteyen ruh ise yalnızca istediğini.”
Lao Tzu
Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası
Gök kalıcı, yer uzun ömürlüdür.
Kalıcı ve uzun ömürlüdürler,
Zira kendileri için yaşamazlar.
Uzun yaşamaları da bundandır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yol ve Erdem
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Yol (Tao) ve Erdem (Te) bundan tam 2.500 yıl önce Laozi (Yaşlı Bilge) adında Çinli bir düşünür tarafından yazılmış, 81 aforizmadan oluşan bir metindir. Tao ve Te olmak üzere iki bölüme ayrılan kitap, bir felsefi akım ve bir din olarak kabul edilen Taoculuğun (Taoizm) temel kaynağıdır. Taoculuğun dışında Budizm, Neo Konfüçyüsçülük ve özellikle son yüzyılda Batı’da çeşitli felsefi ve dini ekollerde de derin etkiler bırakmıştır.

Laozi’ye göre insanın Yolunu bulmasının ve Erdemli yaşamasının tek yolu, doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesi, onunla mücadele etmek yerine uyumlu yaşamasıyla mümkündür. Özellikle arzularına ve hırslarına yenik düşen insanların hiçbir zaman huzur bulamayacaklarını ve boşlukta kaybolacaklarını söyler.

Kitabı okuyanlar 712 okur

  • eda
  • alina koç
  • Ömer Faruk Tanrıverdi
  • Tolga Krcgl
  • Vela Aydın
  • halise ceylan
  • Olcay Arın
  • Tuba Değirmenci
  • Serhat
  • Ece Kabuk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (2)
9
%0
8
%0
7
%0.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0