Tao Te Ching (Yol ve Erdemin Kitabı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.500
Gösterim
Adı:
Tao Te Ching
Alt başlık:
Yol ve Erdemin Kitabı
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787723
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi
Sözcüklerin, kutsal metinlerin ‘büyüsü', Tanrı'ya yakarırken, şefaat dilerken anlamını bilmediği sözcükleri mırıldanmaya alışmış ülkemiz insanına yabancı değildir. Kadim çağlardan gelen, çoğunluk dinsel içerikli, bazıları nasihat ve dünya tasavvurlarından oluşan yazılı metinlerin evin baş köşesinde özenle saklanması, hatta muska niyetine kullanılması Anadolu'da süregiden yaygın geleneklerinden biridir. Elinizde tuttuğunuz kitabın farklı bir özelliği var: her ne kadar geç dönem Taoizmindeki ritüellerin etkisiyle iyiden iyiye gizemli bir kılığa bürünse, kuşaklar boyunca çeşitli anlam değişikliklerine uğrasa da, bu kitaptaki aforizmalar, her çağın inanç sistemleriyle ve değer yargılarıyla örtüşecek bir esnekliğe sahip. Tao Te-Ching'in bu yeni yorumu, çok sayıda kaynağın derlenmesiyle oluştu. İlgiyle okuyacağınıza inanıyoruz.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
‘Çok fazla biriktiren, çok fazla yitirir.Çok fazla toplayan, çok fazla kaybeder. Dengeyi bilen, talihsizliğe uğramaz. Haddini bilen, tehlikeye düşmez. Böyle bir kimse ebedi olabilir.’
.
‘Dünyanın benim sandığım gibi olduğunu nasıl bilebilirim?Aynı şekilde davranarak.’
.
Lao Tzu (kendisine sonradan verilen bir isim,yaşlı çocuk/yaşlı bilge anlamlarına geliyor) , M.Ö 6. yüzyılda yaşayan saray arşiv görevlisi. ‘Bilen konuşmaz, konuşan bilmez’ diyen Lao Tzu, bir komutanın özel isteği üzerine bu kitabı yazmaya başlar.. Geçmiş,bugün ve gelecek üzerine. Tao (evrensel doğa,ebedi yasa) ile te (erdem)’e ulaşmayı anlatır.
.
Yazılanları okuduktan sonra şunu görmemek imkansız: Evrensel beyinler vardır, ölümsüzdür, sınırları yoktur, zamana yayılır ve etkisi bir ağaç misali kök salar. 2500 yıl önce söylediklerinin çoğu bugün de geçerli. Ders almak, varoluş amaçları üzerine düşünmek için bir rehber niteliğinde.
.
Arınmak ve ilerlemek gerekiyor erdeme sahip olabilmek için. Kimi zaman eylemsiz kalarak, doğanın akışına kapılarak ama iradeyi unutmadan..
.
Ben Destek yayınları baskını okudum, Sefer Guseynov’un çevirisi oldukça sade ve anlaşılır bir okuma süreci sunuyor, bu açıdan çok sevdim. Ayrıca kitap sonuna eklenen Han Feizi adlı bilgenin çalışması da diğer bir güzel detay..Renkleri ile ahenk yakalayan kapak tasarımı ise İlknur Muştu’ya ait.
.
Ve son bir alıntı:
‘Bütün varlıkların içinde zıtlıkların dengesi vardır; varlıkların hepsi görünmez güçle doludur; ve hepsi kaynaşarak düzeni teşkil ederler.’
151 syf.
·7/10
Bir tanıdığın evinde yatıya kaldığım gece onun kitaplığında bulmuştum. Okumayı bırakamadım bitinceye kadar. Gerçekten günümüz insanı için de faydalı olabilecek bir eser.
151 syf.
·86 günde·Beğendi·9/10
kong tse( yani konfüçyüs), lao tse'den seromaniler hakkında bilgi almak için tshou ülkesine gitmiştir. lao tse ona şöyle demiştir: ''bahsettiğin insanlar, kemikleriyle birlikte çürüdüler, yalnızca sözleri kaldı''. ayrıca şöyle demiştir:'' bir soylu zamanı geldiğinde yükselir; zamanı gelmezse herşeyi bırakır ve otların büyümesine izin verir. iyi bir tüccarın, sanki hiçbir şeyi yokmuş gibi, hazinelerini derine sakladığını ve mükemmel erdeme sahip bir soylunun dış görünüşüyle cahil gibi göründüğünü duydum. dostum, kibirli halinden ve çeşitli isteklerinden vazgeç. tüm bunlar, kendi özün için değersizdir. sana söyleyecek başka bir şeyim yoktur!''

kong tse, ülkeden ayrılmış ve şöyle demiştir: ''kuşlar; uçabildiklerini biliyorum. balıklar; yüzebildiklerini biliyorum. vahşi hayvanlar; koşabildiklerini biliyorum. koşanlar iplerle, yüzenler ağlarla, uçanlar da oklarla yakalanır. ancak ejderhanın rüzgarın ve bulutların üzerinde nasıl uçtuğunu ve gökyüzüne nasıl çıktığını anlamıyorum. bugün lao tse'yi gördüm, ejderhaya benziyor.''
151 syf.
Dönüp dolaşıp tekrar elinize alacağınız, ara ara sayfalarını karıştıracağınız bir öğreti kitabı.
Bilgeliğe ve derinliğe giden uzun yolda, bu kitap karşınıza muhakkak çıkacaktır.
151 syf.
·254 günde·Beğendi·9/10
Bir seferde okunabilecek bir kitap değil, anlamanın yıllar sürebileceği bir kitap. Bir yol kitabı olarak genelde arabada tutuyorum. Saatler süren yol boyunca küçük bir parçayı düşünmek için iyi bir fırsat buluyorum. Keşke Nietzsche gibi gün boyunca dağlarda yürürken düşünebilseydim ama günümüz şartlarında direksiyon başında sakin düşünmek üzere müsait. Ayda en fazla 2 sayfa ilerleyebiliyorum ancak bu salyangoz ilerlemesi çok keyifli.
151 syf.
·Beğendi·10/10
Çin felsefesini güzel , yalın bir dille anlatan bir kitap ... Tao 'yol' demektir Te 'erdem' ching de 'kitap veya rehber ' demektir . Yani bu kitap yol kitabi erdem kitabı anlamına gelir.

Kitabın başında çevirmen zaten her şeyi basit bir şekilde anlatmış. Güzel ders alınabilecek bir kitap Tao te Ching... Felsefeyi seven herkes okumalı ;)
120 syf.
·8/10
Samimi sözler süslü değildir
Süslü sözler samimi değildir
Bilmediğini bilmek en büyük bilgidir
Bilmediğini bilmemek bir kusurdur
Zora, kolay olan tarafından,
Büyüğe küçük olan tarafından bak.
120 syf.
·5 günde·10/10
Tai Chi üzerine tarihin eski metinlerinden biridir. Bu kitap "Yol" ve "Erdem" isimli iki kelime temelinde kurulmuş, eski bir Çin öğretisini açıklamaktadır. Yazıldığı tarih ve ortaya çıkan farklı metinleri ile günümüz çevirilerinde orijinal hali konusunda muallaklar içeren bir anlatım söz konusudur.

Kitap içerdiği bilgiler bazında devleti yöneten kişinin "Yol" ve "Erdem" üzerindeki işleyiş şeklini, halka var olan hitabetini ve yönetimdeki niteliklerini baz alan anlatımlar içeriyor. Eski Çin başlı başına bir tarım devleti olduğu için toprağı ve suyu yönetebilmek halkı yönetebilmek, üretmek halka hizmet olarak görülmekteydi. Erdemli ve Yol'da olan bir kişi niteliklerini bunu şekillendirmek için kullanır ama bunu yaparken çok da planlı değil daha ziyade "spontane" bir tarz kullanarak şekillendirirdi.

"Gücün geldiği yer kontrol değil, doğanın devinimine izin vermektir." anlayışının temel aldığı teslimiyetçi bir anlatım içermektedir.

Kitap "Konfüsyüsçülük" üzerine atıflarda bulunan, "Taoculuk" üzerine bir başlangıç kitabı olarak kabul edilebilir.

Kitabın yazarı; Lao Zi, yani yaşlı bilge kişi, Taoculuk akımının kurucusu olarak kabul edilir. M.Ö. 4. ve ya 6. yüzyıllarda yaşadığına dair görüşler içermektedir.
120 syf.
·Beğendi·9/10
Yüzyıllardır okunan ve her çağda yenilenme gücü taşıyan bir kitab bu. Hayatta uyumlu olmayı herşeyin üstünde tutan bunun insanlara nasıl ideal hayatı yaşattığını özlü bir anlatım ile sunuyor
96 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bir üst varlığın dimağından süzülmüş özler barındıran bir kese gibi. Her fragmanı sanki bir ayet. Çok şey kattı bana. Öz olması da cabası. Zaten kompleks kötüdür, zararlıdır; öz olan iyidir, yararlıdır. Hayat basittir. Okuduğum en iyi metin diyebilirim ya da belki ikinci...
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tao Te Ching bitti. Savaş Sanatı'ndan sonra bitirdiğim 2. Çin Edebiyatı kitabı oldu.

Kitap Çin kültürü ve tarihi hakkında biraz bilgisi olan birisinin illaki duyduğu ve Çin halkının üzerinde büyük etkiler meydana getiren Taoizm'in kutsal kitabıdır. Bu kitap yazıldıktan sonra kitapta bahsedildiği şekilde yaşamayı amaç edinen bir din ve dünyaya kitaptaki bakış açısıyla bakan felsefi bir akım doğmuştur.

Kitap Türkçeye Çince aslından mükemmel bir çeviriyle çevrilmiş ve sayfa altlarında yer alan dipnotlarla kitabın anlaşılabilirliği arttırılmış. Ayrıca kitabın adının çevrilmemesi de doğru bir tercih olmuş. Merak edenler için yazayım kitabın adı "Erdemlik Öğretisi" veya "Erdemliğe Giden Yol" anlamına gelmektedir.

Kitap Türkiye'de fazla bilinmiyor ama yakın zamanda, en azından kitap okurları arasında yayılıp okunmasını temenni ediyorum.
151 syf.
·1 günde·Beğendi
#okudumbitti
.
Tao Te Ching, klasik Çin edebiyatının en eski örneklerinden. Tao “yol, öğreti”, Te “erdem”, Ching “kitap yada rehber” anlamındadır. Yolun yada Erdemin kitabı diyebiliriz. Taoculuğun en eski metnidir. Ve o tarihlerden bugüne dair, günümüz dünyasına uyan çok net bilgiler, öğretiler içeriyor.
.
Kitap 81 adet aforizmadan oluşuyor ve hepsi birbiri ile bağlantılı, her an el altında kalacak, her bir aforizmadan çıkacak sonuç yada öğrenilecek şey için düşündüren kitap.
.
Felsefe severlerin kitaplığında olmalı ve okunmalı diyorum. Sade, anlaşılır çevirisi ile düşündüren, düşündürten rehber kitaplardan.
.
Yolda olmanın, ilerlemenin keyfi ile, öğrenmenin sevinci ile iyi ki kitaplar var hayatımızda. Okuyun okutun, mutlu akşamlar hepimize.
"Kâsenizi ağzına kadar doldurursanız, dökülecektir.
Bıçağınızı keskinleştirmeye devam ederseniz, körleşecektir.
Para ve güvenlik peşinde koşarsanız, kalbiniz asla açılmayacaktır.
İnsanların onay vermesini önemserseniz, onların mahkûmu olursunuz.
İşinizi yapın ve geri çekilin.
Dinginliğe giden yegâne yol budur."
vergiler çok ağır olursa açlık insanları bitap düşürür.
yönetenler çok müdahaleci olurlarsa halk asileşir.
yönetenler insanların canına çok kast ederse canlar önemsenmeden alınır olur.
ülkedeki insanların karnı aç canları kıymetsiz olursa onlar da yönetimi alaşağı etmek için artık kendi canlarından geçerler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tao Te Ching
Alt başlık:
Yol ve Erdemin Kitabı
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787723
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi
Sözcüklerin, kutsal metinlerin ‘büyüsü', Tanrı'ya yakarırken, şefaat dilerken anlamını bilmediği sözcükleri mırıldanmaya alışmış ülkemiz insanına yabancı değildir. Kadim çağlardan gelen, çoğunluk dinsel içerikli, bazıları nasihat ve dünya tasavvurlarından oluşan yazılı metinlerin evin baş köşesinde özenle saklanması, hatta muska niyetine kullanılması Anadolu'da süregiden yaygın geleneklerinden biridir. Elinizde tuttuğunuz kitabın farklı bir özelliği var: her ne kadar geç dönem Taoizmindeki ritüellerin etkisiyle iyiden iyiye gizemli bir kılığa bürünse, kuşaklar boyunca çeşitli anlam değişikliklerine uğrasa da, bu kitaptaki aforizmalar, her çağın inanç sistemleriyle ve değer yargılarıyla örtüşecek bir esnekliğe sahip. Tao Te-Ching'in bu yeni yorumu, çok sayıda kaynağın derlenmesiyle oluştu. İlgiyle okuyacağınıza inanıyoruz.

Kitabı okuyanlar 171 okur

  • Cenab-ı Meriç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0