Michelle Cohen Corasanti

Michelle Cohen Corasanti

Yazar
8.7/10
275 Kişi
·
783
Okunma
·
16
Beğeni
·
3269
Gösterim
Adı:
Michelle Cohen Corasanti
Unvan:
ABD li yazar
Doğum:
Oneida, NY, Birleşik Devletler
MICHELLE COHEN CORASANTI, Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nden BA, Harvard Üniversitesi'nden hem Ortadoğu'da Yüksek Lisans yapmıştır. Ayrıca, uluslararası ve insan hakları hukukunda eğitim görmüş bir avukat. Bir Yahudi Amerikalı olan Şahin, Fransa, İspanya, Mısır ve İngiltere'de yaşıyor ve yedi yıl İsrail'de yaşıyordu. Halen ailesiyle birlikte New York'ta yaşıyor. Badem Ağacı ilk romanıdır.
Bir insanı yargılamadan önce, aynı şeyler senin başına gelseydi neler hissedeceğini düşünmeye çalış.
Michelle Cohen Corasanti
Sayfa 209 - Pegasus Yayınları
Nefret kendini cezalandırmaktır. Sen onlardan nefret edince kendilerini kötü hissettiklerini mi sanıyorsun?
İyi bir evliliğin sadece doğru insanı bulmaktan değil doğru insan olmaktan da kaynaklandığına inanıyorum.
Michelle Cohen Corasanti
Sayfa 262 - Pegasus Yayınları
Barış istiyorsan başkasına barış getir, güvende olmak istiyorsan başkasının güvenliğini sağla.
Michelle Cohen Corasanti
Sayfa 348 - Pegasus Yayınları
Geri dönüp yeni bir başlangıç yapamazsın ama şimdi başlayıp yeni bir son yaratabilirsin.
Michelle Cohen Corasanti
Sayfa 138 - Pegasus Yayınları
384 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
- 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasıyla Arap-İsrail Savaşları başladı. 1973 yılına gelindiğinde Yom-Kippur Savaşı sonrasında ABD'nin uyguladığı Mekik Diplomasisi sonucunda Sina Anlaşması imzalandı ve geniş çaplı çatışmalar sona erdi. Ardından savaş İsrail-Filistin savaşına döndü. Bu savaşlar sırasında yüzbinlerce masum insan; yüzbinlerce çocuk, kadın, yaşlı hayatını kaybetti. Badem Ağacı tüm bu insanlar için sembol olacak bir çocuğun hayatını konu alıyor. Sizi Ahmed Hamit ile tanıştırayım...

- Bilginin ve azmin gücü her şeyin üstesinden geliyor, 8 yaşındaki Ahmed Hamit bize bunu gösteriyor. Zekası, çalışkanlığı, kalbi ne kadar iyiyse, çevresindeki koşullar da o kadar kötü. İşgal altındaki ülke topraklarında hayatta kalmaya çalışan ailesiyle birlikte; yoksulluğun, ölümün, açlığın kol gezdiği bir ortamda Ahmed'in hayata tutunabilmek için tek bir yolu var: Zekasını kullanmak. Umut ve acı dolu bir hayatın her anını içinize işleyen bir anlatımla gözlerinizin önüne seriyor Badem Ağacı. Kimi yerlerde üzüntüden, kimi yerde mutluluktan gözlerimin dolmasına neden olan bu kitap savaşın acımasızlığını ve en kötü koşullarda bile umudun her zaman var olabileceğini anlatıyor.

- Badem Ağacı, Michelle Cohen Corasanti'nin ilk kitabı. Amerikalı bir Yahudi olan Corasanti, İsrail'in, Filistin halkına yaptığı zulümleri Ahmed Hamit aracılığıyla anlatırken, bir yandan da romandaki çeşitli karakterler aracılığıyla "Tüm İsrail halkı kötüdür. Tüm Yahudiler zalimdir." algısını yıkmaya çalışıyor.

- Son olarak kitapta beni fazlasıyla etkileyen bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum. Ahmed kendisi için rol model olan Einstein'in Haim Weizmann'a yani İsrail'in ilk cumhurbaşkanına söylediği şu sözleri dile getiriyor: "Siyonistler, Araplarla dürüst iş birliği ve dürüst anlaşmalar yapamıyorlarsa o zaman iki bin yıllık çileleri süresince tek bir şey bile öğrenememişlerdir."
384 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Badem Ağacı ile aynı konu üzerinde duran Limon Ağacı’nı daha önce okumuştum ikisinde beğendim.Badem Ağacı işgal altındaki Filistinde küçük bir erkek çocuğu olan Ahmet Hamit’in yaşadığı zorluklar dile getirilmiştir.Ahmet Hamit bilginin ve azmin gücü ile her şeyin üstesinden gelebileceğimizi ve umudumuz kaybetmemiz gerektiğini hepimize yaşayarak gösteriyor.Ahmet Hamit’in hayatından ve işgal altında olan bir ülkede; yoksulluğun,acının,ölümün,açlığın kol gezdiği bir ortamdan bahşetmiştir.Yazarın üslubu çok iyi ve duygusal bir şekilde kaleme alınmış.Kitabın ana fikrine gelecek olursa bence bu eserde yazar Filistinlilere şu şekilde seslenmektedir ; İsrail eğitimli Filistinler istemiyor,okumanızı ve İlerlemenizi istemiyor her zaman geride kalmış sorgulamayan ve gelişmeyen Filistin istiyor ama sizler bunun aksini yaparak kurtulacaksınız bunu unutmayın.”
Keyifli Okumalar Dilerim
384 syf.
·32 günde·Beğendi·9/10
1955 yıllarında başlayıp 2009 yılına kadar başlayan serüven İsrailin işgal ettiği topraklarda Filistine yaptığı zulüm ve acıyı gözler önüne seriyor. Kitabın ana karakteri Ahmed Hamit, 8 yaşında keskin zekasıyla etrafındaki herkesi kendine hayran bırakan bir çocuktur. Kendisinin yaptığı bir hata babasının tutuklanmasına, evlerinden olmasına, ailesinin acılarına tanık olmasına sebep olur. Yokluğun ve fakirliğin içinde Ahmed hamit, yeteneğini ve keskin zekasını kullanarak hayatın ona tanıdığı şansı iyi değerlendirir ve zamanla ailesine yaptığı hatayı telafi eder. Bu şansı değerlendirirken de zorlu yollardan ve mücadelelerden geçer.

Badem ağacı yazarın ilk ve tek kitabı. İsrailde yaşamış Yahudi bir yazarın Filistinin yaşamış olduğu zulümleri objektif bir şekilde aktarması açıkçası beni şaşırttı. Kitap başları klasik bir aile dramı gibi başlayıp sayfaları çevirdikçe daha içine çeken bir kitap halini alıyor. Bir kısmı gerçeklerden alınmış bir kısmı kurgu olan hikayesi çok etkileyici. Sadece Ahmed Hamidin başarılı biri olduğunda evlendiği Filistinli karısını okumamışlığını ve kıyafetini küçümsemesi kısmını beğenmedim . Buna rağmen son kısmı beni çok derinden etkiledi. Badem Ağacı çok başarılı bir kitap olmuş. Sevenlere tavsiye edeceğim bir kitap.
384 syf.
·8/10
Filistin halkının çektiği acıları anlatan, Filistindeki acı gerçekleri göz önüne seren bir roman. Umudu, fedakarlığı, acıyı çok iyi işlemiş bir kitap bir solukta okunuyor.
384 syf.
·Beğendi·10/10
İşte Orta doğu 'nun en kanlı topraklarının anlatıldığı Filistin .Kitabın öyle bir girişi var ki sarsıcı olayların bir anda içinde buluyorsunuz kendinizi. Acı , mücadele , fedakarlık , işkence , haksızlık tam olarak bunun hikayesi ve kitap akıp gidiyor ... Filistin halkının neler yaşadığını gözler önüne seriyor . Hiç ummadığım anda gelen ölümler '' böyle olamaz '' dedirtti. Kitapta beni en çok etkileyen şey ise yazarıydı . Yazar bu kez ne Müslüman ne de Filistin 'li . Kendisi Amerikan Yahudi 'si. Kitabın sonu her şeye rağmen mutlu sonla bitiyor. Bu son size umut mu verir , yoksa ahhh nerde böyle sonlar mı dedirtir bilmiyorum. Buyurun okuyun kararı siz verin :)
384 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sen ne güzel bir kitapsın böyle!Tek soluklusundan.
Zulme acıya kedere yoksulluğa 8 yaşında başlayan bir Ahmed'in hikayesi bu. 62 yaşına kadar süren bu hayat yolculuğunda zekasını ve babasının destekleriyle zirvelere ulaşma hikayesi.
Irk din mezhep ayrımı olmadan insana insan olduğu için değer vermeyi söyleyen Ahmed ve babasının hikayesi.
Bana çalışmanın başarmanın alçakgönüllülüğün umudunu vermiş Ahmed'in hikayesi.
384 syf.
·8/10
Ahmed Hamit, keskin zekâsıyla etrafındaki herkesi kendine hayran bırakan sekiz yaşında bir çocuktur. Fakat Filistin'in işgal altındaki topraklarında yaşayan ailesini ve sevdiklerini kurtarmak için elinden hiçbir şey gelmez. Üstelik her şeylerini kaybetme korkusuyla geçip giden günler umutlarını biraz daha söndürmektedir. Ve Ahmed on ikinci yaşına bastığında kâbuslar gerçeğe dönüşür. Yahudi bir yazarın kendi milletinin yaptığı zulmü bu şekilde yazabilmesi çok cesurca... Bazı yerlerini gözlerim dolu dolu okudum. Duygu yüklü ve kalbinize dokunacak bir kitap.
384 syf.
·3 günde·9/10
Kitabı ağlaya sızlaya sonunda bitirdim. Ilk defa sürükleyici bir kitabi uzun bir zamanda bitirdim.öyle anları okudum ki nefessiz kaldığımı hissettim.
Bir çocuk düşünün henüz sekiz yaşında yalnız üstün bir zekası var ve herkesi kendisine hayran bırakıyir. Fakat bu üstün zekâsı işgal altında olan Filistin'de ailesini ve sevdiklerini korumaya yetmiyor,üstelik her geçen gün savaşın şiddetlenmesi tüm umutlarınında kaybolmasina neden oluyor. Yillar geçtiginde hayat birazda olsa yüzune guler ve hayalleri gerçekleşmeye başlar tabi bu arada babası tutuklanır, iki kardesinin basina hic gelmemesi gereken acı cok acı olaylar gelir tüm acılara göğüs gerer ve sonuç... sonucunuda sizlerinde okuyarak görmenizi çok isterim. Son olarak çocuklar ölmesin,insanlar üzülmesin. Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.
384 syf.
·2 günde·10/10
Ortadoğunun en izole edilmiş ve toprakları kanlarıyla yoğrulmuş, kuşaklardır bedel ödeyen, taşlarla tanklara karşı koyan, defalarca intifada bulunmuş, sembolik bir devlet statüsüne zorlanmış bir yeri: yani Filistin'i anlatmış yazarımız.

Bence roman değil belgesel statüsünde değerlendirilmeli, içeriği buna gayet müsait bir kitap.

Kitabın 10. sayfasından sonra olaylar silsilesi başlıyor, sonuna kadar tek nefeste sizi götürecek kurguya sahip. ( bkz: Bir günde annem ve kız kardeşim okudu. )

Bunları belirtmekten nefret ediyorum ama yazarımız ABD de yaşayan Yahudi bir kadın, fakat tüm bu kimlik faklılıklarından sıyrılıp ve kelimenin tam manasıyla 3. bir göz olmayı başarmış, objektif bir bakış ile kitabını yazmış.
Şahsi düşüncem herhangi bir ün,para kaygısı taşımadan yazdığının da kanıtı budur.

Kitabı okurken Filistin halkının yaşadığı kelimelerle ifade edilemeyecek boyutta ki sıkıntılarına şahit olacaksınız.

Yazarımız nezninde; din, dil, ırk, meshep, görüş,düşünce, sınıf farkı gözetmeksizin insanların sadece ve sadece insan olduğunu idrak eden tüm insanlara teşekkür ediyorum, acı ama gerçek
böyle insanlar olarak dünya da azınlığız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michelle Cohen Corasanti
Unvan:
ABD li yazar
Doğum:
Oneida, NY, Birleşik Devletler
MICHELLE COHEN CORASANTI, Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nden BA, Harvard Üniversitesi'nden hem Ortadoğu'da Yüksek Lisans yapmıştır. Ayrıca, uluslararası ve insan hakları hukukunda eğitim görmüş bir avukat. Bir Yahudi Amerikalı olan Şahin, Fransa, İspanya, Mısır ve İngiltere'de yaşıyor ve yedi yıl İsrail'de yaşıyordu. Halen ailesiyle birlikte New York'ta yaşıyor. Badem Ağacı ilk romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 783 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 403 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları