Muhammed Ebu Zehra Prof. Dr. Muhammed Ebu Zehra

Yazar 8,5/10 · 12 Oy · 6 kitap · 44 okunma ·  15 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Muhammed Ebu Zehra
 • Yazarın Tam Adı:
  Prof. Dr. Muhammed Ebu Zehra
 • Unvan:
  İslam Alimi, Yazar ve Entelektüel
 • Doğum:
  Mısırlı 1898
 • Ölüm:
  1974
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

15 okur beğendi.
12 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 2.216 gösterim
44 okur kitaplarını okudu.
38 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Muhammed Ebu Zehra'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Muhammed Ebu Zehra'nın Biyografisi

Muhammed Ebu Zehra (1898-1974), zaman zaman Şeyh Muhammed Ebu Zehra olarak da anılan, Mısırlı İslam alimi, yazar ve entelektüel. Birçok önemli fakih ve İslam aliminin biyografilerini yazmış, mezhepler tarihi üzerine eser vermiş, İslam hukukunda suç ve ceza, vakf ve mülk konularında eserler kaleme almıştır. Biyografisini yazdığı İslam alimlerinden birkaçı şunlardır: Ebu Hanife, Malik bin Enes, Şafii, Ahmed bin Hanbel, Zeyd bin Ali, Zeynelabidin, Cafer es-Sadık, İbn Hazm, İbn Teymiyye. Akademisyen olan Ebu Zehra gerek el-Ezher gerekse Kahire Üniversitesinde ilahiyat dalında öğretim üyeliği yapmıştır.
Cohen, bir alıntı ekledi.
14 Nis 19:44 · Kitabı okuyor

Ömer r.a.
Benim için her gün valiyi vazifesinden almak, zalim bir valiyi bir an için bile yerinde tutmaktan hayırlıdır.

Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 32 - Hisar Yayınevi)Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 32 - Hisar Yayınevi)
ismail erol, bir alıntı ekledi.
08 Nis 23:35 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sokrat şöyle der;" Münakaşa konusu olan şey bilindiği takdirde her münakaşa biter."

Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 10 - Hisar yayınevi)Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 10 - Hisar yayınevi)
ismail erol, bir alıntı ekledi.
08 Nis 23:32 · Kitabı okuyor · Beğendi

Eflatun şöyle der;'' İnsanlar her yönüyle gerçeği idrak edemedikleri gibi ondan tamamen uzak da olmazlar. Her insan gerçeğin bir yönünü idrak eder."

Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 9 - Hisar yayınevi)Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 9 - Hisar yayınevi)

Muhammed Ebu Zehra kitap incelemeleri

Ben Hakimim Masum Bey, Mezhepler Tarihi'yi inceledi.
 02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 63 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitap. Yazarında yaklaşımlarını itidalli ve dengeli buldum. Önemli mezheplerde detaya inilirken. önemsiz mezheplerde özet geçmesi. güzel. buna rağmen çok teferruatlı ve zevkle okuduğum bir kitaptı. Israrla tavsiye ederim. Mezhepler Tarihi adına Kütüphanemin vazgeçilmez kitaplarındandır. Her müslümanın tüm mezheplerle alakalı biraz fikir sahibi olması faydasına olur. Saygılarımla...

e-zeki, Mezhepler Tarihi'yi inceledi.
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebu Zehra'nın mezhepler tarihi; İslam'da mezheplerin oluşumunda sürece etkiyen faktörleri büyük bir titizlikle ele alarak, "Mezhepler neden oluştu?" sorusuna çok tatmin edici cevaplar vermekte. Kitap mezhepler arası farklılıkların nedenlerini ve sonuçlarını çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Analatımı sade ve son derece anlaşılır. Mezheplerle ilgili bir çok sorunuzu yanıtlayacağından hiç kuşkum yok. Gerçek bir başucu eseri

Yaşar Sami, Mezhepler Tarihi'yi inceledi.
12 Şub 22:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitab kendini ispatlamiş,alim ebubekir bağdadınin firak adli eserinide önermekle birlikte ebu zehranin oldugu kutupane bile başli başina eskiği tamanlıyor

Aşsız eşsiz işsiz, Mezhepler Tarihi'yi inceledi.
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir savaşta büyük bir düşmanla karşılaşan kişi,düşmanına,savaşın şartlarına ve değişen durumlarına bağlı olarak hareket eder. Bu kişinin hareketlerinde , oturmasında ve kalkmasında bile düşmanını gözetmesi gerekir. Kimi zaman kişi, düşmanın ruhundan etkilenir. Düşünce anlamındaki çarpışmalar da böyledir. Özetle, düşüncelerin oluşmasında düşmanın etkisi , taraftarın etkisinden daha az değildir.....


.

Muhammed Ebu Zehranın obkejtif bir dille yazdığı İslam Düşüncesindeki farklılıkları aktardığı güzel bir eser. Konuyla ilgilenenlerin okuması gereken bir kitap.