Selçuk Altun

Selçuk AltunAyrılık Çeşmesi Sokağı yazarı
Yazar
Çevirmen
7.8/10
345 Kişi
1.245
Okunma
69
Beğeni
7bin
Görüntülenme

Hakkında

1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletmecilik Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde 1974 yılında master'ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde, kitap ve kitabevleri üzerine kılavuz denemeler kaleme aldı, derleme ve seçkilerde çevirmenlik yaptı. İlk üç romanı Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir (Şubat 2001, YKY), Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca (Eylül 2002, YKY) ve Ku(r)şun Lezzeti (Eylül 2003, Sel) ilgiyle karşılandı.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Artvin, 1950

Okurlar

69 okur beğendi.
1.245 okur okudu.
28 okur okuyor.
474 okur okuyacak.
26 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Ah ah!
-“Atatürk’ün sence yaptığı en önemli yanlış neydi?” sorusuyla beni şaşırtmıştı. -“Erken ölmek?”
Sayfa 159 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Dünyanın en zor işi kişinin kendisini bilmesidir.
Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Etkileyici bir aforizma
"Ey Türk Gençliği! Hem kitap okumazsın, hem de okuyanla alay edersin"
Selçuk Altun
Selçuk Altun
Reklam
Çok insan dostu olan gerçek bir kitap dostu tanıdınız mı?
Selçuk Altun
Selçuk Altun
🌿 Yanlışı başka bir yanlışla düzeltmeye kalkarsan haklılığını yitirirsin… 📍Kurşun Lezzeti,
Selçuk Altun
Selçuk Altun

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
238 syf.
8/10 puan verdi
·
14 günde okudu
"Senelerce Senelerce Evveldi" ismi ile uyumlu bir kiatp. Klasik müzik tutkunu bir pilot, uçuş sırasında bir kaza geçirir ve emekliye ayrılır. Hava kuvvetlerinde iken askeri olan Suat tarafından bir ev hibe edilir ve olay örgüsü başlar. Bir isim bir adres araması gerekir ve araştırmaya başlar. Bu olay örgüsü üzerine kurulu bir eser. Araştırma yaparken karşısına çıkan insanlar kahramanımıza hayat hikayelerini anlatır. Yanı seneler senelerce evvel yaşadıklarını. Bir yerde hayattı geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle kör olan kızın tedavisini üstlenmesi ve âşık olması ile biter. Aslında anlatılan bütün hayat hikâyeleri "Senelerce Senelerce Evveldi" diğer teferruatlara gerek yok.
Senelerce Senelerce Evveldi
Senelerce Senelerce EvveldiSelçuk Altun · Sel Yayıncılık · 201231 okunma
148 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
30 saatte okudu
Her kitabını ayrı bir keyifle okuduğum Selçuk Altun'un son romanı Ayrılık Çeşmesi Sokağı yazarın müdavimlerini şaşırtmayan bir olay örgüsü ve bilgi bombardımanı ile karşılıyor yine okuyucusunu. Selçuk Altun kitaplarında tarihten, edebiyata, müzikten, resime, heykelden, şiire, şarkılardan, kitaplara , yazarlara kadar sanatın her dalına ait pek çok şey bulunur. Bilenler bilir. Hatta bazılarının okuyamama sebebi bile olabilir bu durum zaman zaman. Okurken kendinizi bir bakmışsınız bir tabloya bakıyor, bir bakmışsınız açmış bir şarkı dinliyorken bulmanızdan daha olağan bir durum yoktur. Bu nedenle siz siz olun Selçuk Altun kitaplarını okurken Google amcayı yanınızdan ayırmayın. :)) Kitabın hikayesinden biraz bahsedecek olursak; kırk yıldır akademisyenlik yaptığı Cenevre'den dönüp Ayrılık Çeşmesi Sokağı'nda bulunan bakımsız konağa sığınan ve hastalığından dolayı bakıma muhtaç olan Ziya Adlan'la, hayatta en büyük tutkusu saksafon çalmak olan ve bir olayda sol elinin iki parmağı kesilerek müzik hayatına veda etmek zorunda bırakılan Artvin Taner'in kesişen yolları ve sırlarla dolu hikayeleri anlatılır. Kitapta tarihten karakterler ve anektodlara da bolca yer verilir. Ve tüm bunları kendine has uslubu ve ustalığıyla birleştiren Selçuk Altun sürpriz sonla bekler bizi finalde. Hâlâ bir Selçuk Altun kitabı okumadıysanız bence bir an önce tanışın. Yeni şeyler öğrenmeye, bilgi denizinde gönüllü boğulmaya hazırsanız Ayrılık Çeşmesi Sokağı iyi bir başlangıç olabilir. Bu kitabı okurken bolca caz parçası ve saksafon melodileri de dinleyebilirsiniz. Birinin linkini buraya bırakıyorum :)) youtu.be/86BmSaXZMHw Keyifle okuyun.
Ayrılık Çeşmesi Sokağı
Ayrılık Çeşmesi SokağıSelçuk Altun · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020329 okunma
Reklam
148 syf.
10/10 puan verdi
Yazarla ilk tanışmam bu kitaptı. Kuzenimin tavsiyesiyle almıştım. Kitap çok kısa olmasına rağmen dolu doluydu. Saksafon çalan bir müzisyenin iki parmağının kesilmesinin ardından depresyona girip daha sonra Ziya Adlan ile tanışmasını anlatıyor. Yazarın dili gayet akıcı ve güzeldi. Beckett hayranı olduğuna da emin oldum. Kitapta farklı farklı
Ayrılık Çeşmesi Sokağı
Ayrılık Çeşmesi SokağıSelçuk Altun · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020329 okunma