Selçuk Altun

Selçuk Altun

Yazar
7.7/10
59 Kişi
·
163
Okunma
·
16
Beğeni
·
1651
Gösterim
Adı:
Selçuk Altun
Unvan:
Yazar
Doğum:
Artvin, 1950
1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletmecilik Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde 1974 yılında master'ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde, kitap ve kitabevleri üzerine kılavuz denemeler kaleme aldı, derleme ve seçkilerde çevirmenlik yaptı. İlk üç romanı Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir (Şubat 2001, YKY), Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca (Eylül 2002, YKY) ve Ku(r)şun Lezzeti (Eylül 2003, Sel) ilgiyle karşılandı.
Gün saymak yerine yoğun iş temposunun stresinden arınmak için sürekli edebiyat, müzik ve güzel sanatlara sığındım.
Selçuk Altun
Sayfa 14 - Sel Yayıncılık - 10. Baskı
Ülkenin talihsizliği, ileri görüşlü ve dürüst liderlerden yoksun bulunması…
Selçuk Altun
Sayfa 14 - Sel Yayıncılık - 10. Baskı
Yeterli ve nitelikli kitap okumayan / güzel ve görsel sanat izlemeyen / iş ve kamu dünyasında patlak veren dev yolsuzluklara futbol maçında verilmeyen bir penaltı denli tepki göstermeyen / ilgi ve birikimsizlik yüzünden ancak magazin dokulu dedikodu irdeleyen / küflü diskotek ve tavernalarda eğlence niyetine feryat makamında müzikle göbek atan / seçim arefesinde sızmamışsa, ülkeyi kaosa sürükleyen kırk yıllık liderlere oy veresi güruhtan tedricen uzaklaştım.
Selçuk Altun
Sayfa 19 - Sel Yayıncılık - 10. Baskı
Yanlışı başka bir yanlışla düzeltmeye kalkarsan haklılığını yitirirsin …
Selçuk Altun
Sayfa 95 - Sel Yayıncılık - 10. Baskı
189 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Bizans İmparatorluğunu Cüneyt Arkın filmleri ile tanıyan bir toplum için, yeniden Bizans’la tanışma şansı veren bir roman, Bizans Sultanı. Birçok tarihçi, Osmanlı’nın devletleşme ve nihayetinde bir dünya imparatorluğu olma sürecinde, Bizans Devlet geleneklerinden etkilenmesinin payı olduğunu kabul eder. İstanbul fatihi Sultan Mehmet’in, fetihten sonra Roma İmparatoru unvanını kullanması da bunun göstergelerinden birisidir.

Kitabın tanıtım yazısında da, bu romanın gezegene modern yaşamın tohumlarını atan Bizans uygarlığına bir saygı buketi olduğu belirtilmiş.

Bizans Sultanı, Selçuk Altun’un okuduğum 2. kitabı oldu. Daha önce “Buraları Rüzgar, Buraları Yağmur”u okumuştum. Bu iki kitaptan ve bu kitaplar üzerine yapılan değerlendirmelerden anladığım kadarı ile Selçuk Altun eserlerinde, eğitimli, zengin, bibliyofil karakteri kullanmaya dair bir geleneğe sahip.

Bu romanda baş karakter Halas (ki adı Arapçada kurtuluş anlamına gelmektedir), fantastik sayılabilecek düzeyde bir maceranın içine giriyor. Gayrimenkul zengini bir ailenin torunu olarak iyi bir eğitimden geçen ve akademisyen olan başkahramanımız, bir gün son Bizans imparatoru XI. Konstantinos’un soyundan geldiğini öğreniyor. Ve eğer altı basamaklı bir sınavı geçebilirse, yıkılışının 555. Yılında Bizans’ın sürgünde imparatoru olma olasılığı önünde beliriyor.

Hikâyede, her biri Bizans tarihi açısından ayrı bir öneme sahip Hatay, Yunanistan’ın Mistra Beldesi, Sümela Manastırı, İznik, Kapadokya ve Ayasofya’da geçen sınavlar haricinde, bibliyofil kahramanımızın derin edebiyat bilgisi eşliğinde San Francisco, Stockholm, Venedik, Londra, Rodos Adası gezintileri de yapıyoruz.

Selçuk Altun, Bizans düşmanlığının genlere işlendiği bir Türk milliyetçiliği coğrafyasında, bir Bizans Sultanı hikâyesi anlatmanın risklerini gördüğünden olsa gerek, roman kahramanı Halis’i bir Bizans – Osmanlı çatışmasının ortasına oturtmamış. Aksine tarihsel süreçte Bizans ve Osmanlı’nın birbirini tamamlayan, bütünleyen özelliklerini işlemiş. Halas’ın akıl hocası Galatalı Eugenio’nun “Galata Kulesi Bizans ile Osmanlı arasında arabulucudur” ifadesi, romanın ruhunu bizlere özetliyor.

Selçuk Altun’un daha önce okuduğum kitabı “Buraları Rüzgar, Buraları Yağmur”, ismini Oktay Rıfat’ın bir şiirinden almıştı. “Bizans Sultanı”nda bu gelenek devam etmese de, kitabın girişinde yer alan Karacaoğlan esintisi, kitabın içinde diğer Karacaoğlan şiirleri ile devam ediyor. Ayrıca başkahraman Halas, her bir ortamda ve her bir şehirde bize farklı bir şairi hatırlatıyor.

Selçuk Altun, edebiyat ve tarih anlamında oldukça donanımlı bir yazar. Bizans tarihini, farklı yönleri ve detayları ile gözlerimizin önüne seriyor. Osmanlı’nın kanlı iktidar geleneğini Bizans’tan aldığını söylemek yanlış olmaz. Romanda yer alan, 11 yüzyıl ayakta kalan Bizans İmparatorluğunu, 88 imparatorun yönettiği ve bunun 65’inin saray darbesine maruz kaldığı gerçeği, bizi bu karşılaştırmaya zorluyor.

Ciddi bir tarih araştırma altyapısı ile kurgulandığı belli olan romanda, yazar Selçuk Altun sahip olduğu farklı yazım tekniğini de bu tekrarlamış. Di’li geçmiş zaman kipi üzerinden, kesik bir anlatım tarzı kitaba hâkim. Bu tarz beraberinde, okuyucuyu genel kültür düzeyinde anlam ve ilişki kurmak üzere fazlası ile zorluyor. Bunu okuduğum bir Selçuk Altun röportajında, yazarın kaliteli okura yönelik eserler yazmayı hedeflediğine yönelik ifadesi de ispatlıyor.

Selçuk Altun romanları ile 2016 yılında tanıştım ve bu tanışıklığın 2017 yılında derinleşmesini umuyorum. Selçuk Altun eserlerinin Türk edebiyatı açısından bir eşik atlama çabası olarak gördüğümü de eklemek istiyorum.
104 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Varlıklı bir ailenin iyi eğitim almış oğlunun doğum gününde dedesi tarafından hediye edilen günlüğü okumasıyla başlıyor roman. Sırlar, sırların arkasından gelen suçlar, suçların cezasını kendi vererek adalet arayan insanlar...
Adını Oktay Rıfat’ın şiirinden alan romanı kurgusu, anlatım dili ve yer yer içinde barındırdığı mizahi yönüyle keyifle ve merakla okudum. Cumhuriyet kitap ekinden de yazılarını takip ettiğim Selçuk Altun farklı tarzıyla beğendiğim yazarlardan biridir. Keyifli okumalar.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Selçuk Altun'un son kitabı "Buraları Rüzgar Buraları Yağmur", 66 yaşında 6600 kitap okuma hedefini tutturmuş bir bibliyofilin serüvenini anlatıyor. Fotoğrafik bir hafıza ile kazandığı kumar parası ile kendisine bir kütüphane kuran kitabın kahramanı Suner Aykan, eşinin ölümü ile başlayan hikayede geçmişini ve geleceğini aynı platformda bize aktarıyor.

Roman oldukça hızlı akan bir senaryoya sahip, 100 sayfada neredeyse 100 yıllık bir ömür, olabildiğince tüm detayları ile anlatılıyor. Okunan kitaplardan aforizmalar, ve alıntılar, roman boyunca bize eşlik ediyor.

Yazarımız, Yaşar Kemal'in kitabın kahramanına söylediği gibi varsılların yaşamını oldukça iyi kaleme alıyor. Kitabın kahramanı olan bibliyofil, yazar Suner Aykan, Yaşar Kemal ve Leyla Erbil'le yakın arkadaş, Genco Erkal ve Ayfer Tunç'la sohbeti var. Şair Oktay Rifat ise kitabın isminden itibaren, romanın tamamında varlığını hissettiriyor. Anlaşılacağı üzere roman gerçek yaşama fazlası ile temas ediyor.

Senaryonun hızı, beklenmedik yerlerde dirsek yapıp, çok farklı güzergahlara yol alması ile bana Murat Menteş ve Alper Canıgüz romanlarını anımsattı. Elbette bu benzettiğim yazarların eserlerindeki fantastik öğelere sahip bir roman yok karşımızda. Ama beklenmedik anlarda, beklenmedik süreçlerin geliştiği ve aslında aynen hayatın kendisi olan, dallı budaklı bir senaryo eşlik ediyor bizlere. Bol aldatmacalı, cinayetlerin ve katliamların eksik olmadığı, eşten saklanan servetler, intihar eden babalar, üvey kızlar, yüzyıllık sırlarla dolu, heyecanlı ve temposu düşmeyen bir eser var karşımızda.

Kitabın güçlü bir edebi dile sahip olduğunu söyleyemesek de, akıcı, ifade yeteneği fazla, hayal gücü taşkın bir eser olduğunu söyleyebiliriz.

Varsıl bir bibliyofille, tercihleri, tarzı ve beğenileri ile tanışmak için Selçuk Altun ve romanı son derece iyi bir tercih.
276 syf.
·1 günde·8/10
Ardıç ağacı, ardıç kuşunun tohumlarını yiyip bu tohumları dışkılamasıyla yetişebilen ve Şaman inancında kutsal kabul edilen bir ağaç türü... Giresun'un Tirebolu ilçesinde kadim bir ardıç ağacının gölgesinde başlayıp biten, Sipahi Ailesi'nin üç kuşak hikayesinin anlatıldığı, "Estet" kavramına doyacağınız bir eser...
292 syf.
·Beğendi·9/10
Selçuk AltunKitap İçin 3

Aforizma,anı,alıntı,şiir,polemik,soru,sorgu,eleştiri,günlük,Öneri kitapta hepsi var.2001 numarasıyla başlayıp 3000 numaralı parağrafla bitti kitap.Çünkü Selçuk Altun’un Kitap İçin 1-2 adlı iki kitabı daha mevcut.Bu üçüncü kitabı.

Kitapta yazarın yazarlık,okurluk,sahaf gezintileri,gitmiş olduğu ülkelerin,şehirlerin müzeleri,yemekleri,mimarilerine kısa bir gezinti yapmış oluyoruz kitabı okurken.
Küresel kültürazzi bölümleri var orda ressam,şair,yazar ,yayınevleri hakkında bir çok bilinmeyen yönleri var.
Kitap Önerileri bölümü lebiderya
Kitap İçin 3’te dilime pelesenk olan bir sözcük vardı SERENDİPİTY,Farsça kökenli sözcük,”bir güzeli ararken diğerine ulaşmak” anlamına geliyor ve Enis Batur bu sözcüğü Türk edebiyatına Selçuk Altun tanıtmış olabilir diyor.
Kitap İçin 3 okumaya Ocak ayında başladım ve nihayet bitti.Çünkü ara verip okunabilecek türden bir kitap.
292 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Selçuk Altun’un “Kitap eki”nde yazmış olduğu kitap-okurluk-yazarlık-kültür-sanat-mimari-sahaflık-gastronomi gibi ana başlıklı konularda anı-alıntı-aforizma türü yazılarının bir araya getirilmesinden mürekkep kitapçokseverlerle kendi birikimini cömertçe paylaştığı kitap serisinin üçüncüsü.
Eğer çıtayı yükseltmek istiyorum, daha nitelikli şeyler okumak istiyorum bana bir yol haritası lazım diyorsanız işte o yol haritası bu kitap.
Yazar “Okuduğun kitaplar kadarsın” diyor ve okurunun elinden tutup “olduğu şeyden olmak istediği şeye yolculuğu”nda ona kılavuzluk ediyor diyebilirim.
Yıllar sonra üç kitabı da elime alıp baştan sona okuduğumda, zaman tünelinde bir yolculuk yapmış da oldum.
İlk “Kitap İçin” kitabında 4000 civarında kitap okuduğunu söyleyen Altun, 3.sünde bu rakamın 6000 lerde olduğunu ifade ediyordu.
İyi yazarlığın iyi okurluktan geçtiğini defalarca hatırlatıyordu.
İtiraf ediyorum Selçuk Altun’un okuma tadımda büyük etkisi olmuştur. Romanlarında ve diğer yazılarında okurlarını daha nitelikli olması için bu kadar paylaşımcı olan, bu kadar elinden tutan başka bir yazar var mıdır?
Bahsini ettiği çoğu yazarı zaman içinde okumaya çalıştım, yetişemesem de onlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım.
Teşekkürler Selçuk Altun.
278 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
“Sığlıkistan’da” yaşayan bir “kitapçokseverseniz” bu kitabın sizin için yazıldığını söyleyebilirim.
Cumhuriyet gazetesi Kitap ekinde Selçuk Altun’un yazmış olduğu, kitap-okur-yazar-sanat-edebiyat-koleksiyonerlik-müzik-tarih-coğrafya ve daha bir çok konuda “tüyo” vermeyi amaçlayan yazılarının bir araya getirilmesinden mürekkep bir kitap.
Selçuk Altun sadece yazdıkları ile değil yaptıkları ile de memleketin kültür dünyasında az emeği yoktur.
Bana göre bu toprakların mütevazı bir “Medici’sidir”.
Eğer nitelikli okur olmak istiyorsanız, kültür dünyasının labirentinde kaybolmamak istiyorsanız Selçuk Altun iyi bir pusuladır.
Yıllar sonra ikinci kez elime aldığımda yazarın öneri doğrultusunda bir çok yapıtla tanıştığımı bir kez daha hatırladım.
Teşekkürler Selçuk Altun.
Ef
Ef Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir'i inceledi.
@bicirdek·08 Şub 01:40·Kitabı okumadı
Bana hediye olarak gelen 50 degerli kitabin arasinda ilk gozume carpan kitap oldu ve okudukca ne kadar degerli oldugunu bir kez daha anladim.Bir kolejli olarak kolejli birinin yazdigi bir eseri okumak ayri bir zevk vermedi degil dogrusu Okumanizi siddetle tavsiye ederim. Ve Selcuk abi eger burdaysan kitabin imzalatilacaklar bölümümüm 1 numarasi :)
176 syf.
·3 günde·6/10
eçim sıkıntısı yaşamayan zengin bir adamın kitaplar, resim ve heykellere olan yolculuğu. Kendini boşluğa düşmemesi için ultra değişik maceralar arayan, ukala genç bir adamın hayatından kesitler. Kitabı okurken bir çok kitap isimleri ve notlar aldım. Değişik bir tarzı var yazarın. İlk defa okudum, diğer kitaplarını okuma hevesim var mı? Yok.

Kitabın en güzel cümlesi; "Başınıza ne geldiyse kitap okumamaktan, yeterince kitap okumamaktan ve yanlış kitaplar okumaktan geldiğini düşünürüm."
184 syf.
·29 günde·6/10
Babasının ölüm sebebinin annesinin tuttuğu kiralık katil tarafından işlenen cinayet sonucu olduğunu yıllar sonra öğrenen bir adamının yaşadıklarını konu alan roman kurgu içinde kurgu yoluyla ilerleyen klasik bir Selçuk Altun romanı. Kendine katil yerine cellat diyerek işlediği cinayetlerle adaleti sağladığına inanan bir cani. Tam bir polisiye romanı değil. Karışık bir aile, karışık ilişkiler, karışık bir ölüm de ancak böyle karışık bir anlatımla ifade edilebilirdi sanırım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selçuk Altun
Unvan:
Yazar
Doğum:
Artvin, 1950
1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletmecilik Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde 1974 yılında master'ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde, kitap ve kitabevleri üzerine kılavuz denemeler kaleme aldı, derleme ve seçkilerde çevirmenlik yaptı. İlk üç romanı Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir (Şubat 2001, YKY), Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca (Eylül 2002, YKY) ve Ku(r)şun Lezzeti (Eylül 2003, Sel) ilgiyle karşılandı.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 163 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 92 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.