1000Kitap Logosu
Theodor W. Adorno

Theodor W. Adorno

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
303 Kişi
1.221
Okunma
302
Beğeni
13bin
Gösterim
Tam adı
Theodor Ludwig Wiesengrund-Adorno
Unvan
Alman Felsefeci, Toplumbilimci, Bestekâr ve Müzikbilimci
Doğum
Almanya, 1903
Ölüm
İsviçre, 1969
Yaşamı
Theodor W. Adorno (Theodor Ludwig Wiesengrund-Adorno), 11 Eylül 1903 yılında Frankfurt am Main'de doğmuş ve 6 Ağustos 1969'da İsviçre Visp, Visp, Valais, İsviçre'de bir klinikte hayata gözlerini yummuş Alman felsefeci, toplumbilimci, bestekâr ve müzikbilimci. Adorno, sosyoloji ve felsefe profesörüydü. Aynı zamanda kompozitörlük de yapan bir müzikolog ve eleştirmendi. Düşüncelerinin ağırlık noktası toplumsal kritiğin bütününü oluşturduğundan bir toplum bilimci olarak da anılır. Nesnel olanın özdeşleşmesindeki "düşüncenin ilk ortaya çıkış formu" onun ideoloji kritiğinin diyalektini temsil ederken aracı olmaya çalışarak paylaştığı görünen dolaysızlığın ki bütün aşamalarında yine kendine dağılan değişkenliği, doğru düzleminde aracısız olarak varlığını kabullenmeliydi. Sanki kendi içinde, mantık sınırlarını aşmadan gelinen felsefik bir kritik noktada istençle yoğrulmuş, geriye bakmadan objektif verilerle beslenerek sakinleştirici özellik taşıyan bir denemeyi, düşüncenin asıl çıktığı yerin dışına taşırmak gibi Bir filozof ve toplum bilimci olarak Adorno'nun, Institut für Sozialforschung (Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Frankfurt Okulu) 1950'lerdeki totaliter antisemitizm ve üniversite öğrenci hareketinin kültürel kimliği ve kritiği bağlamında bütün nesnelliğinde objektifleştrmeye çalıştığı "Vatandaşlığın körleşen birlikteliği"ndeki değerlendirmesi günümüzde önemini hâlâ yitirmemiş olması açısından önemlidir. Diyalektik der Aufklärung (Aydınlanmanın Diyalektiği), Philosophische Fragmente (Felsefik Parçalar), 1947, Max Horkheimer ile beraber yapılmış, kültür endüstrisi üzerine başlık taşır, Minima Moralia Reflexionen aus dem beschädigten Leben 1951 (Asgari Etik, hasar görmüş yaşamdan yansımalar), Ästhetische Theorie (Estetik Teorisi) 1970 posthum, Modern Müziğin Felsefesi 1949, Otoriter Kişilik, (Adorno yönetiminde bir çalışma grubu tarafından 1950'de hazırlanmıştır), Negative Dialektik (Negatif Diyalektik) 1966'da yayınlanmış başlıca eserleridir.
Minima Moralia
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aydınlanmanın Diyalektiği
OKUYACAKLARIMA EKLE
Rüya Kayıtları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Edebiyat Yazıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ahlak Felsefesinin Sorunları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Estetik ve Politika
OKUYACAKLARIMA EKLE
Walter Benjamin Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sahicilik Jargonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Toplum Üzerine Yazılar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Negatif Diyalektik
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sosyolojik Açılımlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Müzik Yazıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Metafizik - Kavram ve Sorunlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
The Culture Industry
OKUYACAKLARIMA EKLE
152 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitap Adorno’nun üç makalesinden oluşmaktadır. Bunlardan ilki "Kültür Endüstrisi"di. Bu kavramını Adorno Nazizm sona ererken ortaya atar (1944). İkinci olarak da "Kültür ve Yönetim" üzerine düşünceleri adlı makaleyi yayınlamıştır (1960). Üçüncüsü ise "Kültür Endüstrisine Genel Bir Bakış" makalesinidir (1963). Bu kitapta derlenen yukarıdaki üç yazı, gerek kültür kuramı, gerekse kültürel hayatın dönüşümü konusundaki eleştirel çalışmaların vazgeçilmez kaynaklarını oluşturur. 19. yüzyılda, Endüstri Devrimi'nin akılcılığına karşıt bir anlamda tanımlanan sanatın nasıl giderek maddi üretim süreçlerine ve onları yöneten akla yenik düştüğünü anlatırlar. Endüstriyel mantığın ve bürokratik işletme disiplinlerinin denetimine giren modern sanatın özerkliğini ve eleştirelliğini yitirmesini incelerler. Adorno'nun düşüncelerinin ufkunda, kültür ve sanat yönetiminin zamanımızdaki baş döndürücü yükselişini izleriz. Adorno kültür endüstrisinin gidişatını da, yol açtığı tehdidi de açıkça görmüştür. En kötümser tahminlerinin zamanla gerçekleşmesi, kültür endüstrisi üzerine yazdıklarının, rahatsız edici de olsa, ne kadar çağdaş olduğunu gösterir. Keyifli okumalar...
Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi
Okuyacaklarıma Ekle
12
184 syf.
·
Puan vermedi
Podcast: Edebiyat Yazıları, Theodor W. Adorno
Podcasti dinlemek için YouTube linki: youtu.be/RBUlppRNrSQ Merhaba kitapçokseverler. Bu bölümümüzde Frankfurt Okulu temsilcilerinden Theodor W. Adorno'nun "Huxley ve Ütopya", "Kültürel Eleştiri ve Toplum", "Biçim Olarak Deneme" makalelerinin yanı sıra Balzac, Proust, Hegel, Marx, Nietzsche ve Freud'a dair düşüncelerini aktardığı Edebiyat Yazıları kitabını konuşuyoruz. Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.
Edebiyat Yazıları
Okuyacaklarıma Ekle
1
64
278 syf.
·
Puan vermedi
1903-1969 arasında yaşamış Alman felsefeci, toplumbilimci, bestekar, müzikbilimci Theodor W. Adorno’nun başyapıtı olarak kabul edilen eser günümüz insanının ve aydınının günlük yaşamda izlenebilen minima noralia(sakatlanmış hayatlar )’nın fenomen olarak aktarımları verilmiştir. İsmiyle özdeşleşen Kültür Endüstrisi kavramıyla bu sakatlanmış hayatların betimlemesi ve sakatlanma sürecinin betimlenmesi yapılmaya çalışılmıştır. "yanlış bir hayat doğru yaşanamaz.” sözleriyle ifade olanağı bulan Adorno’nun kültür endüstrisi ile sakatlanan bireyin/toplumun hayatlarındaki bozulmalarına dönük ve felsefeden sanata, bilimden teolojiye birçok alanla ilgili bir merkezden yoksun düşüncelerinin anlatıldığı kitap adeta bir gözlemler ve itiraflar şahitliğinin gösterimi niteliğine sahip. Ufuk açıcı bir kitap gibi geldi bana. Düşünürün kişisel hayatında tanık olduğu yahudi soykırımı, sürgün, göçmen hayatı gibi deneyimleri de düşünüldüğünde eserde dile getirilen düşünce ve izlenimlerin doğru anlaşılması daha bir önem kazanıyor.
Minima Moralia
9.0/10
· 371 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8