Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Bilim ve Teknik Dergisi

Bilim ve Teknik DergisiBilim ve Teknik - Sayı 628 (Mart 2020) dergisi
Dergi
8.3/10
889 Kişi
7,9bin
Okunma
748
Beğeni
13,8bin
Görüntülenme

Hakkında

Bilim ve Teknik, TÜBİTAK'ın Ekim 1967'den beri yayımlanan aylık popüler bilim ve teknik dergisidir ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından lise ve dengi okullara; Genelkurmay Başkanlığı tarafından Silahlı Kuvvetler personeline tavsiye edilmiştir. Bilim ve Teknik dergisi Haziran 2006'da çıkan 463. sayısında ilk sayıdan başlayıp 457. sayısına kadar olan dergilerini sanal ortama aktararak okurlarına DVD biçiminde Bilgi Hazinesi adıyla hediye olarak vermiştir. Bilim ve Teknik, 1967'den 1994 yılına kadar dergi formatında basılmıştı ve ciltleri TÜBİTAK'ta satılmıştı. 1994'ten itibaren de boyutu büyütülerek A4 (21x29,7 cm)ölçülerinde basılmaya başlandı. 2001 yılında İrfan Sayar'ın çizdiği Zihni Sinir'in "procelerini" yayınlamaya başladı. Bu yılda 400. sayısında (Mart 2001) birlikte ek olarak "İnsan Genomu" verildi. Bundan sonraki yıldan itibaren,2002 yılında ek olarak "Yeni Ufuklara" adlı küçük bir dergi verilmeye başlandı. Şimdiler de ise "Yıldız Takımı" eki dergiyle birlikte verilmektedir. Bu ekte güncel ve ilginç bilimsel konuların daha basit şekilde anlatımları bulunmaktadır. Ayrıca dergiyle birlikte her ay Bilim CD'leri Serisi adıyla belgesel CD'leri verilmekteydi. 2005 yılında Formula-G adı verilen yarışları düzenlenmesinde rol alan Bilim ve Teknik dergisi, 2007 yılında da Hidromobil yarışlarını düzenleyerek Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalığın oluşturulmasında öncülük etmiştir. Ocak 2009'dan itibaren dergide kalıcı değişiklikler olmuştur: Dergi boyutu biraz küçülmüş 21x27,5 cm olmuştur. "Yıldız Takımı" adlı ek bölüm 4 ayda 1 yayımlanmaya başlanmıştır. Bilim ve Teknik Dergisi, Temmuz 2009 sayısında ise 1967'den 2008'e dek bilgi birikimini döktüğü bir DVD'yi okurlarına armağan etmiştir. Bu arşivdeki dosyalar PDF dosyası şeklindedir.
Tam adı:
ISSN: 1300-3380
Doğum:
Ankara, Türkiye, Ekim 1967

Okurlar

748 okur beğendi.
7,9bin okur okudu.
149 okur okuyor.
1.462 okur okuyacak.
62 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
DEHB’nin bir de az bilinen iyi yanları var. Örneğin DEHB’li kişilerde ortalamanın üzerinde görülen ve konudan konuya atlayan , başkalarının yapamayacağı bağlantıları kurabilen bir beynin doğrudan sonucu olabilecek özgün ve yenilikçi düşünme yeteneği bulunuyor. Ayrıca , DEHB’li kişilerin ilgilerini çeken görevlere saatlerce aşırı odaklandıkları da gözlemleniyor. Aslında bazı araştırmacılar , DEHB’de dikkat eksikliği olmadığını , daha çok dikkati yönlendirmenin kontrolüyle ilgili bir sorun olduğunu yansıtmak için durumu yeniden tamamen adlandırmak gerektiğini savunuyor.
Su aygırları yavrularını besledikleri ve normalde beyaz renkte olan sütleri derilerinden salgılanan renkli asitler nedeniyle pembeye dönüşür. Bu yüzden su aygırları pembe renkli sütleri nedeniyle bilinirler.
Reklam
Gece gözlerinizi karanlığa alıştırıp bakarsanız farklı renklerdeki yıldızları görebilirsiniz. Yıldızın rengi onun yüzeyinin ne kadar sıcak olduğuyla ilişkilidir. Bu yüzden gök biliminde renk ile sıcaklık arasında ilişki çok önemlidir. Genel olarak soğuk yıldızlar kırmızı, sıcak yıldızlar mavidir denilebilir. En soğuk kırmızı yıldızların yüzey sıcaklıkları 2.500 °C civarındadır. En sıcak olan mavi yıldızlarda ise yüzey sıcaklığı 50.000 °C’lere yaklaşır. Gökadamızdaki yıldızların neredeyse %75’inin kırmızı ve soğuk yıldızlardan oluştuğunu söyleyelim.
Evlerinde daha fazla kitap olan çocuklar, büyüdüklerinde daha az zihinsel gerileme yaşıyorlar. Kitaplarla dolu evlerde büyüyen çocuklar, ekonomik koşullar ve eğitim gibi faktörler dikkate alındığında bile, yaşlandıklarında daha az bilişsel gerileme eğilimi gösteriyor. Bu bulgu, erken bilişsel zenginliğin beyin üzerinde uzun süreli koruyucu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.
Çok gülen çok yaşıyor .(Pınar dündar)
Norveç te yapılan ve 15 yıl boyunca toplam 53.556 kadın ve erkeğin katıldığı çalışmada espri anlayşı ile ölüm arasındaki bağlantı araştırıldı. Katılımcılara uygulanan bir anket yoluyla kişilerin espri anlayışı bilişsel, sosyal ve duygusal yönlerden değerlendirildi. Bunun yam sıra kalp rahatsızlığı, enfeksiyon, kanser ve kronik obstrüktif akciğer
Sayfa 5 - TübitakKitabı okudu
Reklam
Cumhuriyet; düşünsel, bilimsel ve bedensel olarak güçlü ve düzeyli koruyucular ister. Spor, yalnız bedensel yeteneklerin üstünlüğü sayılmaz. Kavrayış ve ahlakta bu işe yardım eder. Bu yüzden ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
Bilim ve Teknik - Sayı 666 (Mayıs 2023)
Bilim ve Teknik - Sayı 666 (Mayıs 2023)

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
96 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Ayın on beşiydi. O gün meteor yağmuru olacağını, güzel bir deneyim için izlememiz gerektiğini bangır bangır söylüyorlardı. Birkaç yıl önce yine böyle nadir günlerden birinde rastgele bir camın önünde gördüğüm o güzel görüntüleri, heyecandan yerimde çığlıklar atarak zıpladığım o anları hatırlatınca büyük bir hevesle saat on ikiyi bekledim. Eski
Bilim ve Teknik - Sayı 669 (Ağustos 2023)
Bilim ve Teknik - Sayı 669 (Ağustos 2023)Bilim ve Teknik Dergisi · Tübitak Yayınları · 202361 okunma
96 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Her ay Bilim ve Teknik serisini övmekten bıktım. Ancak gerçekten buna değecek kadar mükemmel bir oluşum… Bu ay dikkatimi çeken ve hoşuma giden bazı bölümleri paylaşmak istiyorum; > Covid-19 artık “Küresel acil durumu” değilmiş. > Biz hayatımıza devam ederken Son Yüzyılın En Büyük Doğal Patlamasının gerçekleştiğini bilmiyordum ve bu beni rahatsız etti. > Dünya Dışı Yaşam isimli makalede ise dünya dışında yaşanabilir ihtimali olan birçok gezegen incelenmiş. Ama henüz bir sonuca varılmış değil. Rabbimin hikmeti ve ilmi çok büyüktür. > Favori bölümüm olan Tekno- yaşam’da en hoşuma giden; Otlar için “Işın kılıcı” oldu. Otlarla savaşan her insan için bulunmaz bir teknoloji olacak. Bakalım Türkiye bu makineyle ne zaman tanışacak… > Gmail de ‘Mavi Tik’e geçti “Mavi onay işaretine başvurmak için Google BIMIA programına alan adınız, iletişim bilgileriniz ve işletme lisansınınızın veya belgelerinizin bir kopyası dahil olmak üzere işletmeniz ilgili bazı bilgileri sağlamanız gerekiyor. “ >Van Gölü’nün biricik Ekosistemi makalesi ise yapılacaklar listeme yeni bir madde eklememi sağladı. Bu makale detaylı ve dikkat çekici. Mutlaka okumalısınız. Son olarak bazı makaleleri okumak için TÜBİTAK Bilim Yayınları internet sitesinin yeni haline göz atabilirsiniz; bilimgenc.tubitak.gov.tr Gerçekten bu sayıda haberler ve genel içerikler tam bana göreydi. Şu ana kadar en beğendiğim sayı oldu diyebilirim. Gökyüzüne tutkun her insanın benim gibi düşüneceğine eminim. Sevgiyle kalın.
Bilim ve Teknik - Sayı 667 (Haziran 2023)
Bilim ve Teknik - Sayı 667 (Haziran 2023)Bilim ve Teknik Dergisi · Bilim ve Teknik Dergisi · 202353 okunma
250 syf.
9/10 puan verdi
·
7 günde okudu
9/10
Zihin okuyan kask.. Verimi artıran elektronik toprak.. Kutup ayısı kürkünden esinlenilen kazak.. Heyecan veren yeni antibiyotik.. Bilim merkezleri ve neler yapılabileceği.. Uzay laboratuvarı: ISS ve yapılan deneyler.. Bazı giysilerin yıkandığında neden çektiği.. Akdeniz diyeti ve sağlıkla ilişkisi.. Diğer aile üyelerinden gelen hücrelerimiz.. Kozmik müonlarla doğayı gözlemlemek ve dahası.. Bilim ve Teknik dergi aboneliğimin ilk ayı. Çok güzel ve faydalı bilimsel yazılar mevcut. Çok severek okudum ve bilgilendim. Bu dergi aynı zamanda ufkunuzu da açıyor.
Bilim Ve Teknik - Sayı 676 (Mart 2024)
Bilim Ve Teknik - Sayı 676 (Mart 2024)Bilim ve Teknik Dergisi · Tübitak Dergisi Yayınları · 202473 okunma