Hüseyin Özdemir

Hüseyin Özdemir

Yazar
8.6/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
400
Gösterim
II. Abdülhamid Han, tahttan indirildikten sonra Selanikte ikamet ederken, doktoru Atıf Hüseyin Beye, kurulan kolonilerin gelecekte teşekkül edecek israil devletinin 'mukaddimesi' yani başlangıcı olduğu tespitini de yapmıştı.
Dinine, vatanına, kutsal değerlerine sahip çıkacak bir nesil yetişmedikçe, günlük siyasî manevralarla bir milletin geleceği olamaz.

Merhum Âkif'in dediği gibi,

"Sahipsiz vatanın batması haktır,
Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır."
Filistin'deki birçok gayrimüslim mabedlerinin mensupları, Osmanlı idaresi altında asırlarca Müslümanlarla birlikte yaşamanın tarihte güzel bir misalini oluşturmuşlardır.
17. yy.da Kudüs hakkında araştırmalar yapmış olan Dror Ze'evi, Ammon Cohen'in araştırmalarına dayanarak şu tespiti yapmıştır:
"Imparatorluğun diğer sancaklarında olduğu gibi Kudüs'te de Yahudi ve Hıristiyan cemaatleri ekonomik sistemle bütünleşmişlerdi. Osmanlının bu azınlıklara yaklaşımı, Müslüman nüfusa karşı davranışından çok da farklı değildi. Hıristiyan ve yahudilerin yeni kurulan şer'i mahkemeye besledikleri güven ve zorunlu olmadıklarında bile 'kadı'nın yargısına başvurmak istemeleri bunun bir göstergesidir."
"Hükümetimiz, Arap memleketlerinin hiçbir bölümünü satmak niyetinde değildir. Ceplerimizi milyonlarca altınla doldursalar bu azmimizden ricat etmeyiz.
İlim ve irfan ve iktisat ve siyaset ordularına karşılık vermek ancak aynı silahlarla cihazlanmış bulunmaklığımızla mümkün olabilir. Başka türlü yaşamak ve varlığımızı devam ettirmek zordur.
Artık kendimize gelelim. Birbirimizi ezmektense birbirimize kuvvet olalım. Garaz ve nefsaniyete hizmet eylemeyip şahsi menfaatimizden ziyade umumî menfaati gözetelim.
"Ben bir karış dahi toprak satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan tekrar kanlarımızla örteriz."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Özdemir
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.