1000Kitap Logosu
Kristof Kolomb
Kristof Kolomb
Kristof Kolomb

Kristof Kolomb

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
68 Kişi
161
Okunma
16
Beğeni
1.709
Gösterim
Unvan
Cenovalı Denizci, Kaşif, Gezgin, Yazar
Doğum
31 Ekim 1451
Ölüm
Valladolid, İspanya, 20 Mayıs 1506
Yaşamı
Kristof Kolomb (Portekizce: Cristóvão Colombo, İtalyanca: Cristoforo Colombo, İspanyolca: Cristóbal Colón, Latince: Christopher Columbus; d. 31 Ekim 1450/30 Ekim 1451 - 20 Mayıs 1506), Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci. İspanya'nın Katolik Kralları himayesinde Atlas Okyanusu'nu aşan dört sefer yaptı. Bu seferlerinde Hispanyola Adası'nda, Yeni Dünya'daki İspanyol Kolonizasyonu'nu başlatan kalıcı yerleşimler kurdu. Bu bağlamda Kolomb batı emperyalizmi ve Avrupa Krallıkları arasındaki rekabeti artırmak için sunduğu batıya doğru giderek Doğu Hint Adaları'na ulaşıp Asya'yla yapılan baharat ticareti için batıda yeni bir ticaret rotası oluşturma önerisine İspanya Tac'ından destek aldı. 1492'deki ilk seferinde Hindistan'ı hedeflemesine rağmen bugün Bahamalar'da bulunan San Salvador ismini verdiği Yeni Dünya'daki adaya ulaştı. Üç sefer boyunca İspanyol İmparatorluğu'na ait olduğunu iddia ettiği Büyük ve Küçük Antiller'in yanı sıra Venezuela ve Orta Amerika kıyılarını ziyaret etti. Kolomb Amerikalara ulaşan ilk kaşif olmamasına rağmen (11. yüzyılda Leif Ericson önderliğindeki Viking seferiyle ilk kez ulaşılmıştı.) onun seferleri Amerikalarla birkaç yüzyıl sürecek ilk kalıcı temasların, fetih ve kolonizasyon döneminin açılmasını sağladı. Bu nedenle, modern Batı dünyasının tarihsel gelişiminde büyük bir etkisi oldu. Kolomb'un öncelikli hedefi Hristiyanlığı yaymak olmuştu. Kolomb, Doğu Hint Adaları'na sefere çıktığı için Avrupalılar tarafından bilinmeyen bir kıta keşfettiğini asla itiraf etmedi ve yerlilere Indios (İspanyolca: Hint) dedi. 1500'de Kolomb'un İspanya Tac'ıyla ilişkileri gerildi ve Hispanyola'daki sömürge yöneticileri tarafından tutuklandı ve sonrasındaki davada Kolomb ve varisleri krallığın onlara borçlu olduğunu iddia etti.
İlayda Arslan
Seyir Defterleri'ni inceledi.
272 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitabı okumamın tek sebebi Kızılderililer hakkında daha fazla bilgi öğrenmekti. Kolomb Amerika kıtasını keşfettiğinde orayı Hindistan sandığı için kitapta Amerika yerine sürekli Hindistan demiş. Bu kitap Kızılderililer'e daha çok bağlanmamı ve beyaz adamın ne kadar acımasız olduğunu daha net görmemi sağladı. Kitapta sürekli Kızılderililer'in ne kadar arkadaş canlısı, cömert olduklarından bahsetmiş. Daha sonrasında onları köle yapmanın çok kolay olacağını söylemiş. Çünkü yalan nedir kötülük nedir bilmeyen insanlardır Kızılderililer. Açıkçası kitabın gemi yolculuğunu anlattığı kısımlar çok sıkıcı ve sürekli kendi kendini tekrar etmiş. O yüzden o kısımları atlayıp karada geçen bölümleri okudum. Kolomb'a olan nefretim daha da arttı. Toparlayacak olursam eğer yerlilerin yaşamını merak ediyorsanız okuyabileceğiniz bir kitap onun dışında sıkılıp yarıda bırakmanız büyük bir ihtimal.
Seyir Defterleri
7.9/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
9
Mert Yüksel
Seyir Defterleri'ni inceledi.
272 syf.
·
7/10 puan
Batıya doğru giderek doğuya ulaşmayı hedefleyen Kristof Kolomb'un Hint ülkelerine yapmış olduğu dört seferi konu edinmekte kitap. 1451 Cenova doğumlu Kolomb, gençliğinden beri açık denizleri seven bir tutkun, zamanla gözünü altın hırsı bürümüş bir serüvenci olmakta. Hint ülkelerini keşfetmek amacıyla Portekiz başta olmak üzere bazı ülkelerden finansal destek sağlamak istiyor, ancak çoğu ülke hiç oralı olmuyor. Gerekli maddi ve manevi desteği İspanya kral ve kraliçesinden görüyor. Böylelikle seferlerine İspanya bayrağı altında çıkıyor. Altın tutkusu zamanla artıyor ve keşfettiği ülkelerde bulmuş olduğu altın miktarını küçümsemeye başlıyor ve keşfettiği yerlerdeki halkın iyi hizmetkar olabileceğini düşünüyor. Sömürgeciliğin kaşifi olmuştur böylelikle Kolomb. Gemide yaptığı mesafeyi hep az göstermiş yoldaşları umutsuzluğa kapılmasın diye. Keşfettiği topraklarda yerliler Kolomb ve tayfasına iyi davranmış, kendilerine verilen ıvır zıvır şeyler karşılığında her şeylerini vermişlerdir. Çoğu onların gökten geldiğine inanmıştır. Dini inançları bakımından aşırı sofu ve bağnaz biri olduğunu da görmekteyiz bu eserde Kolomb'un. Altın ve baharat aramanın yanı sıra hristiyanlığı yayma amacı da gütmüştür. İlk yolculuğu dönüşünde Hint ülkelerinden getirdikleri frengi hastalığı Avrupa'yı kasıp kavurmuştur. Son yolculuğu ise ölümüne az bir zaman kala olmuştur. Bu dördüncü seferi hastalık, yorgunluk ve gemisinin köhneleşmesiyle uğraştığı yolculuk olmuştur. Kral'a yazmış olduğu mektuplarda adamlarının haklarının ödenmesine sıkça değinmiştir.
Seyir Defterleri
7.9/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Fatih Beyazkaya
Seyir Defterleri'ni inceledi.
272 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Saflığın Yok Edilişi
Avrupa'nın, saf ve temiz insanları katletme sürecine başlatan Coğrafi Keşiflerin öncüsü Kolomb olayları çok iyi bir şekilde gözlemlemiş. Marco Polo'nun seyahetnamesi ile Avrupa da hep bir doğu merakı ve buraları ele geçirerek sömürge imparatorlukları kurma hayali sarmıştır. Nitekim Kolomb Batıya doğru sürekli gidildiğinde er ya da geç Doğuya özellikle Hindistan'a ulaşacağını hayal etmiştir. Bir süre devam eden batı serüveni onları adalar toplulugu ve insanlarla karşılaştırınca buraların Hindistan olduğuna kaanat getirtmiş, bundan dolayı Amerikan yerlilerine Hintliler denmiştir. Ta ki bir diğer gemici Americo Vespuci buraların yeni bir kıta olduğunu ileri sürene kadar bu şekilde devam etmiştir. Temel amaç altın, baharat ve pamuk gibi doğal kaynaklar olmuş, bu merkez ekseninde Hristiyanlığı yaymakta işin manevi boyutunu oluşturmuştur. Yerliler ise merkezi bir ortoriteden yoksun olduğu ve kendilerinden farklı olan bu insanlarin tanrısal olduklarına dair olan inançlarindan ötürü, kolay bir şekilde teslim olmalarına neden olmuştur. Bir iki imitasyon boncuk veren Kolomb ve tayfalari buna mukabil gönlü zengin olan yerlilerin her şeylerini vermeleri ile yeni şeylerle tanışmıştır tıpkı yerliler gibi. Bir ayakkabı bağciğına karşılık külçe altın almışlar. Yer yer sıkıcı bir anlatıma sahip olan kitapta birçok şey tekrara düşüyor ama sömürünün nasıl başladığına dair verilen anlatımlar gerçekten çok değerli. Herkese rahatlıkla tavsiye ederim ve iyi okumalar dilerim.
Seyir Defterleri
7.9/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15