Luis Martín-Santos Ribera

Luis Martín-Santos Ribera

Yazar
8.5/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
384
Gösterim
Adı:
Luis Martín-Santos Ribera
Tam adı:
Luis Martín-Santos Ribera
Unvan:
İspanyol Yazar ve Psikiyatrist
Doğum:
11 Kasım 1924 Larache Fas
Ölüm:
21 Ocak 1964 Vitoria, İspanya
Aşk mı bu? Acaba aşk aceleye gelmiş bir anlamlar dizisi midir? Yoksa aşk, simgesel bir varlığın çevresinde dünyanın birleşmesi midir? Yoksa aşk, kendi başına hiçbir anlamı olmayan, bu yüzden de inatla kendi var oluşumuzun kaypak örtüsüyle cisimleştirmeye çalıştığımız başka bir gerçeği çırılçıplak gözler önüne sermek için bireyselin yok edilmesi midir?
Gaz odasına girmeden önce bütün kadınları çırılçıplak soyuyorlardı ve duş yapacaklarını sanmaları için hepsine birer havlu ve sabun veriyorlardı. Fakat çok zayıftı o kadınlar.
...marihuana satıcıları, manastırların arka kapılarında sebeplenen berduşlar, cömert orospuların belalıları, elektrik motorsuz atlıkarınca işletmecileri, civardaki kuş uçmaz kervan geçmez köylerde boğa güreşleri yapmak üzere tantanayla sözleşme imzalayan acemi matadorlar, araba bekçileri, tenis topu toplayıcıları ve bir sürü ayakkabı boyacısı, dışardan aydınlatılmayan, kendiliğinden aydınlık, mimari bir çabaya gereksinme duymadan, yalnızca güneş ışığıyla ve uyumlu, güzel bir düzenlemeyle aydınlanan ışıklı bir alanda kalıyorlar; en güvenilir istatistiklere inanılacak olursa, bu sayede kaza ve kader kurbanlarının yıllık yüzde oranı sürekli düşmektedir; bu sayede insan soyu hiçbir zaman yitip gitmez, kent de bunun için vardır (insanoğlunun hiçbir zaman yitip gitmemesi için); her köşesi gelişmiş bir kayıp bürosu olan bu kentte insanoğlu acı çekebilir, ölebilir, ama istese bile yitip gitmez...
bir insanın bir kentin imgesi, bir kentin de bir insanın dışarı dökülmüş bağırsakları olduğunu; bir insanın, kendi kentinde, yalnızca kişi olarak özelliklerini ve var olma nedenini değil aynı zamanda, var olmasını önleyen bir yığın engeli ve üstesinden gelemediği güçlükleri de bulduğunu anlayabileceğiz.
"Onunla çıkmaya cesaret edemiyorum. Arada bir sıkılıyorum, fakat fazla sürmüyor. İçmiyorum da. Bir kahve içiyorum. Hepsi bu. Biraz oyun oynuyorum, biraz zar atıyorum. Biraz poker. Tavernalarda bir parça dans; dans etmeye bayılırım. Ve arada bir iyi parçalar düşüyor. Düşüyor ama bu Florita kafamda hep. Göğüslerinden hiç bıkmadım. Kimse yaklaşmasın ona, hiç gözünün yaşına bakmam, saplarım bıçağı. Artık Yakışıklı’lar yok.”
Fakat (her zaman, hatta sabaha karşı ne yaptığını bilmeyen bir sarhoşun iğfal ettiği saatte bile uyanık olan) kadının bilinçliliği, o vazgeçilmez, o temel soruya bir yanıt isterken duyuluyor:

— Beni seviyor musun?
209 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap hakkında uzun uzadıya yorum yapmaya yüzüm yok: İspanya iç savaşının buhranını, diktatör Franco'nun hiç ettiği hayalleri işlemiş Martin-Santos, zamanındaki birçok yazar gibi. Onun belki de tek farkı zaman akışı tekniği, uzun cümleleri ve toplumsal ironisidir.

Not: 28.01.16 tarih itibariyle yazarın adı Luis Martin olarak gösteriliyor. Yanlış: Luis Martin-Santos.

Yazarın biyografisi

Adı:
Luis Martín-Santos Ribera
Tam adı:
Luis Martín-Santos Ribera
Unvan:
İspanyol Yazar ve Psikiyatrist
Doğum:
11 Kasım 1924 Larache Fas
Ölüm:
21 Ocak 1964 Vitoria, İspanya

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.