Giriş Yap

Robert K. Massie

Yazar
9.3
18 Kişi
Tam adı
Robert Kinloch Massie III
Unvan
Amerikalı gazeteci ve tarihçi
Doğum
Versailles, Kentucky, ABD, 5 Ocak 1929
Ölüm
Irvington, New York, ABD, 2 Aralık 2019
Yaşamı
Kentucky'de bir eğitimci olan Robert Massie Jr. ile Kimball Molly'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kentucky'de ve Nashville, Tennessee'de büyüdü. Yale Üniversitesi'nde Amerikan çalışmaları ve Oxford Üniversitesi'nde Rhodes Burslusu olarak derece aldı. Oxford'dayken, Massie, Oxford Üniversitesi Erkek Basketbol Takımında oynadı. 1950'lerin başlarında, Kore Savaşı sırasında Birleşik Devletler Donanması'nda nükleer hedefleme subayı olarak görev yaptı. Massie, Saturday Evening Post'ta görev almadan önce Collier için ve 1959-1962 yılları arasında Newsweek için gazeteci olarak çalıştı. Ayrıca Princeton ve Tulane üniversitelerinde ders verdi. Kariyerinin çoğunu, 1613'ten 1917'ye kadar Rusya'nın imparatorluk ailesi olan Romanov Evi hakkında çalışmaya ve yazmaya adadı. Massie, Peter the Great: His Life and World çalışmasıyla 1981 Pulitzer Biyografi Ödülü'ne layık görüldü.
Rusların Qafqaz səfərinin başlanması:
Volinski ayrıca Gürcistan ve Kafkaslardaki diğer Hıristiyan hüküm­ darları da İranlı efendilerine karşı kışkırtmanın zamanının geldiği tav­ siyesinde bulunmuştu. Fakat Petro daha ihtiyatlıydı. On bir yıl önceki Osmanlı eyaletleri Eflak ve Boğdan'ın Hıristiyan prensleriyle tecrübesini tekrarlamaya hiç niyeti yoktu. Buradaki hedefi, ipek ticareti, Hindistan'a karayolu ve bu projeyi kolaylaştırmak için Hazar Denizi'nin batı sahil­ lerinin barışçı yollarla denetlenmesiydi. Bu sebeple yeni seferine girişme­ den önce dini bir çağrı yayımlamayı veya Hıristiyanların koruyuculuğu­ na soyunmayı reddetti. Bunun yerine Volinski'ye şöyle yazdı: " Gürcistan prensi ve diğer Hıristiyanlar hakkında yazdıklarına gelince, bunlardan herhangi biri bu konuda arzuya şayansa, kendilerine ümit ver ancak bu insanların kaypaklık adetlerinden ötürü en iyi değerlendirmeyi yaparak hareket edebileceğimiz birliklerimizin gelişi zamanına kadar herhangi bir şey başlatma."l
Reklam
Dağlıların cəsarəti:
Petro bu dağ insanlarının şahsi cesaretlerine şaşırmaktaydı. "Birlikte direnmiyor, kaçıp gidiyorlar, kendi başlarına kaldıklarında ise sonuna kadar mücadele ediyor ve mermileri bittiğinde de hançerlerini çekip savaşmaya başlıyorlar" demekteydi.
Başlarken ...
1 Mayıs insanların dans ettikleri ve ormanlarda dolaştıkları kadim bir yeniden doğum ve bereket bayramıdır. Gençlik eğlenmeye dalarken yaşlılar hayatta kalıp bu görkemi tekrar gördükleri için Tanrı'ya dua ederler.
Dönem (17.YY)
Baltık'taki en güney sahillerinden Kuzey Kutup Dairesi'ne kadar İsveç, 1600 kilometre uzunluğundadır. Yaprak dökmeyen ağaçların, kayınların, 96.000 gölün, karların ve buzların ülkesidir. Kuzey Rusya gibi yazlar kısa sürer ve serin geçer. Buzlanma kasım ayında başlayıp nisan ayında çözüldüğünden yılın sadece beş ayı don yaşanmaz. Soğuk, sert bir güzelliğe sahip bu diyarlarda katı ve şikayet etmeyi bilmeyen bir halk yetişmiştir.
Reklam
Ne oldum dememeli ne olacağım demeli.
Eski imparator bir merdivenden küçük bir odaya çıkartıldı ve burada kılıcı ile Aziz Andreas nişanının mavi kordonunu teslim etti. Uzun siyah çizmeleri ile Preobrajenski Muhafızları üniforması da alınınca, titreyen zavallı bedeni üstünde sadece gömleği ve çoraplarıyla kalakaldı. Biraz sonra giymesi için eskimiş bir sabahlık ile bir çift terlik getirildi.
Çariçe Katerina, Robert K. MassieSayfa 301 - iş bankası kültür yayınları
2
6
58 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42