Şirin Etik

Şirin Etik

ÇevirmenEditör
9.7/10
6 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kısa kısa on beş öyküden oluşan bu kitaba Shaun Tan'ın güzel çizimlerini de ilave edince harika bir okuma deneyimi çıkıyor ortaya.

Uzun zamandır çocuk/gençlik kitapları kategorisinde okuduğum kitaplardan almadığım edebi bir zevki tattırdı bana. Shaun Tan, çizdiği kadar güzel yazıyor. Fabl ritminde masalsı özellikler taşıyan kısa öyküleri hayal gücünü harekete geçirirken yüreğe de işliyor.

Kimi umut, kimi hüzün taşıyor öykülerin; kimi her ikisini de. Doğa da var içinde insan da, sevgi de var öfke de... Ama hepsi öyle dengeli ki, her zaman bir ucu gerçeği gösteren hayal gücüyle harmanlanmış. "Uzak Yağmur" adlı öyküde "okunmamış şiirler" in başına gelenleri anlatıyor örneğin. Hem de öylesine hüzünlü ama bir o kadar ritmik bir anlatımla.

Betimlemelerini özellikle çok sevdim. Bir çizerin gözüyle yazdığından mıdır bilmem; klasik, sıkıcı formattan uzak, keyifle okunuyor her detay. Yalnızca görsel betimlemeleri değil, duyusal betimlemeleri de çok başarılıydı. Burayı küçük bir alıntıyla süslemek isiyorum:
"O sıçrayışı, ne kadar tuhaf ve ne kadar tarifi mümkün olmayan bir duyguydu; üzüntü ve pişmanlık gibi bir şey; sunduğunuz hediyeyi aniden geri alma isteği ve onu kesinlikle bir daha göremeyeceğinizi bilerek göğsünüzü sıkı sıkı tutmak..."

Ve öykülerinde, bahsi geçen "ince mizah"ı da öyle bir maharetle yedirmiş ki satırları kovaladı gözlerim durmaksızın. Seçtiği kelimeler de oldukça özenli ayrıca.

BU KISIM - SPOİLER- SAYILABİLİR:
Dünyada barış isteğini anlattığı satırlardan örnek vermek istiyorum, anlatımının güzelliğini gösterebilmek adına. Bir ülkede her eve, devlete destek olmaları için bir füze veriliyor. İnsanlar ise önce füzeleri rengarenk boyuyor sonra füzelerin içinde kimi çiçek yetiştiriyor, kimi pizza yapıyor. Sonra yazar diyor ki:
"Evet, hükümet onları almaya geldiğinde, artık düzgün çalışmayabileceklerini hepimiz biliyoruz, ama yıllar geçtikçe buna kafa yormayı bıraktık. Çoğumuz kalbimizin derinliklerinde böylesinin muhtemelen daha iyi olduğunu hissediyoruz. Her şeye rağmen, eğer başka ülkelerdeki evlerin bahçelerinde de füzeler varsa ve bize doğru çevrilmişlerse, umarız oradaki insanlar da daha iyi kullanım yöntemleri bulmuşlardır. "

Ben öğrencilerime okutmak için okumuştum. Ancak şu anda bu dönemsel sınırlamanın doğru olmadığını düşünüyorum - özellikle metaforları da hesaba katınca durum oldukça değişiyor - . Eğer o meşhur içinizdeki çocuğun hayal gücü ile kalbinizdeki umut hala yaşıyorsa okuyun, çok seveceğinize inanıyorum.
64 syf.
·10/10
İncecik çizgiler, keyifli bir mizah ve çocuklardan çıkarılacak dersler hepsi bu kitaptaki karikatürlerde mevcut. Zaten elinize aldığınız an bitiyor...
96 syf.
·Beğendi·9/10
öyküler metaforlarıyla herkesin hayatına dokunacak incelikte yazılmış. Her öyküye ayrı ayrı uğraşıldığı her birinin çizimleri o öykünün sesi olacak şekilde farklı çizgi ve temalarda düzenlenmiş. En sevdiğim kitaplar arasında yerini alan bir başka yapıt daha...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.